Konsul w Belgradzie

Wydawnictwo: Fundacja Pogranicze
Consul u Beogradu
literatura piękna
Michał

Bora Cosić, jeden z najwybitniejszych pisarzy serbskich, zwany „Rabelais’em z Bałkanów”, w ostatnim swoim dziele, „na koniec wszystkiego”, wspomina swoje życie w arcyciekawym mieście Belgradzie na przestrzeni burzliwego półwiecza 1937–1992. Czyni to na ogół z czarnym humorem, a kiedy indziej, zwłaszcza gdy wspomnienia przybierają charakter szczególnie osobisty, z odcieniem autoironicznego dystansu.
Bogactwo odkrywczych szczegółów tworzy cenny łańcuch spostrzeżeń, nastrojów, refleksji, jaki można znaleźć tylko w tej książce.

/Danuta Cirlić-Straszyńska/

źródło opisu: Pogranicze, 2013

źródło okładki: pogranicze.sejny.pl

en_6280 | 2018-05-13
Przeczytana: 13 maja 2018

Nie znam twórczości Bora Cosić, książkę chwyciłem z przypadku w bibliotece - tytuł intrygujący, autor opisuje siebie jako "konsula" w Belgradzie, aczkolwiek z konsulem ta książka nie ma nic wspólnego. Nie czyta się tej książki łatwo - zbyt dużo odniesień do literatury belgradzkiej, Belgradu. Autor skacze w czasie, brak mi puenty. Idzie się w tym pogubić. Pozycja dla osoby znająca jego twórczość może się wydać ciekawa. Dla mnie podsumowaniem może być to że książka powstała dzięki tłumaczeniu zafundowanego przez Unię Europejską. Teraz wiem że takie pozycje lepiej omijać - niestety mam w zwyczaju przeczytać książkę jak ją już rozpocznę czytać.