Samotnik

Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Klub Świata Komiksu, Kolekcja Zebra". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Egmont Polska
Tout seul
978-83-237-3702-5
samotność
komiksy
dasilwa

W oddalonej od brzegu latarni morskiej żyje człowiek. Nikogo nie widuje, z nikim nie rozmawia. Nie pojawia się na nabrzeżu nawet wtedy, gdy raz w tygodniu przybija tam łódź z zaopatrzeniem. Kim jest i dlaczego ukrywa się przed światem? Co robi całymi dniami? Chabouté w tym poetyckim komiksie stara się pokazać, jak funkcjonuje ludzka wyobraźnia nieskażona wykształceniem i stereotypami. Próbuje jednocześnie odpowiedzieć na pytanie, czy możliwe jest życie w samotności?

czcigodny pawel | 2010-12-22
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam, 2010
Przeczytana: 22 grudnia 2010

Rewelacyjny komiks! Czarno-biały, ascetyczny, z genialną kreską i, co najważniejsze, z zaskakująco dobrą fabułą. Nie ma tu nadludzkich mocy, kosmicznych mutantów, czy gadających lisów... jest człowiek. Tylko i aż. Człowiek ze swoimi lękami, słabościami i ułomnościami.
Chabouté w umiejętny sposób stworzył niezwykłą atmosferę wyobcowania i pustki - czasem aż słychać szum fal i krzyki mew, czyli głównie to co dostarcza bodźców zmysłom głównego bohatera.
Kilka scen zostaje w głowie na długo po lekturze, chociażby ta w której Samotnik przegląda kolorowe pisemko. Kontrast pomiędzy nieskażonym tandetą umysłem głównego bohatera, a tą całą cekinowo-dodoidalną papką, którą my także jesteśmy bombardowani ze wszystkich stron sprawia, że można na chwilę przypomnieć sobie co tak naprawdę jest w życiu najwazniejsze.

Polecam!

Tomasz | 2014-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2014

Perełka (i nie chodzi tu o komiksy!). 9+ jeśli chodzi o samo dzieło, jednak muszę dać dwa minusy za wydanie: większość rysunków przebija na drugą stronę. Fatalnie to wychodzi, beznadziejnie fatalnie, biorąc pod uwagę wysoką cenę książki (można zainwestować w grubszy papier!). Ale czego można się spodziewać po tym marnym wydawnictwie...
Co do treści: przebogata w prostocie. Emocjonalnie, klimatycznie. Na najwyższym poziomie. Nasuwają mi się skojarzenia z filmami Zwiagincewa. Rysunki, choć nie jestem w tym ekspertem, przypadły mi do gustu. Realistyczne, bez kombinacji. Świetnie się to "czyta", tzn. raczej "przeżywa tę historię". Nie idzie się oderwać.
Choć nie czytam komiksów, bo nie lubię tej formy przekazu, to tu... nie wyobrażam sobie lepiej wymalowanej słowem treści. Słowa są zbyt niedokładne by oddać to, co dopowiada sobie umysł. Uczta dla wyobraźni. Szalenie polecam!

dzoanach | 2013-03-23
Przeczytana: marzec 2013

Bardzo dobrze opowiedziana (i narysowana) poruszająca historia samotności, ale też traktat na temat wyobraźni. Aż się prosi, aby ktoś ją sfilmował.

Michał Omelaniuk | 2015-11-20
Na półkach: Komiksy, Przeczytane, Ulubione

Klimat bardzo melancholijny i wzbudzający refleksje. Rysunki i cały schemat komiksu specyficzny, na wysokim poziomie artystycznym. Perfekcyjny motyw związany ze słownikiem (zrozumiałe dla wtajemniczonych).

Malgorzata Gec | 2013-10-21
Przeczytana: 04 listopada 2013

Piekna sprawa, trzeba wyjść z ukrycia.

szumi_szumi | 2016-11-12
Aleksander | 2016-10-16