Powinienem być już martwy...

Anakolut Anakolut
15.08.2013
Okładka książki Dennis Rodman. Powinienem być już martwy Jack Isenhour, Dennis Rodman

Biografie sławnych osób cieszą się coraz większą popularnością. Życie polityków, naukowców, muzyków, ale też typowych celebrytów, coraz częściej staje się tematem na książki, które niejednego zaciekawią i zaskoczą. O ile jednak pikantne szczegóły z życia kogoś, kto poświęca się nauce czy polityce, mogą naprawdę zaskakiwać, to czy da się zaciekawić czytelnika biografią kogoś, kto już nie raz był na językach połowy populacji świata? Da się!

„Powinienem być już martwy” to książka biograficzna, opowiadająca kilka epizodów z życia jednego z największych amerykańskich celebrytów w historii show-biznesu, a jednocześnie doskonałego sportowca, zdobywcę wielu tytułów mistrzowskich - Dennisa Rodmana. Książka ta, spisana przez Jacka Isenhoura w formie swoistej spowiedzi Rodmana, opowiada o jego wewnętrznej walce z samym sobą. Robak wyjawia swoim fanom jak to jest niejednokrotnie staczać się na samo dno z powodu własnej głupoty i jak trudno potem wrócić do normalnego życia. Bez skrupułów - bo bezpośredniość i brak hamulców zawsze były znakami rozpoznawczymi gwiazdora Bullsów - opowiada o swoim problemie z alkoholem, o nieszczęśliwej miłości (zarówno z Michelle Rodman, jak i Carmen Electrą), imprezach, hazardzie, prostytutkach, wypadku motocyklowym, zaprzepaszczonych szansach i próbach odbudowania wizerunku - słowem, o wszystkim tym, co stanowi istotę bycia celebrytą i jest pokarmem dla głodnych sensacji fanów oraz tropicieli skandali.

Książka ta, będąca drugą biografią Rodmana, jest miejscami bardzo intymna i wkracza głęboko w prywatną strefę Robaka, na co mało który celebryta potrafi się zdobyć. To odróżnia tę lekturę od wielu innych biografii znanych osób, które podają często tylko suche fakty. „Powinienem być już martwy” pozwala czytelnikowi poczuć prawdziwe emocje, jakie targały Rodmanem w latach jego największej świetności (nie sportowej, a tej w show-biznesie) i najgłębszych kryzysów, pozwala zrozumieć, jak bardzo skomplikowanym - i porąbanym, czego sam nie ukrywa - człowiekiem jest. Bycie Dennisem Rodmanem to nie jest lekki kawałek chleba, kiedy oprócz oczekiwań otoczenia, trzeba spełniać zachcianki również własnej, pokręconej osobowości. W książce nie znajdziemy niemal nic z kariery Rodmana w NBA, ale przecież nie o to tu chodzi. To przede wszystkim spowiedź człowieka, który opowiada o swoich problemach – których jest w pełni świadomy, choć może nie do końca ich żałuje.

„Powinienem być już martwy”, zgrabnie przełożona przez Michała Rutkowskiego i profesjonalnie wydana przez SQN, to – nawet pomimo potraktowania po macoszemu samego motywu koszykówki – świetna lektura dla każdego, kto niegdyś kibicował niezwyciężonej trójce Chicago Bulls - Jordan-Pippen-Rodman, zagryzając wargi w oczekiwaniu, aż Robak przywali z główki sędziemu lub stratuje kamerzystę. Zwłaszcza łowcy sensacji i wielbiciele skomplikowanych osobowości znajdą tu sporo dla siebie. Polecam.

Paweł Kukliński