Niepospolici ludzie w dniu swoim powszednim

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Marysieńka

Z wnikliwym obiektywizmem, ale i nie bez emocjonalnego zaangażowania, siebie pozostawiając w cieniu, barwnie, dowcipnie opisuje Adam Grzymała-Siedlecki swoich współczesnych - "niepospolitych"; opisuje ich "z bliska", "na codzień". Książka nie ma tradycyjnej formy wspomnień, pisana jest w trzeciej osobie, czasem tylko Autor ujawnia się w bezpośredniej relacji własnych przeżyć czy zwraca się...

Książka nie ma tradycyjnej formy wspomnień, pisana jest w trzeciej osobie, czasem tylko Autor ujawnia się w bezpośredniej relacji własnych przeżyć czy zwraca się wprost do czytelnika.
W czternastu kolejnych rozdziałach, z których każdy tworzy całość sam dla siebie, ukazuje autor sylwetki Sienkiewicza, Sewerów, ks.Pawlickiego, Lubowskiego i Zalewskiego, Weyssenhoffa, Kaizmierza Tetmajera, Wyspiańskiego, Jana Stanisławskiego, Lucjanów Rydlów, Solskiego, Reymonta, Stefana Ossowieckiego, Bobrzyńskiego, Paderewskiego. Wokół tych centralnych postaci przewija się liczna galeria ludzi mniej lub bardziej znanych i wybitnych ze środowiska literackiego, aktorskiego, naukowego, politycznego.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie Kraków

źródło okładki: zdjecie autorskie

Marysieńka | 2013-01-31
Przeczytana: 1974 rok

"Niepospolici ludzie w dniu swoim powszednim" to moja nagroda za świadectwo po ukończeniu I klasy liceum:) Stare dzieje, więc nie pamiętam szczegółów tej pozycji. Muszę do niej wrócić :) Mogę tylko powiedzieć, że pisana jest niezwykle barwnym językiem i obfituje w szczegóły życia wielu barwnych postaci świata sztuki - literatów, malarzy ale też naukowców czy polityków.
A poniżej cytat, który mi utkwił w pamięci a dotyczy pewnego zdarzenia z życia Kazimierza Przerwy-Tetmajera :)

"W czasach, kiedy dość energicznie zabiegał o suty ożenek, zadurzyła się w nim zamożna i niepospolicie piękna panna. Dochodziło już do porozumienia; któregoś dnia po długiej wieczornej wizycie pana Kazimierza, rozmarzone dziewczę poprosiło go o napisanie jakiegoś wiersza na dobranoc. «Z przyjemnością! - siadł i po chwili na karteczce widniał dystych:

Dobranoc, cudzie kochany,

Obróć się, czym chcesz, do ściany».

Przeczytawszy tę impertynencję, rodzice panny przecięli konkury poety. Nie mógł nie wiedzieć,...

Camille | 2016-12-01
mariola | 2016-09-30