Przewrotność dobra

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Z Wykrzyknikiem!". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Dobra Literatura
978-83-933290-8-3
literatura kobieca,
AMisz

Już wiedziałam, że dobro i zło to syjamskie rodzeństwo. Teraz tylko muszę się dowiedzieć, które w danym momencie wybrać. Osamotniona i poniżana w dzieciństwie, poddana manipulacji w imię przyszłego dobra, bohaterka uczy się, jak wyreżyserować zachowania innych i wykreować rzeczywistość wyłącznie wedle własnych zamierzeń. Wewnętrzny bunt dziewczynki owocuje własną interpretacją pojęć dobra...

Osamotniona i poniżana w dzieciństwie, poddana manipulacji w imię przyszłego dobra, bohaterka uczy się, jak wyreżyserować zachowania innych i wykreować rzeczywistość wyłącznie wedle własnych zamierzeń. Wewnętrzny bunt dziewczynki owocuje własną interpretacją pojęć dobra i zła. Żelazna dyscyplina samokształcenia sprawia, że Dorota wyrasta na mistrzynię manipulacji.

źródło opisu: http://www.dobraliteratura.pl/polecamy/142/przewrotnosc_dobra.html

źródło okładki: http://www.dobraliteratura.pl/polecamy/142/przewrotnosc_dobra.html

tatiasza | 2015-03-07

"Już wiedziałam, że dobro i zło to syjamskie rodzeństwo. Teraz tylko muszę się dowiedzieć, które w danym momencie wybrać"
Główna bohaterka, jako dziecko była bardzo źle traktowana przez najbliższych. I to rzutuje na całe jej dorosłe życie. Polecam:)

Kasiek m | 2014-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2014

Niepozorna okładka, nawet znane nazwisko autorki. Nieco intrygujący tytuł. Ta książka przeszłabym obok mnie, nie zwróciłabym na nią uwagi, gdyby nie kilka recenzji, które sprawiły, że poczułam MUSZĘ przeczytać. Zaczęłam czytać wczoraj wieczorem… nim się zorientowałam byłam w połowie… drugą połowę zostawiłam na rano… nim dotarłam do Kraśnika książka była za mną… przeczytałam, ale nie wyrzuciłam jej z pamięci, pozostały dystans rozmyślałam o treści… myślałam o emocjach jakie mną targały.

Mam nadzieję, że dacie mi się przekonać, że nie wolno ominąć tej książki. Nie wolno i nie warto.

Dorotka wychowuje się w bardzo bogobojnej rodzinie, która pozorami zakrywa swoją patologię. Na świecie zjawiła się bo jej brat – Krzyś-ideał, chciał braciszka, niestety urodziła się ona. W tym momencie przypieczętował się jej los. Brat – oczko w głowie rodziców poczuł się zawiedziony. Rodzice nie chcieli córki, za to byli ślepo zapatrzeni w syna. Ślepi na jego wady, skupieni na własnych prymitywnych...

violabu Toczytam | 2017-05-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 29 maja 2017

Dobre zło czy złe dobro? Które lepsze? Czy wogóle można dokonać wyboru? Jak ocenić osobę dokonującą zła w celu dobra?
Książka Jolanty Kwiatkowskiej zmusza do zastanowienia się nad odpowiedziami na tak trudne pytania. W "Przewrotności dobra" nic nie jest po prostu białe lub czarne.
Jeśli w trakcie trwania fabuły czytelnik zdoła jednoznacznie ocenć zachowanie głównej bohaterki tej psychologicznej powieści na postawie motywów i ich źródeł, to kończąc lekturę i tak musi przeanalizować wszystko powtórnie.
Polecam.

Kamila | 2012-05-25

Dorotka już od swoich narodzin znajdowała się na straconej pozycji. Miast stać się ukochanym i wymarzonym syneczkiem i braciszkiem, była tylko zwykłą dziewczynką, której nikt nie oczekiwał i nie pragnął. Dorotka już od najmłodszych lat uczona była tego, by być niewidzialną. Nie zawadzać, kryć się po kątach. Miała znikać z oczu swoim rodzicom i bratu, którzy odczuwali obrzydzenie na sam widok dziewczynki. Chcąc uniknąć karcących spojrzeń, poszturchiwań i obelg, ukrywała się w szafie, nie wychodząc z niej przez długie godziny.

Ale wreszcie ktoś zaczął się Dorotką interesować. Jej brat, który postanowił wychować swoją siostrzyczkę na posłuszne dziecko, a później potulną kobietę. Krzysiek nie przebierał w środkach. Bił, krzyczał, maltretował, upokarzał i tresował niczym niesfornego szczeniaka. Wszystko dla dobra Dorotki. Przecież dzięki niemu Dorotka kiedyś znajdzie męża, dla którego będzie dobrą, oddaną żoną. Ale to będzie kiedyś. Teraz dziewczynka powinna wykonywać polecenia...

Przeczytana: 03 lutego 2013

Książka na pewno nakłania do refleksji nad motywacjami ludzi, działającymi pozornie racjonalnie w codziennych sytuacjach. Dorotka skrzywdzona przez los, wychowująca się w rodzinie alkoholików z tradycją hołdującą boskości mężczyzn, nagle zostaje wyzwolona z oków przez "szczęśliwy" przypadek. Wyuczona podstaw manipulacji kształci się w tym kierunku dalej, chcąc stać się mistrzynią. Zadziwiające jest jak u progu dorosłego życia, sprzyja jej śmierć otaczających ją ludzi. W realnym życiu byłoby to zbyt proste. Jak spojrzeć na główną bohaterkę w ocenie dobra i zła? Poprzez manipulację i niezwykłe szczęście - o ile można w ten sposób powiedzieć o cudzej śmierci - zdobyła majątek i stała się wymarzoną "królową". Czy śmierć i oddanie w "dobre ręce" majątku wymaże winy? Czy popychanie ludzi w kierunku śmierci zasługuje na wybaczenie? Nie udzielenie pomocy z pewnością kwalifikuje się jako przestępstwo - ukrycie zatrucia grzybami. Bardzo kontrowersyjny jest również temat wiary. Mamy tu...

Ewa | 2014-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2014

Moim zdaniem, książka jest swego rodzaju fenomenem. Fenomen tej lektury nie polega na stopniowo budującym się napięciu jak u Stiega Larssona czy Emily Bronson (z premedytacją wybrałam dla porównania dwa różne gatunki literackie), tu fenomen polega na szczegółach, które jak w klepsydrze przesypują się drobnymi ziarenkami, powoli, ale bez możliwości zatrzymania ich biegu aż do końca, do ostatniego ziarenka.

Fabuła książki momentami przypominała mi inną książkę „Emma i ja”, pośrednio poruszającą ten sam problem, jaki miała Dorotka.

Wracając jednak do „Przewrotności dobra”, autorka w bardzo zwinny sposób udowadnia, że jak się czegoś bardzo chce, jak się do czegoś uparcie dąży, to można to osiągnąć. Słowa, jakimi została przedstawiona główna bohaterka, to symfonia uczuć i emocji, często sprzecznych ze sobą, odważnych, chociaż czasami pseudo empatycznych.

Czytając książki klasyfikuję je do trzech kategorii: 1) te, które się czyta, 2) te, które się „pochłania”, 3) te, od których nie...

alison2 | 2013-05-15
Przeczytana: 10 maja 2013

Co sprawia, że sięgamy po konkretną książkę? Czasem kusi nas nazwisko sławnego pisarza, czasem liczne, pozytywne opinie na temat książki, czasem kierujemy się pozytywnymi wrażeniami z innej książki tego samego autora. Bywa i tak, że wejdziemy do księgarni i najzwyczajniej w świecie spodoba nam się okładka. Moja przygoda z twórczością Jolanty Kwiatkowskiej rozpoczęła się jeszcze inaczej. Zaintrygowała mnie sama postać autorki. Przypadkowo natknęłam się na rozmowę z jej udziałem, sama zadałam kilka pytań i byłam pod takim wrażeniem odpowiedzi że nie mogłam odmówić sobie przyjemności sprawdzenia, jak pisze. Nie sprawdzałam, jak dotychczasową twórczość autorki oceniają czytelnicy a nawet nie wnikałam do jakiego gatunku należą książki tej pisarki. Nie chciałam niczym się sugerować, chodziło o całkowicie moje, subiektywne wrażenie.

Gdy więc nadarzyła się okazja zdobyć „Przewrotność dobra”, nie zastanawiałam się ani przez chwilę, to była szansa, na którą czekałam. Gdy książka trafiła do...

Między dobrem a złem

Czym jest dobro? Istnieje pewnie jego bardzo wiele definicji. Osobiście za dobro uważam to, co nie jest złem. A więc dobro to przeciwnik zła. Ale tak konkretnie w indywidualnej sprawie trzeba się czasem nieźle nagłowić, by znaleźć to,co dobrem jest, a to co nim nie jest. A granica między dobrem a złem bywa czasem bardzo, ale to bardzo krucha, cienka i trudna do ustalenia.
Szukając dobra i zła często oceniamy: to jest in plus, a to zasługuje na potępienie. Jakże łatwo jest oceniać, jak łatwo wydawać pochopne sądy, jak łatwo skrzywdzić!
Tym razem będę Was gorąco zachęcać do sięgnięcia po najnowszą powieść Jolanty Kwiatkowskiej, autorki już znanej, mającej w dorobku kilka lektur. Czytałam "Rozsypane wspomnienia", ale to zdecydowanie inna książka o tej najnowszej. Lżejsza i bardziej relaksująca. "Przewrotność dobra" to powieść bardziej złożona, kontrowersyjna i nieco trudniejsza w odbiorze, ale mająca swoje mocne atuty i walory. I naprawdę warto się w nią...

Magdalena Paź | 2013-02-20
Przeczytana: 30 grudnia 2012

Gdy przeczytałam kilka stron książki „Przewrotność dobra” pomyślałam: kurczę o czym ta książka jest i zastanawiałam się czy czytać ją dalej. Jednak przeczytałam ją do końca i okazało się, że podjęłam słuszną decyzję. Nie żałuję ani jednego słowa przeczytanego w tej książce. Tak mnie ona wciągnęła, tak pochłonęła całą, że nawet jak nie czytałam to myślałam o postępowaniu głównej bohaterki.
"Przewrotność dobra" to na pozór prosta, ale dobitnie opowiedziana historia życia młodej dziewczyny – Doroty, niby naiwnej, zagubionej szarej myszki. Pisząc prosta jakże łatwo się pomylić. Historia ta ma wiele oblicz, można interpretować ją na wiele różnych sposobów. Śmiem twierdzić, że ile osób w pokoju tyle byłoby interpretacji tej lektury.
Dla mnie to wspaniała książka. Aż jestem zła na siebie, że tak długo zwlekałam z przeczytaniem jej. To prawdziwe studium psychologiczne dziewczyny, która w bardzo przewrotny sposób podchodzi do tego, co jej zdaniem jest dobre. Wszystko robi tak, aby ludzie...

Sylwia | 2014-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2014

Jedna z lepszych polskich, które ostatnio czytałam. Książka po której jest się bogatszym w doświadczenia głównej bohaterki, która niewątpliwie wnosi to 'coś' w nasz behawioryzm ...

FotoKonkurs "Jesień z książką" - wyniki.

Dzisiaj na fanpage'u LC na Facebooku zakończył się FotoKonkurs "Jesień z książką", w którym można było wygrać książki idealne na jesienne wieczory. Okazało się, że książkowe mole lubią czytać i pstrykać fotki. Oto wyniki.