Opowieści z najdalszych przedmieść

Tales From Outer Suburbia
Shaun Tan, opowiadania, ilustracja
literatura piękna
jusola

Piętnaście historii, z których każda opowiada o dziwnej sytuacji lub zdarzeniu, mających miejsce w na co dzień całkiem normalnej, podmiejskiej okolicy. U kogoś w ramach studenckiej wymiany zamieszka osobnik malutki jak orzeszek. Ktoś inny spotka na trawniku przed opuszczonym domem morskie stworzenie. W czyimś domu odnaleziony zostanie tajemniczy dodatkowy pokój, a w zwyczajnym parku pojawi się niepokojąca maszyna.

W swojej najnowszej publikacji pochodzący z Australii Shaun Tan, jeden z najbardziej znanych na świecie autorów książek dla dzieci i młodzieży, przygląda się jak zwykli ludzie reagują na pojawiające się w ich życiu nieznane, tajemnicze, inne. Czy odkryją jego prawdziwe znaczenie? Zrozumieją je? A może po prostu przeoczą, zajęci swoimi sprawami?

Tan, laureat prestiżowej nagrody im. Astrid Lindgren z 2011 roku, autor nagradzanej na całym świecie powieści graficznej „Przybysz” i laureat Oscara za animowaną adaptację swojej książki „The Lost Thing”, po raz kolejnych zachwyca czytelników w każdym wieku mądrymi – czasem zabawnymi, czasem wzruszającymi – opowieściami i ich przepiękną warstwą graficzną.

źródło opisu: Kultura Gniewu, 2013

źródło okładki: Kultura Gniewu, 2013

Parwati | 2019-08-03

"Opowieści z najdalszych przedmieść" to wyborne połączenie nowoczesnych baśni z formą komiksu/picture booka. Książka idealna dla dzieciaków, które są jeszcze za młode na "Przybysza". Dorosłym genialnego twórcy z antypodów też przypadnie do gustu i podbije ich serca.

Szymon | 2018-08-26
Przeczytana: 15 sierpnia 2018

Jest to zbiór opowiadań, chociaż należałoby bardziej użyć określenia historii, które łączy fascynacja, miłość dla potęgi wyobraźni. Dlaczego wolę określenie historie zamiast opowiadań? Opowieści z najdalszych przedmieść to książka obrazkowa, w której narracja dzieje się zarówno po stronie słowa pisanego jak i w bogatych ilustracjach. Te ostatnie nie tylko uzupełniają treść napisaną, one ją często zastępują, pokazują kolejne odsłony historii. To tak samo jak z musicalem w kinie. Często piosenki nie są tylko przerywnikiem, wręcz przeciwnie są ważnym elementem budującym fabułę.

Ervisha | 2018-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2018

Na książkę składa się piętnaście krótkich opowiadań w których autor zabiera nas w podróż do krainy dziecięcych wspomnień, niezwykłych przygód i niewiarygodnych wydarzeń. Czasów kiedy wszystko wydawało się beztroskie, wesołe i o wiele prostsze. Gdzie królowała dobra zabawa, radość, wyobraźnia a świat widziany był oczami dziecka.

Pełno tutaj symboli, kontekstów filozoficznych i ukrytych znaczeń, których prawdziwe znaczenie nie jest widoczne na pierwszy rzut oka. Tutaj nie wszystko jest jasne i objaśnione za pomocą widocznych faktów i dowodów. Niejednokrotnie trzeba zatrzymać się, zastanowić, pomyśleć. To wszystko skłania do refleksji i uruchomienia naszej wyobraźni, bo to właśnie ona uzupełnia brakujące elementy układanki.

Tak jak w każdym zbiorze jedne z nich są lepsze, inne nieco słabsze, takie w których ciężko znaleźć głębsze znaczenia ale także te piękne. Jednak wszystkie w jakimś stopniu zaskakują, są nieco nostalgiczne, niektóre zaś mocno nierzeczywiste ale i oriniczne -...

Trzcionka | 2017-12-02
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 01 grudnia 2017

Niestety jestem rozczarowana. Głównie dlatego, że z piętnastu dłuższych i krótszych historyjek przypadły mi do gustu jedynie 3 lub 4. Pozostałe nie miały żadnego przesłania, żadnej puenty, zamysłu i za dwa dni pewnie o nich zapomnę. Choć wyobraźni i pomysłowości nie można autorowi odmówić to mam wrażenie, że momentami nie potrafi wykorzystać swojego potencjału.
Wydanie jest prześliczne i bardzo dopracowane. Ilustracje są zupełnie wyjątkowe, momentami dziwne i niepokojące. Pozycja idealnie nadaje się na prezent, szczególnie dla fanów specyficznych postaci i pokręconych historii.

aredhela | 2017-10-07
Przeczytana: 07 października 2017

Absolutne arcydzieło!
Książka z pogranicza snów, realizm magiczny w najczystszej postaci. Część każdej opowieści rozgrywa się w oryginalnych, przepięknych rysunkach, niektóre opowieści same są rysunkami...
Genialne do wspólnego czytania z dziećmi, pozostawiają ogromne pole do własnej interpretacji przez czytelnika. W zależności od wieku, doświadczeń osobistych i charakteru dopełnienie będzie inne. Opowieści są bardzo krótkie, ale treściwe, uderzają, jak obuchem i pozostają w pamięci.
Polecam gorąco wszystkim :)

Przemek Skoczyński | 2016-12-31
Na półkach: Przeczytane, Dla dzieci
Przeczytana: 31 grudnia 2016

Przede wszystkim świetne (jak zawsze u tego autora) ilustracje. Opowieści trochę w poetyce snu, trochę filozofujące i niejednoznaczne. Całość oniryczna i intrygująca. Dla starszych dzieciaków i (jak najbardziej) dla dorosłych.

Snoopy | 2016-03-04
Przeczytana: 20 marca 2016

Zjawiskowa.

PolishPopkulturę | 2016-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2016

Przepiękne ilustracje, choć opowiadania (miniaturki?) zawarte w tym zbiorze są niestety bardzo nierówne - niektóre chwytają za serce, inne czytelnik kwituje wzruszeniem ramion. Tak czy inaczej - warto.

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

Wkp | 2015-11-18
Przeczytana: 06 grudnia 2015

OPOWIEŚCI DZIWNEJ TREŚCI

Moim pierwszym spotkaniem z twórczością Shauna Tana był oszałamiający graficznie album „Przybysz”. Do „Opowieści…” żywiłem więc tak samo wielkie oczekiwania, jak i obawy. Na szczęście to, co znalazłem na stronach tej książki (bo nie komiks to tym razem, a rasowa książka z obrazkami dla dzieci) rozwiało wszystkie lęki i potwierdziło klasę autora.

O treści niniejszej pozycji trudno jest powiedzieć coś konkretnego bez jednoczesnego powiedzenia czegoś za dużo. Na stu niemal stronach zaprezentował autor zbiór opowieści, które łączy jedna podstawowa rzecz: dysonans, jaki stanowią fantastyczne dla nas, lecz zupełnie zwyczajne dla bohaterów i ich codziennego życia, zdarzenia. Bawół wodny wskazujący kierunek, miniaturowy student zamieszkujący w szafce, nagłe pojawienie się nurka… Wszystko to składa się na fascynującą i urzekającą książkę o niezwykłych przedmieściach.

Jak u Lyncha (którego przywoływałem już przy okazji recenzowania „Przybysza”), tak i u Tana,...

Czarny | 2015-01-19

Ciekawa książka, fajny pomysł, ale nie jest to do końca literatura dla dzieci.
Książkę czytałem wspólnie z dzieckiem (8 lat), tłumacząc rzeczy niezrozumiałe.
Polecam, ponieważ warto sięgnąć po tą książkę i wspólnie ją przeczytać.