Adam Mickiewicz

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Profile". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wiedza Powszechna
romantycy, romantyzm, biografie
geokuba

"W lutym 1821 r. Maryla Wereszczakówna wyszła za mąż za swego Puttkamera. Filomaci truchleli, bali się o życie przyjaciela. Kiedy Mickiewicz dopominał się w listach o przysłanie 'Cierpień młodego Wertera' Goethego - zwlekali z wysyłką, bojąc się, że książka ta nasunie Adamowi samobójcze myśli. Istotnie, 'Werter' spowodował wiele romantycznych samobójstw, ale filomaci wykazali swoimi obawami, że jednak mimo wszystko za mało znali Mickiewicza, że nie orientowali, iż 'Werter' nie był mu potrzebny jako konieczna lektura, która pomagała mu określać swoje przeżycia w języku nowej poezji. Jako jeszcze jedna 'książka zbójecka'."

źródło opisu: Wiedza Powszechna, 1985

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Emi_ | 2018-03-04

Książkę przeczytałam po to, by dowiedzieć się jaki naprawdę był ten Mickiewicz. Przyznam szczerze, że od zawsze u mnie wygrywał Słowacki. Jego osobowość jest mi bliższa i to jego darzę sympatią. Mickiewiczowi nie odmawiam talentu, bo on również wielkim poetą był, jednak po przeczytaniu książki moja ocena co do osoby tego poety się niewiele zmieniła. On sam podtrzymywał ciągły konflikt ze Słowackim - pomijał go milczeniem w swoich wykładach w College de France (mimo, że jako profesor literatur słowiańskich był zobowiązany do mówienia o nich), a łaskawym okiem patrzył na dużo słabsze utwory innych pisarzy. Słowacki zagrażał jego pozycji wieszcza, stąd pewnie niechęć Mickiewicza.
Szczególnie po przeczytaniu zakończenia tej biografii, dostrzegłam tragiczny rys tej postaci - wielkie ambicje, wygórowane ego, uwikłanie w towianizm i być może masonerię miały pewnie być celem do osiągnięcia wielkości równej Bogu (na powiązania masońskie może wskazywać m.in. przyjaźń z Olaszkiewiczem,...

Pozytywne odczucia po lekturze krótkiej wersji z 1969 roku. Zwięźle, lecz ciekawie opisane podstawowe fakty z życia wieszcza.

go_rzata | 2012-07-16

przeczytałam niedawno, bo uwielbiam Mickiewicza. Książeczka jest jednak cieniutka, za mało informacji jak dla mnie. Bardzo skrótowo wszystko opisane, no ale powiedzmy, że jest to biografia w pigułce. Mnie zachęciła do szukania czegoś znacznie grubszego i obszerniejszego w treść!!!!