Jan Sebastian Bach

Wydawnictwo: W.A.B.
Johann Sebastian Bach
Jan Sebastian Bach
Pistacia

W Kolacji na cztery ręce, słynnym dramacie Paula Barza, spotyka się niewątpliwy geniusz Bach z wątpliwym geniuszem Haendlem. Czy zatem biografia Bacha, napisana przez niekwestionowanego geniusza, Alberta Schweitzera, nie zasługuje na parafrazę: Biografia na cztery ręce? Zasługiwałaby w pełni, gdyby nie fakt, że w tej książce z Janem Sebastianem Bachem spotyka się nie jeden, lecz wielu Schweitzerów.

[opis wydawcy]

źródło opisu: http://www.wab.com.pl/

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

GrzegorzDe | 2012-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2012

W historii autorów biografii chyba nie było bardziej kompetentnej osoby do napisania biografii J.S. Bacha od Alberta Schweitzera. Ten autor był osobą bardzo wszechstronną: filozofem, teologiem, muzykiem, praktykiem znającym budowę instrumentów, działaczem społecznym, lekarzem... humanistą w pełnym tego słowa znaczeniu. Już nie będę dodawał, że za swoją działalność na rzecz pokoju otrzymał nagrodę Nobla. Jest to umysł wręcz genialny. I taki oto człowiek zaczyna pisać pierwsze szkic o Bachu, który rozrósł się do ponad czterystostronicowej książki w języku francuskim, a że książka ta została bardzo dobrze przyjęta przez francuską publiczność, postanowił dla bardziej wymagającej publiczności niemieckiej, bo przecież rodaków Bacha, roszerzyć wydanie i tak wyszło mu drugie tyle objętości.
Książka pisana jest bardziej przez muzyka, niż przez teoretyka muzyki, estetyka. Dlatego na pewno o wiele bardziej skorzystają z niej osoby, które zaznajomione są czy to z muzyką organową, czy grą na...

Wojciech Zając | 2014-04-22
Przeczytana: 28 lipca 2013

Jak już kiedyś przy okazji innej biografii sławnego muzyka pisałem, że pasjonuję się muzyką klasyczną. Tak też cały czas pozostaje. Uważam, że Albert Schweitzer przedstawia biografię J.S. Bacha bardzo kompetentnie, bowiem nawet największy muzyk może znaleźć tu informacje dla siebie. Po przeczytaniu książki mogę powiedzieć, że jestem nasycony informacjami w 99%. Bardzo podobało mi się sposobu zapisu nut przez Bacha. Ogólnie wspaniała książka. Nie polecam jej osobie, która się na muzyce kompletnie nie zna - jest to bowiem daremne. Stratą czasu będzie również dla osoby, która w ogóle nie zna Bacha. Aby przeczytać tę książkę uważam, że powinno się poczynić delikatne pzygotowania.

koemata | 2013-03-10
Przeczytana: 1985 rok

Przepiękne wprowadzenie w muzykę Bacha do którego będziemy wracać.

Robert | 2014-03-05
Na półkach: Przeczytane, Muzyka

Monument, nie książka. Dla słuchających i chcących słuchać Bacha pozycja obowiązkowa.Czuć ogromne zafascynowanie autora muzyką mistrza

Anna | 2016-11-19
Trithemius | 2016-07-26