Arnold: Edukacja Kulturysty

2005-05-01
83-920107-2-8
Filip Zubuczewski
Arnold Schwarzenegger Kulturystka Autobiografia

Okładka książki The New Encyclopedia of Modern Bodybuilding Bill Dobbins, Arnold Schwarzenegger
The New Encycl... Bill Dobbins, Arnol...
Okładka książki Facet 2.0. Droga do fizycznej i mentalnej przemiany w samca alfa Adam Bornstein, John Romaniell, Arnold Schwarzenegger
Facet 2.0. Dro... Adam Bornstein, Joh...

Autobiografia + na końcu trochę o treningu. Dla fanów.

Autobiografia + na końcu trochę o treningu. Dla fanów.

Zdecydowanie rewelacja, znajdziemy tutaj biografię Arnolda, a także informacje na temat treningu siłowego które mogą posłużyć do samorozwoju. Autor wielokrotnie podkreśla istotę pozytywnego myślenia, wspominane są słowa Platona, a także, pojawia się narracja stoicka. Edukacja Kulturysty to książka która może rozwinąć zarówno fizycznie jak i psychicznie.

Książka składa się z dwóch części: pierwsza to krótka notka biograficzna (coś a la "Pamięć absolutna"),druga natomiast to zespół rad, jak (bo zdaniem autora to najważniejsza rzecz) wykonywać ćwiczenia. Jest też wzmianka po co je wykonywać (m.in motywacja),czyli czynnik psychologiczny, który jest olewany przez wielu "wielkich" ludzi. Dla mnie to zespół, które mogę dzisiaj wdrożyć na treningu.

Książka "Arnold Edukacja Kulturysty" opowiada o życiu Autora oraz przedstawia program treningowy ułożony przez Arnolda. Jest to książka bardzo wciągająca i jeśli chodzi o program treningowy - na pewno pożyteczna.

Pierwsza część książki jak już wcześniej wspomniałem traktuje o życiu Autora. Arnold opowiada tutaj o swoim dzieciństwie, przygodach z wieloma sportami, które z czasem już do niego nie przemawiały. Jednak pewnego dnia zaczął chodzić na siłownię, która rozpaliła jego serce i stała się pasją na całe życie. Zaczął się rozwijać, poznał wielu ludzi, poprzez ogrom poświęceń zaczął osiągać sukcesy na skalę światową budując wspaniałe ciało. No właśnie - poświęcenie. Czy w wielu sytuacjach było to dobre poświęcenie? Moim zdaniem przedkładanie siłowni nad relację z rodziną i innymi ludźmi (co Autor przedstawia w swojej historii) nie jest dobre. To mi się nie podobało.
Ale pomijając kwestie moralne, z którymi się nie zgadzam z Autorem (było ich kilka, jedną przytoczyłem, reszty już nie będę) to muszę przyznać, że jego historia tak mnie wciągnęła, że przeczytałem pierwszą część za jednym razem.

Druga część książki zawiera program treningowy składający się z trzech planów (czterech, wliczając plan wstępny, przygotowujący do siłowni),każdy na dany etap rozwoju. Tutaj się zbyt wiele nie wypowiem, ponieważ sam dopiero zaczynam przygodę z siłownią na poważnie, ale czytając opracowałem plan wykorzystując ćwiczenia, które Arnold tutaj umieścił. W tej części Autor przygotował dla nas oprócz wymieniania ćwiczeń, również opis jak wykonywać te ćwiczenia co jest bardzo pomocne, bo zauważyłem, że kilka ćwiczeń które robiłem wykonywałem źle, więc na pewno pomoże mi to w poprawie mojej techniki.

Podsumowując, historia Arnolda mimo kilku moralnych kwestii, które mi się nie podobały bardzo mnie wciągnęła a na programie treningowym myślę, że będę się opierał w dalszej podróży z siłownią i na pewno będę korzystał z rad Autora. Życzę miłego czytania.

Zanim kupiłem książkę, to poszukiwałem w google lektury, która pozwoli mi pogłębić wiedzę z zakresu ćwiczeń i rozbudowy ciała. Do wyboru miałem kilka pozycji, natomiast wybór padł na tę książkę. Czy warto? Sama wiedza, dla osoby która ma już jakieś doświadczenie z ćwiczeniami i siłownią jest dość podstawowa i przestarzała (książka wydana w 1977 roku),natomiast pojawiły się też pewne nowości, z którymi wcześniej nie miałem styczności. Jednkaże pozycja dostała ode mnie 10/10 z innego powodu, a mianowicie za pierwszą część ksiażki, czyli historie Arnolda. Droga, którą podążał na szczyt kulturystki, z opisem towarzyszących mu emocji i uczuć, była i jest dla mnie niesamowitą inspiracją do działania. Mimo wielu wyrzeczeń, był niewiarygodnie zdeterminowany by osiągnąć cel. Arnold nie tylko chciałbyć najlepszym kulturstą, ale rownież odkryć, poznać i testować limity własnego ciała. Był uważnym obserwatorem, co powzoliło mu na odkrywanie i próbowanie nowych rzeczy, które w konsekwencji pozwoliły mu na zbudowanie ogrmonego ciała. Dlatego te książkę polecam każdemu. Ukazuje jak ważna w budowaniu sylwetki jest umiejętność obserwacji własnego ciała, nie poddawanie się utartym schematom zaczerpniętym z internetu, eksperymentowanie z różnymi formami trenigu i ćwiczeń, by wycisnąć ze swojego ciała jak najwięcej.

Jako rozgrzewka, przed Pamięcią absolutną Arniego + atlas ćwiczeń Arnolda

Jako rozgrzewka, przed Pamięcią absolutną Arniego + atlas ćwiczeń Arnolda

Książka na pewno dla kogoś kto zaczyna przygodę z siłownią i chcę poznać trochę historii Arnolda ;). Znajdziemy w niej zarówno biografię największego kulturysty wszechczasów i jego wskazówki co do treningów, diety jak i stylu życia. Polecam.

Pozycja idealna dla osob, które nie tylko interesują się sportem, ale też i dla wszystkich rozwojowcow, tych co szukają informacji o tym jak być lepszym, jak robić progres, jak osiągać cele. Tutaj znajdziecie odpowiedzi na powyższe pytania.

Pozycja obowiązkowa

Pozycja obowiązkowa

Nawet jeśli nie zamierzasz zostac kulturystą to warto przeczytać.

Nawet jeśli nie zamierzasz zostac kulturystą to warto przeczytać.

• Sport
  • 1. Książki