rozwiń zwiń

Data 1. wydania:
2012-10-01
Magdalena Słysz, Andrzej Niewiadomski
Schwarzenegger

Okładka książki Facet 2.0. Droga do fizycznej i mentalnej przemiany w samca alfa Adam Bornstein, John Romaniell, Arnold Schwarzenegger
Ocena 5,5
Facet 2.0. Dro... Adam Bornstein, Joh...
Okładka książki The New Encyclopedia of Modern Bodybuilding Bill Dobbins, Arnold Schwarzenegger
Ocena 7,7
The New Encycl... Bill Dobbins, Arnol...
Okładka książki Jak osiągnąć sukces. Bodybuilding dla mężczyzn Bill Dobbins, Arnold Schwarzenegger
Ocena 6,0
Jak osiągnąć s... Bill Dobbins, Arnol...

Autor pomija wiele szczegółów ze swojego życia, ale nie można mu zarzucić an tegoż miał fascynujące życie, ani tego, że książę czyta się bardzo, bardzo dobrze!

Cokolwiek by o Arnoldzie nie napisać, faktem niezaprzeczalnym jest, że osiągnął sukces. Światowy sukces! Niewiele jest na świecie osób, którem mogą się pochwalić takim życiorysem.
Jego samozaparcie, motywacja, własna wizja przyszłości może być podstawą do niejednego podręcznika coaching'owego.
Czytając kolejne rozdziały książki, widzimy jak Arnold dorasta. Już jako 10-latek marzy o wyjeździe do Ameryki. 15 latek zaczyna ćwiczyć kulturystykę. Mając 20 lat zdobywa pierwszy tytuł Mister Olimpia. Zdobycie go jest trampoliną do wyjazdu za ocean. Początki są trudne, bo i kasy nie ma i języka się nie zna. A jak już pozna, to akcent robi swoje.
Joe Weider to pierwsza bardziej znana postać w życiu Arnolda (a kilka znanych osób jeszcze pozna). Jego kulturystyczny patron. Dzięki niemu i sportowi zarabia pierwsze pieniądze, które inwestuje w nieruchomości. Zaczyna też szukać miejsca w filmie. Conan robi kasowy sukces. Potem jest już tylko lepiej, T-800. Pojawia się Maria Shriver - siostrzenica JFK. Dopełnieniem życiorysu jest start w wyborach na gubernatora Kalifornii. W międzyczasie jest jest filantropem, aktywistą, patronem.
Tak, pisze też o zdradzie.
Arnold to postać barwna i kontrowersyjna. Megaloman, jak piszą niektórzy. I cóż z tego? Lepiej nim być i coś po sobie zostawić, niż być wiecznym malkontentem.

pozycja obowiązkowa dla fana Arnolda. Pozytywnie nastrajająca opowieść o życiu idola lat 90, polecam również osobom, dla których to gwiazda dawnego kina :)
dobra jako motywator do działania

dobra jako motywator do działania

...great american dream. Wspaniała i bardzo motywująca historia. Mój idol z dzieciństwa, kupując książkę liczyłem na mnóstwo smaczków zza kulis powstawania predatora terminatora i masy innych filmów, przeliczyłem się....mimo to dobrze się czytało, aż do czasów gubernatora. Kiedy wszedłem w okres jego politycznej kariery strasznie zaczęło mnie to męczyć stąd ta ocena.

Autobiografia ciekawa i ekscytujaca, ale tylko do pewnego momentu. Ma się wrażenie, że ten człowiek tylko wygrywał w życiu. Dużo amerykanskiej megalomanii, niemniej jednak trzeba oddać, że sama postać jest bardzo interesujaca i sam start swojej kariery zawdziecza tylko sobie. Dalej, mam spore watpliwosci czy to tylko jego upór czy kwestia kontaktów, a pewnie jedno i drugie. Część dot. hollywood i pracy gubernatora dużo mniej ciekawa vs bodybuilding world. Osobiście uważam go za genialnego promotora w swiecie kulturystyki, mistrza w swoim fachu, aktora który wprowadził nowy pierwiastek w ten świat. Jednocześnie mam mieszane uczucia co do reszty, w tym głównia świata polityki.

Bez owijania w bawełnę obszerna autobiografia. Trochę amerykańskiej megalomanii i naj...lepszości, ale to w końcu Arnold!

7,25*

7,25*

Na podstawie tej biografii powinna powstać adaptacja filmowa zagrana przez Arnolda xD
Opowieść o tym, jak z chłopaczka z austriackiej mieściny małymi krokami staje się publiczną osobą odnoszącą sukces. I to praktycznie na każdej płaszczyźnie której się tknął. Jednak zanim to wszystko zdobywa, efekt poprzedzony jest ciężką pracą- i takie przesłanie miała dla mnie ta książka. Bardzo ciekawie opisana, zwłaszcza etapy związane z kulturystyką i hollywood; jednak to tylko wierzchołek działalności Arnolda.
Po książkę siegnąłem akurat z jakiegoś personalnego poradnika, zasady w niej zawarte w zupełności pokrywają się z "Pamięcią absolutną", do tego dostajemy wyśmienitą fabułę w postaci życia aktora. Z czystym sumieniem mogę polecić, warto sobie zapodać w chwili zwątpienia we własne siły.

Plotka mówi, że książka Total Recall, czyli autobiografia Schwarzeneggera, została napisana tylko po to, żeby aktor mógł się wytłumaczyć ze zdrady swojej żony. W skrócie – publikacja autobiografii miała na celu wybielić jego postać i ograniczyć szkody, które wyrządziło wypłynięcie na jaw jego sekretu. A sekret to nie byle jaki, bo okazało się, że przez czternaście lat ukrywał nieślubne dziecko, które zrobił ze swoją gosposią… Afera zepsuła mu wizerunek i zupełnie się temu nie dziwię, szczególnie, że obraz aktora wyłaniający się z książki sugeruje, że Arnold był lubiany, choć do świętych nie należał. A bardzo zależało mu na nieposzlakowanej opinii.

Niezależnie od tego, że autobiografia Schwarzeneggera jest raczej laurką, to i tak pokazuje fascynującą historię człowieka, który własnym uporem i ciężką pracą osiągnął chyba wszystko, co było do osiągnięcia. Schwarzenegger jest prawdziwym self-made manem. Urodził się w Austrii, a do Stanów przyjechał bez grosza przy duszy. Z pomocą przyjaciół oraz ludzi, którzy wierzyli w jego talent, udało mu się osiągać wszystko, co sobie zamierzył.

Trudne początki

Schwarzenegger podnoszeniem ciężarów zainteresował się przypadkiem. Jeden z nauczycieli kazał mu przygotować esej o tym, co go zainteresowało w gazecie. Napisał więc o kulturyście, który wyciskał kilogramy i nosił okulary. Arnolda zdziwiło to, że kulturysta może być także inteligentny. A później przyszła praktyka.

Już w wieku 14 lat zaczął regularnie ćwiczyć.Przysiady robił, gdy mama mu robiła śniadania. Wszystko było podporządkowane pod ćwiczenia. Później już, gdy był w wojsku, potrafił zwiać z jednostki, żeby wziąć udział w konkursie bodybuilderskim. Wygrał.

A później udało mu się wyjechać do Stanów Zjednoczonych i poznać ludzi, którzy pozwolili mu rozwinąć skrzydła. Nie było to łatwe, bo nie znał dobrze języka, nie miał też przyjaciół, ani pieniędzy. Miał jednak dar do zjednywania sobie (większości) ludzi i szybko zyskał znajomości oraz możliwości. Zaczął wygrywać konkursy kulturystyczne, a jednocześnie uczył się, jak prowadzić biznes.

Amerykański sen

Ewidentnie aktor ma smykałkę do zarabiania pieniędzy. Właściwie od samego początku pobytu w Kalifornii rozglądał się za możliwościami robienia biznesów. Niektóre z jego pomysłów powodowały komiczne sytuacje, np. pomysł, żeby kupić kawałek ziemi na pustyni pod inwestycje, czy ten, żeby wejść do branży budowlanej i z napakowanymi kolegami murować kominy i piece. Schwarzenegger opisuje w jaki sposób przekonywali klientów – żeby stworzyć wrażenie profesjonalizmu, odgrywali sprzeczki po niemiecku. Robiło to na klientach wrażenie “europejskiej jakości” i ułatwiało negocjacje.

Zawsze jednak jego głównymi celami było wygrywanie konkursów dla kulturystów. Wkładał w to wiele wysiłku i udawało mu się to raz za razem. Już wtedy było widać, że to człowiek złożony z determinacji, ale także chętny do ciężkiej pracy oraz otwarty na nowe pomysły i propozycje.

Ćwiczenia i nauka

Schwarzenegger opisuje, że właściwie musiał siebie stworzyć na nowo. Dokładnie przytacza cały proces, który obejmował nie tylko doskonalenie ćwiczeń i ciała, ale także naukę języka, ekonomii, psychologii i wielu innych rzeczy. Im więcej wiedział, tym więcej go interesowało i tym więcej widział możliwości. Zapisywał się na kolejne kursy i uczył się coraz więcej. Poznawał też kulturę amerykańską i mentalność ludzi.

Opisuje tu swoje podejście do życia. W ogóle nie sądziłam, że Schwarzenegger jest takim śmieszkiem. Lubił szokować, robić żarty i żyć pełnią życia. Ten optymizm i podejście do ludzi na pewno mu pomogło w karierze (choć były momenty, gdzie także zaszkodziło; jak ten gdy jednego z ważniejszych producentów filmów zapytał, po co taki duży stół, tak małemu człowiekowi). Pomogła mu także otwartość na ludzi i pozytywne podejście.

Aktor opowiada także o przeróżnych inicjatywach, do których był zapraszany. Jedną z ciekawszych była wystawa w muzeum, na której on i kilku jego kolegów pozowało obok rzeźb słynnych artystów, np. Myśliciela Rodina. To musiało robić wrażenie.

Nowe wyzwanie

Później gdy w bodybuildingu osiągnął już wszystko co chciał, zaczął się rozglądać za nowym wyzwaniem. Padło na aktorstwo. Tu także nie było łatwo, szczególnie na początku. Musiał zrzucić sporo mięśni, żeby na ekranie nie górować nad innymi aktorami. Musiał także pracować nad zmiękczeniem swojego twardego akcentu.

Pierwsze były filmy akcji, później wymyślił sobie, że chce grać w komediach. To także mu się udało. W międzyczasie rozkręcił swoje biznesy i zaczął dostawać coraz większe gaże za kolejne role. To jest też moment kiedy relacja z Marią Shriver nabiera coraz więcej powagi. To jest ważna część jego życia, ponieważ jego przyszła żona pochodziła z politycznego klanu Kennedych, co zmieniło jego perspektywę oraz później ułatwiło karierę polityczną.

Od momentu nakręcenia Conana Barbarzyńcy wszystko zaczęło się toczyć coraz lepiej i szybciej. Kolejne role i kolejne biznesy. To Schwarzenneger wprowadził na rynek Hummera, czyli cywilną wersję wojskowego auta. On również jako jeden z pierwszych kupił samolot pasażerski i zarabiał na wynajmowaniu go liniom lotniczym.

Polityka

Gdy stał się międzynarodową gwiazdą filmową, to także przestało go kręcić. Zainteresował się możliwością startu na gubernatora Kalifornii. I to także mu się udało. Gdyby mógł, to by pewnie wystartował także na prezydenta USA. Natomiast zasady są takie, że prezydentem USA może być tylko ktoś, kto się w stanach urodził, więc dla Austriaka ta ścieżka była niedostępna.

600 stron

O ile na początku czytało się tę książkę doskonale, o tyle pod koniec byłam już znużona. Za długo, zbyt szczegółowo, do tego bardzo dużo polityki. Z jednej strony rozumiem, że jego życie właściwie cały czas się wokół polityki obracało, z drugiej jednak strony uważam, że dałoby się te wspomnienia skrócić bez straty dla książki.

Na koniec zaczęło mnie też nużyć to, że autobiografia Schwarzeneggera jest utrzymana w laurkowatym stylu. Właściwie wszystko mu się udawało, a jeśli nawet czasami przegrywał, to i tak jest to pokazane jako coś, co go tylko wzmocniło. Niezależnie od tego, niewątpliwie miał ciekawe życie i dużo się napracował, żeby tak wyglądało. Szanuję.

Sekret

Jeden z ostatnich rozdziałów Total Recall, zatytułowany “Sekret”, zdradza nam szczegóły historii z nieślubnym dzieckiem. Rozumiem, że taki układ książki miał na celu najpierw pokazać go jako człowieka sukcesu, żeby na końcu czytelnikowi łatwiej było wybaczyć skok w bok i wielką tajemnicę. Poniekąd udało mu się spełnić to zadanie. Tylko poniekąd, ponieważ to, co zrobił, trudno jest zracjonalizować i sensownie wytłumaczyć.

Autobiografia Schwarzeneggera to niewątpliwie ciekawa książka. Aktor udowodnił, że ciężka praca popłaca. Chociaż trzeba też przyznać, że bez uporu, szczęścia, pozytywnego podejścia oraz pewnej dozy cwaniactwa, nie osiągnąłby pewnie tak spektakularnego sukcesu.

Czy ktoś mi powie dlaczego ta książka jest tak droga na allegro i olx? Na czym polega jej fenomen? Skończony dodruk i nigdzie nie można kupić?