Statek śmierci

Cykl: Thora (tom 6) | Seria: Platforma strachu
Wydawnictwo: Muza
Brakið/ The swell
joly_fh

Luksusowy jacht rozbija się przy wejściu do portu w Reykjawiku. Na jego pokładzie nie ma nikogo. Jacht jest własnością Banku Islandzkiego, odkąd poprzedni właściciel popadł w długi. Co stało się z trzema członkami załogi i czteroosobową rodziną, która weszła na pokład w Lizbonie? Turyści, którzy zaginęli wykupili, przed podróżą, bardzo wysoką polisę na życie. Firma ubezpieczeniowa chce mieć pewność, że nie doszło do oszustwa. Do akcji wkracza Tora. Musi ustalić, co wydarzyło się na jachcie pomiędzy Lizboną a Reykjawikiem.
To nie horror. Lub może raczej horror innego rodzaju. Jeśli znalazłeś się na pokładzie jachtu na środku oceanu i nie wiesz, komu możesz zaufać, to horror o którym mówimy.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2013

źródło okładki: www.muza.com.pl

Oficjalna recenzja
Ewa-Książkówka książek: 665

W statku widmo

Czy istnieje takie miejsce na ziemi, które może stanowić idealną scenerię do popełnienia najokrutniejszych przestępstw? Powiecie, że każde miejsce może takim być, i słusznie. Jednak aura pewnego zakątka zdaje się dawać niepisane przyzwolenie na najmroczniejsze działania, do których zdolny jest człowiek… Na próżno szukać tu długiego pobytu słońca na przejrzystym niebie, wszak często przykrywa je solidna pierzyna z ciężkich chmur. Naturalna w związku z tym wydaje się być wszędobylska ciemność, która nastaje bardzo szybko w ciągu dnia i ustępuje późnym rankiem. A jeśli dodać do tego otaczającą to miejsce wielką wodę, to mamy idealne tło dla mrożących krew w żyłach wydarzeń…

Miejscem tym jest Islandia i położone na jej terytorium miasto (będące jej stolicą) Reykjavik. To tu rozgrywa się większa część akcji najnowszej powieści Yrsy Sigurdardóttir pt. „Statek śmierci”. Egir, będący przedstawicielem komisji likwidacyjnej banku, wraz z żoną Lárą i córkami (bliźniaczkami) Arną oraz Bylgją ma wyruszyć w rejs, zastępując swojego niedysponowanego kolegę. Początkowo wszyscy cieszą się na samą myśl o podróży statkiem, lecz z czasem Egir zaczyna mieć przeczucie, że nie jest to dobra decyzja. Jednak raz podjętej decyzji nie można już zmienić – rodzina wraz z trzyosobową załogą wyrusza w rejs.

W dniu, w którym jednostka ma przybić do portu, na powitanie wychodzi grupka osób. Każda z nich oczekuje na powrót kogoś z pasażerów i gdy tylko jacht pojawia się w zasięgu wzroku, radość rozpiera wszystkich. Nie tylko dlatego, że za chwilę zobaczą swoich bliskich, dzieje się to także za sprawą niebywałego uroku statku. Jednak wraz z jego przybliżaniem się do nadbrzeża, zmieniają się reakcje oczekujących: radość ustępuje miejsca przerażaniu… Obiekt z niebezpieczną prędkością zbliża się do nich, aż ostatecznie uderza w nadbrzeże. Okazuje się, że to nie koniec emocji fundowanych świadkom katastrofy i całemu społeczeństwu. Szybko wychodzi na jaw, że na pokładzie statku nie ma ani jednej osoby…

Gdzie podziali się załoga i pasażerowie? Za rozwikłanie tej zagadki weźmie się Thora, będąca adwokatem rodziny osób, które zaginęły bez wieści. Nie będzie to łatwe ani przyjemne zadanie, za to obfitujące  w mnóstwo pytań i bardzo mało odpowiedzi. Jak wskazuje opis fabuły, można spodziewać się po „Statku śmierci” konkretnej akcji. Czy słusznie? Jak najbardziej! Ta misternie utkana opowieść, w której nic nie wydaje się być jasne i zrozumiałe, lawirująca pomiędzy gatunkiem thrillera, kryminału i horroru naprawdę mocno wciąga. Akcja powieści jest przeplatanką aktualnych posunięć Thory w sprawie z minionymi wydarzeniami na statku. Na drugi plan schodzą postacie, które nie wydają się być nazbyt wyraziste czy mocno zapadające w pamięć, ale to nic nie szkodzi. Autorka wiedziała, co robi, pisząc tę powieść, i postawiła wszystko na jedną kartę, kartę akcji i wygrała! Stworzyła emocjonującą do ostatniej strony powieść. Co straszy w powieści Sigurdardóttir? Wiele mrocznych opisów, wybujała fantazja bohaterów i to okropne uczucie braku zaufania do kogokolwiek. Warto też dodać, że „Statek śmierci” mocno wyróżnia się na tle innych utworów z tej kategorii – w końcu rzecz dzieje się na statku, a nie wydaje mi się, by autorzy w ostatnim czasie dość często decydowali się na takie umiejscowienie akcji swoich dzieł.

Jestem po raz drugi usatysfakcjonowana powieścią Yrsy Sigurdardóttir. Poprzednio czytałam „Pamiętam cię” i już wtedy przypadł mi do gustu jej styl oraz klimat budowanych historii. W przypadku „Statku śmierci” pisarka potwierdziła, że zasługuje na laury i miłość fanów.  Dodatkowo dostaje wysoką lokatę w rankingu moich ulubionych pisarzy.

Ewa Szczepańska

Roman Dłużniewski | 2018-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2018

Moje pierwsze spotkanie z panią Yrsą uważam za udane.

Zobaczyłem okładkę, uznałem, że kobitka jest przyjemna to i książka powinna być taka. Nie rozczarowałem się.
Dwutorowo prowadzona akcja to bardzo dobre w tym przypadku rozwiązanie. Rzecz momentami zatrąca o horror, ale wszystko okazuje się być bardziej prozaiczne. Pragnienie posiadania znów okazuje się wyznacznikiem ludzkich działań.
Pewną trudność sprawiały islandzkie nazwiska i nazwy - nijak nie mogłem wyczuć jak to się powinno wymawiać. Trochę dziwaczne były dla mnie relacje na linii prawniczka - sekretarka, ale pewno w innych tomach jest to jakoś wytłumaczone.
Książka warta polecenia.

książek: 2059
jamczyk | 2018-07-22
Przeczytana: 20 lipca 2018

Luksusowy jacht, z którego zniknęła załoga i znajoma prawniczka Thora, próbująca rozwikłać tę zagadkę. Książka poprawnie napisana, historia dość ciekawa. Przyzwoite czytadło na wakacje.

Dobra_Komplementarne | 2016-01-04

Pewnego wieczoru w porcie zbiera się grupka ludzi. Wszyscy oczekują wpłynięcia luksusowego jachtu, żeby powitać swoją rodzinę i przyjaciół. Jednak zamiast serdecznych przywitań i uścisków, na twarzach oczekujących maluje się trwoga i zdumienie. Otóż jacht jest kompletnie opustoszały. Wskutek tego, do prawniczki Thory zgłaszają się bliscy rodziny, która uczestniczyła w feralnym rejsie, w tym pewnego bankowca, który miał dopilnować, aby statek wrócił bezpiecznie do Islandii. Chodzi oczywiście o ustalenie, co stało się z pasażerami i czy będzie możliwe wypłacenie ubezpieczenia oraz jaki los czeka małą dziewczynkę, której rodzice zaginęli i pozostała tylko z dziadkami.

Mały jacht, z nietypową załogą (zamiast wykwalifikowanego członka załogi płynie bankowiec z rodziną), zdany na łaskę potężnego, niewybaczającego błędów, żywiołu. To moje czwarte spotkanie z najsłynniejszą islandzką autorką. Jak zwykle, kolejność czytania poszczególnych części cyklu nie jest istotna, nie trzeba więc...

filozof | 2015-03-06

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kolejne spotkanie z Thorą wypadło mi idealnie.I tym razem islandzka autorka nie rozczarowała mnie, a wręcz przeciwnie.
Mamy tu niezwykle wciągająca akcje.Toczącą się na jachcie.
Na początku książki, ma spis najważniejszych postaci występujących w książce.
To ułatwia potem śledzenie akcji.A ta, wierzcie mi nie daję nam na coś takiego jak nuda.
Bohaterowie i bohaterki muszą się zmierzyć z wielkim zagrożeniem jakie na nich czyha.
Pani Yrsa tak manewruję akcją,że czytelnik i czytelniczka nie mogą mieć chwili na wytchnienie i chcą skończyć książkę jak najszybciej by się dowiedzieć, co będzie dalej.
POKRĘCONA DZIĘKI ZA E-BOOKA.

książek: 1903
Piotr | 2013-08-13
Przeczytana: 20 lipca 2013

Długo mi przyszło czekać na kolejny tom z przygodami pani Thor. Ale po roku przeczytałem "Statek śmierci" i mogę napisać że moje cierpienia związane z wyczekiwaniem zostały wynagrodzone. Królowa skandynawskiego kryminału równie i tym razem ciągnie czytelnika w niepewności. A mamy nietypowy przypadek. Do portu przybija statek, na którym nie ma pasażerów. Nieliczna grupa która płynęła tym rejsem dosłownie rozpłynęła się w powietrzu.

Rzecz jasna rozwikłania zagadki podejmuje się Thor, której rodzina zaginionych zleca zbadanie sprawy. Trudno jest szukać przyczyn, jeżeli nie ma punktu zaczepienia. Jednak upór i biegłość w myśleniu pani adwokat sprawiają, że wszystko się zmienia. W tej książce wszystko jest tajemnicą, począwszy od miejsc, aż do ludzi. Kto jest odpowiedzialny za tajemnicze zniknięcie siedmiu osób? Książka jest połączeniem kryminału, horroru i thriller.

Jak zwykle autorka zaczyna od wielkiego BOOM. To bardzo pomaga książce. Oczywiście zręcznie przeplatane losy postaci...

darkangel | 2013-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2013

Książka trzyma w napięci od pierwszej strony do niemal ostatniej, jednak zakończenie trochę bylo niejasne, ale czego można się spodziewać po książce o statku widmo który zacumował w porcie bez ani jednego pasażera ani członka załogi.

vandenesse | 2013-12-09
Na półkach: Przeczytane, 2013, BOK
Przeczytana: 09 grudnia 2013

Wszystkie poprzednie książki Yrsy chłonęłam jak gąbka. Nie spodziewałam się, że tym razem aż tak się rozczaruję... Nie mam pojęcia czego mi brakło - napięcia czy jakiegoś głębszego zaangażowania. Szkoda...

Paulina | 2013-06-14
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Pokład był zupełnie pusty. Za szybami mostka kapitańskiego nikt się nie pojawił, nigdzie nikogo nie było widać."

Jedną z najgłośniejszych i nigdy nierozwiązanych zagadek w historii żeglugi morskiej był przypadek statku Mary Celeste. Czwartego grudnia 1872 roku statek został dostrzeżony nieopodal Gibraltaru. Pusty. Osiem osób - członków załogi - zniknęło. Do dzisiaj wciąż żywe są liczne spekulacje związane z losem załogi statku, jednak jej członków nigdy nie odnaleziono - ani żywych, ani martwych.

Yrsa Sigurðardóttir wykorzystała motyw tzw. statku widmo w swojej powieści.

Do portu w Reykjaviku wpływa Lady K. - luksusowy jacht motorowy - i niemal rozbija się o nabrzeże. Na statku nie ma żywego ducha, siedem osób - w tym dwie ośmioletnie bliźniaczki - zniknęło bez śladu. Thora Gudmundsdottir, adwokat, dostanie nietypowe zlecenie od rodziców ojca bliźniaczek. Otóż rodzina, która płynęła statkiem z Lizbony, pozostawiła na Islandii jeszcze jedną córeczkę, maleńką Siggę Dögg. Aby...

KatiaBlue | 2013-08-09
Przeczytana: 08 sierpnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Czy jest bardziej odpowiednia sceneria dla zbrodni idealnej niż skompana w ciemnościach Islandia - wyspa odizolowana od reszty kontynentu niebezpiecznymi wodami Morza Norweskiego i Atlantyku? Ogromny, pusty, zimny ocean otwierający bramę wszystkim mrocznym wydarzeniom? Rejs luksusowym jachtem, który dopływa do Reykiaviku bez załogi?

Bohaterem tej mrożącej krew w żyłach historii Yrsy Sigurđardóttir pt.: "Statek śmierci" jest Egir - przedstawiciel komisji likwidacyjnej banku, zmuszony uczestniczyć w transporcie jachtu "Lady K" z Lizbony do Islandii. Wraz z nim podróżuje jego żona Lára, ich córeczki-bliźniaczki: Arna i Bylgja oraz trzy osoby stanowiące załogę statku. Jak to się stało, że żadna z tych siedmiorga osób nie dotrwała końca podróży?

Sigríður i Margeir, rodzice Egira, zgłaszają się do Thory Gudmundsdóttir z prośbą, by prawniczka pomogła im wypłacić ubezpieczenie syna i synowej. Małżeństwo chce walczyć o prawa do opieki nad wnuczką, a lepsza sytuacja materialna pomogłaby...

basik | 2015-10-26

"Statek śmierci" to świetny thriller, od którego trudno się oderwać.
Do portu wpływa jacht , na pokładzie nie ma nikogo, ani załogi, ani cztero-osobowej rodziny. Thora na prośbę krewnych zaginionej rodziny, rozpoczyna śledztwo.
Jednocześnie jest też drugi wątek, który opowiada o tym, co działo się na jachcie podczas tego tragicznego rejsu. A działo się bardzo dużo, tajemnicze zwłoki w lodówce, ciągłe zagrożenie, uszkodzone urządzenia nawigacyjne i do tego sztorm.
To najlepsza powieść Yrsy jaką dotychczas czytałam, chociaż bardzo smutna, a zakończenie rewelacyjne.