Drugi rzut oka

Okładka książki Drugi rzut oka Kevin M. Connolly
Okładka książki Drugi rzut oka
Kevin M. Connolly Wydawnictwo: Bernardinum Seria: Biblioteka "Poznaj Świat" literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Biblioteka "Poznaj Świat"
Double Take: A Memoir
Bernardinum
2013-04-17
2013-04-17
Edyta Urbanowicz
podróż fotografia skateboard niepełnosprawny kaleka

Ciekawe spojrzenie na świat. Tak naprawdę to nie jest stricte podróżnicza książka, bo nie znajdziemy tutaj opisów miast czy przeżyć z podróży. Za to autor dzieli się swoją codziennością jako osoba niepełnosprawna - bez nóg. Bardzo fajne połączenie podróży i jego opowieści.

Z podróżami ta książka ma niewiele wspólnego. Dziwne, że znalazła się w tej serii... Niestety żałuję, że ją kupiłam, bo oczekiwałam czegoś zupełnie innego. Ale jeśli chodzi o książkę motywującą - jak najbardziej. Podziwiam autora, że był w stanie bez nóg odbyć więcej podróży i uprawiać więcej sportu niż ja z obiema nogami :)
Minus za wulgaryzmy.

Minus za wulgaryzmy.

Miałam nadzieję na książkę podróżniczą, jest to natomiast osobisty pamiętnik, pełen moim zdaniem nieistotnych szczegółów. Mam wrażenie, że całość można byłoby zawrzeć w wywiadzie i wyszłoby lepiej, bo książka jest pusta. Pięknie wydana, ale treść powtarza się i nie wnosi nic nowego, a o podróżach są tylko wzmianki gdzie autor był, bez rozwinięcia. Trochę jakby sam fakt podróży miał znaczenie ale już one same - ani trochę. Ogólnie nieciekawa. Spodziewałam się, że będę pełna podziwu dla tego człowieka i jego osiągnięć, może mądrości, a okazało się, że autor jest ...niezbyt sympatyczny.

"Drugi rzut oka" to nie jest typowa książka o podróżach, choć pojawiają się w niej miejsca odwiedzone przez autora. Jest to coś w rodzaju biografii Kevina, który urodził się bez nóg. Opisuje swoje życie od narodzin aż do końca swojej najdłuższej chyba podróży. Niezwykle interesująca książka, która jest też o ludziach spotkanych w drodze i trudnościach, które autor napotkał podróżując. Problemy najczęściej były spowodowane przez ludzi, których autor po pewnym czasie zaczął fotografować. Stało się to da niego takim projektem. Jak najbardziej polecam przeczytać, łatwa i przyjemna, możemy wczuć się w losy Kevina i razem z nim przeżyć przygodę!

Z ciężkim trudem wystawię komentarz do książki, gdyż jestem po wypadku i wiele stwierdzeń autora są mi bliskie. Do tej pory mam problemy małe problemy z chodzeniem, rok temu było gorzej, dwa lata temu nie wstawałem z łóżka.
Zupełnie nie rozumiem autora, który nie chce się przyznać i zaakceptować, że jest osobą niepełnosprawną. Co prawda urodził się taki jak często wspomina, nie został okaleczony w trakcie życia, jednak nieustannie ma do siebie wyrzut, że ludzie się na niego patrzą. To zupełnie normalna sytuacja, a nie coś dziwnego. Po prostu on nie ma nóg, inaczej niż 99,9% społeczeństwa. Mimo iż poruszam się za pomocą, małej zgrabnej laski, to też bym na niego popatrzył. Ludzie w Polsce też czasami na mnie zerkają, co uważam ca coś naturalnego.
Kevin natomiast skupia się na robieniu im zdjęć. Nie są to aż takie zdjęcia z ukrycia. Ludzie widzą aparat, na ich twarzach w 90% kreuje się lekkie zdziwienie.
Nic rewelacyjnego. Zdjęcia niepodpisane co do miejsca, możemy się jedynie domyślać. Brak jakiejkolwiek interakcji z fotografowanymi ludźmi. Brak ich historii, odpowiedzi na pytanie, dlaczego była ich taka reakcja a nie inna. Nic tylko subiektywna opinia autora, dlaczego oni się na mnie patrzą.
Temat potraktowany bardzo ogólnikowo, brak zagłębienia się w poszczególne wątki. Są co prawda wyjątki, takie jak historia spotkania z dziewczyną Kevina, która zwala z nóg(jeśli można tak napisać). Chce się czytać.
Co mnie się nie spodobało, to brak zdjęć rodziców Kevina. Przecież są oni wręcz wszechobecni w książce, od pierwszej do ostatniej strony. Pisze, że są dla niego ważni. Tymczasem pośród przeszło setki zdjęć przypadkowych osób, żadnego zdjęcia rodziców :(
Pomysł na książkę 10/10
Wykonanie 5/10
Daję 7 gwiazdek ;)

Historia młodego mężczyzny, który urodził się bez nóg. Od zawsze wzbudzał sensację gdziekolwiek si pojawiał. Wszyscy ciągle się na niego gapili. I to właśnie to było jego głównym problemem w życiu. Nie fakt, że nie mógł zatańczyć nigdy normalnie z dziewczyną, czy sprawiedliwie konkurować w sportach z pełnosprawnymi zawodnikami, czy wiele innych rzeczy, z ktorymi trudności może mieć osoba w takim stanie fizycznym. Tylko te przepełnione litością i współczuciem spojrzenia wzbudzały w nim najgorsze emocje. Chłopak wymyślił kreatywnie projekt fotograficzny, który był dla niego swoistego rodzaju oczyszczeniem. Jednak było to tylko chwilowe. Dopiero gdy stracił dziewczynę, i stracił na długo kontakt z rodziną (podczas podróży przez świat) - uświadomił sobie prędkość, z jaką płynie czas, i fakt, że nie jest ważne tylko to, co sam czuje i jak bardzo jest niezrozumiany i krzywdzony przez innych, ale że on jest tylko częścią świata, jego małym elementem i powinien mniej patrzeć na to co inni o nim myślą, a bardziej czerpać z tych wszystkich dobrych rzeczy, jakie od życia dostaje.

Słaba bez akcji i nużące nie polecam chyba że komuś sie nudzi

Słaba bez akcji i nużące nie polecam chyba że komuś sie nudzi

Uwielbiam tę książkę i tego faceta! Polecam każdemu!

Uwielbiam tę książkę i tego faceta! Polecam każdemu!

Bardzo dobra książka, która pozwoli nam docenić jak wiele nam dano. Podziwiam autora i jego rodzinę. Polecam.

Inspirująca, lecz mało podróżnicza.

Inspirująca, lecz mało podróżnicza.

• Podróżnicze
  • Biblioteka Poznaj Świat