Zgłosuj na książki roku 2017

Adam Mickiewicz

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Profile". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wiedza Powszechna
romantycy, romantyzm, biografie
geokuba

"W lutym 1821 r. Maryla Wereszczakówna wyszła za mąż za swego Puttkamera. Filomaci truchleli, bali się o życie przyjaciela. Kiedy Mickiewicz dopominał się w listach o przysłanie 'Cierpień młodego Wertera' Goethego - zwlekali z wysyłką, bojąc się, że książka ta nasunie Adamowi samobójcze myśli. Istotnie, 'Werter' spowodował wiele romantycznych samobójstw, ale filomaci wykazali swoimi obawami, że jednak mimo wszystko za mało znali Mickiewicza, że nie orientowali, iż 'Werter' nie był mu potrzebny jako konieczna lektura, która pomagała mu określać swoje przeżycia w języku nowej poezji. Jako jeszcze jedna 'książka zbójecka'."

źródło opisu: Wiedza Powszechna, 1985

źródło okładki: zdjęcie autorskie

go_rzata | 2012-07-16

przeczytałam niedawno, bo uwielbiam Mickiewicza. Książeczka jest jednak cieniutka, za mało informacji jak dla mnie. Bardzo skrótowo wszystko opisane, no ale powiedzmy, że jest to biografia w pigułce. Mnie zachęciła do szukania czegoś znacznie grubszego i obszerniejszego w treść!!!!

Pozytywne odczucia po lekturze krótkiej wersji z 1969 roku. Zwięźle, lecz ciekawie opisane podstawowe fakty z życia wieszcza.

margoz | 2017-01-29
| 2015-10-18