Strefa bezpieczeństwa Goražde

Safe Area Goražde: The War in Eastern Bosnia 1992-1995
Komiks, Reportaż, Bośnia, Jugosławia,
komiksy
Jacek

Obsypana nagrodami opowieść o wojnie na terenie byłej Jugosławii. W latach 1995 i 1996 Joe Sacco czterokrotnie odwiedził Goražde, miasto ustanowione przez ONZ strefą bezpieczeństwa. Książka ta jest zapisem zebranych podczas tych pobytów relacji i własnych refleksji autora o życiu w teatrze wojny we wschodniej Bośni. Sacco po zebraniu wywiadów portretuje codzienne życie zwykłych ludzi w...

Obsypana nagrodami opowieść o wojnie na terenie byłej Jugosławii.

W latach 1995 i 1996 Joe Sacco czterokrotnie odwiedził Goražde, miasto ustanowione przez ONZ strefą bezpieczeństwa. Książka ta jest zapisem zebranych podczas tych pobytów relacji i własnych refleksji autora o życiu w teatrze wojny we wschodniej Bośni. Sacco po zebraniu wywiadów portretuje codzienne życie zwykłych ludzi w oblężonej przez 3,5 roku strefie. Relacje, których próżno szukać wśród typowych przekazów w mediach. Kiedy mieszkańcy Goražde usiłują przeżyć kolejny dzień, we wschodniej części Bośni trwa czystka przeprowadzana przez siły zbrojne bośniackich Serbów.

Sacco odważnie i z talentem portretuje życie w oblężonym mieście i opowiada o przebiegu konfliktu zbrojnego w sercu Europy, o którym, zdaje się, świat zapomniał. Książka pokazuje z bliska przemoc, okrucieństwo i próby przetrwania w odciętej od świata enklawie. Sacco odkrywa korzenie zła, opisuje narodziny serbskiego nacjonalizmu i dokumentuje etniczne czystki. Ale to nie tylko kronika, zapis wstrząsających doświadczeń i potępienia obojętności międzynarodowej, ale także poruszające przedstawienie ludzkiej zdolności przetrwania. Na tej bazie powstał 240-stronicowy reportaż, uznawany za ponadczasowy portret zwykłych ludzi uwikłanych w koszmarne okoliczności.

Wstęp do komiksu napisał Christopher Hitchens, nieżyjący już sławny komentator polityczny piszący dla pism „The Nation” i „Vanity Fair”.

Komiks ten zdobył nagrody Harveya i Eisnera w 2001 roku.

Zdaniem magazynu „Time” najlepszy komiks 2000 roku. Polecany również przez „New York Times” (Pokazuje, jak świetnie komiks sprawdza się jako reportaż). Zdaniem recenzenta „The Economist”: „Strefa Bezpieczeństwa Goražde” – będąca połączeniem komiksu i reportażu – czerpie z najlepszych elementów obu tych dziedzin.

źródło opisu: Mroja Press, 2013

źródło okładki: http://timof.pl/timof-oferta,mroja,press-pl.html

Przemek Skoczyński | 2015-10-09
Na półkach: Przeczytane, Komiks
Przeczytana: 09 października 2015

Ta historia boli bardziej, bo wydarzyła się naprawdę. Sacco ucieka przed patosem, ale nie ucieka przed przed brutalnymi scenami. Najbrutalniejsze są jednak nie obrazki cierpiących dzieci, odciętych kończyn czy zniszczeń, ale prawdy, które przy okazji wychodzą na jaw. Nie możesz liczyć na nikogo. Przyjaciele i sąsiedzi, z którymi wczoraj się wychowywałeś, jutro w przypływie szału mogą poderżnąć gardła całej twojej rodzinie. Organizacje międzynarodowe to pic na wodę i zrobią coś dla ciebie tylko wtedy, gdy nie koliduje to z ich interesami. Wstrząsająca lektura, powinien być Nobel literacki, skończyło się na nagrodzie Eisnera.

Falko | 2014-10-15
Na półkach: Przeczytane, Komiks
Przeczytana: 2013 rok

Zawsze miałem problem z wojną w byłej Jugosławii. Nie znałem jej. Wiedziałem, że Serbowie nie byli zadowoleni z rozpadu państwa i dali temu wyraz w postaci sadystycznej rzeźni. I to mniej więcej wszystko.

Czułem się z tym jednak na tyle źle, że zacząłem poszukiwać źródła, które - punkt po punkcie, ale też w sposób wyrazisty i taki, który pozostałby w głowie - wyjaśniłoby mi, o co tam szło. Najlepiej jeszcze na tle historycznym. No i znalazłem - właśnie Strefę bezpieczeństwa Gorażde.

Kanwą fabuły jest opowieść amerykańskiego dziennikarza, który przybywa do Bośni, by relacjonować konflikt. Zostaje tam jednak na dłużej. Początkowo jest zielony jak Czytelnik. Potem jednak - w miarę rozmów z bohaterami, zbliżania się do nich - odkrywa, karta po karcie, całą talię wydarzeń tej straszliwej wojny.

Co jeszcze? Mnie do gustu przypadł ton narracji Autora. Nie jest ani patetyczny, ani prześmiewczy. Jeżeli Sacco już się z czegoś śmieje, to z siebie. Ale z wdziękiem i w tle.

dziewczynablond | 2015-09-03
Przeczytana: 03 września 2015

"Strefa bezpieczeństwa Gorażde" opowiada o wojnie w Bośni, o zmaganiach z codziennością w wojennych realiach, o beznadziei wegetacji, o straconych latach, o zezwierzęceniu w obliczu konfliktu.
Czyta się to z ciężkim sercem. Książka pokazuje znaną prawdę, że wojna niszczy ludzi. Najbardziej uderzył mnie fakt, że ludzie ci cały czas mieli nadzieję, że świat zachodni zainterweniuje, że nie pozwoli na ludobójstwo. Mylili się.

| 2013-05-05
Przeczytana: 05 maja 2013

Niesamowita opowieść... Historia wstrząsa do głębi! Jeden z najważniejszych komiksów dekady. Gorąco polecam

Dorota | 2015-09-24
Przeczytana: 18 września 2015

Lektura absolutnie obowiązkowa, doskonale przekazane okropieństwa wojny, samosądów, zacietrzewienia w nienawiści, ale także stany psychiczne mieszkańców enklaw niby-bezpieczeństwa, marzenia nastolatek o jeansach, szminkach.
Trzy lata temu widziałam cmentarz w Bośni, młodzi chłopcy na zdjęciach i daty śmierci 1993-95, pozostawili kilka ostrzelanych budynków, widziałam ok. 30-40 latków o kulach - nie mieli nóg. Tam to wciąż żywy temat.
Na uwagę zasługuje bardzo smutny wątek niby-pomocy ze strony ONZ i NATO.

agaleszcz | 2016-03-19
Na półkach: Przeczytane, Komiksy
Przeczytana: 19 marca 2016

Świetny komiks-reportaż o wojnie w Jugosławii. Bardzo wiele informacji i relacji świadków. Historia Gorazde pokazuje, że strefa bezpieczeństwa tylko z nazwy jest bezpieczna... Do dziś jadąc na Bałkany widać ślady wojny. Po przeczytaniu tego komiksu ślady po kulach na murach czy opuszczone spalone domy bez dachów zdecydowanie więcej mi mówią. Lektura obowiązkowa!

Snoopy | 2017-09-10
Przeczytana: 24 sierpnia 2017
Lidia | 2017-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2017
Bajer | 2017-04-20
Na półkach: Przeczytane, Manga, komiks
Redaktorzy LC polecają książki na Gwiazdkę

Do Świąt zostały jeszcze dwa tygodnie. To dobry moment, żeby zaplanować zakup prezentów. My, mole książkowe nie mamy najmniejszego problemu z odpowiedzią na pytanie: co kupić? Wiadomo, książkę! Ale już z wyborem konkretnego tytułu może być gorzej. Jeśli stoicie bezradnie przed księgarnianymi półkami, bądź nie wiecie jaki tytuł wpisać w wyszukiwarkę, zapoznajcie się z rekomendacjami naszych serwisowych redaktorów.