Drugi rzut oka

Tłumaczenie: Edyta Urbanowicz
Seria: Biblioteka "Poznaj Świat"
Wydawnictwo: Bernardinum
Double Take: A Memoir
Matacz

Ludzie przyglądali się Kevinowi od zawsze. Jedni ukradkiem, inni natarczywie. Niektórzy robili mu zdjęcia. Chłopak bez nóg, do tego śmigający na deskorolce, budził sensację. Wreszcie Kevin stracił cierpliwość i zaczął fotografować tych, którzy się na niego gapią. Po zrobieniu kilkuset zdjęć stwierdził, że reakcje gapiów są zawsze takie same, niezależnie od wieku, rasy, płci. Kupił więc profesjonalny aparat, spakował plecak, trzy pary zapasowych kółek do skateboardu, i pojechał w świat, podglądać gapiów spoza USA.

Z tej trwającej kilka miesięcy podróży przywiózł tysiące zdjęć – tak powstała wystawa „The Rolling Exhibition”, o której napisano: „15 krajów, 31 miast, 32 tysiące zdjęć, jedno spojrzenie”. A swoje przygody opisał w tej książce.
Wojciech Cejrowski

źródło opisu: http://www.bernardinum.com.pl/

źródło okładki: http://www.bernardinum.com.pl/

imagine97 | 2016-10-22
Przeczytana: 17 października 2016

"Drugi rzut oka" to nie jest typowa książka o podróżach, choć pojawiają się w niej miejsca odwiedzone przez autora. Jest to coś w rodzaju biografii Kevina, który urodził się bez nóg. Opisuje swoje życie od narodzin aż do końca swojej najdłuższej chyba podróży. Niezwykle interesująca książka, która jest też o ludziach spotkanych w drodze i trudnościach, które autor napotkał podróżując. Problemy najczęściej były spowodowane przez ludzi, których autor po pewnym czasie zaczął fotografować. Stało się to da niego takim projektem. Jak najbardziej polecam przeczytać, łatwa i przyjemna, możemy wczuć się w losy Kevina i razem z nim przeżyć przygodę!

Sławek_82 | 2016-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2016

Z ciężkim trudem wystawię komentarz do książki, gdyż jestem po wypadku i wiele stwierdzeń autora są mi bliskie. Do tej pory mam problemy małe problemy z chodzeniem, rok temu było gorzej, dwa lata temu nie wstawałem z łóżka.
Zupełnie nie rozumiem autora, który nie chce się przyznać i zaakceptować, że jest osobą niepełnosprawną. Co prawda urodził się taki jak często wspomina, nie został okaleczony w trakcie życia, jednak nieustannie ma do siebie wyrzut, że ludzie się na niego patrzą. To zupełnie normalna sytuacja, a nie coś dziwnego. Po prostu on nie ma nóg, inaczej niż 99,9% społeczeństwa. Mimo iż poruszam się za pomocą, małej zgrabnej laski, to też bym na niego popatrzył. Ludzie w Polsce też czasami na mnie zerkają, co uważam ca coś naturalnego.
Kevin natomiast skupia się na robieniu im zdjęć. Nie są to aż takie zdjęcia z ukrycia. Ludzie widzą aparat, na ich twarzach w 90% kreuje się lekkie zdziwienie.
Nic rewelacyjnego. Zdjęcia niepodpisane co do miejsca, możemy się jedynie...

eliza | 2015-11-14

Bardzo dobra książka, która pozwoli nam docenić jak wiele nam dano. Podziwiam autora i jego rodzinę. Polecam.

tamtiram | 2015-06-24

Uwielbiam tę książkę i tego faceta! Polecam każdemu!

Andrzej Szymański | 2014-12-30

Słaba bez akcji i nużące nie polecam chyba że komuś sie nudzi

anvii1 | 2014-08-08

Historia młodego mężczyzny, który urodził się bez nóg. Od zawsze wzbudzał sensację gdziekolwiek si pojawiał. Wszyscy ciągle się na niego gapili. I to właśnie to było jego głównym problemem w życiu. Nie fakt, że nie mógł zatańczyć nigdy normalnie z dziewczyną, czy sprawiedliwie konkurować w sportach z pełnosprawnymi zawodnikami, czy wiele innych rzeczy, z ktorymi trudności może mieć osoba w takim stanie fizycznym. Tylko te przepełnione litością i współczuciem spojrzenia wzbudzały w nim najgorsze emocje. Chłopak wymyślił kreatywnie projekt fotograficzny, który był dla niego swoistego rodzaju oczyszczeniem. Jednak było to tylko chwilowe. Dopiero gdy stracił dziewczynę, i stracił na długo kontakt z rodziną (podczas podróży przez świat) - uświadomił sobie prędkość, z jaką płynie czas, i fakt, że nie jest ważne tylko to, co sam czuje i jak bardzo jest niezrozumiany i krzywdzony przez innych, ale że on jest tylko częścią świata, jego małym elementem i powinien mniej patrzeć na to co inni...

chrispu | 2014-06-19

Książka dla socjologów.
Znajdą tu świetny materiał z obserwacji ludzkich zachowań opisany przez beznogiego od urodzenia Kevina przemierzającego kilka krajów na deskorolce. Są tu opisane również jego przemyślenia dotyczące swojego losu i tego jak odbierają go ludzie, których mija lub spotyka na swej drodze. I tak przez całą książkę, którą z tematyką podróżniczą łączy jedynie fakt przemieszczania się głównego bohatera przez kilka krajów - najciekawszy fragment to pobyt na Ukrainie.
Trudno mi ocenić czy przeczytanie jego przygód (od urodzenia do napisania tej książki) i wynurzeń będzie dla kogoś (mam na myśli niepełnosprawnego) jakimś bodźcem do ruszenia w świat. Wydaje mi się, że za mało tu przydatnych informacji typu - jak sobie poradzić z utrudnieniami dla niepełnosprawnych. Mało jest też pozytywnych spostrzeżeń.
Najbardziej pozytywnym elementem tej książki (tak to odebrałem) jest opisana postawa jego rodziców i rodziny. Te fragmenty mogą człowieka podnieść na duchu, dostarczyć...

kroofy | 2014-03-06
Przeczytana: 06 marca 2014

Co za gniot!
To przede wszystkim nie jest książka o podróżach a jedynie użalanie się nad sobą autora w formie dziennika. O miejscach, które odwiedził nie dowiadujemy się praktycznie nic, poza oczywistymi faktami jak to, że na jarmarku świątecznym we Wiedniu są tłumy ludzi, albo że w miastach są chodniki. Nie chodzi autorowi, że chodniki są niedostosowane do niepełnosprawnych, po prostu stwierdza ich istnienie.
O świecie nic się nie dowiemy, więc o czym jest książka? O życiu autora, a właściwie Kevin użala się w niej na wszystkie nieszczęścia jakie spotkały jego lub jego rodzinę. Nie ma w niej nic pozytywnego, nie ma niczego co zachęcałoby do odbycia jakiejkolwiek podróży.
A co do zdjęć, które są motywem przewodnim to dam cytat samego Kevina i jego motywacji do ich robienia:
"Każde kolejne (zdjęcie) coś oznaczało, ułamki sekund zmieniały się w sekundy, potem w minuty, a mój dzień stopniowo wypełniał się poczuciem zwycięstwa, a może też i zemsty"
W innym miejscu również czytamy,...

Zielonooka | 2014-01-15
Przeczytana: 14 stycznia 2014

Książka niezwykła, to na pewno.
Jest to historia młodego faceta, który pomimo tego, że urodził się bez nóg, żyje jak każdy przeciętny człowiek, a nawet lepiej i ciekawiej - podróżując, fotografując, jeżdżąc na monoski oraz, praktycznie cały czas, na skateboardzie, co dla większości z nas wydaje się wręcz niemożliwe.

Książka skupia się przede wszystkim na projekcie fotograficznym bohatera i tym, jak jest on odbierany przez innych ludzi w różnych krajach, na różnych kontynentach.
Ludzie wciąż się na niego gapili, często zaczepiali go czy robili mu zdjęcia, wcale się z tym nie kryjąc. Niejedna osoba byłaby czymś takim poirytowana. Connolly wpadł na pomysł by, jeżdżąc na deskorolce, robić ukradkiem zdjęcia gapiom. Z początku była to forma oczyszczenia, później przeistoczyło się to w projekt, który miał na celu potwierdzenie tezy, że niezależnie od wieku, kraju, koloru skóry czy płci - ludzie wciąż będą patrzyć się na niego tak samo - z współczuciem, ciekawością, a nawet z bólem czy...

shapeofmyheart1 | 2013-09-10

O czym jest ta książka?O życiu. Na pierwszy rzut oka wydawałaby się, że trudnym, ale tutaj Kevin przekonuje nas raczej, że z życiem pełnym wyzwań i przez to niewątpliwie bogatszym, niż można mieć wrażenie.
Nie jest to również typowa książka podróżnicza, raczej książka o konfrontacji różnych miejsc na mapie podróży autora z jego ograniczeniami i tym, z czym musiał sobie w danym mieście radzić. Tym bardziej jest to ciekawe, bo perspektywa Kevina -co widać na zdjęciach - jak dla mnie momentami jednak zbyt przerysowanymi, jeżeli chodzi o perspektywę, ale pewnie to zabieg celowy dla wzmocnienia dramatyzmu i podkreślenia jednak pewnej odrębności- jest zupełnie inna niż wszystkich tych, którzy podróżując mogą bez problemu spojrzeć nowo poznanym ludziom w oczy. Tutaj widok na wszytko jest "z dołu". Tym samym tez jego odbieranie i postrzeganie świata, który zapragnął poznać podczas swojej podróży jest zupełnie inne niż to, do którego jesteśmy przyzwyczajeni.
Co jeszcze zadziwia?To, że Kevin...