Miłość w zimie

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Nowa Proza Polska". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Świat Książki
literatura polska
Ag2S

Coś dla miłośników „Małego Księcia”, „Alicji w Krainie Czarów”, obrazów Dalego i filmów Tima Burtona. Opowieść wypełniona zaskakującymi postaciami, obrazami, metafizyką, poezją i finezyjnym humorem. Runda – dziewczynka a może kobieta? – odbywa z babcią podróż do tajemniczej Aronpei. Cóż to za dziwne miasteczko? Choć urocze, pełno w nim dziwów: manowców i halucynacji, oraz osobliwych postaci. Czy Runda dostanie się stamtąd na wymarzoną planetę i zamieszka wśród smoków? Nieoczywista, wielowymiarowa bajka-nie-bajka o potędze wyobraźni i o tym, że wyobrażenia często nie przystają do rzeczywistości.

źródło opisu: Świat Książki, 2013

źródło okładki: http://www.literacki24.pl/

książek: 1955
Wojciech Gołębiewski | 2016-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2016

Poetka Bielska (ur. 1980), debiutuje w prozie. I to jest zasadniczym kłamstwem, bo poetka Bielska, nie to, żeby obiema nogami, ale cała nurza się w poezji. Nie znam się na poezji, więc nie wiem, gdzie jej baśń zakwalifikować. Wiem natomiast, że poezji, od czasu traumy szkolnej, praktycznie nie oceniam. Jako prozy nie potrafię tego traktować, więc co mam zrobić. Chyba tylko podsumować, że nie wiem czy to coś warte, czy też nie i postawić 5 gwiazdek, by mieć jak najmniejszy wpływ na średnią. Jak już ktoś na LC powiedział: nie moja bajka

zielonooka | 2015-05-03
Przeczytana: 03 maja 2015

opowieść o zyciu i śmierci. efemeryczna. eteryczna. jak obrazy dalego. nie da sie jej czytac. trzeba płynąć wraz z nia parę centymetrów nad ziemią. odczuwać. myśleć. żyć i umierać. i zdawać sobie sprawę. patrzec na życie jak malarz, poeta. widzieć kolory, zapachy. miłość - a zwłaszcza jej brak. i bezsens wielu. i sens niektórych. radości odczuwane i bolesny brak odczuwania radości - oto o czym jest ta ksiazka. piekna. i brzydka chwilami. przeciekajaca przez palce. ksiazka o zyciu i nieżyciu zarazem. polecam.

Aria | 2013-06-19
Na półkach: Przeczytane, Moje! :), 2013
Przeczytana: 31 maja 2013

Niektórzy biegną za białym królikiem, inni zaglądają do cudzej szafy, a Runda po prostu pojechała z babcią na wycieczkę. Zdawałoby się, że nic nadzwyczajnego nie spotyka ludzi, którzy jadą z babciami na wycieczki, ot stara dłoń, kilka buteleczek z miksturami i okulary, choć niektórym trafia się jeszcze szklanka wody na sztuczną szczękę. A jednak Rundzie przytrafiło się o wiele, wiele więcej. A swoją drogą… wiecie, że Runda odziedziczyła swoje imię po dziadku?

Kim są poeci? Na to pytanie ciężko odpowiedzieć, bo o skomplikowanym umyśle twórcy wierszy wiadomo niewiele, może prócz tego, że wszyscy oni unoszą się pół centymetra nad ziemią. A co wydarzy się, jeżeli poetka weźmie w dłoń pióro i zabierze się za prozę? Ktoś z pewnością zobaczy białego królika.

Nie wiem, czy Magdalena Bielska widzi białe króliki z zegarkami, wiem jednak, że z pewnością wydała dwa tomiki wierszy zanim napisała „Miłość w ziemie”. Powieść ta tak, jak każdy poeta, unosi się pół centymetra nad ziemią, jest...

Karo | 2014-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2014

Przede wszystkim zachwyciła mnie okładka tej książki. Głównie dla niej dokonałam zakupu. Ale nie żałuję, rzadko można trafić na taką książkę.
Czyta się w lekkim oderwaniu od rzeczywistości. Poetycka, surrealistyczna... Czytając, gdzieś w tle pojawiało mi sie w głównie hasło Miasteczko Tweak Peaks... Jakoś tak, czułam klimat tego serialu..

Anita | 2013-09-12
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 10 października 2013

Niestety, to nie moja bajka.

Marta Kilian | 2014-02-03
Przeczytana: 31 stycznia 2014

Więcej takich debiutów! Historia opowiedziana przez Bielską, jest spójna, dokładnie przemyślana, to baśń, którą nosiła w sobie nie dzień, nie dwa, a kilka lat, zanim wyszła spod pióra tej debiutującej pisarski. Poprzeczka jaką postawiłam, pewnie nie tylko ja, Magdalenie Bielskiej była wysoko zawieszona, bo to w końcu córka Plicha, jednak młoda autorka wyszła z potyczki obronną ręką.
Zaintrygowała mnie okładka, a sama książka została pięknie wydana i to jest jeden z wielu atutów przemawiających za zakupem tej, a nie innej pozycji. Nie wspomnę o walorach literackich.
Miłość w zimie, to ciepła opowieść o relacjach babcia – wnuczka, to także podróż do sielskiej krainy dzieciństwa, do wspomnień i marzeń, opisana w smutnych, delikatnych, jazzowych rytmach. To książka po której lekturze ma się niewątpliwie kolorowe sny. To nie tylko lektura dla wielbicieli Tima Burtona, to bajkowa pozycja dla dorosłych.

buziaczek197 | 2018-04-12
Przeczytana: kwiecień 2018

Szczerze bardzo lubię prozę polską, ale ta książka mnie nie zachwyciła. I tutaj kłóci się moje sumienie bo już Jerzego Pilcha uwielbiam każdą książkę, zaś Pani Magdaleny Bielskiej to moje pierwsze zetknięcie i zapewne ostanie. Córka tak znakomitego pisarza jakoś mnie nie porwała. Jedyne co w tej książce mnie zachwyciło to więź babci z wnuczką. Każdy sam musi sobie wyrobić opinię, ale moja ocena niestety jest na nie ... i jest mi przykro, bo książka jest na prawdę dobrze napisana. Myślę również, że problem też jest we mnie nie lubię fantastki. Pięknie opisane miasteczko to trzeba autorce przyznać !

Zimy może jeszcze nie ma, ale zbliża się do nas wielkimi krokami. Skąd więc pomysł na czytanie czegoś o tak „dobitnym” tytule? A właśnie ze względu na opis fabuły, która wydaje się bardzo zachęcająca… „Miłość w zimie” to rzekomo coś dla miłośników „Małego Księcia”, „Alicji w Krainie Czarów”, obrazów Dalego i filmów Tima Burtona. Opowiada o kobiecie, która odbywa z babcią podróż do tajemniczej Aronpei – miasteczka dziwów, gdzie faktycznie nie ma prawie, że nic, co by można było uznać za normalne…

Przyznaję, że liczyłam na zgoła coś innego. Zwłaszcza, gdyby spojrzeć na opis i okładkę, które wręcz przyciągają wzrok każdego, kto się na nie natknie. Niestety w trakcie czytania nie wiedziałam, czy mam do czynienia z nową wersją „Harry’ego Pottera” zmiksowanego z „Czarodziejem z krainy Oz” oraz „Małym księciem”, ale na pewno nie było tam nic, co byłabym skłonna wynieść z tej lektury. To prawda jest ciekawa, ale za to całkowicie nierealna. W dodatku mam wrażenie, że zarówno tytuł, jak i...

Ozolkowa | 2014-07-23

niby dobrze napisana, ale jednak nie za bardzo przypadła mi do gustu :)

Biblioteka Szkolna | 2013-09-29

Magdalena Bielska zadebiutowała tomikiem „Brzydkie zwierzęta”, dzięki któremu zdobyła nagrodę za najlepszy poetycki debiut roku 2006. Jej wiersze są tłumaczone na serbski, angielski i hiszpański. Proza pisana przez poetę lub poetkę rzadko kiedy trzyma się realiów życia i tym razem było dokładnie tak samo. „Miłość w zimie” to debiut prozatorski autorki. Fantazja i wyobraźnia na jej kartach mieszają się z realnym życiem. Książka opowiada o dziewczynie o imieniu Runda, która zdecydowanie nie jest zwyczajną osobą.

(…) Runda zdecydowanie była najmądrzejsza. Nie odzywała się nigdy. Nie opowiadała niczego o sobie. Co się stało, zastanawiała się w czasie, kiedy milczała, że urodziła się w tym mieście, tej rodzinie, w tym świecie. Miała przecież urodzić się wojownikiem – obrońcą smoków, w świecie całkiem innym, pełnym smoków, chimer i langustyn. A tu – szkoła podstawowa, Matka Boska, niepokalane poczęcie, siedem grzechów głównych (bo smutek jako grzech został wykreślony?), ułamki, Janko...