Kobieta, którą porwał wiatr

Tłumaczenie: Andrzej Wajs
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Blumenkind
Barbara

– Przemyśl to sobie – powiedział rabbi Mendel. – Ładna kobieta bez mężczyzny nie należy do nikogo, a to niekiedy znaczy, że do wszystkich należy. Taki już jej los. Jest jak liść na gościńcu. Byle podmuch może ją zwiać z obranej drogi, byle przechodzień zdeptać. Wyzywająco piękne rude włosy Bajli są jej przekleństwem – ściągają pożądliwe spojrzenia rumuńskich wieśniaków i budzą zawiść ich...

Wyzywająco piękne rude włosy Bajli są jej przekleństwem – ściągają pożądliwe spojrzenia rumuńskich wieśniaków i budzą zawiść ich żon. Aby uniknąć prześladowań, młoda Żydówka musi opuścić swój dom w Arwinicy. Po długiej tułaczce dociera do górzystej krainy Marmarosz, gdzie od wieków żyją obok siebie Niemcy i Żydzi, Ukraińcy i Rumuni, Węgrzy, Słowacy i Cyganie. Tymczasem wybucha druga wojna światowa. Z zachodu Europy nadciąga nowa groźba – wicher przemian, który porwie nie tylko Bajlę…

źródło opisu: WNK, 2012

źródło okładki: http://nk.com.pl/kobieta-ktora-porwal-wiatr/1517/ksiazka.html

allison | 2016-04-30
Przeczytana: 28 kwietnia 2016

"Kobieta, którą porwał wiatr" to książka bardzo przejmująca i smutna, nastrojowa, ale i wstrząsająca.
Autor ciekawie połączył realizm ze światem ludowych wierzeń i guseł. Folklor odgrywa tu dominującą rolę - nie tylko wprowadza niepowtarzalny i zapadający w pamięć klimat, ale i decydująco wpływa na losy głównej bohaterki, która pada ofiarą różnych przesądów i niepisanych praw.
Przede wszystkim jednak Bajla jest ofiarą wojny i antysemityzmu. Jej próby ocalenia siebie i córeczki są okupione straszliwymi doświadczeniami.

W książce, której fabuła została zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami, realizm wciąż przeplata się z liryzmem. To niełatwe połączenie, zwłaszcza w kontekście tematyki związanej z drugą wojną światową. Za tę sztukę na pewno autorowi należy się duży plus. Podobnie jak za kunsztowne opisy i literacki, barwny, emocjonalny język.

Krzysiek | 2015-07-06
Przeczytana: 05 lipca 2015

Miałem wobec tej książki chyba zbyt wysokie wymagania. Gdzieś tam wewnątrz, gdzie wygodnie rozsiadła się moja intuicja, podpowiedziała mi, szepcząc po cichu.
-Słuchaj gościu, ta książka będzie dobra. To jedna z tych niepozornych, które zmieniają pewną część Ciebie w bardzo dużym stopniu.
Czasem słyszę dość wyraźnie takie szepty, lecz w zderzeniu z rzeczywistością nie zawsze okazują się mieć racje. Często się mylą, dając fałszywą nadzieję.
Główna bohaterka książki Bajla, jak i pozostałe postacie odgrywające jakąś tam swoją rolę w powieści były zagubione, ciągle w strachu przed nieznanym. Takie trwanie w nadziei, że los okaże łaskę. Lecz los, który w czasie wojny nie znał litości rozrywał codzienność na strzępy, zabierając ją raz do nieba, raz do piekła. Taki chaos, taka niepewność, totalna rozpierducha rzeczywistości jest dla człowieka męką i prawdziwym cierpieniem. Ten strach, ten cień, ta kostuch ciągle wyglądająca zza rogu, czekająca na właściwy moment.
...

książek: 1978
Ulka | 2015-03-10
Przeczytana: 10 marca 2015

Smutna, a zarazem fascynująca powieść.
Do czego ludzie byli zdolni , by skrzywdzić drugiego człowieka w czasie wojny? Na to pytanie nie ma odpowiedzi.
Po prostu brak słów i nigdy tego nie zrozumiem.

Monika | 2014-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2014

Uwielbiam, gdy dzieje się tak, że biorę do ręki książkę dość przypadkową, a ona okazuje się być taką perełką :)
"Kobieta, którą porwał wiatr" to jedna z tych książek, które nie pozwolą Ci zasnąć dopóki jej nie skończysz.

Aż wierzyć mi się nie chce, że książka oparta jest na faktach. Choć z drugiej strony, to przecież sama wiem, że życie potrafi pisać takie historie, o których nam się nie śni.

Nietuzinkowi bohaterowie, ciekawe kobiety w rolach głównych plus bardzo interesujące tło historyczne dają nam w sumie książkę ponadprzeciętną, którą z czystym sumieniem Wam polecam :)

Wicca | 2013-05-15
Przeczytana: 27 kwietnia 2013

"Ta niezwykła historia miłosna opowiada o prawdziwych zdarzeniach.....opisane tu spotkania i relacje między ludźmi zmuszonymi do tego, by zaprzeć się swego żydowstwa, są autentyczne...w tekście zostały zmienione nazwiska i imiona pewnych osób, a w dwóch przypadkach nazwy miejscowości, żeby chronic jeszcze żyjących i nie narazić na szwank pamięci o tych, którzy rozstali się już ze światem".

Te słowa z przedmowy powieści KOBIETY, KTÓRĄ PORWAŁ WIATR zaostrzyły mój apetyt na nią i z ogromnym zapałem w pierwszych wiosennych promieniach kwietniowego słońca, zatraciłam się w spisanej przez Clausa Stephani histori.

Już sama okładka to dzieło które wrażliwe oczy docenią z pewnością. Wrażliwe na piękno, subtelność i to wszystko co ukrycie i skrycie odzywa się w nas tak bardzo, że przeważnie cięzko nam to jest wyrazić słowami. Bo emocje są tym co opisać nam jest najtrudniej i najtrudniej jest czasami nam opisać skąd się u nas biorą. Po prostu coś nas zauroczy i wiemy że jesteśmy pod...

aleksnadra | 2012-12-04
Przeczytana: 30 listopada 2012

"Zmieniając miejsce, w którym mieszkasz, zmieniasz swój los."

Ten cytat pochodzący z Talmudu a przytoczony przez Clausa Stephani, moim zdaniem idealnie obrazuje treść książki. Nowe doświadczenia, nowe znajomości, nowe miejsca, przystosowanie do nowych sytuacji determinują nasze kroki. Zmienia się zachowanie, być może standard życia przez co i koleje naszego losu ulegają przemianie.

Bajla Altmann to piękna rudowłosa Żydówka wzbudzająca pożądanie wśród mężczyzn i zazdrość wśród kobiet. Do tej pory żyła spokojnie, otoczona miłością męża. Ale nadchodzą złe czasy, kampania wojenna Hitlera zatacza coraz szersze kręgi. Mąż Bajli staje się jej pierwszą ofiarą a ona sama zostaje wdową.

"– Przemyśl to sobie – powiedział rabbi Mendel. – Ładna kobieta bez mężczyzny nie należy do nikogo, a to niekiedy znaczy, że do wszystkich należy."

Wraz z końcem żałoby, Bajla jest coraz śmielej "atakowana" przez miejscowych mężczyzn a ich żony oskarżają ją o czary. Dziewczyna ucieka, tak zaczyna...

dzosefinn | 2013-10-29
Przeczytana: 29 października 2013

Zmieniając miejsce, w którym mieszkasz, zmieniasz swój los. [1]

Kobieta, którą porwał wiatr… Prawda, że bardzo przyciągający uwagę tytuł? Od razu nasuwa się szereg pytań, a mianowicie: kim jest ta kobieta?, co zrobiła, że ten wiatr ją porwał?, kim lub czym okazał się ten wiatr i jak to porwanie wyglądało?.

Z opisu wydawcy dowiadujemy się tak naprawdę niewiele, w porównaniu z tym, co zawiera ta pozycja. Potencjalny czytelnik, zapoznając się z notką myśli, że tą kobietą będzie piękna rudowłosa Bajla, którą życie zmusza do tułaczki, i poniekąd tak jest. W trakcie lektury pojawia się tajemnicza Niemka, która mogłaby konkurować z rudowłosą kobietą o to, która miała bardziej burzliwe życie.

Bajla Altmann jest żydówką, która przez swój specyficzny, wyjątkowy wygląd, przyciąga ludzkie spojrzenia. Wraz z mężem wiodą szczęśliwe życie na południu Europy – w Arwinicy. Niestety młodemu małżeństwu nie dane było istnieć „długo i szczęśliwie”. Wkrótce rudowłosa Bajla pozostaje...

Cirya | 2014-08-21
Na półkach: 2014 ☼, Przeczytane, B*bltk
Przeczytana: 20 sierpnia 2014

to specyficzna książka, piękna i zarazem tragiczna, poruszająca i ciekawa, sam fakt, że oparta jest na wydarzeniach autentycznych wywołuje ciarki i wzrusza jednocześnie, aż chciałoby się powiedzieć, że to nie mogło się zdarzyć, szczególnie końcówka książki zdumiewająca...

trudność w czytaniu sprawiła mi duża ilość nazw oraz swoisty język ludzi żyjących w Karpatach, którym autor non stop się posługuje... ale to autentyzm, jak przypuszczam...

Ruczek | 2012-09-11

Claus Stephani, urodzony w 1938 roku w Braszowie, pisarz, antropolog i publicysta. Studiował germanistykę i literaturę rumuńską na uniwersytecie w Bukareszcie. Kolekcjoner wschodnioeuropejskich żydowskich bajek i legend. "Kobieta, którą porwał wiatr" to jego pierwsza powieść.

"Kobieta, którą porwał wiatr" to historia o trzech niezwykłych kobietach, które znosiły trudy życia i musiały z dnia na dzień uczyć się, jak odnaleźć się w nowych sytuacjach. Bajla Altmann to rudowłosa Żydówka, od której zaczyna się cała historia. Wiedzie ona spokojne życie w Arwinicy dopóki widma nadciągającej II wojny światowej nie wyciągają swoich łap w stronę jej ludu. Zaczynają się prześladowania Żydów, a ona, tracąc jedyną w tamtych czasach bliską jej osobę, wyrusza w wędrówkę, z której wie, że nie wróci. W trakcie swojej tułaczki spotyka wielu ludzi. Niektórych z nich warto zapamiętać, natomiast o innych pragnie się zapomnieć jak najszybciej. Po drodze jednak otrzymuje od losu kolejną osobę, dla...

Algoforos | 2013-08-24
Przeczytana: 23 sierpnia 2013

Bukowina, krótko przed II wojną światową. Małe wioski od niepamiętnych czasów były wspólnym domem przedstawicieli różnych nacji i religii. W jednej z nich, Arwinicy, mieszka żydowskie małżeństwo, Bajla i Jakob Altmannowie. Tymczasem zaczynają narastać nastroje antysemickie. Kiedy mąż Bajli zostaje zamordowany, a ona sama pada ofiarą napaści, postanawia opuścić wieś. Nie wie, że będzie to dla niej i jej potomków początek niekończącej się, pełnej upokorzeń tułaczki. Bo świat, w którym Niemcy, Żydzi, Cyganie, Węgrzy i Słowacy pokojowo koegzystowali, bezpowrotnie przemija...

To historia pogmatwanych losów trzech pokoleń pewnej rodziny. Bardzo poruszająca i smutna. Magiczne Karpaty, zatopione w mgłach ludowych baśni i podań, podczas wojny ukazały swoją drugą twarz: zimną i bezlitosną. Stephaniemu świetnie udało się oddać eskalację antysemityzmu, przemocy i strachu: ludzie, wśród których Bajla żyła latami, nagle z niewiadomych przyczyn zaczęli krzywo na nią patrzeć, gadać za plecami,...