Na pokuszenie

Seria: Czarna seria
Wydawnictwo: Czarna Owca
joly_fh

Na posiedzeniu zarządu niewielkiej spółki deweloperskiej OKZ Development ma być wzniesiony toast dla uczczenia podpisania umowy kredytowej z bankiem. Dyrektor finansowy i syn jednego z założycieli spółki pada trupem po wypiciu małego łyczka szampana. Jego brat, także członek zarządu, podejrzewa otrucie. Wezwany na miejsce komisarz Zakrzeński z KSP nie wierzy w tego typu „staromodną” zbrodnię, ale wkrótce musi stawić czoło faktom – w kieliszku denata rzeczywiście był cyjanek. Kilka dni później od ciosów w głowę ginie kolejny członek zarządu. Zakrzeński i współpracujący z nim ekscentryczny prokurator Wilk mają coraz to nowe hipotezy, z których żadna jednak w przekonywający sposób nie wyjaśnia tych śmierci.

źródło opisu: Czarna Owca, 2014

• Czarne liście
  • Tajemniczy brat
  • Dziewczyna z Bostonu
  • Droga do domu
  • Przekonaj mnie, że to ty
  • Przepisy na miłość i zbrodnię
  • Piękny sekret
  • Raz na zawsze
Niebezpieczne kłamstwa
Becca Fitzpatrick

7,45 (524 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

7 (3 ocen i opinii)
Droga do domu
Yaa Gyasi

8 (65 ocen i opinii)
Przekonaj mnie, że to ty
Anna Karpińska

7 (4 ocen i opinii)
Przepisy na miłość i zbrodnię
Sally Andrew

Raz na zawsze
Andreas Pflüger

7 (21 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Oficjalna recenzja
Bartosz książek: 26

Klasyczne morderstwo

W dobie kryminałów nowoczesnych, gdzie pisarze serwują coraz to wymyślniejsze fabuły i sposoby uśmiercania bohaterów, PM Nowak postawił na tradycję.  Nieśpieszne, niemal ślimacze tempo akcji, klasyczni bohaterowie i co chyba najważniejsze, śmierć niemal wyjęta z kart powieści Agathy Christie.

Gdy Nowak odbierał w zeszłym roku wyróżnienie za najlepszy debiut z rąk Janiny Paradowskiej na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału, wydawał się zaskoczony tym faktem. Nagroda w pełni pisarzowi się należała, a jej zasadność udowodnił kolejną powieścią. „Na pokuszenie” rozpoczyna się klasycznym do bólu morderstwem, gdzie w zamkniętym pomieszczeniu nagle jedna osoba opuszcza ziemski padół w sposób niekoniecznie naturalny. W jej ostatnim tchnieniu czuć migdały, co może oznaczać tylko jedno – cyjanek. Ograniczona do minimum liczba podejrzanych, trucizna i jedno feralne miejsce. Pachnie mistrzynią kryminału, ale Nowak nie zdecydował się na podążanie ścieżką wyznaczoną przez Christie. Przynajmniej, nie do końca.

Wszystko toczy się jak na klasyczny kryminał przystało. Morderstwo, niejasne motywy i komplikacje, wynikające po części z przywar samych prowadzących sprawę. Umieszczenie akcji w środowisku lokalnych szych tylko dodało smaczku. Każda z postaci reprezentuje schematy dobrze znane z telewizji czy prasy. Zarozumiały prezes, puszczalska sekretarka czy synalek umieszczony w zarządzie i nieznający się praktycznie na niczym. Do tego dochodzi duet Zakrzeński-Wilk. To wszystko daje wybuchową mieszankę, ale z bardzo długim zapłonem. Akcja rozkręca się bardzo powoli, ale mimo tego, wciąga. Nowak opisuje rzeczywistość w sposób niemal urzędniczy, lecz w swoim stylu. Czuć miękkość języka i mimo tego, że pojawia się coraz to więcej faktów, trudno się w nich pogubić. Wszystko jest jasne i klarowne, co w żadnym przypadku nie pozbawia czytelnika zabawy w odgadywaniu kim może być morderca. Szczególnie, że w trakcie rozwoju fabuły pojawia się także trup numer dwa. Zupełnie nie pasujący do dotychczasowej rozgrywki na szczytach lokalnej władzy. Brak motywu wydaje się tematem przewodnim całej powieści.

Nowak bardzo sprawnie pokazał mechanizmy kierujące ludźmi sukcesu, choć zrobił to odrobinę „po łebkach”. Brakuje większego zagłębienia się w temat (autor pokazał, że potrafi to zrobić opisując opcje walutowe). Jednak największy zarzut jaki można postawić książce, to brak wyczuwalnej „chemii” między głównymi bohaterami. Zakrzeński daje się polubić, Wilk tym bardziej, ale zestawieni razem sprawiają wrażenie zupełnie niedopasowanych. I nie jest to klasyczny zabieg fabularny, gdzie pod koniec stają się najlepszymi przyjaciółmi popijającymi piwo w barze. Nie wydaje się również, żeby miało to kiedyś nastąpić. Być może tak właśnie powinno być, a czytelnik jest już na tyle przesiąknięty schematami, że nie dostrzega nic poza nimi.

„Na pokuszenie” to doskonała odskocznia od nowoczesnych kryminałów, podana w interesującym, bo polskim sosie.

Bartosz Szczygielski

Bed | 2014-05-05
Przeczytana: 01 maja 2014

Mój pierwszy kryminał tego autora okazał się udanym eksperymentem. Może rzeczywiście jest coś z klasycznego ujęcia tematu w utworze, chociaż akcja dzieje się we współczesnej Warszawie a konkretnie w siedzibie firmy deweloperskiej a nawet podczas zebrania rady. Właśnie wtedy jeden z członków zostaje zamordowany. Wydawałoby się, że policja będzie mieć ułatwione zadanie, ale z biegiem czasu wszystko się komplikuje. Wychodzą na jaw tajemnice i skryte wzajemne urazy.
Książkę czyta się przyjemnie. Żaden z bohaterów nie jest ideałem a mordercę można samemu odkryć. Dobra rozrywka. Na pewno poszukam innych książek tego autora.

Anna | 2016-03-22
Przeczytana: 22 marca 2016

Tym razen nie jest już tak dobrze, jak w pierwszej części.

Autor nie mógł się zdecydować czy klasyczna zagadka zamkniętego pokoju jak u Christie czy Californication.
Łatwość, z jaką policjant prowadzący sprawę wskakuje do łóżka kolejnym bohaterkom jest tak niewiarygodna, że aż śmieszna, a cała książka traci na wiarygodności.

Rozwiązanie zagadki też nie poraża. Nie jest ani spektakularne, ani błyskotliwe. Całość ratuje postać prokuratora Wilka i ogólna łatwość pisania, którą Autor niewatpliwie posiada.

Na razie się jednak nie zniechęcam, bo przeciez nie było wcale tak bardzo źle :)

Nina | 2016-01-07
Na półkach: Ebook, Przeczytane
Przeczytana: 07 stycznia 2016

Znowu nie zaczęłam od początku, ale nie sądzę, żeby to miało jakieś znaczenie. "Na pokuszenie" to drugi tom z serii o prokuratorze Wilku i komisarzu Zakrzeńskim. Bardzo dobry kryminał, akcja toczy się niespiesznie, krew nie leje się strumieniami, zagadka kryminalna prawie nie do rozszyfrowania (ja do końca miałam wątpliwości i zakończenie mnie zaskoczyło). Czyta się świetnie, gdyby nie to, że trzeba było iść do pracy, pewnie bym się nie oderwała :) Polecam gorąco.

emindflow | 2014-03-25
Przeczytana: 24 marca 2014

PM Nowak wyraźnie rozkręca się. Jego druga powieść "Na pokuszenie" jest znacznie lepsze od debiutu "Ani żadnej rzeczy..."
Można już wyraźnie mówić o charakterystycznych cechach tego autora wyróżniających go na tle coraz liczniejszej konkurencji. Jego powieści osadzone są w realiach współczesnej Polski zachowując klimat i strukturę znane z książek A.Christie - jeden wątek, jeden czas i miejsce akcji, ograniczona i zamknięta liczba podejrzanych. Nie ma tu epatowania grozą ani przemocą, krew leje się oszczędnie, mamy za to całkiem zgrabną łamigłówkę logiczną i obiecujący duet śledczych - prokuratora Wilka i komisarza Zakrzeńskiego.
Pewnie można by jeszcze pogłębić niektóre epizody czy bardziej rozbudować główne postacie, ale i tak całość pozostawia dobre wrażenie.
Z zainteresowaniem będę śledził kolejne książki tego autora.
Jeśli ktoś szuka lekkiej, ale wciągającej lektury pozwalającej odetchnąć po ciężkim dniu to z pełnym przekonaniem mogę polecić "Na pokuszenie"....

Meowth | 2016-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2016

Przykład na to, że dobry kryminał wcale nie musi pochodzić ze Skandynawii. :)

Książka w pewien sposób przypominała mi klimatem i spokojną logiką stare kryminały w niezłym stylu, takie, jakie pojawiały się dawniej w seriach np. Z Kluczykiem czy Z Jamnikiem. I nie trzeba ani żadnych mrocznych sekretów sprzed lat jako motywu morderstwa, ani wanny krwi, ani wyjątkowej brutalności mordercy, ani żadnych dewiacji seksualnych (no, chyba że ktoś zaliczyłby do takowych skłonność jednego z bohaterów do szybkiego seksu z nowo poznanymi kobietami). Akcja toczy się zgrabnie, nie ma żadnych niepotrzebnych z punktu widzenia intrygi kryminalnej wątków, a zakończenie jest dosyć zaskakujące. Przyznam, że "Na pokuszenie" stanowiło miłą odskocznię od ponurych i wypełnionych okrucieństwem kryminałów z mroźnej Północy. Chętnie poczytałabym jeszcze coś równie logicznego, spokojnego i klarownego.

Agro | 2015-11-17
Przeczytana: 16 listopada 2015

Debiutancka powieść Nowaka zaliczyła u mnie trzy gwiazdki. Jednak teraz autor pokazał lepsze oblicze, rozkręcił się i wszystko wskazuje ze będzie tylko lepiej.
„Na pokuszenie” to klasyczny kryminał gdzie autor czerpie inspiracje od najlepszych pisarzy gatunku. I dobrze bo stworzył ciekawą powieść bez udziwniania, lania wody czy tanich chwytów podkręcających fabułę. Wszystko jest wyważone i oszczędne. Mała liczba osób zamieszanych w zbrodnie, ograniczone miejsce przestępstwa i każdy jest podejrzany w równym stopniu a dodatkowo ciekawy duet komisarza i prokuratora.. dla wielbicieli kryminałów całkiem dobra zabawa.
Nowak wychodzi obronną ręką a ja chętnie przeczytam kolejny kryminał z Zakrzeńskim i Wilkiem.

Gośka | 2014-05-28
Przeczytana: 28 maja 2014

Ożarowo, pod Warszawą. Firma OKZ Development, zajmująca się budową i sprzedażą osiedli mieszkaniowych. Godzina 11 rano. Posiedzenie zarządu składającego się z pięciu osób. Prezes rozlewa szampana, wszyscy piją, po czym jeden z członków zarządu pada martwy. Cyjanek.Poza zarządem na piętrze znajdowała się tylko sekretarka., czyli w kręgu zainteresowań policji znajduje się pięć osób.
Na miejsce zdarzenia przybywa komisarz Jacek Zakrzeński, i to on ma poprowadzić śledztwo. Chociaż początkowo nie wierzy, by było to morderstwo z użyciem trucizny, szybko się przekonuje, że jednak jest to poważna sprawa. W śledztwie pomagają mu miejscowi policjanci, zwłaszcza podkomisarz Marta Zychowicz. No i oczywiście sprawę prowadzi prokurator Wilk. Wydaje się, że zamknięte grono podejrzanych szybko wskaże na winnego, jednak okazuje się, że nikt praktycznie nie mógł tego zrobić. Chociaż każdy miałby jakiś powód, by pozbyć się ofiary, nikt nie miał sposobności, by morderstwo przeprowadzić. Sprawę...

Mandarynka | 2015-03-11
Przeczytana: 11 marca 2015

Dobry Polski kryminał. Akcja może nie biegnie w zawrotnym tempie, ale pokazuje prawdziwy przebieg śledztwa. Świetne dialogi i dobrze nakreślone charaktery bohaterów, które dodają powieści humoru ale i autentyczności, naturalności. Cała sytuacja jest świetnie opisana, każdy ruch, czy dialog bohaterów jest całkowicie na miejscu.
Autor świetnie wyprowadza na manowce nasze podejrzenia, pierwszy raz nie wiedziałam kto zabił.
Fabuła przypomina kryminały Agathy Christie.
Zdecydowanie polecam.

panopos | 2014-02-23
Przeczytana: 22 lutego 2014

Podobnie jak "Ani żadnej rzeczy..." dobry polski kryminał, tym razem z kręgów polskiego biznesu budowlanego. Jak zwykle niezawodni komisarz Zakrzeński i prokurator Wilk oraz jego przyjaciel z "Super ekspresu " lub "Faktu" zwanego tutaj "Super prawdą". Kilka interesujących postaci wręcz "archetypicznych" np. młody Kulak i jego ojciec, Aga Pająk. Komisarz zbyt chce dorównać Borewiczowi. Niestety nie inteligencją, a liczbą zaliczanych spódniczek, co o mało źle się nie kończy (dla niego oczywiście). I na tym polu Borewicz był jednak lepszy. Dobra lektura na weekend bez mankellowskiego zacięcia. Bo obserwacje społeczne oczywiście są "trochę są", ale mogłyby być bardziej dojrzałe.

figlarna24 | 2014-03-03
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 03 marca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

PM Nowak jest językoznawcą, tłumaczem. Mieszka na warszawskiej Ochocie i piszę. Jest autorem "Ani żadnej rzeczy...", za którą został wyróżniony nagrodą na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału 2013 roku.

Na spotkaniu akcjonariuszy spółki deweloperskiej podczas poczęstunku szampanem jeden z akcjonariuszy - Krzysztof Oleńczuk pada martwy. Brat Krzysztofa , Witold, który jest byłym żołnierzem wyczuwa zapach gorzkich migdałów, co jasno dowodzi, że ofiara została otruta cyjankiem.

Natychmiast zostaje wezwana policja, a sprawę przyjmuje na swoje barki Zakrzewski. Policjant ustala, że w spotkaniu akcjonariuszy brało udział tylko pięć osób. Chciwy prezes spółki - Zawirski, Jan Kulak, bracia Witold i Krzysztof Oleńczuk oraz Anna Szulc. Zaczyna przesłuchiwać kolejno po sobie obecnych i jednocześnie świadków zdarzenia i według ich zeznać okazuje się, że żaden z pozostałej czwórki nie miał technicznie możliwości wsypać Krzysztofowi Oleńczukowi trucizny do kieliszka. Lecz kiedy policjant...