O miłości. Listy pisarzy polskich od Adama Mickiewicza do Marka Hłaski

Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #1 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...
Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #2 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...
Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #3 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...

Taka ciekawa pozycja, a bez dodruków. Za to kolejne harlequiny i 'arcydzieła' blanki lipińskiej wychodzą...

Kiedy czytam czyjeś listy, to czuję się trochę jakbym podglądała kogoś życie. Nawet jeśli te listy napisane były dawno temu i zostały ogłoszone drukiem.
Ale z drugiej strony to jedyna w swoim rodzaju okazja, żeby poznać czyjeś wnętrze i najbardziej intymne uczucia. '
Listy z tego zbioru mnie zaskoczyły. Nie przypuszczałam, że tak mnie zaciekawią pisane przed wielu, wielu laty kartki, na przykład z romantyzmu.
Jedne są bardziej ciekawe, inne mniej, ale na pewno robią wrażenie.

"Wiesz, że to nie papier, to nie literatura - to chora wściekła namiętność ku Tobie. Jak ja Cię kocham - ciało, duszę Twoją – pomnisz, kiedy tak zespoleni, zlani ze sobą rozmawiamy długie godziny - kiedy tak silnie czujesz, że jam Twój, tylko Twój, a dla mnie poza Tobą cały świat zaniknął." ( Stanisław Przybyszewski do Jadwigi Kasprowiczowej)

Miłość- podobno rzecz niezbędna człowiekowi, dająca szczęście, spełnienie, sens życia, kawałek raju w szarej rzeczywistości.
Lektura opublikowanych w tej książce przepięknych listów, to jakby poznawanie często bliskich nam pisarzy z innej, ludzkiej strony. To wkraczanie w ich życie, często wcześniej nieznane, odkrywanie faktu, że za ogromnym talentem kryje się osoba taka jak my- o sercu przepełnionym spełnioną bądź nieszczęśliwą miłością, kochająca żona, tęskniąca kochanka, troskliwy ojciec, oddany przyjaciel. Wszystkie te listy to kawałek serca ludzi, których podziwiamy podczas lektury ich dzieł.
" Jak ja Ci bezgranicznie jestem wdzięczny za Twoją miłość, za wszystkie Twe poświęcenia. Ale teraz już należymy do siebie i wszystko jest nam wspólne, i rozkosz, i troski, i szczęście, i ból."

Miłość- podobno rzecz...

• Literatura faktu
  • Książki z dzieciństwa
  • MA MIEJSCE NA MOJEJ PÓŁCE
  • Listy
  • Portrety
  • 0 Tuwim

Marek Hłasko O miłości. Listy pisarzy polskich od Adama Mickiewicza do Marka Hłaski Zobacz więcej