Brudna gra

Okładka książki Brudna gra Nikodem Pałasz
Okładka książki Brudna gra
Nikodem Pałasz Wydawnictwo: Muza Cykl: Wiktor Wolski (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Wiktor Wolski (tom 1)
Muza
2014-01-15
2014-01-15
literatura polska

ciekawe wątki choć opisy turniejów tenisowych za dokładne przez co nużące ,realistycznie opisana praca policji ,nietuzinkowy bohater, śmiała intryga.

Całkiem dobry kryminał.

Całkiem dobry kryminał.

Ciekawy wątek sportowy, całkiem prawdopodobny w realnym świecie. Czy jednak działanie Wolskiego jest możliwe w rzeczywistości? Cóż musicie sami przeczytać by to ocenić. W każdym razie czyta się z przyjemnością.

Nie mogę napisać że dobra. Znudziła mnie😭

Nie mogę napisać że dobra. Znudziła mnie😭

Lektura mnie nie porwała, aczkolwiek przyjemnie mi się ją czytało.

Lektura mnie nie porwała, aczkolwiek przyjemnie mi się ją czytało.

Bardzo dobry kryminał. Autor doskonale pokazuje, to czego zwykły oglądacz sportowy nie zna, drugą stronę, mroczną i paskudną, sportu na świecie. Fair play, wzorzec sportowy, człowiek zdrowy, silny i moralny... zaginęły w powodzi pieniędzy i sukcesu. Kto będzie się bawił w staromodny honorowy pojedynek - liczy się kasa, kasa, dragi i sex.
Bardzo podoba mi się kreacja Wiktora Wolskiego, gliny z krwi i kości, inteligentnego i z poczuciem humoru.

Bardzo podoba mi się kreacja Wiktora...

"Brudna gra" jest książką rozpoczynającą serię o inspektorze Wiktorze Wolskim. Ja nie jestem fanką tenisa ziemnego i nie mam o nim zielonego pojęcia🤣 Także nie do końca ona mi podeszła.

Według mnie książka jest za długa i za dużo w niej opisów technicznych dotyczących tenisa. Autor niby porusza w niej kontrowersyjne tematy, ale książka często nudzi. Może gdyby zamiast 544 stron miała max 300, wtedy napisana by była zwięźlej i lepiej by się ją czytało. Mierziły mnie również te zwroty po angielsku, wg mnie są zbędne.

Nikodem Pałasz, absolwent dziennikarstwa, obecnie właściciel firmy zajmującej się marketingiem sportowym, zadebiutował powieścią kryminalną „Brudna gra”. I przyznaję, że to jest to bardzo udane wejście na rynek polskich kryminałów. Stworzył serię z młodszym inspektorem, z Wydziału do Walki z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw Komendy Stołecznej w Warszawie, Wiktorem Wolskim, który ma za sobą również osiągnięcia sportowe, jako bokser.

Zamordowano Artura Malewicza, tenisistę, gwiazdę światowego formatu. Śledztwo w tej sprawie prowadzi inspektor Wolski ze swoim zespołem.

Powieść jak na debiut jest bardzo dojrzała, przemyślana i dobrze skonstruowana. Czytając ją i będąc świadkiem tego, co się wokół nas dzieje, czytelnik ma wrażenie, że cała historia mogłaby wydarzyć się naprawdę.

Okazuje się, że główny bohater, polska gwiazda światowego tenisa, nie jest taką kryształową postacią, jak go kreują media. Jest zamieszany w ustawianie meczy, korzystanie z płatnego seksu, doping. Mamy piękne opakowanie, świetny wizerunek, a w środku puszka Pandory.

Skądś to znamy, szczególnie ostatnio, kiedy okazuje się, że niektóre ze sławnych osób, z różnych dziedzin życia, mają drugie, mroczne oblicze. Znakomicie pokazano hipokryzję świata politycznego, który przymyka się oko na grzeszki światowego sportowca, bo przecież nie można burzyć tego pozytywnego obrazu, zbyt wiele interesów prominentnych ludzi, by ucierpiało.

Autor dobrze opisał wszystkie „brudne sprawy”, które dzieją się w świecie tenisa, łącznie z wykorzystywaniem seksualnym nieletnich zawodniczek przez trenera, o czym również już słyszeliśmy w mediach.

Nikodemowi Pałaszowi należą się również duże wyrazy uznania, za przedstawienie pracy policji bez lukrowania. Poruszył problem przemocy domowej, jaką stosują policjanci wobec swoich żon, czy partnerek oraz współpracy funkcjonariuszy z przestępcami.

Nie mogło również zabraknąć lekkiego romansu i znakomitego poczucia humoru, co dodaje kolorów tej powieści.

Na plus zaliczam również zakończenie książki, które zmusza czytelnika do sięgnięcia od razu po drugi tom serii z Wiktorem Wolskim - „Sam na sam ze śmiercią”, żeby się dowiedzieć, jaki będzie dalszy ciąg tej historii.

Świetny debiut i znakomicie się czyta. Powieść Nikodema Pałasza pokazuje świat tenisa, jakiego nie znamy. Okazuje się, że ta dyscyplina sportu, to jest naprawdę „Brudna gra”. Szczerze polecam.

Fabuła ujdzie, ale sposób pisania zabija wszelkie chęci do czytania, przynajmniej jak dla mnie. Dodatkowo nie podobały mi się wtrącenia angielskie, które mogłyby być wytłumaczone, a najlepiej usunięte z tej książki.

Od czasu do czasu warto oderwać się od autorów zagranicznych i przyjść po coś do czytania ze swojego rodzimego podwórka. Tak też zrobiłam i sięgnęłam po trylogię kryminalną o Wiktorze Wolskim, której autorem jest Nikodem Pałasz.
Wiktor Wolski inspektor Wydziału do Walki z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw Komendy Stołecznej Policji prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa polskiego tenisisty Artura Malewicza. Artur Malewicz to nie byle, jaki tenisista. To triumfator Wimbledonu, jeden z lepszych na świecie, a w Polsce zaszedł dalej niż Wojciech Fibak. Artur został zamordowany dzień po zdobyciu World of Championships w Londynie. Wiktor Wolski musi wniknąć w świat tenisa, który nie okazuje się być wcale taki biały jak się wszystkim wydaje. Dziwiki, narkotyki, alkohol oraz doping. Tym wszystkim otaczał się zamordowany. Wiktor musi dowiedzieć się, kto i dlaczego zabił gwiazdę światowego tenisa.
Wiktor Wolski to policjant, z którym jeszcze się nie spotkałam. Życie prywatne ma popsute, bo ojca zabili mu w 1990 roku, a sprawa nigdy nie została wyjaśniona, a akta tajemniczo zniknęły przy zmianie ustrojowej. Matka zmarłą, podobnie jak żona i dwójka dzieci. Te nieszczęścia nie spowodowały, że stoczył się na dno. Nie jest uzależniony od alkoholu czy narkotyków, nie uprawia przygodnego seksu z każdą napotkaną kobietą. Wie, na czym polega jego praca i stara się pomagać swoim podwładnym. Miło czytać o policjancie, który nie stoczył się na samo dno. Czy polubiłam Wiktora? Ani on mnie ziębi ani parzy. Mam wrażenie, że większość postaci w tej książce właśnie taka jest: nijaka. Brakuje postaci wyróżniającej się. Chociaż na tle ich wszystkich to właśnie Wolski jest postacią z ikrą. Wiktor Wolski nie jest również policjantem idealnym. Mam również świadomość, że policja w naszym kraju działa jak działa, ale nie podobało mi się jego nadużywanie władzy, aby osiągnąć cel i tylko, dlatego był jednym z najlepszych. Jego działania napędzania nigdy niewyjaśniona śmierć jego ojca, a także tragiczny wypadek samochodowy, w którym zginęła żona i dwójka dzieci. Miałam wrażenie, że momentami jest niepoczytalny umysłowo.
„Brudna gra” liczy 500 stron i wydrukowana jest dość dużymi literami, ale niestety jest przegadana. Momentami miałam wrażenie, że jest to niekończąca się opowieść. Trochę za bardzo przeciągnięta. Mam też zarzut do Pana Nikodema Pałasza. Skoro już stworzył fikcyjnego polskiego tenisistę, który jest jednym z lepszych na świecie to, czemu nie stworzył do tego całej obsady tenisowej? Przekręcenie nazwiska Rogera Federera czy Johna McEnroe w pewnym momencie powodowało u mnie już irytację. Tam samo było z imieniem i nazwiskiem Cristiano Ronaldo. Naprawdę? Nie można już było pokusić się o stworzenie własnych nazwisk? Dla mnie to posunięcie jest objawem lenistwa autora podczas tworzenia książki. Może w przypadku piłki nożnej nie zauważyłabym dużych różnic, bo jest to sport, którym mniej się interesuje, ale tenis jednak oglądam i czołówkę światową znam, a także starczych zawodników, którzy są legendami. Bardzo zły zabieg Panie Nikodemie.
„Brudna gra” to debiut autora i to czuć. Książkę czyta się szybko to jednak nie jest ona najlepszym kryminałem na świecie i naprawdę bardzo dużo mu tego brakuje. Określiłabym to, jako lekki kryminał, z którym w sumie jeszcze się nie spotkałam.

• Kryminał
  • Thriller/sensacja/kryminał

Dodaj cytat z książki Brudna gra