Gniazdo Kruka

Cykl: Sejf (tom 3)
Wydawnictwo: Rebis
literatura polska
Sergiusz

Trzecia część thrillera o kulisach polskiej polityki i służb specjalnych Kontynuacja bestsellerowych powieści "Sejf" i "Obraz kontrolny". Po podwójnym zabójstwie w studiu DTV i dymisji premiera Andrzejewskiego atmosfera na szczytach władzy gęstnieje. Rywalizacja służb specjalnych staje się bezpardonowa, szantaż i porwania są na porządku dziennym, a do gry włącza się jeszcze zdemoralizowany...

Trzecia część thrillera o kulisach polskiej polityki i służb specjalnych

Kontynuacja bestsellerowych powieści "Sejf" i "Obraz kontrolny".

Po podwójnym zabójstwie w studiu DTV i dymisji premiera Andrzejewskiego atmosfera na szczytach władzy gęstnieje. Rywalizacja służb specjalnych staje się bezpardonowa, szantaż i porwania są na porządku dziennym, a do gry włącza się jeszcze zdemoralizowany magnat rynku informatycznego. Alicja Berchart, nowy premier, stara się opanować sytuację, nie zapominając przy tym o działającym w kraju rosyjskim agencie - Kruku. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że w gnieździe tego ostatniego rozgościł się nowy, znacznie groźniejszy drapieżnik...

Klasyka powieści sensacyjnej - szpiedzy, hakerzy, płatni zabójcy, politycy i służby specjalne. Władza, pieniądze i seks w wysokoenergetycznej pigułce!!!

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

Oficjalna recenzja
Bartosz książek: 27

Kawał dobrej literatury

Tomasz Sekielski dał się poznać jako doskonały dziennikarz, a w ostatnich latach także jako pisarz. Zaczęło się od „Sejfu”, następny był „Obraz kontrolny”, a po kolejnym roku nadszedł czas na wielki finał w postaci „Gniazda kruka”. Finał wyczekiwany, który niestety nie zachwycił.

Razem z Sekielskim wracamy do wydarzeń zapoczątkowanych w pierwszej części. Śmierć żołnierza, atak na konwój i potajemnie wywiezione „skrzynie Saddama” to tylko jedna z gałęzi fabuły. Dużo ważniejsze staje się polowanie na „Kruka”, szpiega, który działa na najwyższych szczeblach władzy. Te dwa wątki dominują i nadają tempa całej książce. Dzieje się dużo, równie dużo jest też bohaterów. Zarówno nowych, jak i tych doskonale znanych z poprzednich części. I tutaj pojawia się pierwszy zgrzyt. Czytelnikowi może brakować głównego protagonisty. Artur Solski, dziennikarz stanowiący poniekąd główną postać dwóch poprzednich części, w „Gnieździe kruka” praktycznie nie istnieje. I choć finalnie odgrywa ważną rolę, został zmarginalizowany do granic możliwości. Brakuje kogoś, kto pociągnąłby fabułę do przodu. Kogoś, z kim czytelnik mógłby się identyfikować i komu chętnie by kibicował.

Sekielski zdecydował się na odejście od schematu znanego z poprzednich części. Wprawdzie dalej pojawiają się daty przed rozdziałami oraz różne perspektywy postrzegania danego wydarzenia, to tym razem odsunięcie głównego bohatera odsunęło także czytelnika. „Gniazdo kruka” czyta się jak raport wielu zaangażowanych w sprawę osób. Wyszło niestety bezosobowo, co jednak nie oznacza, że nudnie. Pisarz co rusz zwodzi czytelnika, daje mylne tropy i bawi się fabułą. By dobrze domknąć całość, Sekielski sięga nawet do takich postaci, jak Lenin czy Stalin, robiąc z nich bohaterów powieści. Wprawdzie tylko na chwilę, ale trzeba przyznać, że osiągnął zamierzony efekt.

Czytając „Gniazdo kruka”, ponownie można się dopatrzyć powiązań z rzeczywistością. Pojawia się nawet rekonstrukcja rządu i kobieta na stanowisku premiera. Wprawdzie Sekielski musiał napisać „Gniazdo kruka” na długo przed ostatnimi zmianami w polskim rządzie, a jego powód w rzeczywistości został podyktowany zupełnie innymi rzeczami niż w książce, to premiera „Sejfu 3” nie mogła przypaść na lepszy okres.

„Gniazdo kruka” nie zachwyca, choć to kawał dobrej literatury. Czuć, że autora stać na znacznie więcej i być może książka powstała po prostu zbyt szybko. Tomasz Sekielski potrafi stworzyć niesamowitą historię, która spina się w każdym aspekcie. Jego doświadczenie dziennikarskie dodaje tylko smaczku. Czytelnik zadaje sobie pytanie, ile z przeczytanych przez niego rzeczy jest w rzeczywistości oparte na faktach. Miejmy nadzieję, że jak najmniej.

Bartosz Szczygielski

Beata | 2016-05-15
Przeczytana: 15 maja 2016

Najlepsza część serii. Znakomita, dynamiczna akcja, momentami przerażająca przedstawieniem możliwości polityków, biznesmenów, służb specjalnych, obcych wywiadów itp. Bezradność społeczeństwa wobec intryg wielkich tego świata. Mam nadzieję, że to tylko political fiction, a jednocześnie boję się, że to już nie fiction, tylko mroczna rzeczywistość, której strzępki widzimy czasami na ekranie telewizora.
Z niecierpliwością wyczekuję dalszych powieści pana Sekielskigo – ma potencjał. Ponadto już na początku 3 tomu prawidłowo wytypowałam Kruka. Jestem z siebie dumna… nie było to takie proste:)

Sargento_Garcia | 2014-10-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 19 października 2014

Właśnie skończyłem czytać „Sejf 3 Gniazdo kruka” i uważam, że autor trzyma poziom do którego przyzwyczaił czytelników w pierwszych dwóch swoich książkach. Początek jest może lekko zakręcony (a może to tylko moje odczucie, bo od przeczytania przez mnie „Obrazu kontrolnego” minęło już trochę czasu) , ale z każdym rozdziałem czytelnik jest coraz głębiej wciągany w intrygę.

Podobnie jak w poprzednich częściach odbiorca czuje się tak jakby obserwował nasza obecną scenę polityczną i zagrania rodem z pierwszych stron naszych gazet. Tomasz Sekielski po mistrzowsku nakreślił i ukazał ciemne strony ludzkiego charakteru, bezwzględność w polityce, biznesie i działaniu tajnych służb oraz ich wpływ na życie w Polsce.

Przedstawiając poszczególne postacie autorowi udało się ponownie ukazać tak, że daje odbiorcy odczucie, iż są to osoby które ostatnio minął na ulicy, stał obok nich w komunikacji miejskiej lub oglądał w TV, osoby które mają swoje „małe” słabostki, aspiracje i… czasami brak...

Miras | 2018-04-02
Przeczytana: 01 kwietnia 2018

Tak jak pisałem przy poprzedniej części - mam nadzieję, że to tylko nieograniczona wyobraźnia autora podpowiada mu takie niesamowite historie. Bo chyba nie jest to możliwe, żeby rządzili nami agenci, szpiedzy, służby specjalne, degeneraci, maniacy seksualni ... chyba, że się mylę. Ktoś dobrze powiedział, że władza deprawuje, a władza totalna deprawuje totalnie. Straszne, ale warto przeczytać. Polecam.

emindflow | 2014-10-26
Przeczytana: 26 października 2014

Jeśli to prawda, że mężczyznę poznaje się po tym jak kończy, to Tomasz Sekielski trzecią i ostatnią częścią swojej powieści pokazuje, że jest prawdziwym facetem.
Zacznę jednak od pretensji do autora.
Zupełnie nie przypadł mi do gustu pomysł, żeby powieść będącą spójną i zwartą całością pisać i wydawać w częściach i to w cyklu rocznym. "Gniazdo Kruka" dla kogoś, kto nie czytał pierwszych dwóch części jest całkowicie niezrozumiałe. Ja czytałem obie, ale upływ czasu sprawił, że i tak sporo istotnych szczegółów umknęło mojej pamięci.
Natomiast do samej książki nie mam żadnych uwag, to jest dokładnie to, czego oczekiwałem.
Pomysł Sekielskiego na fabułę był świetny i co najważniejsze - równie dobrze został zrealizowany. Dynamiczna akcja osadzona we współczesnej rzeczywistości i jej realizm musi robić wrażenie. Mało tego, podświadomie ciągle łapałem się na wyszukiwanie analogii i podobieństw do rozmaitych wydarzeń, które w różnym czasie były medialnie upublicznione.
W sumie - jest to...

Wojciech Gołębiewski | 2017-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2017

UWAGA! NIE ZNAM POPRZEDNICH CZĘŚCI
Może to i lepiej, bo wielu recenzentów ocenia trzecią część jako słabszą od pozostałych, a ja mam spojrzenie czyste, nieskalane.

Tomasza Sekielskiego (ur. 1974) pamiętam z TVN jako inteligentnego człowieka, więc do książki tej, wydanej w 2014, przystępuję w nastawieniu przychylnym.

Początek zachęcający, gdy czytam o oskarżonym dziennikarzu Solskim (s. 14,5 – e-book):
„......Nie przemawiały do niego słowa Platona, że człowieka prawdziwie wolnego nie można zniewolić, bo nawet w więzieniu będzie wolny. Filozoficzne pierdoły....”

W trakcie przemówienia w Sejmie kobieta – premier leci Herbertem (s. 55):
„...– Bądź odważny gdy rozum zawodzi bądź odważny/ w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy.
Odczytuję to jako aluzję do ośmieszonego Kaczyńskiego incydentem, kiedy ukuł hasło z frazy z „Przesłania Pana Cogito”:
„ Zostali zdradzeni o świcie...”
….....pomijając następne...

KrzysiekK | 2018-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2018

Mocna książka. Widzę, że Pan Sekielski zaczyna się rozkręcać i przedstawiane w jego dziełach wydarzenia naprawdę przerażają. Miejmy nadzieję, ze tak się nigdy nie zdarzy w rzeczywistości....

Zaczyna się trochę niemrawo, chwilę potrzebujemy, aby zapomnieć się na śmierć w czytaniu. Później akcja nabiera tempa, zwroty akcji są coraz bardziej nieprawdopodobne, przestajemy wiedzieć, kto jest dobry, a kto zły. Zakończenie brawurowe.
Polecam wszystkim miłośnikom rodzimego political-fiction oraz osobom żądnym sensacji. Ode mnie mocna ósemka!!

Nina | 2016-02-14
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 14 lutego 2016

Trzecia część zdecydowanie lepsza niż druga, na którą trochę psioczyłam. Akcja goni akcję, trup trupem pogania, rosyjscy agenci czają się za każdym rogiem. Człowiek zaczyna się obawiać używać internetu i telefonu, któż wie, kto w nas w tym momencie inwigiluje? :)
Czyta się bardzo dobrze ale ja czuję się lekko zmęczona natłokiem nieprawdopodobnych wydarzeń. Co za dużo to nie zdrowo :)
Znowu trzeba zrobić sobie przerywnik w postaci czegoś lżejszego :)
Polecam oczywiście ale radzę sobie dawkować :)

CoolBary | 2015-08-30
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 23 sierpnia 2015

Nie chcę się powtarzać, bo to już trzecia książka Pana Tomasza Sekielskiego, ale z prawdziwą przyjemnością siadam do czytania Jego książek. Można być pewnym tego, że nie będzie nudy, a akcja ruszy z miejsca do przodu. W tej części właśnie tak mamy. Podoba mi się tworzenie postaci przez tego autora, bardzo wpływa to na moją wyobraźnie i każdą z głównych postaci widzę pełnej krasie, zarówno pod względem wyglądu jak i charakteru. To lubię, bo łatwiej mi się utożsamiać z bohaterami.
Reasumując trzeba jednak przyznać, że trzecia część była najsłabsza, może już autorowi skończyły się pomysły? No nic, w każdym bądź razie czekam na kolejne książki tego Autora, może jakaś nowa seria ?! Panie Tomaszu proszę brać się do roboty ☺.

majka153 | 2016-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2016

I koniec...a szkoda, bo naprawde ciekawa seria.
Czyta sie szybko, bo wciaga. Inni pisza, ze najslabsza z calej serii, moze i tak bo w dwoch pierwszych jest bardzo duzo watkow i postaci.W 3ciej watki powoli sie rozwiazuja, postaci znikaja(trup goni trupa), wiec powoli domyslamy sie kto jest kim w calej rozgrywce. "Kruka" namierzyc mozna nieco szybciej ale wiadomo,ze dopiero na koncu autor odkrywa prawde.
Interesujaca seria i mam nadzieje, ze nie ostatnia a dorobku Pana Sekielskiego:)
Serdecznie polecam

Heisenberg | 2016-03-22

Finał trylogii SEJF. Niestety, moim skromnym zdaniem, "Gniazdo Kruka" jest najsłabszym ogniwem tej jakże zacnej serii napisanej przez Sekielskiego. Książka "tylko" dobra.