Zakupologia. Prawdy i kłamstwa o tym, dlaczego kupujemy

Okładka książki Zakupologia. Prawdy i kłamstwa o tym, dlaczego kupujemy Martin Lindstrom
Okładka książki Zakupologia. Prawdy i kłamstwa o tym, dlaczego kupujemy
Martin Lindstrom Wydawnictwo: Znak Seria: Punkty Przełomowe nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Punkty Przełomowe
Buyology
Znak
2009-01-01
2009-01-01
Magdalena Zielińska
zakupy neuromarketing konsument

Spodziewałam się znacznie więcej po książce opisywanej jako 'rewolucyjna' i po autorze przedstawianym jako 'marketingowy geniusz'. Być może książka po prostu źle się zestarzała? Autor przedstawia neuromarketing jako narzędzie, które ma być pomocne również konsumentom, czego nie argumentuje w racjonalny sposób. Jak mi, jako konsumentowi, ma służyć to, że kupię Colę, a nie Pepsi? Obie opcje wyniszczają zdrowie, portfel i środowisko.
Autor nachalnie podkreśla swoje sukcesy i osiągnięcia, okraszając je sztucznie luzackim stylem. Brakuje również konkretów. Przykładowo, autor wspomina opinię wybitnego profesora, ale nie mówi, kim ten profesor jest, co w moim odczuciu nie jest wiarygodne.

Świetna na przedświąteczne szaleństwo zakupowe. Z jednej strony nas to trochę tłumaczy (świetna wymówka, to nie my kupiliśmy n-tą parę butów - to nasza podświadomość, przekaz podprogowy itp.); z drugiej daje szansę na odpór impulsom, poprzez włączenie "myślenia wolnego" czyli tego odpowiedzialnego za świadome, racjonalne decyzje wymagające rozważenia racji.

Wiele ciekawych informacji, przykładów i odwołań do praktyki marketingowej sprawia, że czyta się tę książkę z zainteresowaniem. Jednak 11 lat po premierze pierwszego wydania wiemy już, że neuromarketing nie stał się świętym Graalem w tej dziedzinie a użytecznym, lecz jednak jednym z wielu elementów budowani wpływu na konsumentów.

Autor w każdym rozdziale obiecuje, że już w kolejnym odkryje przed nami największe sekrety marketerów i że będzie to przełomowe odkrycie. No cóż, nie było... I to nie było ani przełomowych odkryć, ani większych zaskoczeń. Jeśli temat jest nam znany, książka zbyt wiele nowego nie wniesie do naszej wiedzy.

Mi osobiście nie podobał się też styl autora. Ciągłe powtarzanie, że wierzy w to iż wiedza zdobyta dzięki neuroobrazowaniu nie zostanie wykorzystana przeciwko konsumentom, przy czym jednoczesne wspominanie kampanii reklamowych, w których owa wiedza została wykorzystana, wzbudzało we mnie pewien dysonans. Niestety nie wierzę w zapewnienia autora i jestem przekonana iż on sam niejednokrotnie przyczynił się do tego, aby neurologia w marketingu zaszkodziła nam, konsumentom.

Mi osobiście nie podobał się też styl autora. Ciągłe powtarzanie, że...

Dużo ciekawych i barwnych przykładów z zakresu marketingu i reklamy, bez natarczywego oferowania swoich usług:)

to, co bym nieco zarzucił to ciągła obietnica epokowych odkryć, których za bardzo się nie doczekałem (o odkryciu neuronów lustrzanych zdarzyło się na pewno wielu z nas już wielokrotnie czytać),ale kilka ciekawych wniosków na pewno można wyciągnąć, np. ludzie w ankietach mówią/piszą, co wypada powiedzieć a mózg "krzyczy" swoje :)

Książkę przeczytać można, ale nie jest to obowiązkowa pozycja dla marketera. Napisana "po amerykańsku" potocznym językiem, zawiera mało konkretów. Wnioski ogólne, przytoczone wyniki badań również. Autor w dużej mierze zachwala sam siebie i swoje nadzwyczajne odkrycia, które w sumie są oczywiste.

Polskie wydanie zaczyna się specjalną przedmową od autora, w której możemy podziwiać jego marketingowy talent (umiejętnie dobrane pochlebstwa pod adresem Polaków :)). Książka porusza wiele ciekawych wątków, ale jak dla mnie kończy się zbyt szybko, wręcz urywa - chciałabym czytać dalej, a tu już podziękowania.

12 / 2017

12 / 2017

Ciekawa i wciągająca lektura o neuromarketingu. Martin Lindstrom z "Zakupologii" w bardzo przystępny sposób wyjaśnia procesy zachodzące w naszym mózgu, które sprawiają, że kupujemy konkretną rzecz. Znajdziemy tu wiele interesujących przykładów.
Polecam!

Polecam!

Może ta książka nie wniosła do mojego życia nowego priorytetu i nie odmieniła dotychczasowych poglądów. Podejrzewam, że dzieje się tak za sprawą mnogości felietonów i artykułów traktujących o zakupoholizmie i potrzebie ciągłego kupowania, które otaczają nas zewsząd i... i nie sprawiają, że wyrzekamy się konsumpcjonizmu. Cóż.
Mimo to ta pozycja zasługuje na uwagę. Szerzej otwiera oczy na detale uderzające nas z filmów, reklam, ulic... Porusza tematykę zakupów na podstawie konkretnych firm, marek i sprecyzowanych przykładów. Nie wyciąga statystyk z głów "amerykańskich" naukowców, lecz opiera się na konkretnych badaniach. Jest rzeczowa, konkretna i napisana naprawdę fajnym, przyswajalnym językiem. Warto po nią sięgnąć.

Mimo to ta pozycja zasługuje na uwagę. Szerzej...

• Psychologia
  • Kindle

Martin Lindstrom Zakupologia. Prawdy i kłamstwa o tym, dlaczego kupujemy Zobacz więcej