Literatura polska
Ag2S

Czasami dopiero na bieszczadzkiej wsi życie nabiera prawdziwego znaczenia. Filip Spalski jest pilotem, kocha latać, robił to całe życie. Pewnego dnia wraca do domu po długim locie przez Atlantyk i dowiaduje się, że jego żona odeszła. Nie chciała dłużej czekać – na niego, dziecko, na wspólne życie. Filip nagle widzi, że nic mu nie zostało. Jest sam, nie ma przyjaciół ani rodziny. Wsiada w...

Czasami dopiero na bieszczadzkiej wsi życie nabiera prawdziwego znaczenia.

Filip Spalski jest pilotem, kocha latać, robił to całe życie. Pewnego dnia wraca do domu po długim locie przez Atlantyk i dowiaduje się, że jego żona odeszła. Nie chciała dłużej czekać – na niego, dziecko, na wspólne życie. Filip nagle widzi, że nic mu nie zostało. Jest sam, nie ma przyjaciół ani rodziny. Wsiada w samochód i rusza przed siebie.
Dojeżdża na koniec świata, do małej wioski w Bieszczadach, gdzie czas płynie tak wolno, że wszyscy kupują gazety sprzed tygodnia. Na nieczynnej poza sezonem stacji kolejowej spotyka mężczyznę, będącego w podobnej sytuacji. Kupuje od nieznajomego zaniedbany pensjonat o nazwie Magnolia. Pracuje tam kilka niezwykłych kobiet, które odmienią jego życie…

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Magnolia-p-32132-1-30-.html

Gosia | 2018-03-16
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 15 marca 2018

Dotychczas przeczytałam dwie książki Grażyny Jeromin-Gałuszki i uważałam ją za jedną z ciekawszych polskich pisarek.
Jej książki są niebanalna, a bohaterkami są kobiety, zazwyczaj silne, po przejściach, samotne, walczące z przeciwnościami losu, ale czerpiące siłę ze swojej kobiecości kobiecej solidarności z przyjaciółkami i rodziną.
Ta książka jednak mnie rozczarowała. Szczególnie pierwsza połowa. Jakaś taka chaotyczna, fabuła trudna do uwierzenia, szczególnie motyw kupna pensjonatu gdzieś pomiędzy... na dworcu... Czy takie coś się zdarza???
Facet denerwujący, snuje się i pije.
Mnie ta książka po prostu na początku nudziła. Nie tego spodziewałam się po tej książce. Tym bardziej, że okładka piękna, opis dość ciekawy, a opinie bardzo pochlebne.
Czytam sporo książek i nie zrażają mnie przeskoki czasowe ani oryginalne formy pisania, ale w tutaj fabuła przypominała mi raczej silenie się na oryginalność i bałagan.
Druga połowa bardziej zaczyna wciągać.
Na koniec jakiś plus. To...

Książkowa-Fantazja | 2015-02-10
Przeczytana: 02 sierpnia 2014

Recenzja pochodzi z mojego bloga:

Mówi się, że najlepszym azylem człowieka jest zacisze domowe i jego cztery kąty, ale co zrobić, gdy przestaje on radzić sobie z emocjami i problemami, tym samym czując się jak sardynka w puszce? W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem wydaje się być ucieczka na łono natury, najlepiej w góry, gdzie piękny krajobraz i świeże powietrze potrafią zmienić tok myślenia, a nawet życie, tak jak w przypadku głównego bohatera "Magnolii".

Grażyna Jeromin - Gałuszka to absolwentka bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz scenariopisarstwa w PWSFTviT w Łodzi. Jest współwłaścicielką księgarni i mieszka w Sosnowicy. Swoim debiutem "Złote nietoperze" zajęła pierwsze miejsce w konkursie literackim "Kolory życia".

Filip Spalski wiedzie ustabilizowane życie żona, dobra praca pilota, wymarzony apartament, wydaje się, że niczego nie potrzebuje więcej, ale..wszystko się...

Joanna | 2013-10-04
Przeczytana: 03 października 2013

Bieszczady zachwycają turystów przez cały rok, ekscytują widokiem połonin , na pozór łagodnych szlaków górskich i rozległych lasów. To tam często w poszukiwaniu spokoju próbują odnaleźć się ludzie z życiowymi dramatami podobnie jak w przypadku głównego bohatera powieści Filipa Spalskiego, pilota transatlantyckich linii wiodącego zbyt intensywne życie, które doprowadziło go do rozpadu małżeństwa i zawału.
Porzucając dotychczasowe życie, sprzedając apartament w którym zamieszkiwał przez dwadzieścia lat z byłą już żoną i jadąc samochodem zupełnie bez celu, przed siebie zatrzymuje się oczarowany krajobrazem w malowniczej wiosce bieszczadzkiej i zupełnie przypadkowo staje się właścicielem pensjonatu „ Magnolia”.
Świat osób skupiających się wokół pensjonatu to barwna mozaika ciekawych, tajemniczych, często dziwacznych postaci , a energiczne kobiety pracujące w pensjonacie potrafią dostrzec niejeden dramat życiowy i dyskretnie udzielić pomocy. Takiej wewnętrznej metamorfozy doznaje...

Jak ja długo zwlekałam z przeczytaniem kolejnej książki Gałuszki... Po przecudownych "Kobietach z Czerwonych Bagien" bałam się rozczarowania. Byłam pewna, że to absolutnie niemożliwe, by powtórzyć taki sam czar i magię.

A jednak "Magnolia" jest takim samym objawieniem i cudem. Jedną z ważniejszych zalet tej powieści są jej bohaterowie - od razu stają się tak bliscy, jakby byli żywi... Czytelnik natychmiast przywiązuje się do nich tak bardzo, że ich nieszczęścia i emocje przeżywa jak własne. Ile talentu trzeba, by móc stworzyć takie postaci, takie wyraziste, barwne i ważne.

Sama fabuła, wszystko, co się wydarza, jest bardzo świeże i oryginalne, mimo że przecież pełno jest książek o zaczynaniu wszystkiego od nowa gdzieś daleko na zapadłej wsi... "Magnolia" jednak wykorzystała znany motyw w zupełnie inny sposób. I przede wszystkim od emocji tu aż gęsto, aż boli serce i ściska w gardle - bo nic tu nie jest lekkie i łatwe.

Autorka jawi mi się teraz jako ktoś o wręcz nieziemskim...

książek: 2018
Ulka | 2014-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2014

Naprawdę godna polecenia lektura. Jedno miejsce, a tak wiele poznanych historii. Wśród tego wspaniały zakątek Bieszczad. książka z każda stroną dodaje nowych emocji, napięcia. Jestem niezwykle poruszona historią Olgi, która wspaniale opiekuje się mężem oraz smutna historia Rudolfa i Luizy . Mamy tu do czynienia z bogactwem postaci kobiet. Każda z nich jest wyjątkowa, inna. Wszystkie postacie przezywają swoje rozterki, problemy,ale w Magnolii odnajdują spokój, wsparcie , pomoc. Historia opisana prostym, zrozumiałym językiem. Chętnie poznam dalsze losy bohaterów.

eduko7 | 2017-05-05
Przeczytana: 04 maja 2017

Bieszczady - azyl dla znękanych, zbłąkanych, poranionych dusz. To tam w "Magnolii" krzyżują się ścieżki życia bohaterów tej powieści.
Niełatwa letura, chwilami nieco nużaca a jednocześnie intrygująca, wzbudzająca potrzebę dowiedzenia się "co było dalej?" Zakończenie, podobnie jak niektóre wcześniejsze wątki - zaskakuje.

Nina | 2017-07-31
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2017
Przeczytana: 31 lipca 2017

Ależ to piękna opowieść! Niebanalna, napisana pięknym językiem, traktująca o sprawach poważnych ale opisana w sposób zabawny, nie raz i nie dwa uśmiechałam się przy czytaniu, nie raz przystawałam na chwilę zadumana, nie raz myślałam sobie, że chciałabym znaleźć sobie taką swoją Magnolię.
Historia Filipa i opisana z jego perspektywy, w końcu coś innego, zazwyczaj mamy historie kobiet i opisy ich nieszczęśliwego życia. Miła odmiana.
O czym jest ta książka? O życiu, o przemijaniu, o tym, że życie trzeba cenić, o tym, żeby się nie poddawać. Ale jak napisałam na początku, nie ma w tej historii nic banalnego. A zakończenie? A niech Cię Szanowna Autorko! Tego się nie spodziewałam i jestem przekonana, że 99% procent czytelników miało nadzieję na inne. Ale za to również duży, duży plus. Nic w tej książce nie było przewidywalne.
Polecam!

Grażyna | 2013-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2013

To jedna z tych książek ,którą czytałam chętnie ,z niecierpliwością co dalej... Główny bohater -Filip Spalski oraz cztery różne kobiety-Czesia,Marlena ,Doris ,Olga oraz dziewczynka Tuśka...Dodatkową zachętą do tej książki była informacja,że życie toczy się na bieszczadzkiej wsi czyli w moich stronach.Ciekawie pokazane są zmiany jakie dokonują się w życiu bohaterów.To co mi się dodatkowo podoba to specyficzne poczucie humoru ,a przy tym tytuł Magnolia...A zakończenie -takiego się nie spodziewałam ,ale spodobało mi się...Nie jest takie tuzinkowe...
Zachęcam do lektury,nie będziecie żałować...

basik | 2016-09-13

Nie tego spodziewałam się po tej książce.... tyle pochlebnych opinii, wysokie oceny ciekawy opis na okładce. A mnie ta książka nudziła od samego początku.
Książka opowiada o życiu czterech kobiet i nowego właściciela Magnolii( pensjonat został kupiony ot tak po prostu od nieznajomego na stacji kolejowej....głupota).
Każda z tych osób ma swoje życie , bardziej lub mniej bolesne przeżycia,skrywane tajemnice. Ale te postacie są takie karykaturalne bo nie można ich nazwać zabawnymi.Żadnej nie polubiłam, żadnej nie było mi żal.
No i sam właściciel...nieobecny duchem i ciałem bo ciągle pije i sam nie wie czego chce.
Książka może i jest miejscami ciekawa, ale w większości strasznie się nudziłam, a to co niby z założenia miało być zabawne wcale mnie nie śmieszyło tylko denerwowało bo było głupie i niepoważne.
Ale to tylko moje odczucie, a wiadomo że są różne gusta i guściki a o nich się nie dyskutuje.
Dla mnie wielkie rozczarowanie i na pewno nie będę czytać drugiej części.

miki24gr | 2013-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2013

Kilka ludzkich ścieżek krzyżuje się w Magnolii i splata ze sobą... i powstaje z tego całkiem ładna powieść...z zaskakującym zakończeniem!!
Miałam wrażenie, że ja też tam sobie siedzę w kącie, pijąc kawę i obserwując z bliska bohaterów...Polecam:))