Zgłosuj na książki roku 2017

Strefa Gazy. Przypisy

Tłumaczenie: Marek Cieślik
Wydawnictwo: timof i cisi wspólnicy
Footnotes in Gaza
komiksy
Łukasz

Słynny autor komiksów reportażowych przedstawia oryginalne, zakrojone na szeroką skalę śledztwo w sprawie zapomnianej zbrodni popełnionej w jednym z najbardziej udręczonych miejsc na świecie. Rafah, miasteczko położone na samej krawędzi Strefy Gazy, to miejsce zapuszczone. Za budynkami z gołego betonu kryją się zaułki usłane śmieciami. W wąskich uliczkach roi się od małych dzieci i...

Rafah, miasteczko położone na samej krawędzi Strefy Gazy, to miejsce zapuszczone. Za budynkami z gołego betonu kryją się zaułki usłane śmieciami. W wąskich uliczkach roi się od małych dzieci i bezrobotnych mężczyzn. Na granicy z Egiptem trwa wyburzanie i obracanie w gruzy całych połaci miasta. Rafah to dziś, jak zawsze zresztą, jedno z niechlubnych ognisk najzacieklejszego konfliktu na świecie.

W przepaściach archiwów tkwi pogrzebany pewien krwawy incydent z 1956 roku, w którym od strzałów izraelskich żołnierzy zginęło 111 Palestyńczyków. Ów dzień w Rafah – masakra z zimną krwią czy też straszliwa w skutkach pomyłka, pozornie zaledwie przypis w obszernej historycznej relacji o zabijaniu – stał się areną konkurujących ze sobą prawd, tak charakterystycznych dla wojny niemożliwej do rozstrzygnięcia. Próbując dojść do sedna tego, co się wtedy wydarzyło, Joe Sacco zanurza się w codziennym życiu Rafah i sąsiedniego miasteczka Chan Junis, aby odkrywać gazańską przeszłość i teraźniejszość. Strefa Gazy. Przypisy to opowieść, która przechodzi płynnie od jednej wojny do drugiej, przerzucając most nad pięćdziesięcioma latami historii, a ożywiona głosami uchodźców i dzieci, wdów i szejków, skupia w sobie esencję tragedii.

Kolejny raz, podobnie jak w Palestynie i Strefie bezpieczeństwa Goražde, dzięki swemu niepowtarzalnemu wizualnemu zmysłowi dziennikarskiemu Joe Sacco przedstawia ziemię, o którą toczy się walka, z genialną dbałością o szczegóły. W Strefie Gazy. Przypisach, jak dotąd najambitniejszym ze swoich dzieł, przeobraża jeden z kluczowych konfliktów naszej epoki w doświadczenie bliskie i bezpośrednie.

Joe Sacco, jeden z czołowych światowych rysowników komiksów, nazywany jest często twórcą komiksu wojennoreportażowego. Jest autorem między innymi książek: Palestyna, za którą otrzymał nagrodę American Book Award, i Strefa bezpieczeństwa Goražde - ta druga zdobyła nagrodę Eisnera oraz została uznana za ważną książkę (Notable Book) przez „New York Timesa” i za najlepszy komiks roku 2000 przez magazyn „Time”. Książki Joego Sacco wydano już w czternastu językach. Reportażowe komiksy jego autorstwa ukazywały się w magazynach „Details”, „New York Times Magazine”, „Time” i „Harper’s”. Joe Sacco mieszka w Portlandzie w amerykańskim stanie Oregon

źródło opisu: http://timof.pl/katalog/Strefa+Gazy.+Przypisy/pokaz.html

źródło okładki: http://timof.pl/upload/cover/strefa_gazy_przypisy/256x337.jpeg

joan_stark | 2017-10-10
Przeczytana: 10 października 2017

Bardzo dobra powieść graficzna przedstawiająca wydarzenia, które nie są znane szerszej widowni, które niestety pochłonęła otchłań niepamięci. Piękna kreska, komiks wzrusza i przeraża - polecam każdemu, kto chce się dowiedzieć czym jest strefa Gazy, dlaczego powstała i jak ludzie w niej żyjący zmagają się z ciągłą agresją, wyburzaniem domów... Świetna książka.

Jakub Dębski | 2017-10-12
Przeczytana: 10 października 2017

Komiks czytany w pięciu posiedzeniach, bo nie dość, że wielkie tomiszcze, to jeszcze przytłaczająca tematyka.

Mimo to mój pierwszy Sacco (tak, wiem, trochę nie od tej strony) to doświadczenie, którego potrzebowałem, by w końcu postawić w swoim uprzedzonym umyśle komiks na równi z filmem czy książką. Graficzny reportaż opowiada o dochodzeniu do prawdy na temat rozstrzelań w latach 50-tych w dwóch miejscowościach w Strefie Gazy.

Taka tematyka połączona z rysunkowymi postaciami już sama w sobie budzi pewien sprzeciw. Tym bardziej niesamowite jest, jak bardzo z całości bije szacunek i profesjonalizm. Wtrącenia autora są zawsze wyraźnie oddzielone od relacji nielicznych żyjących i pamiętających wydarzenia świadków. Te ostatnie przekazywane są z dokładnością źródła naukowego.

Pomiędzy wspomnieniami obserwujemy współczesne życie ludzi w tym zakątku świata, w którym serdeczne rozmowy nie są przerywane na dźwięk karabinów za oknem. I czasem nie możesz wejść do domu, bo akurat stoi tam...

Animals | 2018-01-08
Megapodius | 2017-12-25