Co ty mówisz?! Magia słów, czyli retoryka dla dzieci

Seria: Na końcu języka
Wydawnictwo: Literatura
9788376721958
Joanna Rusinek
Bożena

Jak to jest, że opowieści Jolki można słuchać godzinami? Dlaczego tylko Bartek potrafi z nauczycielami załatwić każdą sprawę? I co sprawia, że czasem nawet rodzice dają się do czegoś przekonać? To magia! Ty też możesz nauczyć się, jak przekonać innych do swojej racji, jak pokonać stres przed występem, jak zabawić kogoś rozmową, a nie zagadać na śmierć! Taką magię znali już ludzie w...

Jak to jest, że opowieści Jolki można słuchać godzinami?
Dlaczego tylko Bartek potrafi z nauczycielami załatwić każdą sprawę?
I co sprawia, że czasem nawet rodzice dają się do czegoś przekonać?
To magia!
Taką magię znali już ludzie w starożytności, a dzisiaj – studiują ją menadżerowie, twórcy reklam, politycy.
Ta magia – to magia retoryki!
A ta książka – to twój do niej klucz!

Ilustrowała Joanna Rusinek.

źródło opisu: http://www.wyd-literatura.com.pl

źródło okładki: http://www.wyd-literatura.com.pl

Oficjalna recenzja
jusola książek: 3395

Obłaskawić i wykorzystać! O retoryce dla dzieci

Przyjemne z pożytecznym. Tak by można określić najnowszą książkę znanego ze współpracy z Wisławą Szymborską (ale nie tylko) Michała Rusinka napisaną wspólnie z Anetą Załazińską, językoznawcą Uniwersytetu Jagiellońskiego. To poradnik o zacięciu literackim dla dzieci ze szkoły podstawowej.

Bohaterką opowiadań, które budują sytuacje wymagające wykorzystania zdolności retorycznych, jest bystra, inteligentna i ciekawska Zosia. Boryka się ona z różnymi typowymi dla swojego wieku życiowymi sytuacjami: a to nieprzyjemną sytuacją na klasówce, gdy nauczycielka uznała, że ściąga, a to koniecznością przekonania rodziców, by pozwolili zapisać się na kurs fotografii, czy sytuacją, gdy trzeba dziadka nauczyć robić zakupy przez Internet. W takich momentach Zosia musi skutecznie posłużyć się językiem, aby osiągnąć cel. Choć bywa, że to jej przyjdzie otworzyć buzię ze zdziwienia, gdy ktoś inny nieoczekiwanie ujawni krasomówcze zdolności.

Historyjki te lekkie i dowcipne pokazują, jak skutecznie i odpowiednio do sytuacji posługiwać się mową. Przypominają troszkę stylistyką formułę historyjek dla dzieci znaną z książek Grzegorza Kasdepke o uczuciach czy wyrażeniach językowych. Ale nie jest to zarzut, a raczej zaleta. Zgodzą się zapewne z tym wszyscy, którzy z dziećmi czytają wspomnianego autora.

Opowiadankom towarzyszy komiks pt. „Historia retoryki profesora O’Rety”, który skrótowo nakreśla dzieje tej trudnej, ale bardzo ważnej nie tylko w życiu publicznym sztuki.

Dodatkową zaletą książeczki...

Dodatkową zaletą książeczki są przypominajki, pomagające uchwycić najważniejsze myśli wypływające z prezentowanych sytuacji. A także ćwiczenia, które wymagają przemyślenia i zastosowania nabytej wiedzy. To ciekawy materiał nie tylko dla dzieci, ale również rodziców, bo może i nam przyda się przypomnienie najważniejszych retorycznych prawd i przedyskutowanie ich wspólnie z dzieckiem w konkretnym zadaniu.  Wszak każdy chce być skuteczny, mały czy dorosły!

Bardzo polecam!

Justyna Radomińska

Herbi | 2015-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2015

Bardzo fajna sprawa. Podręcznik do retoryki dla najmłodszych. Ale wcale nie infantylny, tylko taki jak trzeba. Traktujący dziecko jak równorzędnego partnera. Sam dzięki niemu odświeżyłem sobie pewne wiadomości z dziedziny właściwego i skutecznego mówienia.

Składa się z kilku części. Na dole strony są komiksowe lekcje historii retoryki z profesorem O'Rety obejmujące okres od starożytności do współczesności. Zasadniczą część stanowią historyjki opisujące sytuacje związane z wykorzystaniem poszczególnych umiejętności retorycznych. Historyjek jest 22. Na końcu każdej z nich jest podsumowanie tego, co należy zapamiętać oraz kilka zadań do wykonania.

Przystępny, prosty, ale nie uproszczony przekaz, doskonałe ilustracje Joanny Rusinek (siostry jednego z dwojga autorów - Michała Rusinka), świetna pedagogicznie konstrukcja tworzą idealny całokształt, dzięki któremu nie tylko dzieci mogą dowiedzieć się, jak przekonująco i atrakcyjnie formułować wypowiedź.

jagarkar | 2013-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2013

Ćwiczenia przypominają te znajdujące się w podręcznikach do języka polskiego, jednak są one jedynie uzupełnieniem wspaniałej, zabawnej książki, która z powodzeniem mogłaby być alternatywą dla tradycyjnych podręczników (klasy 4-6, częściowo gimnazjum).
Warto wspomnieć, że autorką świetnych (jak zawsze) ilustracji jest Joanna Rusinek, niesłusznie pominięta na okładce, bo jej wkład w tę książkę jest ogromny.
Polecam wszystkim, bez względu na wiek!

rowena77 | 2014-05-19
Przeczytana: 02 stycznia 2014

Tutaj są dwie równoległe książki. Historie współczesne z życia Zosi, która w szkole i w domu próbuje dobrze komunikować się z innymi. Na części dolnej stron znajduje się komiks o czasach starożytnych (kolebki retoryki). I tak dowiadujemy się o magii słów, o posługiwaniu się sztuką mówienia. Odpowiada na pytania: jak przekonać innych do swoich racji, pokonać stres przed publicznym wystąpieniem, poznać różnicę między słowem mówionym, a pisanym i wiele innych ciekawych zagadnień. Myślę, że ta książka może być przydatna bez względu na wiek, bo któż by nie chciał świetnie i skutecznie władać językiem

Emka | 2014-03-10
Przeczytana: 08 lutego 2014

Co to jest retoryka?
Jak ładnie się wypowiadać?
Jak postawić na swoim?
Jak wygląda walka na argumenty?
Jaka różnica występuje między słowem pisanym a mówionym?
Coraz więcej pytań, a odpowiedzi na wszystkie z nich znajdziecie w tej książce. Może dzięki niej nabierzecie odwagi, żeby ładnie się wypowiedzieć, zaczniecie prowadzić walki na argumenty i będziecie mogli przekonać wszystkich do wszystkiego?
Jeżeli chcecie to potrafić, to przeczytajcie tą książkę i przekonajcie się, że retoryka może się wam przydać. :D

Laruu | 2015-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2015

Przystępna, humorystyczna lekcja retoryki nie tylko dla najmłodszych. Polecam.

kyriake | 2017-01-14

Całość opinii na: http://kyriakczyta.blogspot.com/2017/01/co-ty-mowisz-magia-sow-czyli-retoryka.html

Ostatnio wpadła mi w ręce pozycja-marzenie dla każdego polonisty – książka Michała Rusinka i Anety Załazińskiej o wdzięcznym tytule: „CO TY MÓWISZ?! Magia słów, czyli retoryka dla dzieci”. To zbiór lekkich i zabawnych, bogato ilustrowanych przez Joannę Rusinek historyjek, mających pokazać najmłodszym, jak ważna jest umiejętność pięknego mówienia(...).
Ta książeczka to rzecz naprawdę świetna – uczy, bawi i co najważniejsze – rozbudza w dzieciach wrażliwość na język, pokazuje, że choć mówienie jest czynnością codzienną, to może mieć magiczną moc! Trzeba tylko umieć się nim odpowiednio posługiwać.

Piodr123 | 2017-04-24

Bardzo dobra, zabawna i pouczająca książka. Może nie jestem już dzieckiem, a i tak niezwykle mi się spodobała.

rudowłosa | 2016-06-07
Przeczytana: maj 2016

Opowiadania świetne, a komiks wprost rewelacyjny. Dla dzieci, ale i dla dorosłych.

Jasiek | 2017-01-22
Angeee | 2016-11-24