Na pokuszenie

Seria: Czarna seria
Wydawnictwo: Czarna Owca
joly_fh

Na posiedzeniu zarządu niewielkiej spółki deweloperskiej OKZ Development ma być wzniesiony toast dla uczczenia podpisania umowy kredytowej z bankiem. Dyrektor finansowy i syn jednego z założycieli spółki pada trupem po wypiciu małego łyczka szampana. Jego brat, także członek zarządu, podejrzewa otrucie. Wezwany na miejsce komisarz Zakrzeński z KSP nie wierzy w tego typu „staromodną” zbrodnię, ale wkrótce musi stawić czoło faktom – w kieliszku denata rzeczywiście był cyjanek. Kilka dni później od ciosów w głowę ginie kolejny członek zarządu. Zakrzeński i współpracujący z nim ekscentryczny prokurator Wilk mają coraz to nowe hipotezy, z których żadna jednak w przekonywający sposób nie wyjaśnia tych śmierci.

źródło opisu: Czarna Owca, 2014

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

Oficjalna recenzja
Bartosz książek: 27

Klasyczne morderstwo

W dobie kryminałów nowoczesnych, gdzie pisarze serwują coraz to wymyślniejsze fabuły i sposoby uśmiercania bohaterów, PM Nowak postawił na tradycję.  Nieśpieszne, niemal ślimacze tempo akcji, klasyczni bohaterowie i co chyba najważniejsze, śmierć niemal wyjęta z kart powieści Agathy Christie.

Gdy Nowak odbierał w zeszłym roku wyróżnienie za najlepszy debiut z rąk Janiny Paradowskiej na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału, wydawał się zaskoczony tym faktem. Nagroda w pełni pisarzowi się należała, a jej zasadność udowodnił kolejną powieścią. „Na pokuszenie” rozpoczyna się klasycznym do bólu morderstwem, gdzie w zamkniętym pomieszczeniu nagle jedna osoba opuszcza ziemski padół w sposób niekoniecznie naturalny. W jej ostatnim tchnieniu czuć migdały, co może oznaczać tylko jedno – cyjanek. Ograniczona do minimum liczba podejrzanych, trucizna i jedno feralne miejsce. Pachnie mistrzynią kryminału, ale Nowak nie zdecydował się na podążanie ścieżką wyznaczoną przez Christie. Przynajmniej, nie do końca.

Wszystko toczy się jak na klasyczny kryminał przystało. Morderstwo, niejasne motywy i komplikacje, wynikające po części z przywar samych prowadzących sprawę. Umieszczenie akcji w środowisku lokalnych szych tylko dodało smaczku. Każda z postaci reprezentuje schematy dobrze znane z telewizji czy prasy. Zarozumiały prezes, puszczalska sekretarka czy synalek umieszczony w zarządzie i nieznający się praktycznie na niczym. Do tego dochodzi duet Zakrzeński-Wilk. To wszystko daje wybuchową mieszankę, ale z bardzo długim zapłonem. Akcja rozkręca się bardzo powoli, ale mimo tego, wciąga. Nowak opisuje rzeczywistość w sposób niemal urzędniczy, lecz w swoim stylu. Czuć miękkość języka i mimo tego, że pojawia się coraz to więcej faktów, trudno się w nich pogubić. Wszystko jest jasne i klarowne, co w żadnym przypadku nie pozbawia czytelnika zabawy w odgadywaniu kim może być morderca. Szczególnie, że w trakcie rozwoju fabuły pojawia się także trup numer dwa. Zupełnie nie pasujący do dotychczasowej rozgrywki na szczytach lokalnej władzy. Brak motywu wydaje się tematem przewodnim całej powieści.

Nowak bardzo sprawnie pokazał mechanizmy kierujące ludźmi sukcesu, choć zrobił to odrobinę „po łebkach”. Brakuje większego zagłębienia się w temat (autor pokazał, że potrafi to zrobić opisując opcje walutowe). Jednak największy zarzut jaki można postawić książce, to brak wyczuwalnej „chemii” między głównymi bohaterami. Zakrzeński daje się polubić, Wilk tym bardziej, ale zestawieni razem sprawiają wrażenie zupełnie niedopasowanych. I nie jest to klasyczny zabieg fabularny, gdzie pod koniec stają się najlepszymi przyjaciółmi popijającymi piwo w barze. Nie wydaje się również, żeby miało to kiedyś nastąpić. Być może tak właśnie powinno być, a czytelnik jest już na tyle przesiąknięty schematami, że nie dostrzega nic poza nimi.

„Na pokuszenie” to doskonała odskocznia od nowoczesnych kryminałów, podana w interesującym, bo polskim sosie.

Bartosz Szczygielski

Azazello | 2018-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2018

"Na pokuszenie" autorstwa PM Nowaka wypożyczyłem w bibliotece miejskiej. Na próbę, nie wiedząc kompletnie nic ani o Autorze, ani o samej książce. Po powrocie do domu sprawdziłem opinie na jej temat i, prawdę powiedziawszy, spodziewałem się co najwyżej przeciętnego kryminału. Jednakże już na początku lektury zostałem mile zaskoczony. Okazało się, że jest to bardzo dobra i wyjątkowo wciągająca powieść kryminalna (przeczytałem ją w dwa dni). Śledztwo prowadzone przez głównych bohaterów jest zawiłe, a zarazem cała sprawa jest realistyczna, natomiast postacie ciekawie i wiarygodnie zarysowane (bez zbędnej koloryzacji). Realistyczne są tu również relacje i konflikty pomiędzy członkami zarządu firmy, która jest małomiasteczkowym potentatem, a jej prezes jest liczącą się figurą wśród miejscowych notabli. Co za tym idzie - w bardzo wiarygodny sposób zostały przedstawione powiązania pomiędzy prowincjonalnym biznesem a elitami władzy na szczeblu lokalnym.

czytamcałyczas | 2018-06-09

Opłacało się kupić,bardzo dobra książka.Pisana,na temat.Bez pobocznych wątków.
Zaskakuję pomysłem.I treścią.

Lily76 | 2017-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2017

Druga część serii całkiem niezła, chyba lepsza od pierwszej, choć drażni mnie już trochę postać Zakrzeńskiego, który jakoś nie może się pohamować i w każdym tomie idzie do łóżka ze świadkiem. Dziwak Wilk bardziej przypadł mi do gustu, cóż, bywa i tak.

Sempai | 2017-10-23
Przeczytana: 23 października 2017

Drugie śledztwo prowadzone wspólnie przez prokuratora Wilka i komisarza Zakrzeńskiego jest jeszcze bardziej interesujące niż pierwsze. Zakończenie jest o wiele bardziej zaskakujące niż w pierwszej części. Mam nadzieję, że trzeci tom nie będzie rozczarowywał

Vemona | 2017-09-13
Przeczytana: czerwiec 2017

Kolejne śledztwo komisarza Zakrzeńskiego i prokuratora Wilka, pomysły ma autor ciekawe. Po wydarzeniach tego tomu pan komisarz chyba zmieni swoje upodobania do nawiązywania łatwych kontaktów z kobietami, zaś porkurator w ostatnich scenach zadziałał fantastycznie, nie spodziewałam się, że będzie zdolny do takich zachowań.

Hendoslaw | 2016-08-29
Przeczytana: 25 sierpnia 2016

Mimo niezbyt dobrej pozostawionej mojej opinii po poprzedniej części serii sięgnąłem po kolejną książkę autora i muszę przyznać, że jestem mile zaskoczony. Sama historia mnie po prostu wciągnęła. Można by nawet rzec, że jest to powrót do klasycznych kryminałów. Rozpoczynając od zbrodni po ogłoszenie rozwiązania zagadki w gronie wszystkich postaci. Nawet sam prokurator Wilk wydawał się tutaj mniej irytujący, a na koniec wręcz dorósł. Fabuła prowadzona przez różne teorie. Jedne mniej, drugie bardziej prawdopodobne, ale wszystko tworzy jedną całość. Wręcz do samego końca nie wiadomo, kto zabił i dlaczego.
To wszystko tworzy naprawdę bardzo dobrą pozycję. Warto się zapoznać.

Na spotkaniu OKZ Development dochodzi do wypadku. Podczas toastu upada jeden z pracowników. Co się wydarzyło? Na to pytanie postarają się odpowiedzieć komisarz Zakrzeński i prokurator Wilk.

Meowth | 2016-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2016

Przykład na to, że dobry kryminał wcale nie musi pochodzić ze Skandynawii. :)

Książka w pewien sposób przypominała mi klimatem i spokojną logiką stare kryminały w niezłym stylu, takie, jakie pojawiały się dawniej w seriach np. Z Kluczykiem czy Z Jamnikiem. I nie trzeba ani żadnych mrocznych sekretów sprzed lat jako motywu morderstwa, ani wanny krwi, ani wyjątkowej brutalności mordercy, ani żadnych dewiacji seksualnych (no, chyba że ktoś zaliczyłby do takowych skłonność jednego z bohaterów do szybkiego seksu z nowo poznanymi kobietami). Akcja toczy się zgrabnie, nie ma żadnych niepotrzebnych z punktu widzenia intrygi kryminalnej wątków, a zakończenie jest dosyć zaskakujące. Przyznam, że "Na pokuszenie" stanowiło miłą odskocznię od ponurych i wypełnionych okrucieństwem kryminałów z mroźnej Północy. Chętnie poczytałabym jeszcze coś równie logicznego, spokojnego i klarownego.

Ania | 2016-04-12

Niestety mimo najlepszych chęci nie udało mi się dotrwać do końca - dla mnie zwyczajnie nudne, co z tego, że jak u Agathy, cóż z tego, że intryga, nietuzinkowy komisarz, nieciekawy prokurator (jak większość), po prostu czytałam i zastanawiałam się: po co? W końcu odłożyłam, kiedy zostało mi niewiele stron do końca i dopiero wtedy poczułam ulgę. Uff...

Urszula Sergiel | 2016-03-24
Przeczytana: 23 marca 2016

Mam mieszane uczucia, bo z jednej strony jest to forma klasyki - wszyscy podejrzani mają motyw, niemal wszyscy mają możliwość popełnienia zbrodni, a liczba podejrzanych jest ograniczona miejscem i czasem.
Z drugiej strony - cała plątanina możliwości kończy się zaskakująco nijako, niespodziewanie rozczarowująco po 90% wodzenia od jednego podejrzanego do drugiego. By jednak w przypadku rozwiązania zagadki drugiego morderstwa błysnąć czymś nieprzewidywalnym.

Ogólnie duet Zakrzeński - Wilk jest dość specyficzny. Komisarz niby bystrzak, ale jakoś nie wzbudza we mnie podziwu. Prokurator niby buła, a rozwiązuje zagadki ciągami skojarzeń.

Wciąga, dobrze się czyta, a jednak brak mi jakiegoś szlifu, mocniejszego warsztatu, błysku

Anna | 2016-03-22
Przeczytana: 22 marca 2016

Tym razen nie jest już tak dobrze, jak w pierwszej części.

Autor nie mógł się zdecydować czy klasyczna zagadka zamkniętego pokoju jak u Christie czy Californication.
Łatwość, z jaką policjant prowadzący sprawę wskakuje do łóżka kolejnym bohaterkom jest tak niewiarygodna, że aż śmieszna, a cała książka traci na wiarygodności.

Rozwiązanie zagadki też nie poraża. Nie jest ani spektakularne, ani błyskotliwe. Całość ratuje postać prokuratora Wilka i ogólna łatwość pisania, którą Autor niewatpliwie posiada.

Na razie się jednak nie zniechęcam, bo przeciez nie było wcale tak bardzo źle :)