Rola mojej rodziny w światowej rewolucji

Bora Ćosić Wydawnictwo: Czarne literatura piękna
Uloga moje porodice u svetskoj revoluciji
literatura piękna
Danuta Cirlić-Straszyńska
Belgrad Serbia Jugosławia literatura serbska

Groteskowa to książka, napisana z ironią. Przyznam jednak, że słuchając opinii znajomych miałem nadzieję na lepszą zabawę słowem. Pozycja z kategorii: należy samemu przeczytać i poznać, aby wyrobić swoje własne zdanie.

Książka wpadła w ręce więc przeczytałem. Przez 139 stron szybko się przeleciało. W kilku miejscach pojawił się uśmiech ale całość nie zrobiła na mnie większego wrażenia.

Książka opisuje absurdalne (ale na pewno prawdziwe ze względu na czas akcji) losy jugosłowiańskiego chłopca i jego rodziny w czasach komunizmu.

Można przeczytać, a jak się tego nie zrobi to nic się nie...

Świetne poczucie humoru, wartka i porywająca narracja, barwne postaci. Ta książka wręcz opływa komizmem, choć autor nie zawsze śmieje się z zabawnych rzeczy. Bardzo polecam:)

Nie mam pojęcia, czy w takiej rodzinie długo bym wytrzymał. Na pewno swoje zrobiły też wydarzenia dziejowe, które odbywały się gdzieś tam w tle. Może właśnie spojrzenie dziecka na to wszystko było najlepszą receptą? Czasem było to podejście absurdalne, komiczne, jednak im bliżej końca, tym więcej w tym wszystkim było realizmu, aż w końcu groteska sięgnęła szczytu.

W sposób lekki pisane o trudnych czasach.
Perspektywa dziecka, które myśli, że ta nienormalność jest normalnością - przecież nie zna innych czasów...

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dyskusje

• 2014
  • Literatura bałkańska
  • Bałkańskie
  • Bałkany
  • Czarne
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Rola mojej rodziny w światowej rewolucji