Kot Rabina. Tom 1: Bar Micwa

Tłumaczenie: Wojciech Nowicki
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kot Rabina". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Post
Le Chat du Rabbin
83-913578-4-8
komiks, Żydzi, judaizm
komiksy
Snoopy

Komiks francuskiego rysownika Joanna Sfara opowiada historie niezwykle mądrego kota, który postanawia skorzystać z wszystkich przywilejów człowieczeństwa. Jednak na przeszkodzie staje rabin, a później rabin rabina. Lecz ich dysputy nie robią wrażenia na sprytnym kocie, który okazuje się godnym przeciwnikiem w uczonych sporach. Ale kot jest nie tylko erudytą, lecz także uważnym obserwatorem, który potrafi odkryć niejedną tajemnicę, jaką kryją mury spalonego słońcem miasta.

Uważnym obserwatorem jest także sam autor - Joann Sfar, który za pomocą oryginalnych rysunków i wartkich dialogów maluje portret barwnej żydowskiej diaspory. Ten portret jest niezwykle trafny: Sfar potrafi ukazać specyficzny dialekt owej społeczności, jak i jej obyczaje i koloryt, nie tracąc przy tym poczucia humoru, którym przesiąknięty jest cały komiks. Portret Sfara jest również nostalgiczny: ukazuje świat, który przeminął, lecz wspomnienia o nim wciąż pozostają w pamięci, tak jak fotografie sprzed lat.

Kot Rabina to bajka dla dorosłych, współczesna reinterpretacja konwencji zapoczątkowanej przez Jeana de La Fontaine'a, jak również urzekająca poetycka opowieść, czy wreszcie glos w dyskusji o różnorodności kulturowej i tolerancji. Jest to dzieło uniwersalne, w którym każdy czytelnik znajdzie cos dla siebie.

Docenili to jurorzy polskiej edycji nagrody Alph’Art dla najlepszego komiksu francuskojęzycznego, którzy w roku 2003 uhonorowali nią Kota rabina.

Hannya | 2016-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2016

Ogromnie błyskotliwie napisana historia o naturze ludzkiej, różnym postrzeganiu religii (w tym przypadku judaizmu), a to wszystko z punktu widzenia kota.
Kot Rabina zjadł papugę (która przeszkadzała jemu i córce rabina), a dzięki temu mógł mówić. Jak można się było po nim spodziewać, ma swój własny światopogląd oraz jest przebiegły. Kot chciałby być dobrym żydem, mieć bar micwę, lecz wszyscy się temu sprzeciwiają. Jednak on jest dociekliwy.
Nie jest to komiks dla dzieci, bo one by nie wszystko zrozumiały. Poruszona jest tu m.in. kwestia masturbacji, ogółem popędu seksualnego.
Kiedy już przeczytałam to było mi żal, że nie mam kolejnych tomów. Ważne życiowe kwestie są tutaj odpowiednio przystępnie poruszane. Roztropnie, ale bez górnolotności. Właśnie taka mądrość najbardziej mnie przekonuje.

Feanor | 2016-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2016

Algierscy Żydzi sefardyjscy w początkach XX wieku okiem kota rabina. Fabuła jest tylko pretekstem do pokazania niezwykłego świata nieistniejącej już dzisiaj społeczności, a w połączeniu z oryginalną kreską dało efekt w postaci doskonałego komiksu. Krótkie dysputy teologiczne z przymrużeniem oka między rabinem, kabalistą, imamem czy innymi "uczonymi w piśmie", a czasem i kotem to prawdziwe perełki. Wszystko okraszone świetnym poczuciem humoru autora.
Polecam gorąco.

Karolina | 2014-12-10
Przeczytana: 08 grudnia 2014

Do tego komiksu przekonał mnie pomysł: kot rabina zjada papugę i otrzymuje dzięki tmu dar mowy. Niestety otrafi tylko kłamać. I zadawać rabinowi bardzo niewygodne pytania. Przyznacie, że wspaniała alegoria religii widzianej oczami zwierzęcia, które z natury ma bardzo agnostyczne podejście. I przez połowę ksiażki tak właśnie było. Niestety później kot trac mowę (ze szlachetnych pobudek). I mimo, że nadal komentuje świat, co jest bardzo błyskotliwe i zabawne to już nie ma w sobie tej dynamiki,co pomysł, do którego się tak zapaliłam. Zdecydowanie dam jednak szansę kolejnym tomom.

karla_6 | 2014-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2014

Jest to jeden z dwóch tomów, jakie czytałam (niestety tylko te dwa pierwsze zdobylam, a bardzo chciałabym przeczytać całość).

Kot Rabina to pierwszy komiks, jaki przeczytałam.
To piękne i mądre dzieło przekonało mnie do takiej formy słowa pisanego.
Dużo w nim mądrości, przekazanej w oryginalny sposób, bo przez kota.

Komiks jest przepełniony humorem i cynizmem, ale w dobrym tego słowa znaczeniu. W końcu narratorem jest kot. Niezwykły, to prawda, ale dalej jest to kot ze swoją wspaniałą kocią naturą...

Kitsune101c | 2014-06-19
Przeczytana: 17 czerwca 2014

Bardzo przyjemnie spędziłam czas czytając ten komiks. Przedstawia on, w bardzo zabawny i przystępny sposób, losy żydowskiej społeczności oczami tytułowego kota Rabina, który swym cynizmem powala. :) Postaram się jeszcze zdobyć resztę komiksów z tej serii i będę wniebowzięta.

gorzka | 2014-10-16

Lekturę poleciłabym wszystkim a zwłaszcza fanom komiksu. Przezabawny jest główny bohater- kot rabina, który potrafi mówić i mógłby sprowadzić z dobrej ścieżki niewinne dziewczęta. Jego pytania o rzeczy fundamentalne notorycznie wprawiają w zakłopotanie rabina i jego duchowego przewodnika, mocno uczonego w piśmie. Fabuła składa się z wątków "słodko-gorzkich" z przewagą zabawnych o niekiedy ciętym humorze. Lektura komiksu będzie z pewnością dużym relaksem, okraszonym porcją świetnych ilustracji. (Utkwiła mi w pamięci zwłaszcza jedna, pokazująca z jakim zapałem kot siedzący na kolanach rabina studiuje Torę.)

Przemek Skoczyński | 2014-09-20
Na półkach: Przeczytane, Komiks
Przeczytana: 20 września 2014

Dopiero zaczynam zabawę w komiks. Jak każdy mój rówieśnik, wychowałem się na Kajku i Kokoszu, Asterixie, Thorgalu, ale gdy doceniłem książki, odłożyłem w kąt jako to "mniej poważne" medium. Na studiach był jeszcze świetny "Maus" (choć sięgnąłem po niego raczej dlatego, że wypadało) i tyle. Dziś, kiedy wreszcie o komiksie mówi się jak o pełnowartościowej sztuce, podejmuję dramatyczne próby nadrobienia, więc sięgam po pozycje uznane przez krytyków (muszę się czegoś trzymać). "Kot rabina" to perełka, ładnie narysowany i błyskotkiwy w treści. Kapitalnie pokazuje paradoksy, dramaty, rozterki Żydów, ale to zarazem bardzo uniwersalne dialogi, które każdy (bez względu na wyznanie lub jego brak) weźmie do siebie i (jeśli ma jaja) uśmiechnie się w duchu.

Amara_Nomad | 2010-09-15
Przeczytana: 15 września 2010

Niesamowite! Dawno nie czytałam już nic, co byłoby tak przyjemnie inteligentne i dowcipne. Finezja! :)

klisza | 2011-01-24

Świetnie zrobione, czyta się bardzo przyjemnie.

majka | 2016-10-19
Przeczytana: 17 października 2016