#czytamwdomu – książki poleca Natasza Socha

LubimyCzytać LubimyCzytać
07.04.2020

Natasza Socha w ramach akcji #czytamwdomu #kupujeksiazki poleca walczyć z epidemią śmiechem. W końcu dobre samopoczucie sprzyja budowaniu odporności organizmu. Pisarka dzieli się osobistymi preferencjami literackimi i wyjawia, że najbardziej lubi powieści pełne ironii i czarnego humoru. 

#czytamwdomu – książki poleca Natasza Socha

Świat stanął na głowie, a nasze życie wraz z nim. Ale wroga najlepiej jest pokonać śmiechem. Zafundujmy go sobie czytając coś, co oddali nas od ponurych myśli.

Osobiście nie czytam romansów, zwłaszcza o niczym, nie przepadam też za literaturą patologiczną, w której ktoś kogoś musi molestować, a na koniec dobić i upodlić. Za dużo tego w codziennym życiu. Najbardziej lubię takie powieści, w których historia, nawet tragiczna, opowiedziana jest z perspektywy czarnego humoru, sarkazmu i ironii. Eduardo Mendoza i jego „Przygoda fryzjera damskiego” idealnie wpasowują się w ten klimat. Niemal za każdym rogiem jego powieści czai się zgryźliwość i groteska. „Są kobiety, na których aparycję magiczny wpływ wywiera zmiana stanu cywilnego na lepszy, powodując prawdziwą transfigurację”. Albo: „Po nadejściu lata ruch w zakładzie ożywiał się w popołudnia, gdyż ludzie przychodzili do mnie prosto z pracy, aby usunąć z włosów ropę i meduzy”.

Niektórzy mówią o jego twórczości – „literackie chuligaństwo”. Ja to kupuję. To satyra w najlepszym wydaniu, zmuszająca mózg do myślenia, a brzuch do mięśniowych ataków śmiechu. Czyste endorfiny purnonsensu. Dokładnie tego potrzebujemy teraz. Rozluźnienia napiętych mięśni, uśmiechu i oddalenia naszych lęków.

Natasza Socha

Natasza Socha – dziennikarka, felietonistka, pisarka, malarka i ilustratorka. Mama dwójki dzieci i miłośniczka zwierząt. Debiutowała w 2004 roku powieścią „Macocha”, obecnie na swoim koncie ma aż 33 publikacje z różnorodnych kategorii literackich. Najnowsza książka jej autorstwa Zamrożona. Dlaczego kobiety zdradzają” ukazała się w połowie lutego 2020 roku. 

Baner reklamujący akcję czytam w domu, kupuje książki

Reklama

Akcja #czytamwdomu #kupujeksiazki

Książki są ważne – szczególnie w trudnych czasach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19. Nie można jednak zapominać, że branża książki – podobnie jak cała kultura – może już wkrótce zmierzyć się z zapaścią ekonomiczną. Przełożone wydarzenia literackie i targi książki, odwołane festiwale i spotkania autorskie, opóźnione premiery – wszystko to sprawia, że nad czytelniczą przyszłością zbierają się czarne chmury. Ile książek nie ukaże się z powodu strat poniesionych w wyniku pandemii? Jak wielu pisarzy nie otrzyma wynagrodzenia? Które księgarnie zostaną zamknięte? Jako społeczność czytelników lubimyczytać.pl chcemy pomóc branży książki, a więc wszystkim ludziom zawodowo związanym z literaturą: pisarzom, redaktorom, tłumaczom, grafikom, księgarzom, wydawcom. Mamy bowiem świadomość tego, że tylko czytając i kupując książki, możemy wpłynąć na ich przyszłość.

W ramach akcji #czytamwdomu #kupujeksiazki będziemy regularnie publikować wypowiedzi pisarzy, aktywistów ze świata kultury i redaktorów lubimyczytać.pl. Będą oni polecać wybraną przez siebie publikację, która ich zdaniem świetnie nada się na nadchodzące czasy. Na naszym profilu na Instagramie znajdziecie szablon, dzięki któremu także możecie pokazać, po jakie książki waszym zdaniem warto sięgnąć podczas przymusowego pozostania w domu.

Przeczytaj wszystkie polecenia w ramach akcji #czytamwdomu #kupujeksiazki

 

Reklama

komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 07.04.2020 11:21
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
zgłoś błąd