Kopalnia złota

Wydawnictwo: Albatros
Gold mine
Marcin

Inne wydania

"Akcja powieści rozgrywa się w 1968 roku w Afryce Południowej (RPA). Głównym bohaterem jest Rod Ironsides, rozwiedziony mężczyzna w wieku ok. 38 lat, kierownik wydobycia głębinowej kopalni złota Sonder Ditch (Sonder Ditch Gold Mining Company), eksploatującej pokłady złota koło miasta Kitchenerville w pobliżu Johannesburga, należącej do koncernu Central Rand Consolidated Group, jednego z głównych południowoafrykańskich przedsiębiorstw górniczych eksploatujących złoto. W wyniku zawału chodnika w kopalni Sonder Ditch ginie jej dyrektor generalny, Frank Lemmer, i Rod Ironsides tymczasowo przejmuje obowiązki dyrektora kopalni. Celem anonimowej grupy ludzi chcącej zniszczyć kopalnię Sonder Ditch jest manipulowanie światową ceną złota i zaszkodzenie gospodarce RPA. Powieść ma charakter sensacyjny, ale to także realistyczny opis górnictwa w RPA z elementami egzotyki (praca pod ziemią, sceny z życia górników); w akcji uczestniczą ludzie z różnych środowisk: czarnoskórzy górnicy (Big King, potężny Murzyn z plemienia Szangaanów w Mozambiku), biali sztygarowie (bracia Johnny i Davy Delange), lekarz kopalniany (Dan Stander). "

źródło opisu: Albatros, 2013

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1176,16...»

wiejskifilozof | 2015-04-10

No niem nie tak miało być. Ja nie lubię Smitha w takim wydaniu.Gdzie się podziały,te pirackie okręty.Te stada lwów, słoni,zebr ?
Gdzie te cudowne opowieści o dzikich plemionach ?
Ta historia mnie nie wzrusza.
Nie sprawia,że literatura stała się przez to lepsza.
Ot nudna historia o pracy w kopalni.
Nie lubię takich rzeczy.

gwiazdka | 2013-04-20
Na półkach: Rok 2013
Przeczytana: 20 kwietnia 2013

Jak wskazuje tytuł treść powieści związana jest z afrykańską kopalnią złota oraz jego pracownikami i właścicielami. Książka do połowy jest mało ciekawa, opis pracy w pod ziemią, zjeżdżanie do i powrót po robocie, no chyba, że kogoś interesuje życie górnika w Afryce. Akcja zaczyna się gdzieś od połowy i jest przewidywalna. Ale udało mi się dobrnąć do końca, chociaż przyznaję, że nawet kilkakrotnie, miałam ochotę odłożyć powieść na półkę.

Monika | 2012-01-04
Na półkach: Projekt: Smith Wilbur
Przeczytana: 04 stycznia 2012

Każda kolejna przeczytana przeze mnie książka Wilbur'a Smith'a utwierdza mnie w przekonaniu, że jest On moim najukochańszym pisarzem.

"Kopalnia złota" to jedna wielka akcja, nie ma tu nudy, nie ma wlekących się wątków. Czyta się z zainteresowaniem, a momentami nawet z wypiekami na twarzy.

panna_lovegood | 2015-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2015

Zupełnie inny niż typowy Wilbur Smith - to znajduje potwierdzenie również w innych opiniach. Ale po trzecim podejściu do tego autora stwierdzam, że prawdopodobnie nie ma czegoś takiego jak typowy Wilbur Smith. Kopalnia - temat odległy od moich zainteresowań o lata świetlne, a mimo to z zaciekawieniem śledziłam z jakimi problemami zmaga się na codzień szef wydobycia, Rod Ironsides. Okazało się to naprawdę fascynujące, obecnie wiem niemal wszystko o wydobyciu złota i o czarnoskórych robotnikach (o ile kontekst społeczny był wiernie odwzorowany, bo słysząc tyle o aparthaidzie, miałam wątpliwości, czy aby nie jest to zbyt piękne by było prawdziwe). Pod tym wszystkim, niczym czarna smużka węgla pod pokładem rudy, snuje się wątek sensacyjny. Powieść jest połączeniem Jamesa Bonda i Wilka z Wall Street i faktycznie wywołuje dreszczyk emocji. Bo w tej kopalni każdy ma w swój interes do załatwienia i sprawy zaczynają się komplikować. Bardzo fajny jest też wątek romansu, zdrad i podwójnej...

Zuela | 2014-01-28
Na półkach: Posiadam

Walka o wpływy i ogromne pieniądze.Wartka,szybka akcji

kryloc | 2014-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2014

Dobrze się czyta,trochę naiwna ale dużo ciekawie podanych info na temat wydobycia złota. Warto:)

Marcin | 2013-09-08

Średniak, momentami trochę się przy tej książce nudziłem. Ten autor ma lepsze ksiażki

Blis | 2013-01-23

Tych książek się nie czyta, tylko się je pochłania!!!!!!!

manioszka | 2014-06-16
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 16 czerwca 2014

fabuł ok, słabo zarysowane postacie

Anna | 2016-04-04

Średnia, ot, takie czytadełko.