Opowieści z najdalszych przedmieść

Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Tales From Outer Suburbia
Shaun Tan, opowiadania, ilustracja
jusola

Piętnaście historii, z których każda opowiada o dziwnej sytuacji lub zdarzeniu, mających miejsce w na co dzień całkiem normalnej, podmiejskiej okolicy. U kogoś w ramach studenckiej wymiany zamieszka osobnik malutki jak orzeszek. Ktoś inny spotka na trawniku przed opuszczonym domem morskie stworzenie. W czyimś domu odnaleziony zostanie tajemniczy dodatkowy pokój, a w zwyczajnym parku pojawi się niepokojąca maszyna.

W swojej najnowszej publikacji pochodzący z Australii Shaun Tan, jeden z najbardziej znanych na świecie autorów książek dla dzieci i młodzieży, przygląda się jak zwykli ludzie reagują na pojawiające się w ich życiu nieznane, tajemnicze, inne. Czy odkryją jego prawdziwe znaczenie? Zrozumieją je? A może po prostu przeoczą, zajęci swoimi sprawami?

Tan, laureat prestiżowej nagrody im. Astrid Lindgren z 2011 roku, autor nagradzanej na całym świecie powieści graficznej „Przybysz” i laureat Oscara za animowaną adaptację swojej książki „The Lost Thing”, po raz kolejnych zachwyca czytelników w każdym wieku mądrymi – czasem zabawnymi, czasem wzruszającymi – opowieściami i ich przepiękną warstwą graficzną.

źródło opisu: Kultura Gniewu, 2013

źródło okładki: Kultura Gniewu, 2013

Wkp | 2015-11-18
Przeczytana: 06 grudnia 2015

OPOWIEŚCI DZIWNEJ TREŚCI

Moim pierwszym spotkaniem z twórczością Shauna Tana był oszałamiający graficznie album „Przybysz”. Do „Opowieści…” żywiłem więc tak samo wielkie oczekiwania, jak i obawy. Na szczęście to, co znalazłem na stronach tej książki (bo nie komiks to tym razem, a rasowa książka z obrazkami dla dzieci) rozwiało wszystkie lęki i potwierdziło klasę autora.

O treści niniejszej pozycji trudno jest powiedzieć coś konkretnego bez jednoczesnego powiedzenia czegoś za dużo. Na stu niemal stronach zaprezentował autor zbiór opowieści, które łączy jedna podstawowa rzecz: dysonans, jaki stanowią fantastyczne dla nas, lecz zupełnie zwyczajne dla bohaterów i ich codziennego życia, zdarzenia. Bawół wodny wskazujący kierunek, miniaturowy student zamieszkujący w szafce, nagłe pojawienie się nurka… Wszystko to składa się na fascynującą i urzekającą książkę o niezwykłych przedmieściach.

Jak u Lyncha (którego przywoływałem już przy okazji recenzowania „Przybysza”), tak i u Tana,...

vandenesse | 2014-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2014

Mieliśmy problem ze sklasyfikowaniem tej książki w naszej bibliotece - nie jest to do końca literatura dla dzieci, wydaje mi się, że powinna być czytana wspólnie z dorosłym bo jest po prostu trudna a dorosły zawsze trochę podpowie czy wytłumaczy (choć w przypadku tych opowieści nawet my nie wszystkie zrozumiemy - wydaje mi się).
Przepięknie wydana, niesamowite ilustracje, fajny pomysł. Podczytuję sobie właśnie niektóre opowiadania jeszcze raz - naprawdę warto.

Absolutne arcydzieło!
Książka z pogranicza snów, realizm magiczny w najczystszej postaci. Część każdej opowieści rozgrywa się w oryginalnych, przepięknych rysunkach, niektóre opowieści same są rysunkami...
Genialne do wspólnego czytania z dziećmi, pozostawiają ogromne pole do własnej interpretacji przez czytelnika. W zależności od wieku, doświadczeń osobistych i charakteru dopełnienie będzie inne. Opowieści są bardzo krótkie, ale treściwe, uderzają, jak obuchem i pozostają w pamięci.
Polecam gorąco wszystkim :)

Trzcionka | 2017-12-02
Na półkach: Przeczytane, 2017, Zakupione
Przeczytana: 01 grudnia 2017

Niestety jestem rozczarowana. Głównie dlatego, że z piętnastu dłuższych i krótszych historyjek przypadły mi do gustu jedynie 3 lub 4. Pozostałe nie miały żadnego przesłania, żadnej puenty, zamysłu i za dwa dni pewnie o nich zapomnę. Choć wyobraźni i pomysłowości nie można autorowi odmówić to mam wrażenie, że momentami nie potrafi wykorzystać swojego potencjału.
Wydanie jest prześliczne i bardzo dopracowane. Ilustracje są zupełnie wyjątkowe, momentami dziwne i niepokojące. Pozycja idealnie nadaje się na prezent, szczególnie dla fanów specyficznych postaci i pokręconych historii.

porządekalfabetyczny | 2013-06-01

Te opowiadania, poza jednym, którego nie przeczytałam mojej córce, ponieważ moim zdaniem jest zbyt brutalne dla prawieośmiolatki, są swego rodzaju pomostem między literaturą dziecięcą a 'dorosłą'. Nadal pełne nieokiełznanej fantazji, znanej pannie Z. z jej dotychczasowych lektur, ale już pozbawione tych kojących lub/i wyjaśniających wszystko zakończeń. Pozostawiające sporo miejsca dla czytelnika i, co tu ukrywać, niepokojące. Przedsmak tego, co odkryje za jakiś czas, czytając Ishiguro i Murakamiego. Rewelacja.

jabajbaj | 2014-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2014

A ta pozycja jest... intrygująca. Z jednej strony można je zaklasyfikować do opowieści dla dzieci, ale z pewnością nie można rzec, iż są to ZWYCZAJNE opowieści dla dzieci. Z pewnością będą miały one niemałą wartość także dla dorosłego czytelnika - a kto wie, czy nie większą właśnie dla niego. Mimo wszystko nie wiem jak mogłabym ją opisać, bo jest to typ literatury bardzo niejednoznacznej. Ale właśnie coś takiego niezwykle lubię

giera | 2013-05-23

W wypadku książki Tana również mamy odwołanie do wspomnień z dzieciństwa. Tylko nie ma próby ich (re)definicji, szukania sensów, realnej nad(od)budowy. Opowieści snute przez narratora wywodzą się z dziecięcej wyobraźni. Tytułowe Przedmieścia są miejscem magicznym, w którym nie wszystko jest jasne, nie wszystko jest wyjaśnione za pomocą „twardych” faktów. Brakujące elementy układanki dopowiada wyobraźnia, dziecięca wyobraźnia. Próba wyjaśnienia rzeczywistości za pomocą „magicznych” sytuacji, przywodzi na myśl także prozę Gabriela García Márqueza.

- - -
całość tu:

PolishPopkulturę | 2016-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2016

Przepiękne ilustracje, choć opowiadania (miniaturki?) zawarte w tym zbiorze są niestety bardzo nierówne - niektóre chwytają za serce, inne czytelnik kwituje wzruszeniem ramion. Tak czy inaczej - warto.

Przemek Skoczyński | 2016-12-31
Na półkach: Przeczytane, Dla dzieci
Przeczytana: 31 grudnia 2016

Przede wszystkim świetne (jak zawsze u tego autora) ilustracje. Opowieści trochę w poetyce snu, trochę filozofujące i niejednoznaczne. Całość oniryczna i intrygująca. Dla starszych dzieciaków i (jak najbardziej) dla dorosłych.

Snoopy | 2016-03-04
Przeczytana: 20 marca 2016