Dudziak
Bożena

W tej bogato ilustrowanej i znakomicie udokumentowanej książce czytelnik znajdzie sześćdziesiąt listów najbardziej znanych polskich pisarzy- od Adama Mickiewicza do Marka Hłaski- wśród nich publikowane po raz pierwszy z autografów przechowywanych w warszawskim Muzeum Literatury listy Henryka Sienkiewicza, Władysława Broniewskiego, Marii Dąbrowskiej, Juliana Tuwima i Melchiora Wańkowicza....

Listy uznane już za klasykę epistolografii miłosnej sąsiadują tu z listami, które świadczą o potrzebie miłości, o uczuciu wyczekiwanym daremnie, przemieniającym się w ideę, o miłości łączącej rodziców i dzieci, rodzeństwo. Niektóre, jak Cypriana Norwida, Marii Konopnickiej czy Brunona Schulza, adresowane są do powierników, a nie "obiektów" uczuć.
Listom towarzyszą opowieści o prywatnym życiu pisarzy, odsłaniające dzieje prowadzonej przez nich korespondencji i romansów, przeważnie skrywanych przed światem.
Może warto poszukać miłości nie tylko tam, gdzie ktoś kreślił słowo "kocham"...
Z książki Barbary Riss można wyczytać prawdę o miłości jako sile prowadzącej człowieka przez życie. Bo jak pisał Zygmunt Krasiński: "Miłość wszystkiego końcem, celem, nie ma nic wyższego nad miłość na świecie".

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Bożena | 2012-07-25

"Wiesz, że to nie papier, to nie literatura - to chora wściekła namiętność ku Tobie. Jak ja Cię kocham - ciało, duszę Twoją – pomnisz, kiedy tak zespoleni, zlani ze sobą rozmawiamy długie godziny - kiedy tak silnie czujesz, że jam Twój, tylko Twój, a dla mnie poza Tobą cały świat zaniknął." ( Stanisław Przybyszewski do Jadwigi Kasprowiczowej)

Miłość- podobno rzecz niezbędna człowiekowi, dająca szczęście, spełnienie, sens życia, kawałek raju w szarej rzeczywistości.
Lektura opublikowanych w tej książce przepięknych listów, to jakby poznawanie często bliskich nam pisarzy z innej, ludzkiej strony. To wkraczanie w ich życie, często wcześniej nieznane, odkrywanie faktu, że za ogromnym talentem kryje się osoba taka jak my- o sercu przepełnionym spełnioną bądź nieszczęśliwą miłością, kochająca żona, tęskniąca kochanka, troskliwy ojciec, oddany przyjaciel. Wszystkie te listy to kawałek serca ludzi, których podziwiamy podczas lektury ich dzieł.
" Jak ja Ci bezgranicznie jestem wdzięczny...

Koralik_Karoliny | 2015-12-01

Kiedy czytam czyjeś listy, to czuję się trochę jakbym podglądała kogoś życie. Nawet jeśli te listy napisane były dawno temu i zostały ogłoszone drukiem.
Ale z drugiej strony to jedyna w swoim rodzaju okazja, żeby poznać czyjeś wnętrze i najbardziej intymne uczucia. '
Listy z tego zbioru mnie zaskoczyły. Nie przypuszczałam, że tak mnie zaciekawią pisane przed wielu, wielu laty kartki, na przykład z romantyzmu.
Jedne są bardziej ciekawe, inne mniej, ale na pewno robią wrażenie.

MagiaZapisanychSłów | 2018-02-02
jasminum | 2017-01-09