Hilda i Troll

Wydawnictwo: Centrala
Hildafolk
komiks
giera

Wodne duchy, olbrzymy, drewniane stwory i trolle; wyprawy Hildy nigdy nie zaliczają się do zupełnie zwyczajnych. Tu również znajdziemy sporo niespodzianek, ale przecież, jak to doskonale ujęła sama Hilda: „Taki już los łowcy przygód.” „Pearson to wschodząca gwiazda” New Yorker Niesforne rysunki Pearsona – będące połączeniem stylów Lucky Luke'a i Miyazakiego – nadają magiczną atmosferę...

„Pearson to wschodząca gwiazda” New Yorker

Niesforne rysunki Pearsona – będące połączeniem stylów Lucky Luke'a i Miyazakiego – nadają magiczną atmosferę światu pełnemu ukrytych stworzeń, a wykonanie książki stanowi wartość samą w sobie.”
Publisher's Weekly

źródło opisu: Wydawnictwo Centrala, 2013

źródło okładki: http://www.centrala.org.pl/

PolishPopkulturę | 2016-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2016

Przeuroczy komiks! A jak wydany! Ogromny format, twarda oprawa, materiałowy grzbiet, lakier wybrany - to wszystko robi ogromne wrażenie! Sam komiks urzeka klimatem rodem z baśni i ludowych podań. Oprawa graficzna, tj. kadrowanie oraz projekty postaci, zarówno ludzi, jak i potworów, to mistrzostwo świata w kategorii "cartoon dla dzieci". Jedyne, co mnie w tym komiksie drażniło, to dialogi - zdania wypowiadane przez Hildę brzmią nienaturalnie w ustach małej dziewczynki; ich momentami poetycki szyk wskazywałby raczej na kogoś dojrzalszego. Szkoda też, że Pearson nie zaakcentował nieco bardziej morału płynącego z tej opowiastki - bo ja ten morał widzę, ale czy kilkuletnie dziecko też zdoła go wyłapać? Największym minusem omawianego albumu jest jednak to, że za szybko się kończy :D! A czytelnik chciałby więcej i więcej, i więcej, i więcej :D! Cóż, chyba nie pozostaje mi nic innego, jak zainwestować w kolejne tomy :D. // Kończąc: moje pierwsze spotkanie z Hildą zaliczam na plus. Polecam,...

Taki już los łowcy przygód

Mimo, że komiks przeznaczony jest dla młodszych czytelników, z chęcią się za niego zabrałam. Mimo, że za pół roku będę pełnoletnia, jakoś tego nie czuję. Dalej czuję się dzieckiem, oglądam bajki i cieszę się z maskotek. Tak samo, jak dziecko najbardziej interesuje mnie to, co kolorowe i rzucające się w oczy. A Hilda i Troll jest świetnie wydanym komiksem. Twarda okładka, wysokiej jakości kartki i intensywne kolory - idealna książeczka dla dzieci - i dla mnie.

Hilda jest łowcą przygód. Dzielnie wyrusza na różne wyprawy i stara się nie bać. Tym razem wyruszyła na wyprawę, by namalować skały. Spotyka na swojej drodze ogromny głaz przypominający Trolla. Na nosie zawiesza mu dzwoneczek, by słyszeć, gdyby się poruszył. Zaczyna go rysować.

Nie jest to tylko komiks, o niewielkich przygodach małej dziewczynki. Autor przekazuje dzieciom różne wartości. Ta część jest o wyobcowaniu i braku zrozumienia dla niektórych. Luke Pearson za pomocą małych obrazków uczy,...

"Hilda i Troll" Luke’a Pearsona to interesująca propozycja dla najmłodszych wielbicieli historii obrazkowych, która została przygotowana przez Centralkę, imprint poznańskiego wydawnictwa Centrala.
Mała Hilda jest wesołą i rezolutną dziewczynką, prawdziwą poszukiwaczką przygód. W swych wyprawach dzielnie towarzyszy jej mały „reniferek”, Niko. Tej dwójce nie straszna jest zła pogoda czy samotna noc pod namiotem. Żądna przygód dziewczynka nie przepuści żadnej okazji, aby przeżyć kolejny interesujący dzień. A dalekie wyprawy ze szkicownikiem zawsze obfitują w ciekawe przeżycia. Takie chociażby jak spotkanie oko w oko z ogromnym trollem. Hilda na szczęście, oprócz ciekawskiej, jest także mądrą dziewczynką i doskonale wie jak radzić sobie podczas takich spotkań. No właśnie, tylko czy aby na pewno?

- - -
całość można przeczytać tu:

kropka75 | 2018-02-09

Chyba czytałam inną książkę.

A tak bardzo chciałam przeczytać tę, która zrodziła te dziesiątki zachwytów. Niestety, nic z tego.
Komiks. Ładnie wydany. Piękne ilustracje. Fajny pomysł, interesujące postacie. To tyle plusów.

Druga strona medalu to treść pisana, długość lektury i cena... z kosmosu.
Książka nim się dobrze zaczyna, to już się kończy.
Serio? To wszystko za prawie pięć dych???

Dziewczynka najpierw śpi pod namiotem, tylko po to, by rano stwierdzić, że się nie wyspała.
Zaraz potem wyrusza na swoją wyprawę, by coś narysować. Aż sprawdziłam, czy nie brakuje strony, albo czy się nie skleiły. Jedna historia się urywa, zaczyna się druga. Bez związku. No ale ok. Jedziemy dalej...

W czasie tej wyprawy Hilda wypowiada raptem kilka zdań. Całą robotę robią obrazki. Przymykam oko, w końcu to komiks.
No więc mała rysuje, rysuje, wreszcie zasypia na trawie. Gdy się budzi jest zima. Znika gdzieś trawa, kwiatki, jest biało i pada śnieg.
Nie zrozumiałam. Taka zmienna aura? Tak...

Przemek Skoczyński | 2016-09-13
Na półkach: Przeczytane, Komiks, Dla dzieci
Przeczytana: 13 września 2016

Świetna kreska i klimat jak u Tove Jansson (nawet przez chwilę myślałem, że autor jest Skandynawem). Pierwsza część odrobinę za krótka, ale w kolejnych tomach jest pod tym względem lepiej.

nothingcold | 2015-09-17
Przeczytana: 17 września 2015

Jakie to jest urocze, no nie mogę. Przyniosłam do domu dla siedmioletniej siostry, skończyło się na tym, że kłóciłyśmy się, która z nas przeczyta to pierwsza. :)

Damian | 2013-11-25

Bardzo fajna, ale cholernie droga.

kendo777 | 2016-01-22
Na półkach: Przeczytane, Komiksy
Przeczytana: 22 stycznia 2016

Przyjemny komiks. Pierwszy tom zawiera tylko 24 plansze komiksowe, więc historia jest krótka i zaledwie wprowadza w świat Hildy. Piękna okładka, niezłe pomysły, kilka ciekawych obserwacji małej, rezolutnej dziewczynki, ale złożoną historię dostaniemy dopiero w drugim tomie. Tylko mnie końcówka z trollem skojarzyła się z przyjściem Buki pod dom Muminków? :)

Sławek Fedorczuk | 2018-01-07