Dennis Rodman. Powinienem być już martwy

Tłumaczenie: Michał Rutkowski
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Dennis Rodman: I Should Be Dead by Now
koszykówka
sport
bona_facy

Dennis Rodman zawsze wyróżniał się jako jedna z najbardziej kontrowersyjnych osobowości w świecie sportu – niezależnie od tego, czy chodzi o udział w zdobyciu trzech tytułów mistrzowskich przez Michaela Jordana i Chicago Bulls, czy o występ na promocji książki w sukni ślubnej (i pełnym makijażu)… Ekstrawagancki gwiazdor koszykówki nieustannie wzbudza emocje i regularnie gości na pierwszych stronach gazet.

Powinienem być już martwy to kronika wzlotów i upadków Dennisa Rodmana. Od myśli samobójczych i wewnętrznej przemiany na parkingu pod halą Detroit Pistons, przez szaleństwa w San Antonio Spurs, najlepsze lata kariery w Chicago Bulls, nieudane epizody w Los Angeles Lakers i Dallas Mavericks, aż po marzenia o powrocie do NBA. Od złych relacji z matką i siostrami, przez romans z Madonną, nieudane małżeństwo z Carmen Electrą, po trudny związek z Michelle Rodman… Powinienem być już martwy to historia walki z rywalami na parkiecie i zmagań z uzależnieniem poza nim. Unikalne spojrzenie na życie jednej z najbardziej niezwykłych gwiazd sportu.

źródło opisu: Sine Qua Non, 2013

źródło okładki: http://wydawnictwosqn.pl/

Oficjalna recenzja
Anakolut książek: 588

Powinienem być już martwy...

Biografie sławnych osób cieszą się coraz większą popularnością. Życie polityków, naukowców, muzyków, ale też typowych celebrytów, coraz częściej staje się tematem na książki, które niejednego zaciekawią i zaskoczą. O ile jednak pikantne szczegóły z życia kogoś, kto poświęca się nauce czy polityce, mogą naprawdę zaskakiwać, to czy da się zaciekawić czytelnika biografią kogoś, kto już nie raz był na językach połowy populacji świata? Da się!

„Powinienem być już martwy” to książka biograficzna, opowiadająca kilka epizodów z życia jednego z największych amerykańskich celebrytów w historii show-biznesu, a jednocześnie doskonałego sportowca, zdobywcę wielu tytułów mistrzowskich - Dennisa Rodmana. Książka ta, spisana przez Jacka Isenhoura w formie swoistej spowiedzi Rodmana, opowiada o jego wewnętrznej walce z samym sobą. Robak wyjawia swoim fanom jak to jest niejednokrotnie staczać się na samo dno z powodu własnej głupoty i jak trudno potem wrócić do normalnego życia. Bez skrupułów - bo bezpośredniość i brak hamulców zawsze były znakami rozpoznawczymi gwiazdora Bullsów - opowiada o swoim problemie z alkoholem, o nieszczęśliwej miłości (zarówno z Michelle Rodman, jak i Carmen Electrą), imprezach, hazardzie, prostytutkach, wypadku motocyklowym, zaprzepaszczonych szansach i próbach odbudowania wizerunku - słowem, o wszystkim tym, co stanowi istotę bycia celebrytą i jest pokarmem dla głodnych sensacji fanów oraz tropicieli skandali.

Książka ta, będąca drugą biografią Rodmana, jest...

Książka ta, będąca drugą biografią Rodmana, jest miejscami bardzo intymna i wkracza głęboko w prywatną strefę Robaka, na co mało który celebryta potrafi się zdobyć. To odróżnia tę lekturę od wielu innych biografii znanych osób, które podają często tylko suche fakty. „Powinienem być już martwy” pozwala czytelnikowi poczuć prawdziwe emocje, jakie targały Rodmanem w latach jego największej świetności (nie sportowej, a tej w show-biznesie) i najgłębszych kryzysów, pozwala zrozumieć, jak bardzo skomplikowanym - i porąbanym, czego sam nie ukrywa - człowiekiem jest. Bycie Dennisem Rodmanem to nie jest lekki kawałek chleba, kiedy oprócz oczekiwań otoczenia, trzeba spełniać zachcianki również własnej, pokręconej osobowości. W książce nie znajdziemy niemal nic z kariery Rodmana w NBA, ale przecież nie o to tu chodzi. To przede wszystkim spowiedź człowieka, który opowiada o swoich problemach – których jest w pełni świadomy, choć może nie do końca ich żałuje.

„Powinienem być już martwy”, zgrabnie przełożona przez Michała Rutkowskiego i profesjonalnie wydana przez SQN, to – nawet pomimo potraktowania po macoszemu samego motywu koszykówki – świetna lektura dla każdego, kto niegdyś kibicował niezwyciężonej trójce Chicago Bulls - Jordan-Pippen-Rodman, zagryzając wargi w oczekiwaniu, aż Robak przywali z główki sędziemu lub stratuje kamerzystę. Zwłaszcza łowcy sensacji i wielbiciele skomplikowanych osobowości znajdą tu sporo dla siebie. Polecam.

Paweł Kukliński

Kuba | 2013-05-04
Przeczytana: 04 maja 2013
0tommy | 2014-10-22
Przeczytana: 21 października 2014

Jak dla mnie, wielkiego fana ligi NBA w latach dziewięćdziesiątych, zdecydowanie za mało tutaj koszykówki (Rodman to w końcu mistrz zbiórek i jeden z najlepszych obrońców w historii). Chętnie przeczytałbym jakieś pikantne szczegóły dotyczące gry Rodmana w Detroit, San Antonio i Chicago. A tak, otrzymaliśmy opowieść głównie o kilku latach z życia Rodmana po odejściu z Chicago Bulls, nieudane próby powrotu do ligi (najczęściej torpedowane przez samego zawodnika), imprezy, hazard, uzależnienie od alkoholu, tabuny kobiet pchających się do jego łóżka, trudne relacje z rodziną, nieudane małżeństwa z Carmen Electrą i Michelle Rodman, udziały w reality shows, itp. Szkoda, bo oczekiwałem jednak czegoś więcej. Może kiedyś powstanie książka, która bardziej drobiazgowo przedstawi także jego zawodniczą historię.

magdalenardo | 2017-04-17
Na półkach: Przeczytane, Biografie
Przeczytana: 20 marca 2017

Rzadko sięgam po biografie (czy autobiografie) i trudno mi je oceniać wg podobnych kryteriów, jak inne książki. W ogóle trudno oceniać czyjeś życie, bo każdy z nas jest inny i żyje według własnych zasad, potrzeb, przyzwyczajeń i zgodnie ze swoim temperamentem.

Dennis Rodman na pewno nie należy do spokojnych i nudnych osób (tak jak ja), dlatego też ciągle pakuje się w jakieś kłopoty, nie potrafi usiedzieć na miejscu i zrobić czegoś jak należy. To mega ekscentryczny facet, który uwielbia być na świeczniku. Nieustannie szokuje, bulwersuje i zaskakuje. To typ niegrzecznego chłopca. Twierdzi, że po prostu taki jest, że nie robi tego wszystkiego po to by o nim pisano, by ciągle był na językach i kojarzono go z kolejnymi aferami. Po lekturze książki odnoszę inne wrażenie. Myślę, że uwielbia być celebrytą i panicznie boi się, że któregoś dnia zgaśnie jego "gwiazda" i ludzie o nim zapomną.

To niestety bardzo egoistyczne podejście do życia. Rodman nie dba u uczucia innych i...

GroszeQ | 2017-05-04
Na półkach: Przeczytane, SPORT

Rewelacyjna autobiografia jednej z najbardziej kontrowersyjnych i nieszablonowych gwiazd zawodowej ligi NBA Dennisa "Robaka" Rodmana!
Barwny, wyrazisty, czasem wulgarny język z dużą dozą humoru ale również samokrytycyzmu i szczerej autoironii. Książka świetnie ukazuje nam mega gwiazdę bez ściem i wielkiego wybielania. Tak właśnie powinna być ta książka i taka jest!
Polecam nie tylko fanom koszykówki ale również fanom dobrych biografii, ponieważ ta niesie sobą również morał co przy wielu takich pozycjach nie jest normą...
Ani przez stronę się nie nudziłem!

Adam Łęgowski | 2013-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2013

Fajna książka, czyta się bardzo szybko, można się kilka razy uśmiechnąć. Gość ma ciekawe życie, pełne ekscesów, wybryków ale i sukcesów sportowych. To czego mi tu zabrakło to właśnie większej ilości samego sportu, opisania kariery, ciekawostek, kolegów z boiska, życia koszykarza NBA w trakcie sezonu, no ale to pewnie trzeba by cofnąć się do jego wcześniejszej książki. Tutaj mamy już raczej opis życia po karierze z małymi wstawkami sportowymi, imprezka imprezkę pogania :)

roki3225 | 2016-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2016

Dennis Rodman,niepoczytalny wariat.Tak można go podsumować w dwóch słowach.Niestety coraz częściej przedstawiany w taki sposób a należy pamiętać że jest to 5-krotny mistrz NBA,2-krotny obrońca roku a także członek Naismith Memorial Basketball Hall Of Fame.Mimo wielu wybryków nadal pozostaje jednym z najlepszych obrońców w historii.Osoba w pełni zasłużona mimo że od czasu gry w Chicago Bulls nie mógł znaleźć dla siebie miejsca.Nie udało mu sie w Lakers i Dallas ani w późńiejszej grze w lidze Fińskiej czy Meksykańskiej.Próbował swoich sił w Wrestlingu,zagrał w kilku filmach w tym "Ryzykanci" z Jean-Claude Van Damme`m i napisał kilka książek.W tym właśnie Powinienem być już martwy.Jest to naprawdę szczera i wciągająca biografia jednak w 100% skupia się na jego alkoholiźmie co zaczyna się nudzić po kilku rozdziałach.Całe 350 stron strasznie pesymistyczne jakby Rodman pisał to co ludzie chcieli czytać.Jaki to on zły i niedobry.Prawda że był zagubiony i opisuje to w tej książce jednak...

Zzyciaksiazek | 2015-07-27
Przeczytana: kwiecień 2013

Dla fanów NBA postać Dennisa „Robak” Rodmana jest powszechnie znana. Lubi szum wokół siebie. Szokuje, prowokuje i wciąż wymyśla nowe sposoby na to, żeby świat o nim pamiętał. Był koszykarzem, nie zawaham się użyć tego określenia, wybitnym. Za to go zapamiętam. Za zdobycie 2 pierścieni z Detroit Pistons. Za genialne wyczucie piłki w walce o zbiórki. Za twardą, bezkompromisową defensywę. Za duży wkład w 3 tytuły z Chicago Bulls. Na pewno również, za jego poza boiskowe wybryki, które szczegółowo opisuje w swej biografii.

Jaka jest pozycja „Powinienem być już martwy”? Osobiście jestem nią rozczarowany. Jak dla mnie książka jest jak spowiedź zapatrzonego w siebie egocentryka. Mającego pretensje do władz NBA i właścicieli klubów emerytowanego zawodnika wciąż chcącego występować na parkietach najlepszej koszykarskiej ligi świata. Imprezowicza, korzystającego z życia hedonisty, który upadł na samo dno i powstał odmieniony. I wciąż chce być w centrum uwagi. Cóż, taki zawód.

Więcej:...

Bartek | 2014-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2014

Książkę czyta się bardzo dobrze, nie ma w niej jednak zbyt wielu "fajerwerków" i "hot newsów", z którymi kojarzy się wszystkim "Robak" Rodman. Ta pozycja to raczej studium jego wykręconej osobowości, walki ze sobą i przemiany (którą utrzymuje, że przeszedł). Trochę mało tu koszykówki, ale w końcowych rozdziałach pojawia się kilkadziesiąt stron przeznaczonych dla fanów basketu.
Na mnie największe wrażenie zrobiło profesorskie wręcz znawstwo świata sławy i celebryckich mechanizmów,które Rodman prezentuje słuchaczom. Na imprezowaniu zna się równie dobrze jak na koszykarskich zbiórkach.

I tylko ciężko stwierdzić, czy obraz siebie, który "The Worm" prezentuje przy pomocy pióra Isenhoura jest prawdziwy. Puenta historii jest bardzo pozytywna, a jednak posłowie nieco z nią polemizuje.

You never know...

justine4 | 2013-05-01
Przeczytana: 01 maja 2013

Mimo przeczytania kilku nieprzychylnych recenzji postanowiłam kupić książkę, ponieważ siedzę mocno w tematach koszykówki i NBA. Niestety moje przeczucia sprawdziły się.
Określiłabym tą pozycję jako spowiedź Rodmana (albo spowiedź alkoholika), jednakże 95% jej treści stanowią opisy imprez, burd alkoholowych, kłótni oraz kontaktów - przede wszystkim seksualnych - z kobietami. Koszykówka, a właściwie mecze i treningi, wyglądają tutaj jak chwilowy przerywnik od alkoholowych jazd. Najwięcej o koszykarskiej karierze zawodnika możemy dowiedzieć się z 3 stron posłowia dodanego na końcu przez autora.
Podsumowując, jest to bezwartościowa biografia jednego z największych skandalistów sportu.

Darek Jaroń | 2013-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2013

Czytam wiele negatywnych opinii na temat tej książki i mam wrażenie, że czytelnicy źle do niej podchodzą. Spodziewają się biografii, opisów barwnego życia Rodmana z czasów gry w Pistons, Spurs i Bulls. Ta książka biografią nie jest. Jest natomiast wycinkiem z życia Rodmana od schyłku zawodowej kariery po lata alkoholowego upadku i próby odzyskania równowagi w życiu. Dobrze się to czyta, między wierszami poświęconymi opisom skandali i imprezowego życia, można się wiele dowiedzieć na temat prawdziwego, zupełnie innego niż nakazuje stereotyp oblicza byłego znakomitego koszykarza. Polecam, ale z zastrzeżeniem - to nie jest klasyczna biografia.