Niedoparki

Wydawnictwo: Afera
Lichožrouti
9788393212033
mojeknihovna

Czy Tobie również giną skarpetki? Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, dlaczego skarpetki giną bezpowrotnie i nigdy nie udaje się znaleźć drugiej sztuki do pary? My wiemy kto za tym stoi... Niedoparki to domowe stworki żywiące się Twoimi skarpetkami. Zawsze biorą tylko po jednej sztuce, zostawiając Ci drugą, nie do pary – stąd ich nazwa. Na świecie jest ich mniej więcej tyle samo...

Czy Tobie również giną skarpetki?

My wiemy kto za tym stoi...

Niedoparki to domowe stworki żywiące się Twoimi skarpetkami.

Autor, Pavel Šrut, oraz ilustratorka, Galina Miklínová w książce Niedoparki nie tylko odkrywają odwieczną tajemnicę zaginionych skarpetek. Opowiadają również emocjonującą, zabawną i zarazem piękną historię o przyjaźni, lojalności, odwadze i o tym, że każdy z nas chciałby mieć kogoś „do pary”.

Pełne humoru i świetnie zilustrowane przygody niedoparków szturmem zdobyły serca czeskich dzieci, dorosłych i krytyki, która przyznała im m. in. tytuł Książki Dziesięciolecia dla Dzieci i Młodzieży.

W Czechach książka doczekała się już drugiej części, w roku 2013 pojawi się trzecia. Na podstawie filmu powstaje animowany film 3D, którego producentem jest Ondřej Trojan, reżyser m. in. nominowanego do Oscara filmu Żelary.

Wraz z książką do Polski trafia pluszowa maskotka – podobizna głównego bohatera – niedoparka Hihlika.

Niedoparki to pierwsza książka z serii wydawniczej Czeska Bajka, w której będą wychodzić najciekawsze czeskie pozycje dla dzieci i młodzieży ostatnich lat.

źródło opisu: Wydawnictwo Afera, 2012

źródło okładki: www.wydawnictwoafera.pl

Magda Kęskiewicz | 2019-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2019

Cudowne! Sam pomysł, bohaterowie (Hihlik!), zabawa konwencjami literackimi (kryminał, thriller, bajka), mnóstwo nawiązań popkulturowych. Urocza, mądra, kilkuwymiarowa. Na 100% sięgnę po Tom 2.

książek: 2070
majkey | 2019-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2019

Ciekawe ujęcie tematu ginących skarpetek :) I przepiękne ilustracje. Nie urzekła mnie ta książka, ale jest na pewno przyjemną odmianą dla oklepanych, znanych, dziecięcych historii.

Pisacja | 2018-11-25

Ciągle giną Ci skarpetki? Nigdy nie możesz znaleźć drugiej do pary? Nie przejmuj się, istnieje logiczne wytłumaczenie tej sytuacji! To ich wina! To one je kradną! Niedoparki!
Niewielkie stworki, żywiące się tylko i wyłącznie pojedynczymi egzemplarzami skarpetek. Preferują bawełniane, nylony i inne sztuczne tworzywa mając w pogardzie; najbardziej zaś cenią dziecięce śpioszki ze względu na szczególne bogactwo substancji odżywczych. Mieszkają kątem u ludzi, kryjąc się przed nimi; no poza nierozważnym Hihlikiem, który razem z dziadkiem rezyduje u Pana Wawrzyńca, nieco roztargnionego, samotnego trębacza (któremu zdarzyło się pomylić wesele z pogrzebem). Młodziutki niedoparek nie dość, że ujawnia swoje istnienie i tożsamość, to jeszcze się zaprzyjaźnia z człowiekiem! Wizyta niesfornych kuzynów, Tulamora i Ramzesa wywołuje ciąg tragikomicznych zdarzeń, które ułożą się w fascynującą, wielowątkową historię.

W tej książce znajdziecie wszystko, co kochają dzieci i rodzice. Zabawne epizody,...

Martyna Bibliofil | 2018-11-25

Pisacja
Autor: Marta Banaszek · 15 listopada o 21:00 ·

W tej książce znajdziecie...

Ksiazkowy_las | 2018-10-22

Ilustracje Galina Miklínová
Wydawnictwo Afera
Data wydania 22.10.2012
Liczba stron 232
Wydawnictwo Afera publikuje serię dla dzieci Czeska Bajka. „Niedoparki” to domowe stworki żywiące się Twoimi skarpetkami. Zawsze biorą tylko po jednej sztuce, zostawiając Ci drugą, nie do pary – stąd ich nazwa. Na świecie jest ich mniej więcej tyle samo co ludzi. Mieszkają w każdym domu. Twoim także. Bo chyba nie chcesz powiedzieć, że nigdy w życiu nie zginęła Ci skarpetka?

Buba | 2018-06-12
Przeczytana: grudzień 2014

Prawdziwe niedoparki kojarzą się ze skarpetkami!
Tymczasem nasz niedoparek powstał z rękawiczek, w dodatku pięciopalczastych.
Powstał dosyć dawno temu, startując w w pewnym konkursie.
Chciałyśmy, by wygrał dla nas pierwszy tom o niedoparkach.

Książki wygrać się nie udało,
więc we wrześniu zasugerowałam jej kupno mamie koleżanki córki
(pytającej o pomysły prezentowo-urodzinowe).

Nasz niedoparek o imieniu Chochlik prezentuje
1. tom książki "Niedoparki"
(mamo koleżanki córki: dziękujemy).

A dwa miesiące temu inne źródło poddało się mej sugestii
i dostałyśmy 2. tom pt. "Niedoparki powracają".
Poniżej kilka fotek z obydwu tomów.
Książki prezentuje Chochlik w papierowej czapce ;-)

Zapytacie: O co tyle zamieszania? Po co tyle zachodu? Nie można było tych książek po prostu kupić?
Czy warto było czynić tyle zabiegów? Konkurs, szycie, sugestie, czekanie...
Kochani, jak sami przeczytacie te książki (do czego zaraz będę Was zachęcać),
to przyznacie mi rację: warto było! ;-)

A książka...

Robert Frączek | 2017-10-19
Przeczytana: 14 października 2017

Chyba każdy z nas doświadczył kiedyś tego, że jakimś dziwnym zrządzeniem losu para skarpetek nagle w tajemniczy sposób zamieniała się w jedną, osamotnioną, do której za żadne skarby nie można nic potem dobrać. Co prawda płeć piękna zwykle twierdzi, że to zjawisko dotyczy głównie dzieci i mężczyzn (którzy jak stwierdzają niewiasty zwykle są dużymi dziećmi), ale w każdym razie nawet kobiety, mimo swojego uporządkowania
i systematyczności, nie są w stanie do końca zapobiec ginięciu skarpetek. Co począć
z pojedynczymi? Będąc artystą, można pozwolić sobie na noszenie skarpet nie do pary, nawet w różne wzorki i kolory, ale jak tu wyjść do „normalnej” pracy? Mamy zbierać skarpetki, licząc że może kiedyś wreszcie cudem znajdą się ich odpowiedniki?
...
Dzięki lekturze „Niedoparków” zyskujemy nie tylko wiedzę co się z naszą własnością dzieje. Znajdziemy tu też sposób na to, by wreszcie problem znikających skarpetek rozwiązać.
...
Dzieciaki będą się nią nieźle bawić, a jednocześnie warto...

reptar | 2017-06-18

Niniejszym przyłączam się do czesko-ogólnoświatowego fanklubu niedoparków, i czekam, aż ktoś spolszczy film, którego trailer można znaleźć w Internecie.

Pomysł sympatyczny, książka pełna tego poczucia humoru, które zwykliśmy nazywać czeskim, a co najważniejsze, aż do ostatniej strony wnuki proszą się, żeby czytać dalej. Są jednak powody, by jeśli już polecać tę książkę najmłodszym odbiorcom, to z rezerwą. Staram się nie być nadmiernie moralizatorski, jednak czułem się nieswojo, kiedy czytając tę książkę sześciolatce, nagle ujrzałem przed sobą zdanie: „A jeśli Hihlik – przecież jest już duży – przyprowadzi sobie kogoś na noc?”. Lepiej też nie zostawiać Pavlowi Šrutowi przywileju pierwszego zetknięcia dziecka z problemem narkomanii. Tu jest ona tylko ornamentem, rysem w rysopisie jednej z postaci – i cóż z tego, że poza tym negatywnej? Akt zdrady, nietuzinkowej zdrady, też zasługiwał na coś więcej niż na przejście nad nim do porządku dziennego. Nie od pierwszej strony, ale uzbroiłem...

Nika | 2016-03-02

Czy i Wam giną skarpety? Mnie codziennie! "Niedoparki" są zabawne? Jak czeskie, to oczywiście! Dzięki tej książce już nie martwię się o moje skarpetki (na noc pod łóżkiem zawsze zostawiam jedną bawełnianą pończochę, by me niedoparki żyły jeszcze w domu:)).

mikoolec | 2016-01-23

Za dużo akcji.