W cieniu Olbrzyma

Wydawnictwo: Psychoskok
literatura faktu
Aneta

W cieniu olbrzyma to powieść o charakterze sensacyjnym i historycznym. Akcja powieści toczy się zaraz po wojnie na Dolnym Śląsku, w okolicach Gór Sowich. Do miasteczka Jedlina Zdrój przyjeżdża Antonina, młoda pani pedagog, która zamierza rozpocząć życie od nowa po ruinie jaką przyniosła jej wojna. Antonina otrzymuje od władz misję utworzenia i poprowadzenia domu dla sierot w byłym pałacu. Nasza bohaterka z ochotą zabiera się do pracy, tymczasem w okolicy jest bardzo niespokojnie. W Jedlinie jak i w okolicach mieszka jeszcze wielu Niemców i działa niemiecka partyzantka wehrwolf. Antonina nie wie jeszcze że jej los związany będzie w dziwny sposób z nazistowskim obiektem o kryptonimie riese, czyli olbrzym. To właśnie tutaj jest ulokowany ten kompleks podziemnych budowli. W powieści cały kompleks opisany jest jako ukończony a nad jego zamaskowaniem i ukryciem dla nowych władz pracuje grupa byłych esesmanów i wehrwolfu. Grupa ta wysadza w powietrze wejścia do podziemi Dalsze wypadki pokazują że Antonina jest związana z tymi esesmanami. Jeden z nich okazuje się być jej mężem sprzed wojny, który stał się volksdeutchem i wstąpił do ss. Drugi esesman tymczasem podkochuje się z daleka w Antoninie. Obaj oni jednak to zwyrodnialcy i mordercy, którzy pragną ukryć swą przeszłość z wojny wśród zwykłych ludzi. Powieść niesie ze sobą wiele sensacyjnych wątków związanych z kompleksem riese i jest w niej sporo wydarzeń zaskakujących. Czyta się łatwo i przyjemnie.

źródło opisu: http://selkar.pl/aff/skok/products/show/65019

źródło okładki: http://selkar.pl/aff/skok/products/show/65019

awiola | 2016-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2016

"Nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa (…)".

Kompleks Riese, czyli jak twierdzą niektórzy, podziemne miasto wybudowane przez Niemców podczas II Wojny Światowej w Górach Sowich, to miejsce, które do dnia dzisiejszego wzbudza wiele emocji i wywołuje różnorakie dyskusje. Zagadka, jaka je otacza to gotowy pomysł na powieść, w której wyobraźnia pisarza ma niczym nieograniczone pole do popisu. Udowodniła to Jolanta Maria Kaleta, budując sensacyjno-przygodową fabułę na kanwie faktów historycznych.

Jolanta Maria Kaleta to wrocławska pisarka, z wykształcenia historyk i politolog, znana głównie z powieści sensacyjnych, których akcja dzieje się we Wrocławiu lub na Dolnym Śląsku. Jej książki nawiązują do nieodkrytych tajemnic naszej historii. Autorka pracowała we wrocławskich muzeach, oraz uczyła w szkołach średnich historii i wiedzy o społeczeństwie. Jest miłośniczką górskich, pieszych i rowerowych wędrówek oraz kocha zwierzęta.

Rok 1946, do Jedliny Zdroju, miasteczka u podnóża Gór...

Po książki pani Kalety zawsze sięgam w ciemno, bo wiem że nie będę się nudzić i że mam przed sobą kolejną zagadkę dotyczącą nieodkrytych tajemnic Śląska z okresu wojny .
Akcja powieści rozgrywa się tuż po zakończeniu wojny w 1946 roku, gdy do Jedliny przyjeżdża Antonina, która ma założyć w miejscowym pałacu dom dziecka. Kobieta straciła podczas wojny całą rodzinę, lecz ma nadzieje na odnalezienie ojca, który był więźniem Gross-Rossen.
W miasteczku i okolicy mieszka jeszcze dużo Niemców, jedni przyjaźnie nastawieni do Polaków inni wprost przeciwnie.Sprzyjają i ukrywają gracującą w okolicy grupę Wehrwolfu, która ma za zadanie ukryć tajemnice związane z kompleksem Riese "Olbrzym", przy budowie którego pracował ojciec bohaterki.
Dużo dramatycznych wydarzeń w które wplątuje się Antonina powoduje, że powieść czyta się z napięciem i nieustającym zainteresowanie.
Jest też i dramatyczny wątek miłosny...szkoda że taki krótki i mało rozwinięty.
Wciągająca intryga która niestety za szybko się...

Renax | 2015-05-15
Przeczytana: 14 maja 2015

Na książkę trafiłam przypadkiem. Nie znałam tej autorki, ale zaciekawiła mnie okładka.
A otrzymałam świetną sensację osadzoną w realiach powojennych, w Jedlinie, tam gdzie wciąż historycy i poszukiwacze skarbów buszują wokół zbudowanego przez jeńców obozów kompleksu Riese (jak określał ro Bogusław Wołoszański w cyklu 'Skarby III Rzeszy') i Olbrzyma - jak przetłumaczyła na polski autorka.
Bohaterką jest kobieta, około trzydziestoletnia - Antonina, Polka, która po okrucieństwach wojny przyjechała w te Ziemie Odzyskane, aby znaleźć jakiś ślad po ojcu, o którym wiedziała, ze był więźniem Gross-Rossen. Dostaje pracę jako dyrektorka sierocińca w Jedlinie Zdrój, w pałacu pozostawionym przez opuszczających te ziemie Niemców i tu próbuje poskładać sobie życie. No i wypytuje o ojca. Spotyka dawną miłość, ale nie jest to takie proste... Bo te tereny to Dziki Zachód. Grasuje Werwolf, przyszły nowe władze, a starzy mieszkańcy znaleźli się w nowej sytuacji. Czy opowiedzą się za odchodzącymi...

Tomek | 2014-08-08
Na półkach: Przeczytane, E-book, Posiadam
Przeczytana: 07 sierpnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

W ostatnim czasie, kiedy spodobała mi się powieść Jolanty Marii Kalety, zatytułowana „Złoto Wrocławia” postanowiłem przeczytać jeszcze inne książki tej autorki. Idąc za ciosem, po lekturze „Wrocławskiej Madonny” przyszedł czas na kolejną pozycję o tajemniczo brzmiącym tytule „W cieniu Olbrzyma”.
Książka ta opowiada o losach młodej kobiety, Antoniny Poselt, która po zakończeni II wojny światowej trafia na tak zwane zachodnie ziemie odzyskane, do miejscowości Jedlina Zdrój. Po mimo zakończenia działań wojennych, na terenach Dolnego Śląska jest niespokojnie, operują tam bowiem grupy byłych esesmanów i Wherwolfu, których celem jest zabezpieczenie, przed odkryciem przez Rosjan tajemniczego kompleksu budowli i podziemi, noszącego nazwę Riese (Olbrzym).
Powieść rozpoczyna się w styczniu 1945 roku mocnym akcentem, rozstrzelaniem przez SS więźniów obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, którzy brali udział przy pracach na terenie niemieckiego kompleksu, aby za chwilę przenieść się o kilka...

Sargento_Garcia | 2013-09-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 03 września 2013

To moja trzecia książka tej autorki (wcześniej przeczytałem "Operacja kustosz" i "Kolekcja Hankego") i uważam że ta jest najciekawszą z nich.

Akcja jest od samego początku ciekawie poprowadzona i obfituje w niesamowite zwroty. Autorce w ciekawy sposób udało się nakreślić intrygę, oddać nastroje panujące na ziemiach polskich zaraz po wojnie wplatając dodatkowo w fabułę garść faktów historycznych.

Nie da się niestety ukryć, że jest to książka na jeden wieczór.

W mojej opinii jest to książka godna polecenia.

krYsti | 2013-02-28

Bardzo dobra książka. Pozycja do przeczytania na raz, po prostu siadasz, bierzesz ją do ręki i nie chcesz przerwać aż do ostatniej strony. Na końcu spotyka cię mały zawód, bo książka się kończy...
Na pewno mój entuzjazm po części spowodowany jest dobrą znajomością miejsc, w których dzieje się akcja książki, jednak sam styl pisania autorki i przygody bohaterów również są dokładnie takie, jakie lubię.
W całej książce przeszkadzała mi tylko jedna rzecz: powtórzone chyba dwa razy w różnych odmianach słowo "oglądnąć".
Kupiłem "W cieniu Olbrzyma" w ciemno, nie znając ani autorki, ani nie słysząc wcześniej o samej książce. Nie żałuję ani jednego wydanego grosza, a w trakcie czytania zamówiłem kolejną pozycję Pani Kalety.

kallkall | 2012-11-14
Przeczytana: 23 sierpnia 2012

Bardzo przyzwoita powieść sensacyjna osadzona w realich historycznych piewrszych lat powojennych na polskim Dzikim Zachodzie czyli na Ziemiach Odzyskanych. Bohaterką jest młoda kobieta, jak to się określa po przejściach, ale to są przejścia wojenne, a nie miłosne. Choć na swoje nowe miejsce do życia wybrała piękne miasteczko zagubione wśród gór, wkrótce przekonuje się, że spokojnego żywota to ona tam mieć nie będzie. W górach Werwolf,w Jedlinie niemieccy mieszkańcy, których jeszcze nie wysiedlono, NKWD i tragiczna tajemnica kompleksu Riese czyli tytułowego Olbrzyma. Nie często czyta się powieści sensacyjne, gdzie głównym bohaterem jest kobieta. Taka prawdziwa, a nie "maszyna do zabijania". To potrafi strzelać (bo była w AK), potrafi przywalić facetowi w zęby, nie boi sie zejść do dziwnych, owianych złą sławą podziemii. A przy tym jest ciepła, dość ładna, sprytna i potrafi kochać. Warto sięgnąć po tę książkę, żeby sprawdzić jak sobie radzi z przeciwnościami, a przy okazji liznąć...

Michalina | 2013-01-19
Przeczytana: 16 września 2012

Powieść "W cieniu Olbrzyma" przenosi czytelnika w odległe czasy 1946 roku, pierwszego roku po zakończeniu drugiej wojny, na Ziemie Odzyskane. Do Jedliny Zdroju, uroczego miasteczka u stóp Gór Sowich. Bohaterka powieści, młoda kobieta, obarczona bagażem wojennych przeżyć bardzo szybko przekonała się, że jest to miejsce przeklęte. W pobliżu podczas wojny działała obóz koncentracyjny Gross-Rosen, gdzie prawdopodobnie hitlerowcy zamęczyli jej ojca, a w okolicznych gorach naziści wybudowali kompleks tajemniczych i złowrogich podziemii, ktore nie wiadomo do czego miały słuzyć. To kompleks Riese czyli Olbrzym. Jest on śmiertelnym nie tylko dla niemieckich mieszkańców, którzy jeszcze nie zostali wysiedleni, ale także dla polskich osadników i Antoniny.
Wartka akcja, świetnie zawiązana intryga, interesująco przedstawiona okolica, gdzie rozgrywają się wydarzenia, starannie nakreślone sylwetki bohaterów czynia powieść naprawdę godną polecenia.

anka89100 | 2017-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2017

Miło było czytać książkę, która jest osadzona w okolicach swojego miejsca zamieszkania, gdzie wiele wymienionych miejscowości jest znana, choć osobiście jeszcze nie zwiedziłam kompleksu Riese.

Antonina przyjeżdża do Jedliny Zdrój, aby prowadzić tu dom dla porzuconych dzieci. Próbuje zacząć życie od nowa, bez męża, o którym nie ma pojęcia co się dzieje.
Mieszkańcy próbują żyć normalnie, choć w lasach grasuje Werwolf (warto poczytać o tej organizacji).

Jeśli ktoś interesuje się tematem Riese, to z tej książki dowie się wielu ciekawych rzeczy. Czytając książkę, miało się wrażenie, że jest się w tych miejscach, gdzie bohaterowie. Autorka książki potrafi budować akcję, trzyma czytelnika w napięciu do ostatniej kropki w tekście.

Pedro | 2012-11-14
Przeczytana: 01 czerwca 2012

Akcja powieści toczy sie w przepięknym rejonie Gór Sowich, gdzie od lat jeżdżę rowerem. Z daleka widywałem wejścia do dziwnych sztolni, ale nie byłem zainteresowany. Dopiero kiedy przeczytałem powieśc 'W cieniu Olbrzyma" dowiedziałem się co one tak naprawdę kryją. Choć jest to powieść sensacyjna, to autorka przemyciła w sposób ciekawy wiele faktów historycznych. Właśnie o owym kompleksie Riese czyli Olbrzym. Ale nie tylko. Intryga była tak wciągająca, że przeczytałem powieśc w jeden dzień. Warto bylo.