Niedoparki

Wydawnictwo: Afera
Lichožrouti
9788393212033
mojeknihovna

Czy Tobie również giną skarpetki? Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, dlaczego skarpetki giną bezpowrotnie i nigdy nie udaje się znaleźć drugiej sztuki do pary? My wiemy kto za tym stoi... Niedoparki to domowe stworki żywiące się Twoimi skarpetkami. Zawsze biorą tylko po jednej sztuce, zostawiając Ci drugą, nie do pary – stąd ich nazwa. Na świecie jest ich mniej więcej tyle samo...

Czy Tobie również giną skarpetki?

My wiemy kto za tym stoi...

Niedoparki to domowe stworki żywiące się Twoimi skarpetkami.

Na świecie jest ich mniej więcej tyle samo co ludzi. Mieszkają w każdym domu. Twoim także. Bo chyba nie chcesz powiedzieć, że nigdy w życiu nie zginęła Ci skarpetka?

Autor, Pavel Šrut, oraz ilustratorka, Galina Miklínová w książce Niedoparki nie tylko odkrywają odwieczną tajemnicę zaginionych skarpetek. Opowiadają również emocjonującą, zabawną i zarazem piękną historię o przyjaźni, lojalności, odwadze i o tym, że każdy z nas chciałby mieć kogoś „do pary”.

Pełne humoru i świetnie zilustrowane przygody niedoparków szturmem zdobyły serca czeskich dzieci, dorosłych i krytyki, która przyznała im m. in. tytuł Książki Dziesięciolecia dla Dzieci i Młodzieży.

W Czechach książka doczekała się już drugiej części, w roku 2013 pojawi się trzecia. Na podstawie filmu powstaje animowany film 3D, którego producentem jest Ondřej Trojan, reżyser m. in. nominowanego do Oscara filmu Żelary.

Wraz z książką do Polski trafia pluszowa maskotka – podobizna głównego bohatera – niedoparka Hihlika.

Niedoparki to pierwsza książka z serii wydawniczej Czeska Bajka, w której będą wychodzić najciekawsze czeskie pozycje dla dzieci i młodzieży ostatnich lat.

źródło opisu: Wydawnictwo Afera, 2012

źródło okładki: www.wydawnictwoafera.pl

reptar | 2017-06-18

Niniejszym przyłączam się do czesko-ogólnoświatowego fanklubu niedoparków, i czekam, aż ktoś spolszczy film, którego trailer można znaleźć w Internecie.

Pomysł sympatyczny, książka pełna tego poczucia humoru, które zwykliśmy nazywać czeskim, a co najważniejsze, aż do ostatniej strony wnuki proszą się, żeby czytać dalej. Są jednak powody, by jeśli już polecać tę książkę najmłodszym odbiorcom, to z rezerwą. Staram się nie być nadmiernie moralizatorski, jednak czułem się nieswojo, kiedy czytając tę książkę sześciolatce, nagle ujrzałem przed sobą zdanie: „A jeśli Hihlik – przecież jest już duży – przyprowadzi sobie kogoś na noc?”. Lepiej też nie zostawiać Pavlowi Šrutowi przywileju pierwszego zetknięcia dziecka z problemem narkomanii. Tu jest ona tylko ornamentem, rysem w rysopisie jednej z postaci – i cóż z tego, że poza tym negatywnej? Akt zdrady, nietuzinkowej zdrady, też zasługiwał na coś więcej niż na przejście nad nim do porządku dziennego. Nie od pierwszej strony, ale uzbroiłem...

| 2013-07-04

"Pan Wawrzyniec nigdy, w całym mieszkaniu nie mógł znaleźć ani jednej kompletnej pary skarpetek. Wszystkie były nie do pary!".
Skąd ja to znam? Po niejednym praniu mam problem ze skompletowaniem skarpet moich domowników, a pralka nie raz nasłuchała się oskarżeń pod swoim adresem, że to jej wina i mieli te nieszczęsne skarpetki w otchłani swoich trybów na złość oczywiście. A tu proszę, muszę się z nią przeprosić, bowiem winny jest ktoś inny. Małe stworki, skarpetkożercy ukrywający się w domowach zakątkach - niedoparki. Okazujące bojaźń li tylko wobec psów, kotów, myszy i wody, samych ludzi mających wyłącznie za dostarczycieli pokarmu, hodowców.
To właśnie one niecnie podjadają po jednej sztuce z pary, dokładnie wybierając tylko te szlachetne, a nie jakieś laycry i nylony, nie gardzą nawet dziecięcymi szpioszkami, które chwalą za pożywność i delikatność. Potrafią być tak nieopanowane w swym łakomstwie, że
nie uszanują nawet gości na pogrzebie. Takie to z nich nicponie.
"Ponieważ...

Robert Frączek | 2017-10-19
Przeczytana: 14 października 2017

Chyba każdy z nas doświadczył kiedyś tego, że jakimś dziwnym zrządzeniem losu para skarpetek nagle w tajemniczy sposób zamieniała się w jedną, osamotnioną, do której za żadne skarby nie można nic potem dobrać. Co prawda płeć piękna zwykle twierdzi, że to zjawisko dotyczy głównie dzieci i mężczyzn (którzy jak stwierdzają niewiasty zwykle są dużymi dziećmi), ale w każdym razie nawet kobiety, mimo swojego uporządkowania
i systematyczności, nie są w stanie do końca zapobiec ginięciu skarpetek. Co począć
z pojedynczymi? Będąc artystą, można pozwolić sobie na noszenie skarpet nie do pary, nawet w różne wzorki i kolory, ale jak tu wyjść do „normalnej” pracy? Mamy zbierać skarpetki, licząc że może kiedyś wreszcie cudem znajdą się ich odpowiedniki?
...
Dzięki lekturze „Niedoparków” zyskujemy nie tylko wiedzę co się z naszą własnością dzieje. Znajdziemy tu też sposób na to, by wreszcie problem znikających skarpetek rozwiązać.
...
Dzieciaki będą się nią nieźle bawić, a jednocześnie warto...

jagarkar | 2013-05-05
Przeczytana: 05 maja 2013

Po opiniach spodziewałam się czegoś lepszego, szczerze mówiąc... Historia przeciętna, trochę przewidywalna. Na szczególną uwagę zasługują znakomite ilustracje. Pięknie wydana, choć wiele razy tego pięknego wydania żałowałam - książka jest potwornie ciężka, ma usztywniane strony (więc trzeba je przytrzymywać siłą) i zdecydowanie nie do czytania w pozycji leżącej ;) Książka ma świetną reklamę, własną stronę internetową, maskotkę. Ale mnie nie zachwyciła.

A może to dlatego, że mi nie giną skarpetki?

Marcelina | 2016-01-08
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 30 października 2015

Książka zdobyła wiele prestiżowych nagród w Czechach, m.in. Nagrodę Magnesiia Litera, była laureatem Najpiękniejszej Czeskiej Książki Roku 2008 oraz zdobyła tytuł Książki Dziesięciolecia. Niedoparki podbiły również serca polskich czytelników, powstał nawet spektakl dla dzieci, oparty na fabule książki Pavla Šruta. W Polsce historia „Niedoparków” została wydana przez wyd. Afera, w przekładzie Julii Różewicz.
Tytułowe stworki to prawdziwi pasjonaci skarpetek, inaczej zwani Skarpetkożercami. Ginące pojedyncze skarpetki to ich sprawka. Jednym z głównych bohaterów jest Hihlik mieszkający wraz z Dziadkiem w ścianie mieszkania Egona Wawrzyńca. Niedoparki nie mają swoich domów i mieszkają kątem u ludzi, oczywiście ukrywając się przed nimi. Oprócz Hihlika poznajemy również jego dalszą rodzinę Tulamora seniora, jego synów bliźniaków Ramzesa i Tulamora juniora. Wielki Szef, czyli Tulamor senior to prawdziwy skarpetkowy mafiozo. Hihlik i inne Niedoparki przeżywają wiele dziwnych przygód. Ich...

Książkozaur | 2013-03-05

Cały pomysł na książkę jest świetny, niedoparki zabawne i urocze (choć niektóre paskudne) – zmieniają życie ludzi, budzą sympatię, a z każdą kolejną stroną ich istnienie wydaje się bardziej prawdopodobne. Opowieść jest dynamiczna, śmieszna, wciągająca, pełna akcji. Rozdzialiki króciutkie (za to aż 70!), nie ma więc problemu z podziałem treści do czytania. Całość pięknie wydana, na grubym papierze, z bardzo fajnymi ilustracjami.
Świetna powieść dla starszych dzieci. I – choć kobiet tu niewiele, a fabuła raczej osadzona w męskim świecie – niekoniecznie dla chłopców :)

Czy zdarza wam się gorączkowo przeszukiwać szufladę w poszukiwaniu drugiej skarpetki do pary? Mnie bardzo często, mimo że po praniu składam je w zgrabne kuleczki i teoretycznie nie mają prawa się pogubić. Do dzisiejszego dnia nie mogę znaleźć niektórych egzemplarzy. Zrzucałam to na karb swojego roztargnienia i obiecywałam solennie, że będę uważniejsza. Niestety skarpetkowy problem nigdy nie zniknął, nawet wtedy, kiedy założyłam swoją rodzinę i zamieszkałam w innym domu. Nic tylko, ktoś musi podkradać skarpetki i tyle! Tylko kto? Sprawa wyjaśniła się po przeczytaniu książki pana Šruta. Mogę wam wyjawić tajemnicę znikających skarpetek. NIEDOPARKI, tak, to właśnie one są odpowiedzialne za to, że czasem zmuszeni jesteśmy założyć skarpetki nie do pary. Kim są? To takie domowe stworki, które żyją gdzieś w ścianie za obrazem, kalendarzem, czy tapetą. Są ich całe miliony. Mieszkają w każdym domu, przyjmują przyzwyczajenia ludzi i odżywiają się ich skarpetkami. Oczywiście zabierają tylko...

Nika | 2016-03-02

Czy i Wam giną skarpety? Mnie codziennie! "Niedoparki" są zabawne? Jak czeskie, to oczywiście! Dzięki tej książce już nie martwię się o moje skarpetki (na noc pod łóżkiem zawsze zostawiam jedną bawełnianą pończochę, by me niedoparki żyły jeszcze w domu:)).

mag | 2013-03-09

Nie zastanawialiście się nigdy nad tym, dlaczego zawsze ginie nam tylko jedna skarpetka i co się z nią dzieje? Ha! Mogę zaspokoić Waszą ciekawość, to sprawka niedoparków- dziwnych stworzeń, które mieszkają w każdym domu i choć z wyglądu przypominają skarpetki, to charakterki mają po ludziach.

Taki niedoparek ma swoje zasady, nigdy nie porywa dwóch skarpetek, nie przyjaźni się z człowiekiem, ale zasady są po to, by je niekiedy naginać. Tak właśnie postępuje główny bohater książki Pavla Šruta.

Hihilik jest jeszcze młody i świata nie zna. Jego rodzice wyjechali z misją do Afryki, by tam pomagać w zwalczaniu głodu. Niedoparka wychowuje dziadek. I pewnie życie tych obojga toczyło by się spokojnie w mieszkaniu pana Egona Wawrzyńca-samotnego muzyka- gdyby nie afera, w jaką został wplątany nasz bohater.

No i się zaczyna: porwania, okupy, walki gangów, miłość i zdrada - jak w najlepszym filmie gnagsterskim. Poznajemy Padre-Tulamora seniora, Wielkiego Szefa, który jest wujkiem Hihilika....

Alapogo | 2014-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2014

Przesympatyczna i zabawna książka, która powinna przypaść do gustu młodszym i starszym czytelnikom. Ot, na deszczowe popołudnia, na dobranoc. Dzięki tej książce wiem, że to nie moja wina, iż większości skarpetek nie mogę dobrać w pary.