Kto mi dał skrzydła. Rzecz o Janie Kochanowskim

Wydawnictwo: Czytelnik
geokuba

Powieść biograficzna dla młodzieży autorstwa Janiny Porazińskiej opublikowana po raz pierwszy w 1957 roku. Powieść jest fabularyzowaną biografią Jana Kochanowskiego - polskiego poety epoki renesansu. W powieści autorka odtwarza życie poety od czasów wzrastania w domu rodzinnym, poprzez studia w Krakowie i Padwie, lata służby w charakterze dworzanina, wreszcie okres gospodarowania w rodzinnym...

W powieści autorka odtwarza życie poety od czasów wzrastania w domu rodzinnym, poprzez studia w Krakowie i Padwie, lata służby w charakterze dworzanina, wreszcie okres gospodarowania w rodzinnym Czarnolesie. Autorka, często odwołuje się do historycznych dokumentów z epoki, a także cytuje fragmenty utworów poety, w kontekście opisywanych wydarzeń.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

chrispu | 2014-12-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia

Tak do trochę więcej niż pół książki - rewelacja. Szybkie tempo i mnóstwo zdarzeń. Potem niestety tempo opowieści bardzo zwalnia i książka staje się bardziej refleksyjna. Takie dwa w jednym. Ta druga część bardziej może się przydać w szkole gdyż jest tu bardzo dużo fraszek i wierszy wplecionych zgrabnie opowieść (wraz z tłumaczeniem o co właściwie chodziło poecie). Mnie jednak najbardziej "porwał" barwny świat renesansu polskiego, mieszczaństwa, dworu, życia studenckiego opisany w pierwszej części. Czytanie co prawda utrudniały trochę wplecione tu i ówdzie słowa z "epoki" ale z czasem można do nich przywyknąć.
Podsumowując - ciekawa książka pokazująca zarówno życie Jana Kochanowskiego w "strawnej" dla czytelnika formie jak i też opisująca różne postacie z epoki,ciekawostki czy zwyczaje lub wydarzenia wtedy mające miejsce. A w końcowej części poprzez to przeplatanie wierszy i fraszek, opisami normalnego życia poety, dodająca "głębi uczuciowej" jego twórczości.
Zaś na końcu...

Beata | 2015-07-14

Piękna powieść biograficzna dla młodzieży. Przeczytana dawno temu, ale z sentymentem do niej wracam:)

Marysieńka | 2011-10-06
Przeczytana: 1970 rok

"Kto mi dał skrzydła" kiedyś była lekturą. Z wielkim zainteresowaniem ją przeczytałam. Powieść opisuje dzieciństwo, młodość i wiek dojrzały naszego wielkiego renesansowego poety Jana Kochanowskiego. Dowiedziałam się z niej jak kiedyś zdobywano wiedzę. Bo przeciez najpierw były niedzielne szkółki parafialne. Potem dowiadujemy się jak wyglądały studia na krakowskiej Akademii, dzisiaj Uniwersytet Jagielloński. Wówczas wiedzę w jego murach zdobywało wielu znanych z tamtego okresu ludzi min. Mikołaj Kopernik....Polecam.

Megi | 2018-03-20

Bardzo ciekawie opisane życie Jana Kochanowskiego. Nie są to suche fakty, które i tak szybko się zapomina lecz literacko opisane dzieje poety. Czyta się lekko i przyjemnie. Pewnie niedługo po raz kolejny ją przeczytam. Polecam

Jula | 2012-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2012

Szczerze mówiąc, dość opornie sięgnęłam po tę książkę; nauczycielka polskiego zachęciła mnie do przeczytania, a wiadomo, że jak coś poleca nauczyciel, to jest to bardzo mądre i lekturowe. Jednak ta książka była inna. Z początku mało wiedziałam o tym poecie... właściwie tyle, ile się uczy na lekcjach. Bardzo mi się spodobała Wojcieszka, która była troskliwą nianią aż do samego końca, mała Urszulka, która śpiewała wymyślone piosenki i tak bardzo kochała swego ojca. Jednak moim faworytem jest oczywiście Janek- najpierw mądry chłopiec, później kochający mężczyzna i ojciec. Większość fraszek już znałam, ale niektóre były dla mnie całkiem nowe. Przy czytaniu Trenów, po prostu łzy mi się cisnęły do oczu. Ta książka, owszem, jest mądra,(i bardzo mi się to w niej podoba ;) ale też bardzo piękna i wzruszająca. Niezwykła historia niezwykłego poety. Bardzo gorąco polecam.

Anna Maria | 2010-11-28
Przeczytana: styczeń 2010

Jako że na języku polskim omawiałam akurat twórczość Jana Kochanowskiego, zachęcona przez polonistkę postanowiłam przeczytać tą książkę. Podeszłam do niej sceptycznie- wydawało mi się że będzie to typowa biografia (długa i niekoniecznie interesująca) jednak zostałam miło zaskoczona. Jedyną trudność sprawił mi początkowo oryginalny styl i język, jednak szybko się przyzwyczaiłam :)

anulla | 2010-06-15
Na półkach: Przeczytane, Moje własne

Jedna z moich ukochanych książek z dzieciństwa - fabularyzowana biografia Jana Kochanowskiego....

Joanna | 2011-05-08
Na półkach: Teraz czytam, Posiadam

Jestem w trakcie czytania tej książki i muszę powiedzieć, że podoba mi się. Napisana w sposób bardzo ciekawy. Są w niej umieszczone niektóre utwory poety. Miło wiedzieć co działo się w życiu młodego Jana, że napisał ten lub inny utwór.

Zaczytana | 2014-11-18

Świetna książka! Szkoda, że wypadła z kanonu lektur obowiązkowych.