Zgłosuj na książki roku 2017

978-83-60915-65-3
komiks, biografia, Paryż, muza
komiksy
lajt

Królowa Montparnasse’u, cesarzowa Cyganów, muza geniuszy, pierwsza prawdziwie wyzwolona kobieta XX wieku – to tylko niektóre z przydomków i określeń, jakich używano w stosunku do Alice Prin, którą świat lepiej zapamiętał jako Kiki. Była modelką, inspiracją, a często kochanką takich ikon współczesnej sztuki, jak Man Ray, Marcel Duchamp, Pablo Picasso czy Jean Cocteau. Wielu z nich unieśmiertelniło ją w swoich dziełach.

Wszyscy oni, a także wielu innych legendarnych artystów, pojawiają się na stronach „Kiki”, niezwykłej komiksowej biografii jednej z najsłynniejszych i najbardziej charyzmatycznych kobiet ubiegłego stulecia.

„Kiki z Montparnasse’u” uważa się za jeden z najlepszych komiksów opartych na faktach. Otrzymał on też nagrodę publiczności na festiwalu w Angoulême.

źródło opisu: http://www.kultura.com.pl

źródło okładki: tp://www.kultura.com.pl

W początkach definiowania się współczesnej powieści graficznej to głównie podejmowane tematy wnosiły coś świeżego do skomercjalizowanego medium, dziś jednak ten typ opowieści spowszedniał i można odnieść wrażenie, że niektórzy autorzy skłaniają się ku poważnym zagadnieniom licząc po prostu na łatwy zarobek. Największym błędem, jaki popełniają twórcy tego typu komiksów jest niezauważanie, że próba dogonienia literatury faktu jest kompletnie bezcelowa - aby dzieło uznać można było za wartościowe, historia opowiadana za pomocą komiksu musi wnosić coś nowego do tematu, pozwalać spojrzeć na niego z innej strony. Zdają się też nie dostrzegać, że komiks to opowiadanie obrazem, a z historii snutych za pomocą tego medium trzeba wyciągnąć - uwaga, uwaga niespodzianka - komiksowość! Jasne, że nie każdy komiks musi być wyszukanym eksperymentem. Dobrze jednak, jeśli twórca zna możliwości medium i z nich umiejętnie korzysta. Twórcy "Kiki" popełnili oba ze wspomnianych błędów. Do przeczytania...

Niestety słabo i drogo. Totalny skrót myślowy, bogate życie podane w komercyjnej papce dla takiego też odbiorcy naszych czasów. Komiks niczym nie ujmuje, to jak zła bajka na dobranoc.

| 2012-09-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy

Rewelacyjny komiks o artystycznej bohemie.

kendo777 | 2016-07-30
Na półkach: Przeczytane, Komiksy
Przeczytana: 22 sierpnia 2012

Wrzucam swoją recenzję komiksu, którą dawno temu napisałem dla Kzet. Nie wiem czy jest dobra, bo pisana dawno temu, ale nic w niej nie będę zmieniał. :)

„- Gdzie idziesz? – W rzeczywistość” – odpowiedziała na pytanie swego wieloletniego kochanka Kiki, kiedy ten kolejny raz postawił sztukę wyżej, niż ją samą.
Kiki, a właściwie Alice Prin, była kobietą, która lubiła kiedy wszystko kręciło się wokół niej. Choć żyła w świecie artystów i marzycieli, a i sama miała artystyczną duszę, lubiła te wszystkie sny zamieniać w rzeczywistość. Chciała jak najwięcej zawładnąć dla siebie. To sztuka miała się kręcić wokół słynnej Kiki z Montparnasse`u, a nie odwrotnie.

Nic się nie zmieniło od ponad stu lat. W dzisiejszych czasach wiele dziewczyn ze wsi marzy o karierze w wielkim mieście lub o małym w nim zaistnieniu. Tak samo było oczywiście na początku wieku XX, kiedy to na świat przyszła Alice Prin. Nie miała łatwego dzieciństwa, urodziła się jako dziecko z nieprawego łoża. Jej matka, mówiąc...

kolmanka | 2012-09-18
Przeczytana: 18 września 2012

Do komiksów przekonuję się coraz bardziej. Panuje w naszym społeczeństwie przekonanie, że komiksy często oznaczają mangi i od razu obniża to ich wartość artystyczną. Istnieją jednak małe dzieła sztuki, tak jak wydana całkiem niedawno przez wydawnictwo Kultura Gniewu "Kiki z Montparnasse'u". Ponad 400 stronicowy komiks kusi nie tylko swym rozmiarem, zmysłową okładką czy ciekawą kreską. Głównym jej walorem jest historia, która została w nim zamknięta. Historia o francuskiej, czarującej aktorce, uwodzicielce i inspiracji wielu artystów - Kiki de Montparnasse.

O Kiki mówi się, że jest jedną z najbardziej charyzmatycznych, a zarazem tajemniczych kobiet w dziejach. Kim była kobieta, która usidliła i uwiodła Picassa, Duchampa czy Raya? Co kryło się pod jej pełnym namiętności spojrzeniem i uwodzicielskim kształtem?

Kiki przyszła na świat w 1901 roku w atmosferze skandalu. Jako nieślubne dziecko została oddana po opiekę swej babki, jednak czasem okazało się, że jest raczej przeszkodą niż...

Ewa | 2016-07-26
Na półkach: Przeczytane, Komiksy
Przeczytana: lipiec 2016

Dobrze że wszędzie piszą, jak znaczącą dla francuskiej tzw. bohemy była postać Kiki, bo gdybym miała sądzić po tym, co zawiera ten komiks, to za diabła nie wiedziałabym, dlaczego skakanie z łóżka do łóżka i śpiewanie (zapewne po pijaku) sprośnych piosenek po barach miałoby uczynić kogokolwiek wpływowym dla kultury.

Malgorzata Gec | 2014-09-12
Przeczytana: 12 września 2014

Mam to w dupie, pieprzy się ze wszystkimi i mnie to nudzi. Nic ciekawego. Nie skończyłam. Wiem może błąd, ale Paryska bohema, a zwłaszcza kurwo - modelki już mnie nie podniecają. sorry.

Ale Jestem | 2013-09-19
Przeczytana: 19 września 2013

Alice "Kiki" Prin to niezwykła postać, a dzięki komiksowi opatrzonemu mistrzowskimi obrazkami, możemy dogłębnie poznać historię pierwszej wyzwolonej kobiety XX wieku. Kreska - świetna. Dialogi - czasem bardzo pokręcone i dosadne, ale właśnie dzięki nim życiorys Kiki staje się wiarygodny. Postaci są wiernie odwzorowane, z najmniejszymi nawet szczegółami.Warto sięgnąć po ten komiks, ponieważ dzięki niemu możemy poznać kawał dobrej historii.

Piotr Pluciński | 2012-08-18
Przeczytana: sierpień 2012

Powieść graficzna Catela i Bocqueta to opasła (414 stron!), ale wartka kronika, obejmująca najważniejsze epizody z życia Kiki – od narodzin w 1901, aż do śmierci 52 lata później. To lektura prostolinijna, miejscami nieścisła (przykładem wątek z Brooks), ale podbita ciekawym przesłaniem – oto sukces niezależnej kobiety zbudowany przez mężczyzn zainteresowanych wyłącznie jej fizycznością.

Więcej: http://film.blog.polityka.pl/2012/08/10/kiki-z-montparnasseu/

Gattka | 2017-07-19