Trzecia tajemnica

Tłumaczenie: Cezary Murawski
Wydawnictwo: Sonia Draga
The Third Secret
Ag2S

Fatima, Portugalia, 1917 rok Matka Boska objawia się trójce pastuszków i przekazuje im trzy tajemnice. Dwie z nich Kościół wkrótce ujawnia całemu światu. Trzecią tajemnicę, spisaną i ukrytą w Tajnym Archiwum, poznają jedynie kolejni papieże. Dopiero w 2000 roku Jan Paweł II przekazuje całemu światu jej treść, która wielu wiernym wydaje się niejednoznaczna. Rodzi się pytanie, czy Kościół...

Fatima, Portugalia, 1917 rok
Matka Boska objawia się trójce pastuszków i przekazuje im trzy tajemnice. Dwie z nich Kościół wkrótce ujawnia całemu światu. Trzecią tajemnicę, spisaną i ukrytą w Tajnym Archiwum, poznają jedynie kolejni papieże. Dopiero w 2000 roku Jan Paweł II przekazuje całemu światu jej treść, która wielu wiernym wydaje się niejednoznaczna. Rodzi się pytanie, czy Kościół prawidłowo zinterpretował wszystkie słowa Matki Bożej.
Watykan, dzień dzisiejszy
Monsiniore Colin Michener, osobisty sekretarz papieża, niepokoi się stanem jego zdrowia. Wie, że dręczą go sprawy powiązane z fatimskimi objawieniami. Nie wie natomiast, że watykański sekretarz stanu, kardynał Alberto Valendrea, bezwzględny hierarcha, który za wszelką cenę pragnie zostać głową Kościoła, od wielu lat ukrywa szokującą prawdę, która teraz może wyjść na jaw.
Papież Klemens wysyła Michenera do Rumunii w poszukiwaniu sędziwego księdza, Ojca Tibora, który jest ostatnim człowiekiem na Ziemi wtajemniczonym w fatimską zagadkę. Odtąd musi borykać się z problemami całkowicie obcymi przeciętnemu kapłanowi – musi wytropić mordercę, oczyścić się z zarzutu zakazanego związku z kobietą i odbudować swą wiarę w nieomylność papieża. Trafia do Bośni, a w końcu do Niemiec, do rodzinnego miasta Klemensa. Tam poznaje nie tylko wstrząsającą prawdę o swoim mentorze, lecz także dowiaduje się, że trzecia tajemnica może zmienić losy Kościoła – losy, które nagle znalazły się w jego rękach.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl

Gosia | 2014-05-07
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 06 maja 2014

Steve Berry to kolejny autor, który miał szansę pobić Dana Browna na mojej prywatnej liście i... kolejny, któremu się to nie udało.
Sama intryga jest dobrze pomyślana, bohaterowie też świetnie zarysowani i osadzeni w swoich rolach, wiele ciekawych zwrotów akcji,
Watykan i jego najwyższe władze pokazane od kuchni jako siedlisko intryg i korupcji wraz z kulisami walki kardynałów o stanowiska, ich ambicje, tajemnice i spiski. Wszystkie czyny naganne moralnie są dozwolone w wyścigu o władzę na tronie papieskim, nawet morderstwo, fałszerstwo i kradzież, dążenie do celu po trupach i bez jakichkolwiek obiekcji.
"Trzecia tajemnica" to powieść, której główna akcja krąży wokół objawień maryjnych, a szczególnie trzeciej tajemnicy fatimskiej, która została upubliczniona wiernym w 2000 roku po 83 latach od objawień w Fatimie. Jakoby zaginiona lub celowo ukrywana przed światem część, która mogłaby wstrząsnąć podstawą wiary kościoła katolickiego, to główny wątek sensacyjny powieści. I wszystko w...

Krzysztof Baliński | 2015-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2015

Przeczytałem książkę zatytułowaną „Trzecia tajemnica”, której autorem jest Steve Berry. Autor dość dobrze znany z książek, które można określić jako thrillery historyczne, czyli po prostu sensacja z historią w tle. Ta książka mimo wszystko jest nietypowa i jak na tego autora dość skomplikowana, no i też ryzykowna na swój sposób, bo mówiąc kolokwialnie na tematyce wiary i kościoła można nieźle popłynąć. Jednak Steve Berry tego uniknął mimo, że zahacza o tematy dość prowokujące. Temat dotyczy postulatów reform w kościele, chodzi oczywiście o celibat księży, kapłaństwo kobiet i jeszcze do tego dochodzi motyw objawień Maryjnych.

W książce Maryja w Fatimie i Medjugorie objawia wolę Boga, i wedle tej koncepcji ta wola Boga wynikająca z trzeciej tajemnicy Fatimskiej i dziesiątej tajemnicy w Medjugorie jest tak ryzykowna, że kościół postanawia to przemilczeć. Oczywiście nie należy tego jednak traktować dosłownie, tylko po prostu lepiej tą książkę rozpracować jako pewną koncepcję...

esa | 2016-02-27

Bardzo przeciętna pozycja. Najlepiej obrazuje to fakt, że będąc grubo za połową (czyli akcja rozwinięta i tajemnica w toku) nie kusiło mnie żeby ją dokończyć na przystankach/lotniskach w trakcie ferii mimo nudy i dłużącego się czasu. Pomysł dobry, ale niestety autor nie zainteresował mnie i nie wzbudził ciekawości dosłownie niczym. Chyba za dużo już o tym Watykanie było i zabrakło tu tego czegoś na tzw suspens.

Aneczka | 2013-07-17
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 16 lipca 2013

"Steve Berry mieszka z żoną i córką w Stanach Zjednoczonych, na wybrzeżu Georgii. Z wykształcenia jest prawnikiem. Wiele podróżował po Karaibach, Meksyku, Europie i Rosji. Zadebiutował powieścią sensacyjną Bursztynowa komnata, która natychmiast stała się bestsellerem (...)" - [z okładki]. Zostałam fanką jego prozy dopiero później, czytając "Tajemnicę grobowca", którą mnie zauroczył. Z radością sięgnęłam po jedno z kolejnych dzieł autora i nie zawiódł w żadnym razie pokładanych weń oczekiwań.

Akcja powieści toczy się w Watykanie, gdzie osobisty sekretarz papieża Klemensa XV - Colin Michener wyjaśnia sprawę objawień. Łucja spisała trzy tajemnice objawione przez Matkę Boską w Fatimie w 1917 roku, które zostały przetłumaczone z portugalskiego na język włoski przez księdza Andrzeja Tibora, aktualnie emerytowanego duchownego z Rumunii zobowiązanego przez ówczesnego papieża do utrzymania treści tłumaczenia w najściślejszym, absolutnym sekrecie. Klemens spędza w Tajnym Archiwum...

Omega30 | 2013-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2013

Książka świetna, dla tych którzy lubią Watykańskie teorie spiskowe.
Jestem wybredny, książka musi wciągać, akcja wartka, język narracji bardzo dobry, fabuła dobrze spięta i świetnie wplecione rzeczywiste
wydarzenia. Czytając można uwierzyć że wydarzenia dzieją się naprawdę.
Na końcu autor wyjaśnia co było fikcją a c prawdą i na czym oparł swój pomysł.

jw23 | 2016-12-19
Przeczytana: 18 grudnia 2016

Po początku, który posiadał potencjał, dalej było już tylko gorzej. Słabo, kiepsko, nudno.

Sandra Jasona | 2016-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2016

Tajemnica, którą znają dwie osoby nie jest tajemnicą - to dla mnie jednoznaczne stwierdzenie. Jeśli natomiast ktoś już ją pozna, następuje "teoria spiskowa". Tak jest i w tym przypadku. Niestety autor mnie nie porwał, choć pomysł był dość ciekawy, niestety jego rozwiązanie przyprawiło mnie jedynie o ból głowy i stwierdzenie "to już było". Choć zapowiadało się ciekawie, wyszło jednak mdło i bez polotu. Rozwiązanie, ani mnie nie zszokowało, ani nie zmusiło do refleksji. Muszę jednak przyznać, że autor ma lekkość pisania i czyta się dobrze. Dam szansę spróbuję inną pozycję pisarza.

Kamil | 2014-05-11
Przeczytana: 11 maja 2014

Kiążka opowiada o objawieniach Maryjnych głównie o trzeciej Tajemnicy Fatimskiej. Główna część książki toczy się w Watykanie jednak wspólnie z bohaterami - Księdzem oraz jego kochanką przenosimy się do Rumuni, Bośni, i Niemiec. W kiążce nie brakuje wątków historycznych świetnie połączonych z fikcją literacką.
Fantastyczna akcja i fabuła. Polecam

tygrysica | 2015-07-03
Przeczytana: 27 czerwca 2015

„Trzecia tajemnica” stała w mojej biblioteczce wiele miesięcy. W zasadzie nie pamiętam jak się nawet tam znalazła. Nigdy nie przyciągnęła mojej uwagi na dłużej. Pewnego dnia poszukując czegoś do czytania w końcu po nią sięgnęłam i tak zaczęła się moja tajemnicza przygoda z Watykanem.

Zaczynając czytać tą książkę powinniśmy sobie postawić jedno, ale jakże ważne pytanie: czy objawienia Maryjne mogą być prawdziwe? A może ludzie, którzy ich doznają mają po prostu problemy psychiczne? Ponieważ to właśnie wokół objawień Maryjnych kręci się cała historia.

Kiedy słyszymy hasło „Watykan” pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi nam na myśl to stolica apostolska. Wyobrażamy sobie, że jest to miejsce celebracji boga wolne od wszelakich intryg za to pełne miłości i zrozumienia. Czy aby na pewno? W „trzeciej tajemnicy” mamy przedstawiony Watykan, jako miejsce pełne korupcji oraz intryg. Nie możesz być pewien, kto jest twoim wrogiem, a kto przyjacielem. Tutaj dopiero poznajemy prawdziwe...

ataga | 2013-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2013

Wybierając książki do czytania najczęściej kierujemy się opisem z okładki. I niestety czasami można się bardzo rozczarować. Tak jest w przypadku "Trzeciej tajemnicy" która to według opisu jest brawurowym pełnym emocji i gwałtownych zwrotów akcji thrillerem. Bowiem rzeczywistość jest całkiem inna. Powieść jest nudna schematyczna i całkowicie przewidywalna. Główny bohater naiwny ksiądz osobisty sekretarz papieża z grzeszną przeszłością na tropie trzeciej tajemnicy fatimskiej która od lat fascynuje ludzi na całym świecie. A w powieści autor pozwala się ponieść dużej fantazji mieszając ze sobą objawienia z La Salette, Lourdes, Fatimy, Medjugorie oraz proroctwa przypisywane św. Malachiaszowi.
Jedyny plus jaki mogę przyznać "Trzeciej tajemnicy" to opisy bezpardonowej walki kardynałów o papieski tron i samego konklawe.