Hiroszima

Hiroshima
Hiroszima, bomba atomowa
literatura faktu
joly_fh

Gdy pękło niebo, a błysk stał się jaśniejszy niż słońce... W jednej chwili sto tysięcy ludzi po prostu wyparowało, a Japonia została rzucona na kolana... Taki był rok 1945 dla Hiroszimy. Czas śmierci, okrucieństwa i zniszczenia, gdy amerykańska machina atomowa ruszyła szybko i nieubłaganie, zbierając swoje krwawe żniwo. Rok po ataku John Hersey udał się do Japonii, do strefy zrzutu bomby, i...

Rok po ataku John Hersey udał się do Japonii, do strefy zrzutu bomby, i stworzył do granic bólu żywy obraz zagłady, której doświadczyli mieszkańcy Hiroszimy. Oparł się na wstrząsających opowieściach sześciorga osób, którzy makabryczne szczegóły eksplozji będą pamiętać już zawsze. Choć cudem przeżyli ten koszmar, to trudno ocenić, czy był to dar, czy przekleństwo.

Aby się o tym przekonać, autor czterdzieści lat po pierwszym wydaniu Hiroszimy wrócił do Japonii i na własne oczy zobaczył, jak udało im się przezwyciężyć efekty katastrofy. W ostatnim rozdziale książki dopełniła się ich historia.

źródło opisu: Zysk i S-ka

źródło okładki: www.zysk.com.pl

PABLOPAN | 2014-05-14
Przeczytana: 09 maja 2014

Książka, choć krótka, wywarła na mnie niesamowite wrażenie. Szóstkę bohaterów spotykamy tuż przed wybuchem bomby atomowej w tytułowej Hiroszimie. Żadna z opisanych osób nie pozostaje czytelnikowi obojętna, każda z nich wzbudza jakieś emocje. Obserwując losy głównych bohaterów, mamy szansę przyjrzenia się miastu po zagładzie. Wszechobecna śmierć i chaos ukazane na tle stoickiej postawy Japończyków wzbudzają zdziwienie, a wręcz szokują. Dzięki tej krótkiej opowieści można się wiele dowiedzieć o kulturze Japonii i jej mieszkańcach, ich podejściu do życia i dystansie do różnych, nawet tragicznych, wydarzeń. Książka jest z pewnością warta przeczytania, do czego gorąco zachęcam!

Leeloo_Dallas | 2016-03-14
Przeczytana: 14 marca 2016

Nigdy nie zrozumiem "ducha Japonii". To, z jakim spokojem i niemal pokorą Japończycy przyjęli do wiadomości fakt, że zrzucono na dwa miasta bomby atomowe, że miasta te zostały zrównane z ziemią a ludność zginęła okrutną śmiercią, często powolną i w męczarniach, jest dla mnie nie pojęte i wyzwala we mnie bunt.
"Trudno, jest wojna. Nic nie można poradzić" - powtarzali jak mantrę, zararzeni japońskim militaryzmem. Umierali na ulicach samotni, poparzeni, połamani, głodni i spragnieni, pozbawieni jakielkowiek pomocy przez wiele dni. Cesarz oznajmił im przez radio w oględnych słowach, że podjął wiekopomną decyzję o kapitulacji. A oni wtedy doznali uniesienia, że ich cesarz zwrócił się do nich bezpośrednio, a dźwięk jego głosu sprawił, że byli gotowi umrzeć dla niego, tu i teraz na tej kupie gruzów i w cierpieniu.
Ówczesny świat nabrał wody w usta. Cisza, no coments. I ta okrutna cisza trwała przez wiele lat. Bardzo długo trzeba było czekać na dyskusje o moralnych aspektach zrzucenia...

Barbara Bąkowska | 2018-02-25
Przeczytana: 05 stycznia 2018

Wstrząsająca historia ludzi, którzy przeżyli wybuch bomby atomowej. Obraz Hiroszimy, konsekwencji z jakimi musieli się mierzyć ludzie doświadczeni wybuchem porusza najgłębsze obszary człowieczeństwa, jest wprost niewyobrażalne to, co człowiek jest wstanie zrobić drugiemu człowiekowi. Książka pokazuje realia życia, zagubienie, niewiedzę i dramaty ludzkie przed, w trakcie i po tragicznym wydarzeniu, jakie miało miejsce w Japonii w 1945r.

Isadora | 2013-05-20
Przeczytana: 20 maja 2013

"Jakież to zdumiewające przypadki ci ludzie po bombie."

6 sierpnia 1945 roku o godzinie 8.15 Amerykanie zrzucili na Hiroszimę bombę atomową.
To lakoniczne, suche stwierdzenie w najmniejszym nawet stopniu nie oddaje porażającej grozy tamtego zdarzenia, potworności tego bezprecedensowego eksperymentu, w wyniku którego w jednej chwili sto tysięcy ludzi po prostu wyparowało, drugie tyle zmarło w ciągu najbliższych dni w konsekwencji radioaktywności, a pozostałe pięćdziesiąt tysięcy mieszkańców kwitnącego niegdyś miasta do końca życia cierpiało na rozmaite choroby i dolegliwości związane z chorobą popromienną.
To jedno proste, niepozorne zdanie mieści w sobie koszmar tysięcy prywatnych końców świata i totalnego zniszczenia, niewyobrażalnych cierpień o niespotykanej dotąd skali i makabrycznych, upiornie długofalowych skutków.
John Hersey, amerykański dziennikarz, powieściopisarz i eseista, rok po ataku udał się do Japonii, do strefy zrzutu bomby i stworzył porażający autentyzmem,...

Bastet | 2014-05-17
Na półkach: Przeczytane, 2014 by Bastet
Przeczytana: 02 maja 2014

Zawsze chętnie oglądałam i czytałam dokumenty na temat zagrożenia atomowego. Dlatego też sięgnęłam po książkę Hersey'a "Hiroszima". Swego czasu czytałam o podobnej tematyce "Czarny deszcz" Masuji Ibuse, który jest w tym względzie niedościgniony.
W "Hiroszimie" Hersey'a poznajemy losy sześciu bohaterów, których dotknęło zrzucenie bomby atomowej na to miasto. Było to wydarzenie przerażające i odbijające się na mieszkańcach całego miasta i okolic. Niektórzy zginęli od razu,a inni latami musieli walczyć ze skutkami choroby popromiennej. Choroby skóry, nowotwory i depresje, to powszedni dzień osób skażonych promieniowaniem (zw. hibakusha).

Jednym ze smutniejszych losów są dzieje Hatsuyo Nakamury, która doznała poważnego urazu nogi podczas wybuchu oraz przez lata borykała się z bardzo silną depresją i biedą. Próbowała sobie radzić szyjąc. Ciągle towarzyszyło jej bardzo duże zmęczenie, jako skutek choroby popromiennej. Jak czytamy:
"Nienależący do hibukusha pracodawcy nie chcieli...

leppakaklifoth | 2017-07-13
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 12 lipca 2017

"Hiroszima" to znakomita książka typu non fiction, która opowiada nam o tym, co wydarzyło się 6 sierpnia 1945 roku w japońskim mieście Hiroszima. Jest znakomitym przekazem kilkoro naocznych świadków - Hatsuyo Nakamura, Terufumi Sasaki, Wilhelm Kleinsorge, Toshiko Sasaki, Masakazu Fujii i Kiyoshi Tanimoto, którzy przeżyli owy feralny poranek. 6 sierpnia 1945 roku, o godzinie 8.15 została zrzucona na Japonię bomba atomowa, która wyrządziła ogromne zniszczenia w Hiroszimie, oraz Nagasaki. Dzięki wspomnianym osobom powstał niesamowity dokument, który ukazuje nam krok po kroku to, co wydarzyło się od momentu oślepiającego błysku. John Hersey przedstawia nam w swojej książce potworne zniszczenia, oraz straszne cierpienia jakim poddani zostali mieszkańcy Hiroszimy. Swoje żniwa zebrała także w kolejnych latach choroba popromienna, mająca straszne skutki dla osób, które przeżyły piekło tego dnia. Książka ta została napisana prostym językiem, dzięki czemu dobrze i szybko się ją czyta....

mangusta | 2018-05-02
Przeczytana: 2016 rok

mam słabość do tej tematyki. Książka porusza ciężkie tematy, posiada bardzo dokładne opisy i relacje bohaterów.

Gwynplaine | 2013-10-31

John Hersey, w swoim poruszającym reportażu na temat Hiroszimy, bomby atomowej, wojny oraz jej skutków, zbliża się do literackiego mistrzostwa. Prowadzi narrację obiektywną, spokojną, ale niepozbawioną wrażliwości, co przy wyborze tematu tak mocnego tematu jest dużą zaletą. Hersey umiejętnie i bez dygresji opowiada o losach poszczególnych bohaterów, którzy 6 sierpnia 1945 r. dotknięci zostali jedną z największych tragedii w historii świata. Przedstawia ich, opisuje zachowania, reakcje, przeszłość. Dzięki temu czytelnik przywiązuje się do tych ludzi, czy tego chce czy nie, i razem z nimi przeżywa kolejne dramatyczne godziny w piekle zniszczonego miasta. Ciekawym zabiegiem jest rozszerzenie reportażu o powojenne lata, skutki wybuchu bomby atomowej - bomby, która w dziele Herseya nabiera charakteru symbolicznego, wręcz pozaziemskiego. To ona jest elementem scalającym losy bohaterów. To ona dzieli i rządzi, jest osią, wokół której autor buduje poszczególne historie. Można wyraźnie...

Saszen | 2016-11-27
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 23 listopada 2016

Hersey pojechał do Japonii rok po zrzuceniu bomby atomowej na Hiroszimę. W jednej chwili zginęło wtedy 100 tysięcy ludzi, dalsze dziesiątki tysięcy uległy poparzeniom i/lub zostały przygniecione przez walące się budynki. Hersey nie bombarduje jednak czytelnika tymi przerażającymi statystykami. Skupia się na sześciu różnych osobach, które były wtedy w mieście (w ostatnim rozdziale okazuje się, że żyli jeszcze wiele lat po katastrofie).

Hersey nie oszczędza opisów masakry widzianej oczyma bohaterów, którzy relacjonowali mu ją bardzo szczegółowo. Przeskakuje od jednych do drugich, co potęguje wrażenie koszmaru. Na jednego z bohaterów Hersey wybrał doktora Sasakiego – dwudziestopięciolatka, który niewiele wcześniej zaczął pracę w szpitalu. Jedynego lekarza, który nie został zabity lub ranny w wybuchu, po którym tysiące ludzi ruszyły do jego szpitala.

W 1946 Hersey stworzył ten reportaż prawdopodobnie po części dlatego, że wielu Amerykanów nie chciało wiedzieć o Hiroszimie (zresztą...

Andrzej | 2017-09-17
Przeczytana: 17 września 2017

Zawsze gdy sięgałem po tą książkę ogarniał mnie smutek. Nastrój ten nie był spowodowany stylem pisania książki, ale samą jej tematyką.
Bez wątpienia zrzucenie bomb atomowych na Japonię to jedna z największych tragedii jakiej sprawcą był człowiek.
Książka traktuje o losach 6 bohaterów i ich rodzin, którzy przeżyli wybuch bomby atomowej w Hiroszimie. Książka napisana lekko i czyta się ją dobrze. Autor nie stara się specjalnie wywoływać w czytelniku uczuć, zachowując formę po części sprawozdania po części biografii.
Poszczególne opowieści nie stanowią odrębnych całości lecz są podzielone na części zgodnie z chronologią wydarzeń.
To co zadziwia w książce to typowo Japońskie spojrzenie na świat. Większość ofiar traktowała to zdarzenie z obojętnością, czy pokorą jako coś co po prostu się wydarzyło, a ofiary umierały w męczarniach w ciszy i zbiorowej samotności.Ci którzy przeżyli mieli wyrzuty sumienia, że tylu ludzi spotkał los okropniejszy niż ich własny.
Warto przeczytać, chociażby...