Deklaracja celna

Wydawnictwo: Czarne
literatura piękna

Deklaracja celna jest drugą książką Bory Cosicia wydaną w Polsce. Pierwsza z nich to Rola mojej rodziny w światowej rewolucji, która spotkała sie z bardzo żywym przyjęciem krytyków i czytelników.

PolaTola | 2016-04-30
Przeczytana: kwiecień 2016

Specyficzna książka, wolny przepływ myśli, czasem właśnie na taką mam ochotę. Niecałe 150 stron, które można zacząć czytać w dowolnym miejscu. Brak akcji, dialogów, po prostu przemyślenia człowieka opuszczającego kraj. Kilka szczególnie przypadło mi do gustu np.:
"Każde życie toczy się bez pytania, nawet w wypadku, gdyby jego właściciel wcale takiego życia nie chciał."

Michał | 2011-07-04
Przeczytana: 03 lipca 2011

Książka nie jest dla każdego, czyta się ją dosyć ciężko, najlepiej by było, aby przeczytać ją jednym ciągiem - nie ma w niej żadnych przerw, rozdziałów, większych akapitów. Autor prowadzi monolog, który jest tytułową deklaracją celną - niekiedy odnieść można wrażenie, że prowadzi własną spowiedź.

Z punktu widzenia "czy książka mnie się podobała" powiem od razu, że nie. Styl Ćosicia męczy, często był dla mnie niezrozumiały, równie dobrze mogłem zacząć i/lub skończyć czytać w dowolnym momencie książki, a ze zrozumieniem wyszłoby na to samo. Momentami monolog ten mnie zaczynał drażnić - odnosiłem wrażenie, że narrator przesadza i wręcz zaczyna marudzić. Złość wzrastała wraz z kolejnymi stronami, wraz z kolejnymi rozrachunkami, deklaracjami, lecz szybko mijała, gdy dopuszczałem ponownie na pierwsze miejsce sens tego przesłania, czyli drugi punkt widzenia - jaka była idea Autora.

A Idea była nietuzinkowa. Oto w przededniu nowego rozdziału życia B. Ćosić postanawia rozliczyć się ze...