Życie nie jest takie złe, jeśli starcza ci sił

Tłumaczenie: Grzegorz Ciecieląg
Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe
It's a Good Life, If You Don't Weaken. A picture novella
komiksy
joly_fh

Jeden ze "100 najlepszych komiksów XX wieku", wyselekcjonowanych przez redaktorów magazynu "Comics Journal". Akcja komiksu koncentruje się na poszukiwaniu przez Setha sensu życia i pracy Kalo, zapomnianego autora rysunków satyrycznych, publikującego w latach 40-tych i 50-tych ubiegłego wieku. Podjąwszy się tego frapującego zadania, Seth przekopuje się przez stosy podniszczonych książek i...

Akcja komiksu koncentruje się na poszukiwaniu przez Setha sensu życia i pracy Kalo, zapomnianego autora rysunków satyrycznych, publikującego w latach 40-tych i 50-tych ubiegłego wieku. Podjąwszy się tego frapującego zadania, Seth przekopuje się przez stosy podniszczonych książek i czasopism w nadziei odnalezienia i pochwycenia okruchów przeszłości. W swoim zdumiewającym dziele Seth udowodnił, jak wielką narracyjną potęgą może być komiks. Powieść toczy się sennym tempem, strona po stronie odsłaniając przed czytelnikiem zapadające w pamięć obrazy starych fabryk, małych miasteczek i odległych tras kolejowych, zabierając nas w podróż w czasie i przestrzeni.

Niniejsze wydanie wersją kompletną, zbierającą w całość obszerną, pięknie narysowaną opowieść prezentowaną wcześniej na łamach serii komiksowej "Palookaville".

źródło opisu: Wydawnictwo Komiksowe, 2014

źródło okładki: www.wydawnictwokomiksowe.pl

giera | 2014-08-14

W tym roku przeczytałem już kilkadziesiąt komiksów: dobrych, złych, takich sobie, interesujących, przeciętnych, intrygujących, niejakich. W tym niemałym zestawie największym pozytywnym zaskoczeniem jest album Życie nie jest takie złe, jeśli starcza ci sił. Bez wątpienia jest to najlepsza rzecz, jaką do tej pory dane mi było przeczytać. Prawie najlepsza, zaraz po najnowszym tomie Fistaszków zebranych.
(...) Seth-bohater, który w albumie zwykł nosić długi płaszcz, staroświecki kapelusz i parę okrągłych okularów, czuje się zagubiony i przygnębiony. Nie bardzo wie, co począć ze swoim życiem. Widzimy go jak włóczy się bez celu zaśnieżonymi ulicami. Wstępuje do antykwariatu i w jakimś starym magazynie jego uwagę przykuwają komiksowe ilustracje podpisane pseudonimem Kalo. Postanawia poświęcić swój czas i energię, aby dowiedzieć się czegoś więcej o ich autorze. Poświęca całe lata, by odkryć prawdziwą tożsamość mężczyzny. Nie cofnie się przed niczym: wysyła listy do gazet z prośbą o jakieś...

PolishPopkulturę | 2016-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2016

Nuda do kwadratu, niestety. Mnóstwo tu niepotrzebnych kadrów i z pupy wziętych dialogów, które w ostatecznym rozrachunku do fabuły nie wnoszą absolutnie nic (ktoś mi wyjaśni, co miała na celu wymiana zdań z babką, która mieszkała w motelu?). Do tego dochodzi zerowa psychologia postaci (co jest zabawne, biorąc pod uwagę fakt, że to przecież komiks autobiograficzny), mało odkrywcze wywody filozoficzne i urwane zakończenie. Chociaż może nie sugerujcie się moją oceną - w końcu ostatnio przeczytałem "Fun Home. Tragikomiks rodzinny", który poprzeczkę postawił naprawdę wysoko - bo właśnie tak powinno się pisać obyczajówki.

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

" „Życie nie jest takie złe, jeśli starcza ci sił” tylko pozornie jest komiksem o próbie odnalezienia Kalo – autor ten wszak nigdy nie istniał, a jego osobowość została stworzona na potrzeby tej historii, by popychać do przodu fabułę i przemyślenia bohatera. Pod pewną dozą fałszywej, komiksowej publicystyki, kryje się melancholijna autobiograficzna opowieść o szukaniu samego siebie. Refleksja nad własną przeszłością, przyszłością, perspektywami życiowymi. Przyglądanie się własnym lękom i pragnieniom. Autor przywdziewa pewną maskę, i pozornie trzyma dystans, ale jasnym jest, że historia życia Kalo, którą stopniowo odkrywa, jest dla niego okazją do zadawania pytań o swój własny los, próbą pogodzenia się z ewentualną życiową porażką.

To również intymna i czuła opowieść o człowieku zamkniętym w swoim świecie. Z jednej strony celebrująca samotność i melancholię, pewną stagnację, z której bohater nie chce się uwolnić, z drugiej traktująca o strachu przed dojrzewaniem emocjonalnym i...

Adrian Tync | 2018-06-09
Na półkach: Przeczytane, Komiks
Przeczytana: 09 czerwca 2018

Kreska ani fabuła mnie nie wzięł, a główny marudzący i nienawidzący ludzi bohater tym bardziej.

Przemek Skoczyński | 2016-10-08
Na półkach: Przeczytane, Komiks
Przeczytana: 08 października 2016

Idealny materiał na scenariusz do kolejnego filmu Allena.

musang | 2017-12-03
Na półkach: Przeczytane, Komiksy

Największy minus komiksu - autor nie opowiada obrazem, zdecydowanie za duży ciężar prowadzenia narracji po stronie tekstu. Rysunki w jakichś 90% nie wnoszą dodatkowej treści. W 10% dodają trochę filmowości, szczególnie kadry z wizerunkiem miast, budynków, ludzi na ulicach.

ToRn | 2018-09-04
Przeczytana: 07 września 2018