Okładka książki Życie w micie, czyli jak nie trafić do raju na niby i odnaleźć harmonię ze światem Wojciech Eichelberger, Beata Pawłowicz
Wojciech EichelbergerBeata Pawłowicz Wydawnictwo: Zwierciadło nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Zwierciadło
2013-01-01
2013-01-01
psychologia życie mit

Okładka książki Trudne związki Wojciech Eichelberger, Małgorzata Szcześniak
Trudne związki Wojciech Eichelberg...
Okładka książki Academia. Magazyn Polskiej Akademii Nauk nr 3 (63)/2020 Jerzy Duszyński, Wojciech Eichelberger, Joanna Mizielińska, Joanna Mysona Byrska, Dorota Sumińska, redakcja pisma Academia
Academia. Maga... Jerzy Duszyński, Wo...
Okładka książki Patchworkowe rodziny. Jak w nich żyć Wojciech Eichelberger, Alina Gutek
Patchworkowe r... Wojciech Eichelberg...

Na pohybel korporacjom

Nie świadomie funkcjonujemy w kapitalistycznym świecie mitów i wierzymy, że żyjąc zgodnie z nimi zapewnimy sobie spokój i szczęśliwe życie. Niestety ślepe podążanie za nimi może przynieść szereg negatywnych skutków.
Dla wielu osób będzie to książka trudna. Mówi ona o przykrych konsekwencjach modnego i propagowanego współcześnie życia człowieka sukcesu, pracującego w korporacji i rozwijającego swoją karierę, posiadającego prestiżową lub nietuzinkową pasję, wspaniały dom (na kredyt) patrzącego tylko pozytywnie na świat (nawet gdy wewnątrz siebie czuje, że coś jest nie tak). Poruszone zostają bardzo ważne problemy dotykające współczesnego człowieka i przedstawione bez najmniejszego upiększenia, a przytoczone pod koniec każdego rozdziału historie ukazują skrajności wynikające z przedstawionych kwestii. To wszystko skłania czytelnika do bardzo głębokiej refleksji.
Myślę, że każdy z nas, niezależnie od statusu materialnego i pracy jaką wykonuje, może odnaleźć w niej cząstkę siebie. Doznać olśnienia i jeszcze raz przewartościować własne priorytety. Zacząć bardziej świadomie- jak dorosły człowiek- podejmować te z pozoru małe, codzienne decyzje i wybory, które to na dłuższą metę kształtują całe nasze życie i nadają mu sens. Polecam osobom o otwartych umysłach i poszukującym siebie.

26 / 52 / 2019

26 / 52 / 2019

Wojciech Eichelberger (ur.1944),niedoszły doktor psychologii, współpracujący z kobiecymi czasopismami, w tym "Zwierciadłem", wg Wikipedii - "..W 2003 roku został zawieszony na okres jednego roku w prawach członka Polskiego Towarzystwa Psychologicznego za naruszenie Kodeksu Etyczno-Zawodowego Psychologa....", udzielił wywiadu związanej z tym pismem Beacie Pawłowicz (ur. 1965) z receptami "jak żyć?".

NIE DLA MNIE te frazesy, banialuki i dyrdymały, ale ze mnie taki oryginał, że nie biorę do ręki takich czasopism jak "Zwierciadło", "Twój Styl" czy "Wysokie Obcasy", w których to podobno Eichelberger ujawnia swoje talenty.

Czytelniczkom wymienionych pism polecam ten wywiad, innym - nie. 4/10

" Dobre i prawdziwe dbanie o siebie daje nam energię do życia i działania. Aby mądrze zajmować się sobą, trzeba mieć każdego dnia czas na zadbanie o wiele spraw z czterech różnych obszarów naszego życia (...). Musimy więc znaleźć czas na zadbanie o swoje ciało, o swoje emocje (w tym relacje z innymi ludźmi) oraz o swojego Ducha."

"Mechaniczne wprowadzenie zasad poprawności politycznej mozna porównać do wychowania dzieci metoda nakazów i zakazów. Jeśli poprzestaniemy na zakazywaniu i karaniu zachowań egoistycznych, wrednych, złośliwych i agresywnych, to wymusiły jedynie posłuszeństwo, które skończy się z chwilą, gdy kara nie będzie mogła obiektów takiej edukacji dosięgnąć. Równie dobrze możemy próbować rozbawić złego, agresywnego psa, machając jego ogonem. "

Dużo refleksji na temat życia w "dzisiejszym świecie". Doprawdy polecam.

"Mechaniczne wprowadzenie zasad poprawności...

Książka „Życie w micie” to zapis kilku rozmów Wojciecha Eichelbergera i Beaty Pawłowicz, poświęconych 14 zjawiskach współczesności, które można by nazwać mitami. Autorzy definiują pewne aktualne narracje (np. dotyczące emancypacji kobiet, modnej pasji, zajmowania się sobą) i próbują zwrócić uwagę na ich różne aspekty, głównie na fałsz, jaki za takimi wyobrażeniami współczesnego życia się kryje. Współcześnie kreuje się wizje świata i ludzi w taki sposób, aby przekonać, że mając pieniądze i będąc zupełnie niezależnym od innych ludzi, osiągnie się szczęście. Książka ta pokazuje, że tak nie jest, że wykreowane przez marketing i reklamę mity tylko mamią nas obietnicą raju tu na ziemi, bo, sugerując się serwowanymi ludziom wizjami i wyobrażeniami, nie da się osiągnąć pełni szczęścia. Książka ta nie jest jednak poradnikiem dającym proste odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć szczęście, choć podtytuł jest trochę poradnikowy. Tekst zadaje pytania, zwraca uwagę na nieścisłości pewnych mitów, skłania do świadomego przyjrzenia się swojemu życiu i poszukiwania drogi życia zgodnej z naszym wewnętrznym przekonaniem, a nie wymyślonej przez speców od marketingu, którzy nie chcą nas uczynić szczęśliwymi, lecz chcą, byśmy kupowali więcej usług i towarów.

Niektóre rozdziały są naprawdę ciekawe i mogą skłonić do zadania sobie pytania: „jak to wygląda u mnie?”. Dla mnie osobiście najciekawsze były rozdziały o micie niezależności za pieniądze, micie zajmowania się sobą, micie emancypacji kobiet, micie mężczyzn, którzy są do niczego oraz micie o byciu singlem jako drodze do spełnionego życia. Przeczytałam kilka myśli, których nie byłam świadoma wcześniej, a zdają się one trafnie opisywać nasze współczesne życie.

Książka wydaje mi się trochę nierówna. Niektóre z rozdziałów wydają się być bardziej merytoryczne niż inne. Według mnie najsłabiej wypada rozdział o poprawności politycznej, ciągle wracają te same myśli, jak pobożne życzenie.

Można się z wieloma stwierdzeniami zawartymi w tej książce nie zgadzać, ale na pewno lektura nie będzie czasem zmarnowanym, bo może pobudzić do ciekawych przemyśleń.

Książka „Życie w micie, czyli jak nie trafić do raju na niby i odnaleźć harmonię ze światem” Wojciecha Eichelbergera i Beaty Pawłowicz, to modny dziś wywiad rzeka, w którym W. Eichelberger odpowiada na pytania dotyczące mitów współczesnej kultury.

„Dziś jednak tę naszą skłonność do nadawania sensu życiu i szukania najlepszej drogi wykorzystują specjaliści od marketingu, public relations, politycy i ekonomiści, a nawet naukowcy i kapłani. Dzięki ich staraniom żyjemy z głową wypełnioną medialnym szumem i łatwo wmówić nam, że wystarczy kupować i konsumować podsuwane przez nich produkty i idee, by trafić do krainy wiecznej szczęśliwości, do Konsumpcyjnego Raju.”

Stawiane pytania dotyczą mitu niezależności za pieniądze, zajmowania się przede wszystkim sobą, poddawaniu się modnej pasji, wiecznej młodości i piękności i wielu innych mitów. Mit o emancypacji kobiet, o tym, że za pieniądze wszystko można kupić czy bycia singlem aby być szczęśliwym, również zostały omówione.
Każdy rozdział kończy się historią osoby która danemu mitowi uległa.

Wojciech Eichelberger chyba niezbyt dobrze czuje się w tego typu wywiadach dotyczących ogólnych problemów społeczeństwa. Nie jest to książka wiele wnosząca, pomagająca większej ilości osób uporać się z własnymi problemami. To raczej książka w której autor stara się nas przestrzec przed pułapkami jakie czyhają na nas ze strony mediów, polityków, ekonomistów czy ludzi związanych z korporacjami. Pokazuje jaśniejsze strony życia bez ulegania współczesnym mitom.

Podoba mi się indiańska opowieść o tym jak od nas zależy aby tę jaśniejszą stronę życia odnaleźć.

„Stary Indianin opowiada wnuczkowi o bitwie, która toczy się wewnątrz każdego człowieka: „To bitwa między dwoma wilkami. Jeden z nich jest zły: smutny i ponury, chciwy i arogancki, złośliwy i zawistny, użalający się nad sobą i zakompleksiony. Drugi wilk jest dobry: radosny, uprzejmy i hojny, odważny i spokojny, pełen miłości, wiary i nadziei”. Wnuczek pomyślał chwilę i zapytał: „Który z nich zwycięża?”. Dziadek odparł: „Ten, którego karmisz”.

Książka ta rozprawia się z powszechnymi mitami obecnymi w polskiej kulturze. Autorzy przekonująco prezentują powszechne błędy w postrzeganiu świata, prezentują konsekwencje wiary w owe powszechne mity, a także często pokazują alternatywę.

Dla mnie ta książka jest bardzo inspirująca. Wprawdzie nie mogę zgodzić się zbsolutnie z każdym stwierdzeniem w niej zawartym, ale wiele rozdziałów dało mi dużo do myślenia i pomogło uporządkować moje własne odczucia wobec otaczającego świata.

gorąco polecam

Książka otwierająca oczy na bardzo wiele aspektów życia współczesnego człowieka. Mity na temat szczęścia, wolności, niezależności, poszukiwania siebie oraz ich obalanie, niekiedy z gigantycznym łoskotem walącego się kolosa. ( 61 / 52 )

Dobra książka tylko dla wielu to "lustro". Podobała mi się ...

Dobra książka tylko dla wielu to "lustro". Podobała mi się ...

Najsłabsza książka autora. Taka przegadana o niczym.

Najsłabsza książka autora. Taka przegadana o niczym.

• Psychologia
  • Do kupienia
  • Poradniki
  • Edukacja i rozwój

Wojciech Eichelberger Życie w micie, czyli jak nie trafić do raju na kredyt i odnaleźć harmonię ze światem Zobacz więcej