Umowa z Bogiem. Trylogia: Życie na Dropsie Avenue

Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Seria: Mistrzowie Komiksu
Wydawnictwo: Egmont Polska
8,19 (146 ocen i 11 opinii) Zobacz oceny
10
19
9
46
8
42
7
24
6
13
5
2
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
The Contract With God Trilogy: Life on Dropsie Avenue
data wydania
ISBN
9788323728580
liczba stron
512
kategoria
komiksy
język
polski
dodał
Snoopy

Trylogia „Umowa z Bogiem” to oszałamiająca, fikcyjna kronika amerykańskich doświadczeń, a zarazem najbardziej znaczące i ponadczasowe dzieło Willa Eisnera, kultowej postaci komiksu amerykańskiego, którego imieniem została nazwana najważniejsza międzynarodowa nagroda branży komiksowej. Komiks był wydany w roku 1978 i odniósł ogromny sukces, przynosząc nie tylko satysfakcję Willowi Eisnerowi,...

Trylogia „Umowa z Bogiem” to oszałamiająca, fikcyjna kronika amerykańskich doświadczeń, a zarazem najbardziej znaczące i ponadczasowe dzieło Willa Eisnera, kultowej postaci komiksu amerykańskiego, którego imieniem została nazwana najważniejsza międzynarodowa nagroda branży komiksowej.

Komiks był wydany w roku 1978 i odniósł ogromny sukces, przynosząc nie tylko satysfakcję Willowi Eisnerowi, ale także inspirując całe pokolenie rysowników komiksowych. Akcja komiksu została osadzona przy Dropsie Avenue w Nowym Jorku, legendarnej ulicy z lat młodości Eisnera.

W „Umowie z Bogiem”, pierwszej księdze trylogii, właśnie przy Dropsie Avenue 55 pobożny Żyd Frimme Hersh traci ukochaną córkę, po czym łamie umowę ze Stwórcą i zostaje kamienicznikiem. Właśnie przy Dropsie Avenue uliczny śpiewak, zauważony przez podstarzałą diwę operową, okazuje się tak przywiązany do flaszki, że nie umie wykorzystać swojej szansy.

W księdze drugiej, pod tytułem „Siła życiowa”, którą Robert Crumb nazwał arcydziełem, Eisner przedstawia samego siebie w postaci Jacoba Shtarkaha. Egzystencjalne poszukiwania bohatera odzwierciedlają zmagania autora, ciągnące się za nim przez całe życie. Eisner ukazuje nie tylko Wielki Krach roku 1929 i Wielki Kryzys, ale także narodziny hitleryzmu i rosnącą popularność poglądów lewicowych. Łączy przy tym wrażliwość Henry'ego Rotha z tematyką społeczną, jaką podejmowali wielcy pisarze lat trzydziestych, na przykład Dos Passos i Steinbeck.

W końcu, w księdze trzeciej pt.: „Dropsie Avenue”, Eisner wykreśla społeczną trajektorię tej legendarnej alei na przestrzeni wieków, tworząc panoramę miasta i kolejnych fal jego mieszkańców: Holendrów, Anglików, Irlandczyków, Żydów, Afroamerykanów i Portorykańczyków. Ich twarze się zmieniały, ale ich życie zawsze pozostawało niekończącą się historią życia, śmierci i zmartwychwstania.

 

źródło opisu: http://www.egmont.pl/

źródło okładki: http://www.egmont.pl/

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (308)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 5525
Wkp | 2014-03-19
Przeczytana: 18 marca 2014

PAKT Z BOGIEM

Will Eisner to legenda komiksu. Człowiek, który swe kroki w branży stawiał już w latach 30 XX w nie tylko osiągnął wszystko, co w medium tym osiągnąć można, ale także zrewolucjonizował je, jak nikt inny. Udowodnił, że sztuka obrazkowa to nie tylko tania rozrywka dla dzieci i niewykształconych dorosłych i wynalazł coś, co nazwano „powieścią graficzną”. A najlepszym jej przykładem i zarazem – zdaniem wielu – największym dziełem tego gatunku, jak i w dorobku mistrza Eisnera, jest właśnie „Contract with God”, zbiór czterech historii obyczajowych rozgrywających się w latach 30 opowiadających o losach żydowskich mieszkańców kamienic w Bronxie.

W otwierającej zbiór tytułowej opowieści poznajemy Frimme Hersha, który w dzieciństwie, uciekając do Stanów przed czystkami etnicznymi zawarł z Bogiem pakt. Sam wymyślił jego zasady, spisał na kamieniu i żył wierząc, że kiedy będzie ich przestrzegał, to samo uczyni i Stwórca. Tak się jednak nie stało i rozgoryczony stratą przybranej...

książek: 947
ilo99 | 2018-08-11
Na półkach: Przeczytane, Polecane
Przeczytana: 11 sierpnia 2018

Komiksy, których wspólną częścią jest miejsce akcji, czyli Dropsie Avenue, wymyślona przez autora ulica w Nowym Jorku. Tytułowa „Umowa z Bogiem” opowiada o losach Frimme'go Hersha, który nie może zrozumieć dlaczego Najwyższy nie dotrzymał warunków porozumienia spisanych na kamiennej płycie. Ciekawe filozoficzne dywagacje na podstawie życia przeciętnego Żyda. „Uliczny śpiewak” to opowieść o marzeniach i o tym, jak rzeczywistość brutalnie się z nimi rozprawia. „Dozorca” to historia o tym, dlaczego nie należy denerwować małych dziewczynek. „Cookalein” to nazwa miejscowości urlopowej, do której swe kroki kierują mieszkańcy Dropsie Avenue. Niektórzy aby odpocząć, inni aby w znaczący sposób poprawić swój standard życia. W historii pt.: „Siła życiowa” główny bohater zastanawia się czym nasze zabiegane życie różni się od egzystencji karalucha. Ostatni komiks umieszczony w zbiorze przybliża nam dzieje Dropsie Avenue od roku 1870 do lat 90 XX wieku. Ukazuje momenty świetności, lecz również...

książek: 851

Doskonała pod każdym względem, jednak trzeba pamiętać, że dotyczy wycinka, historii ludzi z pewnej ulicy, inaczej poczujecie niedosyt lub znużenie.
Graficznie, bardzo emocjonalna, każdy obraz, kadr, zbliżenia, oddalenia mówią wyraźnie, pięknie, tam gdzie jest krzyk, to go słychać, tam gdzie wymowne milczenie milczymy. Ładna kreska "miękka". Tekstowo historia płynnie przechodzi z tematu na temat, tworząc jednolitą opowieść. Komiks jak najbardziej oddaje klimat tamtych czasów, jak również wyraźnie kreśli osobowości.
Jest co czytać, jest co oglądać.

książek: 483
czomicz | 2017-05-11
Przeczytana: 11 maja 2017

1978 był bardzo dobrym rokiem. Wówczas święty Polak został Papieżem, a w dalekiej Ameryce sześćdziesięciojednoletni Will Eisner wydał album komiksowy (pierwszy tom prezentowanej tu trylogii), który okrzyknięto pierwszą powieścią graficzną.
Pana Eisnera chyba przedstawiać nie trzeba. Nie darma racji najważniejsza nagroda komiksowa nosi jego imię.
Mistrz i basta.

Mistrzowski jest również niniejszy album składający się z pierwotnie osobno wydanych trzech komiksów, których akcja toczy się na Dropsie Avenue, uliczce na nowojorskim Bronksie (a dokładniej w kamienicy czynszowej numer 55 i w jej okolicach). Genialna opowieść obyczajowa (częściowo autobiograficzna) opisująca ludzi żyjących w czynszówce. Ich tragedie, sukcesy, życie rodzinne, romanse, problemy z pracą, ubóstwem, troską o rodziny i przyjaciół w ogarniętej wojną Europie. Po prostu samo życie. Uwielbiam takie opowieści. Napisane z głową i przepięknie zilustrowane kreską odrobinę kreskówkową.
Cud miód i malina.
Szkoda tylko,...

książek: 1199
nephi | 2016-05-23
Na półkach: Przeczytane, Komiksy, 2016
Przeczytana: 22 maja 2016

Przepiękny zbiór trzech powieści graficznych opowiadający o codziennym życiu mieszkańców przy nowojorskiej Dropsie Avenue . Tutaj perfekcyjnie został połączony obraz ze słowem. Komiks, mimo że czarno-biały, nie wymaga w ogóle kolorów.
Bardzo mi się podobało przeplatanie z sobą kolejnych wątków i dynamika akcji. Choć rozumiem, że dla fanów bardziej nowoczesnych komiksów mogło to być trochę nudnawe. To do nich Eisner skierował swoje słowa we wstępie komiksu wydanego w 2005 r. "Młodym, którzy pozostaną obojętni wobec tej historii, obiecuję, że poczeka ona aż skończą sześćdziesiąt jeden lat"

książek: 1175
Mac | 2016-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2016

Jest jedno z tych dzieł, przy których zaciera się różnica między pełnoprawną powieścią a zwykłym komiksem. Dlatego dla takich tytułów stworzono gatunek powieść graficzna, który w pełni oddaje czym one są. Eisner, za pomocą bardzo prostych historii przedstawił społeczeństwo imigrantów osiedlających się w Ameryce. Fabuła skupia się głównie na okresie pierwszej połowy XX wieku, lecz mentalność ludzka, patrząc z perspektywy czasu, nie zmieniła się u niektórych zbyt znacząco. Jest to wielowarstwowa opowieść, którą można interpretować na różne sposoby. Dla mnie jest podsumowanie ludzkiej kondycji, która dąży do samozniszczenia. Owszem, pojawiają się jednostki chcące stworzyć lepszy świat, lub chociaż poprawić życie w sąsiedniej dzielnicy. Ale zło prędzej czy później wygra, w ten czy inny sposób. A gdzie w tym wszystkim Bóg? Otóż Boga nie ma, bądź zwyczajnie ludzkość olał. Puenta smutna, ale prawdziwa. Zaznaczam jednak, iż to wyłącznie moja interpretacja.
Od strony technicznej nie mam nic...

książek: 476
Maciej | 2015-10-21
Na półkach: Przeczytane

Przepiękne rysunki, bardzo klimatyczne. Ale historia interesująca tylko momentami. Często zbyt dosłowna, przydługa, z ogromem bohaterów, do których nie miałem pamięci. Trzecia część trylogii była najsłabsza- choć samo zakończenie bardzo mi się podobało.

Warto znać ten klasyk.

książek: 1009
Mamerkus | 2015-11-22
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 22 listopada 2015

"Żyd Fagin" tegoż Eisnera był sztampową, mizerniutką fabularnie próbą rehabilitacji jednego z antogonistów Olivera Twista.
Trylogia posiada te same wady, co "Żyd Fagin". Tutaj nie ma naturalnych dialogów, rozwoju postaci, bohaterowie, zdarzenia są sztampą, za pomocą której w dwóch, trzech obrazkach Eisner kreśli cechy charakterystyczne epoki, miejsc, ludzi. Pod tym względem tytułowa "Umowa z Bogiem" wypada tragicznie, jest historyjką prostacką, nieciekawą i nic z niej nie wynika. Na szczęście o wiele lepiej wypadają "Siła życiowa" i "Dropsie Avenue", przede wszystkim ze względu na bardzo ambitną próbę opowiedzenia czegoś więcej. Te dwie historie wciągają swoją złożonością (ilość wątków, postaci) i opowiadaną historią. Z uwagi na to skomplikowanie fabuł przestają razić dosłowności, skróty i usztampowienie wszystkiego. "Dropsie Avenue" jest szczególnie fascynująca, bo na około 150 stronach Eisner całkiem fajnie opowiada o historii jednej z dzielnic Bronksu na przestrzeni 150 lat,...

książek: 285
Zosia Kochan | 2017-10-18

Pierwszy komiks jaki w życiu przeczytałam. I to przymusowo. Na zajęcia z literatury i dramatu z najwspanialszym Panem Arturem Majerem (polecam!). Wsytd! Dwa słowa: moja biblia!

książek: 521
Przemek Skoczyński | 2014-11-20
Na półkach: Przeczytane, Komiks
Przeczytana: 20 listopada 2014

To jest tak narysowane i opowiedziane, jakbym czytał najlepsze XIX w. powieści.

zobacz kolejne z 298 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Literatura piękna w komiksie, czyli sztuka adaptacji

Po co wracamy do tych samych historii? Czego w nich szukamy? Być może nowych znaczeń, pewnie ukrytych sensów. Adaptacje literatury potrafią być niezwykłe, zwłaszcza gdy słowa łączą się w nich z obrazami – zaczynając od Biblii, przez dzieła Lovecrafta czy kryminalne „Millenium”, aż po naszego „Wiedźmina”.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd