Niedoparki

Okładka książki Niedoparki Galina Miklínová, Pavel Šrut
Okładka książki Niedoparki
Galina MiklínováPavel Šrut Wydawnictwo: Afera Cykl: Niedoparki (tom 1) Seria: Czeska Bajka literatura dziecięca
literatura dziecięca
9788393212033
Julia Różewicz
literatura czeska skarpetki pożeracze

Okładka książki Niedoparki na zawsze Galina Miklínová, Pavel Šrut
Niedoparki na ... Galina Miklínová,&n...
Okładka książki Niedoparki powracają Galina Miklínová, Pavel Šrut
Niedoparki pow... Galina Miklínová,&n...

Język, humor...Rewelacja! Kocham Niedopaarki. Czeski, dwuznaczny humor. Świetny jeżyk. Dostrzegłam na rodzimym rynku też coś o skarpetkach przeżywających przygody. Dziecko przyniosło jako nagrodę na koniec roku. Ale nie umywa się do wersji autora z Czech. Niedoparki odkryłam w kameralnej księgarni. Są cudowne. Kocham.

Książka mocna polecana przez panią z biblioteki. Przeczytałam, bo strasznie nie lubię zostawiać książek nie doczytanych do końca. Trochę wysiłku mnie kosztowało, aby dotrwać do końca. Nie zrobiła na mnie wielkiego wrażenia. Akcja jakaś się toczy. Nie mniej jednak dla dzieci trochę średnia, przekleństwa, gangi, złe towarzystwo....o.k. ale w sumie niczego nowego ona mnie nie nauczyła, nie wyniosłam z niej żadnego morału....3 razy bym się zastanowiła zanim sięgnęłabym po nią ponownie. Dodam jeszcze, że film pod tym samym tytułem, również nie robi piorunującego wrażenia....

Bajka dla dzieci wiek średni ...niedoparki to stworki, które odpowiadają za znikanie skarpetki ...u mnie nie mieszkają, ale u Ciebie być może. Dawno bajek nie czytałam, ale myślę że ta opowieść jest taka nieoklepana ...są emocje, niewiadome - lojalność i odwaga. Troszkę gruba no cóż, ale za to są ilustrację ;)

Cudowne! Sam pomysł, bohaterowie (Hihlik!),zabawa konwencjami literackimi (kryminał, thriller, bajka),mnóstwo nawiązań popkulturowych. Urocza, mądra, kilkuwymiarowa. Na 100% sięgnę po Tom 2.

Ciekawe ujęcie tematu ginących skarpetek :) I przepiękne ilustracje. Nie urzekła mnie ta książka, ale jest na pewno przyjemną odmianą dla oklepanych, znanych, dziecięcych historii.

Ciągle giną Ci skarpetki? Nigdy nie możesz znaleźć drugiej do pary? Nie przejmuj się, istnieje logiczne wytłumaczenie tej sytuacji! To ich wina! To one je kradną! Niedoparki!
Niewielkie stworki, żywiące się tylko i wyłącznie pojedynczymi egzemplarzami skarpetek. Preferują bawełniane, nylony i inne sztuczne tworzywa mając w pogardzie; najbardziej zaś cenią dziecięce śpioszki ze względu na szczególne bogactwo substancji odżywczych. Mieszkają kątem u ludzi, kryjąc się przed nimi; no poza nierozważnym Hihlikiem, który razem z dziadkiem rezyduje u Pana Wawrzyńca, nieco roztargnionego, samotnego trębacza (któremu zdarzyło się pomylić wesele z pogrzebem). Młodziutki niedoparek nie dość, że ujawnia swoje istnienie i tożsamość, to jeszcze się zaprzyjaźnia z człowiekiem! Wizyta niesfornych kuzynów, Tulamora i Ramzesa wywołuje ciąg tragikomicznych zdarzeń, które ułożą się w fascynującą, wielowątkową historię.

W tej książce znajdziecie wszystko, co kochają dzieci i rodzice. Zabawne epizody, ciekawie nakreślone postacie jak chociażby Profesor Longin Kędziorek, gangster Kudła Dederon czy chiński sprzedawca skarpetek, ale przede wszystkim, wciągającą opowieść podzieloną na krótkie rozdziały, idealną do czytania na dobranoc lub na raty. Są gangsterskie porachunki, nieposłuszni synowie, wielkie miłości i małe tęsknoty; „Niedoparki” to piękna opowieść o przyjaźni, popełnianiu błędów, złych i dobrych wyborach, zaufaniu, zdradzie, odchodzeniu i umieraniu. To jest dokładnie – znikaniu, nie tylko skarpetek.

Naprawdę świetna książka, nie pozbawiona tak zwanego „drugiego dna” - przezabawnych aluzji, żartów słownych i sytuacyjnych zrozumiałych tylko dla dorosłych. Ot, mrugnięcie co jakiś czas okiem do rodzica, żeby się nie nudził podczas lektury; osobiście uwielbiam. Warto wspomnieć o szacie graficznej - książka przepięknie wydana, na grubym papierze, z zachwycającymi ilustracjami Galiny Miklinowej.

Książka i dla małych, i dla dużych, uśmieją się i jedni, i drudzy, choć niekoniecznie w tych samych momentach :-D

Pisacja
Autor: Marta Banaszek · 15 listopada o 21:00 ·

Naprawdę świetna książka, nie pozbawiona tak zwanego „drugiego dna” - przezabawnych aluzji, żartów słownych i sytuacyjnych zrozumiałych tylko dla dorosłych. Ot, mrugnięcie co jakiś czas okiem do rodzica, żeby się nie nudził podczas lektury; osobiście uwielbiam. Warto wspomnieć o szacie graficznej - książka przepięknie wydana, na grubym papierze, z zachwycającymi ilustracjami Galiny Milinowej.

Pisacja

Ilustracje Galina Miklínová
Wydawnictwo Afera
Data wydania 22.10.2012
Liczba stron 232
Wydawnictwo Afera publikuje serię dla dzieci Czeska Bajka. „Niedoparki” to domowe stworki żywiące się Twoimi skarpetkami. Zawsze biorą tylko po jednej sztuce, zostawiając Ci drugą, nie do pary – stąd ich nazwa. Na świecie jest ich mniej więcej tyle samo co ludzi. Mieszkają w każdym domu. Twoim także. Bo chyba nie chcesz powiedzieć, że nigdy w życiu nie zginęła Ci skarpetka?
Autor, Pavel Šrut, oraz ilustratorka, Galina Miklínová w książce Niedoparki nie tylko odkrywają odwieczną tajemnicę zaginionych skarpetek. Opowiadają również emocjonującą, zabawną i zarazem piękną historię o przyjaźni, lojalności, odwadze i o tym, że każdy z nas chciałby mieć kogoś „do pary”.
Pełne humoru i świetnie zilustrowane przygody niedoparków szturmem zdobyły serca czeskich dzieci, dorosłych i krytyki, która przyznała im m. in. tytuł Książki Dziesięciolecia dla Dzieci i Młodzieży.
„Niedoparki” to pięknie wydana książka, pełna poczucia humoru. Tytuł każdego rozdziału przyozdobiony jest zabawną i kolorową ilustracją skarpetek wykonaną przez Galine Miklínová.

Książka to rodzaj powieści sensacyjno-przygodowej, bogatej w zaskakujące i dynamiczne zwroty akcji.
Książka opowiada o przyjaźni, o tym jak ważne jest wsparcie najbliższych.
Bohaterowie książki zmagają się z zalewającymi rynek towarami niskiej jakości pochodzącymi z Chin, z tęsknotą wspominają czasy bawełnianych i wełnianych skarpetek, czasy, gdy jedna dziura nie zakończała żywota skarpetki, a gospodynie praktykowały zwyczaj cerowania. To wspaniała książka nie tylko dla dzieci. Barwnie opisane przygody niedoparków zachęcają do przeczytania kolejnego rozdziału. Książkę polecam do wspólnego czytania z dzieckiem. Powinna przypaść do gustu młodszym i starszym czytelnikom.
To zabawna, wciągająca powieść jest podzielona na 70 rozdziałów, w sam raz do czytania w odcinkach.
Na motywach książki powstał grany także w Polsce film Niedoparki w reżyserii Galiny Miklinowej.

zaczytanamamabook.blogspot.com
Książka "Niedoparki"
Tytuł oryginału Lichožrouti
Autor Pavel Šrut
Ilustracje Galina Miklínová
Wydawnictwo Afera
Data wydania 22.10.2012
Liczba stron 232

Prawdziwe niedoparki kojarzą się ze skarpetkami!
Tymczasem nasz niedoparek powstał z rękawiczek, w dodatku pięciopalczastych.
Powstał dosyć dawno temu, startując w w pewnym konkursie.
Chciałyśmy, by wygrał dla nas pierwszy tom o niedoparkach.

Książki wygrać się nie udało,
więc we wrześniu zasugerowałam jej kupno mamie koleżanki córki
(pytającej o pomysły prezentowo-urodzinowe).

Nasz niedoparek o imieniu Chochlik prezentuje
1. tom książki "Niedoparki"
(mamo koleżanki córki: dziękujemy).

A dwa miesiące temu inne źródło poddało się mej sugestii
i dostałyśmy 2. tom pt. "Niedoparki powracają".
Poniżej kilka fotek z obydwu tomów.
Książki prezentuje Chochlik w papierowej czapce ;-)

Zapytacie: O co tyle zamieszania? Po co tyle zachodu? Nie można było tych książek po prostu kupić?
Czy warto było czynić tyle zabiegów? Konkurs, szycie, sugestie, czekanie...
Kochani, jak sami przeczytacie te książki (do czego zaraz będę Was zachęcać),
to przyznacie mi rację: warto było! ;-)

A książka otrzymana (a nie: zwyczajnie kupiona) ma dodatkowy urok / smak.
Czekanie na taką książkę to coś podobnego do targowania się. Lubię utargować chociaż złotówkę ;-)
Lubię dostawać książki (zwłaszcza te, które chciałabym dostać ;-)
Też tak macie?

Naszego niedoparka już znacie, jego historię też.
Czas przedstawić Wam resztę niedoparków!

Głównym bohaterem trylogii czeskiego autora Pavla Šruta jest młodociany przedstawiciel niedoparków
o imieniu Hihlik.
Hihlik nie tylko nie jest dorosły, Hihlik jest niewielki w sensie rozmiarów.
Ale nieduży nie znaczy niewiele mogący, wręcz przeciwnie: Hihlik ma wielkie plany
i olbrzymi hart ducha: m.in. chce odnaleźć rodziców w... Afryce.
I trafia tam w drugim tomie.
Tymczasem akcja tomu pierwszego rozgrywa się w Czechach, w Pradze.
Hihlik mieszka z dziadkiem za obrazem w mieszkaniu muzyka...

Zaraz, zaraz, nie powiedziałam jeszcze, że niedoparki to małe stworzenia,
żywiące się skarpetkami. Hm... kradnące skarpetki ludziom. Ale tylko po jednej z pary ;-)
Niedoparki mieszkają z ludźmi, chociaż się im nie pokazują.
No, bywają wyjątki. Wyjątki w mieszkaniu i wyjątki w pokazywaniu,
ale to już sprawdźcie sami (w książkach, bo w realu Wam się nie uda ;-)

Każdy niedoparek - jak każdy człowiek - jest inny. Różnią się wyglądem i charakterem.
Grube, szczupłe, sympatyczne, niemiłe, egoistyczne lub chętne do pomocy, tchórzliwe,
władcze, leniwe, zdegenerowane...
Długo by wymieniać, jest tu plejada osobowości, a każda przedstawiona po mistrzowsku.
Są także postaci ludzkie, a rola niektórych jest dla niedoparków niebagatelna.

I córka, i ja czytałyśmy te książki całkiem osobno.
I żadna z nas nie mogła się od lektury oderwać!
I z niecierpliwością czekamy na trzeci tom.
Niedoparki przykuwają! ;-)

Nie chcę zdradzać książkowych wydarzeń,
powiem więc jeszcze tylko, że jest tu intryga, tęsknota, marzenia, zagrożenia i sporo humoru :-)

Prawdziwe niedoparki kojarzą się ze skarpetkami!
Tymczasem nasz niedoparek powstał z rękawiczek, w dodatku pięciopalczastych.
Powstał dosyć dawno temu, startując w w pewnym konkursie.
Chciałyśmy, by wygrał dla nas pierwszy tom o niedoparkach.

Książki wygrać się nie udało,
więc we wrześniu zasugerowałam jej kupno mamie koleżanki córki
(pytającej o pomysły...

Chyba każdy z nas doświadczył kiedyś tego, że jakimś dziwnym zrządzeniem losu para skarpetek nagle w tajemniczy sposób zamieniała się w jedną, osamotnioną, do której za żadne skarby nie można nic potem dobrać. Co prawda płeć piękna zwykle twierdzi, że to zjawisko dotyczy głównie dzieci i mężczyzn (którzy jak stwierdzają niewiasty zwykle są dużymi dziećmi),ale w każdym razie nawet kobiety, mimo swojego uporządkowania
i systematyczności, nie są w stanie do końca zapobiec ginięciu skarpetek. Co począć
z pojedynczymi? Będąc artystą, można pozwolić sobie na noszenie skarpet nie do pary, nawet w różne wzorki i kolory, ale jak tu wyjść do „normalnej” pracy? Mamy zbierać skarpetki, licząc że może kiedyś wreszcie cudem znajdą się ich odpowiedniki?
...
Dzięki lekturze „Niedoparków” zyskujemy nie tylko wiedzę co się z naszą własnością dzieje. Znajdziemy tu też sposób na to, by wreszcie problem znikających skarpetek rozwiązać.
...
Dzieciaki będą się nią nieźle bawić, a jednocześnie warto podkreślić jak fajnie udało się autorowi wpleść tu masę dobrych emocji i wartości. Przyjaźń, bezinteresowna pomoc, poświęcenie, zaufanie – to przecież zupełnie jak w lekturach z naszej młodości, gdy przez lektury pełne łobuziaków, łotrzyków, uczyliśmy się odróżniać dobro od zła, prawość od lewizny.
Cały tekst na:

• Dla dzieci