Ukarana

2011-03-15
2011-03-15
Anna Wolna
adopcja dziecko molestowanie przemoc

Książka dla ludzi silnych psychicznie!
Przeczytałam tylko 35 stron i nie dałam rady więcej. Okrucieństwo wobec dzieci, które jest tam opisane, wzbudził we mnie zbyt silne emocje. Może kiedyś dam radę przeczytać całą…

Książka dla ludzi silnych psychicznie!

Wstrząsająca historia małej Vanessy która pragnęła uwagi i miłości kobiety która ją wychowywała a zarazem nienawidziła. Dziewczynka mimo wielu nadużyć, przemocy fizycznej, przemocy psychicznej, odrzucenia, braku akceptacji i niezrozumienia aż w końcu i przemocy seksualnej ze strony osób które powinny zapewnić jej ciepły i bezpieczny dom chciała sprawić by najbliższa jej osobą ją po prostu pokochała. Historia Vanessy pokazuję że pomimo traumy wyniesionej z domu rodzinnego można się podnieść i dalej iść przez życie. W tej jednak bardzo kuły w oczy momenty rozmawiania z duchami i wątkami z przepowiadaniem przyszłości, w takich chwilach można było się zastanowić czy rzeczy wydarzyły się naprawdę czy w pewnym momencie autorka pomieszała prawdę z fikcją.

Mam bardzo mieszane uczucia co do tej pozycji. Nie do końca wiem co o niej myśleć.
Całosć niesamowicie mnie wymęczyła, miałam wrażenie, że wieki zajmuje mi przeczytanie jednej strony. Nie była to również nie wiadomo jak wiarygodna autobiografia/biografia. Wszystko było na prawdę w porządku, dopóki autorka nagle nie zaczęła wymyślać niestworzone rzeczy, że słyszy duchy i magicznie potrafi przeiwidzeć przyszłość.
Nie ważne jak bardzo chciałam wierzyć w prawdziwość historii, nie potrafiłam. Oczywiście, nie chodzi tutaj o sam aspekt oktopności matki, to było na prawdę rzeczywiste i mnie samej wiele razy krajało się serce na niektóre je zachowania. Ale w pewnym momencie wszystko co się działo z Vanessą, było tak niewiarygodnie sztuczne i fałszywe, że miałam ochotę odłożyć tę książkę.
Nie wiem czy to historia fantasy czy z życia wzięta. Ciężko ocenić.

Oceniam tę książkę na 15 gwiazdek. Zaliczam ją do ulubionych książek. Polecam do przeczytania!!!

„Jaką zbrodnię popełniłam? Dlaczego karała mnie bez końca, systematycznie, ze złością i okrucieństwem, począwszy od moich narodzin?”

Vanessa nigdy nie zaznała ani miłości, ani namiastki dobroci ze strony swojej matki. Już od dzieciństwa walczyła o to, aby jej piękna, czarująca mama raczyła obdarzyć ją choćby najmniejszym uczuciem. Dzieciństwo Vanessy to jeden wielki koszmar – codzienne bicie, wyzwiska, molestowanie tortury fizyczne i psychiczne, a nade wszystko brak miłości ze strony bliskiej osoby. Dziewczynka wierzyła w to co jej wmówiono – że jest brzydkim, grubym i nic niewartym bachorem, który niszczy wszystkim życie. Desperacko pragnęła być kochaną, ale jedyne czego doświadczała to ból, nieakceptacji i poczucie odrzucenia.

Koszmar dziewczynki trwa latami. Nikt nie ma dosyć odwagi, aby pomóc cierpiącemu dziecku; nikt nie chce wtrącać się w nieswoje sprawy. Vanessa jest samotna – odizolowana od kochającego brata, nierozumiana przez tatę, odrzucona przez rówieśników, z którymi nie potrafi się porozumieć. Jej jedynymi przyjaciółmi są duchy, które pozwalają jej przetrwać kolejne dni. Ale i one nie potrafią uchronić dziewczynki przed gniewem matki i jej nowymi, okrutnymi pomysłami.

Ta historia przedstawia żebranie małej dziewczynki o miłość matki. W niektórych fragmentach ciężko nie powstrzymać rodzącego się gniewu i przerażenia. Vanessa nieraz mogła zginąć z rąk nieokrzesanej kobiety, a mimo to stale szukała jej akceptacji i miłości. Te zdanie idealnie podsumowuje całą opowieść: „ Kochałam ją, ale rozumiem teraz, że ona nigdy nie wiedziała, co znaczy miłość.”

To książka o matce , która zmieniła życie swojej córki w prawdziwe piekło. I o niesamowicie silnej psychicznie dziewczynce, która znalazła sposób,by to przetrwać..
Książka na pewno na długo zapadnie w mojej pamięci. Wywołała we mnie takie emocje , momentami nie mogłam się otrząsnąć . Przeżywałam ból i cierpienie razem z główną bohaterka .

Bardzo dobra powieść. Opowiada historię Vanessy i jej matki, która na początku dzieje się za zamkniętymi drzwiami ich domu. Znikąd nie nadchodzi pomoc gdyż ojca praktycznie nie ma w domu, a jeśli już jest to wierzy swojej żonie.
Już od dwóch lat bardzo lubię serie "pisane przez życie" ale ta pozycja wydaje mi się odrobinę naciągana.
Mimo to jestem w stanie dać 9/10 ponieważ czyta się lekko i przyjemnie.

Mimo to jestem w stanie dać 9/10...

Książka bardzo mnie zaciekawiła opisem fabuły. Jeśli ktoś jest delikatny to nie polecam tego tytułu ponieważ książka posiada opisy bardzo brutalnych praktyk związanych z przemocą. Książka ta jest reklamowana jaki spis autentycznych przeżyć autorki z czasów dzieciństwa. Może i bym kupiła tą wersję gdyby nie to że autorka do fabuły wplątała paranormalne wątki co według mnie zupełnie zrujnowało całą historie. Od tego momentu czytałam już nieco na siłę bo chciałam dać szansę tej książce. Gdyby nie te paranormalne wymysły to ocena byłaby wyższa. Mimo tego książka bardzo mną wstrząsnęła ponieważ pokazuje jakimi potworami potrafią być ludzie i to w stosunku do najbliższych sobie osób.

Vanessa odkąd sięga pamięcią, jest maltretowana przez swoją matkę. Zamykana jako 3-latka w vinyl schowku pod schodami, bita, molestowana przez ojca matki, a później gwałcona, wyśmiewana, wyzywana.... To tylko niektóre z okrucieństw jakich dopuszczała się wobec niej "matka". Ogromnie samotna dziewczynka zaczyna słyszeć duchy i dzięki nim odnajduje w sobie siłę, by to wszystko przetrwać. Smutna książka o smutnej i samotnej dziewczynce.

Książkę przeczytałam bardzo szybko. Napisana jest prostym językiem.
Czytając początkowe strony miałam w głowie myśli "co za straszna historia, przerażające dzieciństwo". Jednak im dalej tym większe miałam wątpliwości, że to prawdziwa historia. Wizje o zamachu, duchy, przewidywanie przyszłości - gdzie przy końcu nie ma o tym prawie słowa, utwierdziły mnie w przekonaniu, że to nie do końca prawda. Wiem, że znęcanie się nad dziećmi jest na świecie, ale aby uporać się w późniejszym życiu potrzebna jest pomoc psychologa, lekarza psychiatry, a nie ducha.

Książkę przeczytałam bardzo szybko. Napisana jest prostym językiem.

• Pisane przez życie
  • Literatura faktu