Na złym tropie

Tłumaczenie: Sebastian Musielak
Cykl: Maria Kallio (tom 10)
Wydawnictwo: Rebis
VAARAN JALJILLA

Po dramatycznych przeżyciach związanych z poprzednim śledztwem Maria Kallio odeszła z komendy policji w Espoo. Próbuje odnaleźć spokój, pracując nad rządowym programem opieki nad ofiarami przemocy w rodzinie. Podczas jednej z wizyt u przyjaciółki Maria poznaje Juttę Särkikoski, dziennikarkę sportową, która ujawniła fakt korzystania ze środków dopingujących przez dwóch fińskich miotaczy. Jutcie kilkakrotnie grożono śmiercią i rychło okazuje się, że nie były to słowa rzucane na wiatr i że nie tylko ona jest w niebezpieczeństwie. W Marii szybko budzi się instynkt detektywa i mimo początkowego oporu wraca do pracy w policji. Zaczyna się pościg za mordercą…

Ten świetnie napisany kryminał jest nie tylko wciągającą opowieścią, ale też znakomitym komentarzem do kondycji współczesnego sportu, tak często nękanego przez nieczystą grę zarówno na arenach, jak i za kulisami. Przynosi też wiele wnikliwych obserwacji dotyczących fińskiego społeczeństwa, pozornie otwartego i postępowego, w którym jednak kobiety często muszą walczyć o swą pozycję zawaodową, a zbrodnie popełniane w zaciszu domowym długo pozostają w ukryciu.

źródło opisu: http://rebis.com.pl/

źródło okładki: http://rebis.com.pl/

Zaintrygowana | 2016-07-29

Moje pierwsze i raczej ostatnie spotkanie z pisarką, gdyż "Na złym tropie" nie wzbudziło we mnie chęci sięgnięcia po inne pozycje. Czegoś mi brakuje w stylu Leeny Lehtolainen, chociaż oczywiście powieść napisana na przyzwoity poziomie jezykowym. Wydaje mi się jednak, że od kryminału wymaga się głównie wciągającej i zaskakującej fabuły, co w przypadku "Na złym tropie" nie do końca się sprawdza. Historia wciąga, ale niewybaczalne jest to, że bardzo łatwo domyślić się, kto jest sprawcą i jak rysuje się cała intryga. Przeszkadza mi też swoisty chaos, pomieszane wątki, mnóstwo epizodów, które niewiele wnoszą. Uważam, żę powieść nie jest najgorsza, ale daleko jej do prawdziwego kryminału "z krwi i kości".

Meggi | 2015-10-16
Przeczytana: 11 października 2015

Morderstwo w "rodzinie".

Ilona | 2014-12-09
Przeczytana: 07 grudnia 2014

Książka całkiem fajna...chociaż po tylu przeczytanych kryminałach od razu się domyśliłam kto jest mordercą...w sumie tytuł też trochę podpowiada, by na całą sprawę zerknąć pod innym kątem...teraz sięgam po drugi tytuł tej autorki z główną bohaterką Marią...

Iwona | 2014-07-16
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014
Przeczytana: 16 lipca 2014

Czytałam parę książek tej autorki i przypadły mi do gustu, ta książka również. Dobrze napisana, lekka, wciągająca.

Natalia | 2014-02-21
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 21 lutego 2014

To pierwsze powieść Leeny Lehtolainen, po którą sięgnęłam, niestety brakuje jej tego "czegoś", niby poprawnie, ale jakoś mnie nie wciągnęła, a jej przeczytanie zajęło mi znacznie więcej czasu niż zwykle.

Linka | 2013-04-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013

Kiedyś czytałam poprzednie książki tej autorki, dlatego żyjąc pozytywnym wspomnieniem jej twórczości sięgnęłam po Na złym tropie. Książka trochę mnie rozczarowała, dopiero ostatnie 100 stron nabrało dynamiki i zaczęło mnie wciągać. Spodziewałam się czegoś więcej dlatego taka ocena.

Liza | 2013-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2013

Niestety nie najlepszy kryminał moim zdaniem. Jakoś nie mogłam wczuć się w historię, świat przedstawiony przez autorkę. Świat sportowców (choć na szczęście nie było go za wiele) to nie dla mnie. Też trudne, typowe dla kraju autorki imiona i nazwiska nie ułatwiały czytania, czasami gubiłam się, kto jest kim.
Na plus: okładka i tytuł (pasuje idealnie), zakończenie zaskakujące, choć pewnej rzeczy się już wcześniej domyśliłam.
Jest pościg za mordercą, ale we mnie nie wzbudził jakiś większych emocji.

Wicca | 2013-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2013

Dokładnie rok temu wydawnictwo Rebis zapowiedziało powrót fińskiej pisarki Leeny Lehtolainen na polski rynek. Jako, że dotychczas zdążyłam polubić jej serię kryminalną o rudowłosej komisarz Marii Kallio, fakt ten niezmiernie mnie ucieszył. Od tamtego momentu zaczęłam odliczać miesiące do ukazania się kolejnej części wspomnianej serii, nastawiając się na wyśmienitą ucztę czytelniczą. Miesiące mijały i wreszcie nadszedł upragniony dzień. Nie zastanawiając się ani chwili zamówiłam książkę, którą dodałam do swojej domowej biblioteczki, gdzie cierpliwie czekała na swoją kolej.

Nadszedł dzień kiedy sięgnęłam do niej z wielkim zapałem aczkolwiek radość ta nie trwala długo. Już na "dzień dobry" zirytowałam się, kiedy to okazało się, że "NA ZŁYM TROPIE" nie jest ciągłą kontynuacją poprzednich części. Otóż jak dotąd na naszym rynku OD ŚRODKA ukazała się "Kobieta ze śniegu", która oryginalnie jest czwartą częścią cyklu, później "Spirala śmierci" jako piąta oraz "Pod wiatr" jako szósta....

emindflow | 2013-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2013

Całkiem dobry kryminał, znacznie lepszy od "Kobiety ze śniegu" tej samej autorki, który czytałem wcześniej. Ponownie spotykamy się z Marią Kallio, która po przejściach opisanych w poprzedniej książce odeszła z policji, a teraz w obliczu spektakularnego zabójstwa została namówiona do czasowego powrotu do służby. Kiedy już uda się nam przedrzeć przez gąszcz egzotycznie brzmiących fińskich imion i nazwisk akcja zaczyna wciągać i tak już jest do samego końca. Tym razem tłem dla zagadki kryminalnej jest przemoc w rodzinie i doping oraz nadużycia finansowe w fińskim sporcie. Dla miłośników skandynawskich kryminałów pozycja obowiązkowa.

sarenka | 2012-12-22
Przeczytana: 21 grudnia 2012

Jak dla mnie to arcydzielo kryminalu. Swietnie skonstruowana akcja. Autorka pokazuje takze zycie glownej bohaterki z perspektywy jej problemow z rodzina.
Super sie czyta.