Tajemnica niemieckiej papierośnicy

Wydawnictwo: Videograf
978-83-7835-096-5
literatura polska

Ostatnie, dramatyczne dni II wojny światowej. Posądzony o tchórzostwo lejtnant Wehrmachtu staje przed plutonem egzekucyjnym. W geście rozpaczy prosi innego oficera o przekazanie swojemu synowi srebrnej papierośnicy. Ten, niewzruszony prośbą skazańca, wdeptuje ją w błoto. Sześćdziesiąt lat później na obrzeżach Wrocławia dwaj przyjaciele, architekt Aleksander Berens i dziennikarz Karol Menc, odnajdują na działce budowlanej Aleksandra poczerniałą starą papierośnicę. Początkowo nie przywiązują wagi do swego znaleziska, jednak gdy rusza budowa domu, robotnicy odnajdują na działce niewybuch z czasów wojny oraz czyjś szkielet. Przyjaciele podejmują prywatne śledztwo, w którym ważną rolę odegra odnaleziona wcześniej papierośnica, stając się ?drogowskazem? do wojennego schowka niemieckiego oficera. W poszukiwaniach kibicuje im ojciec Aleksandra, Jan Berens ? emerytowany chirurg, wdowiec i niespełniony aktor, ku niezadowoleniu syna przeżywający w jesieni życia płomienny romans.

źródło opisu: http://www.videograf.pl/

źródło okładki: http://www.literacki24.pl/

Petros | 2016-10-12
Przeczytana: 11 października 2016

Zasadniczy temat tej książki mógłby zamknąć się w niewielkiej broszurze. Książka przeciętna i niezbyt dobrze napisana. Autor zbyt szeroko, a często zupełnie niepotrzebnie, wtrącił i rozbudował mało istotne wątki, a zasadniczą akcję poprowadził w sposób naiwny. Książka ta bardziej przypomina mi wytwór jakiegoś gimnazjalisty niż przemyślaną opowieść. Trzy gwiazdki tylko ze względu na pomysła, który mimo starań autora został zepsuty.

allison | 2016-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2016

"Tajemnica niemieckiej papierośnicy" to powieść trzymająca w napięciu, ciekawa i zabawna. Autorowi udało się połączyć poważną tematykę z poczuciem humoru, przede wszystkim sytuacyjnym i słownym (prawdziwym rarytasem jest scena w przychodni zdrowia, gdy zniecierpliwieni pacjenci wypowiadają wojnę rejestratorkom;).
Zakończenie zaskakuje, chociaż można dyskutować, czy - w świetle wcześniejszych zdarzeń - nie powinno być bardziej spektakularne. Jak dla mnie, do finału wkradło się zbyt wiele sentymentalizmu.

Sympatyczne i przekonujące są postacie dwójki przyjaciół, którzy postanawiają rozwiązać tytułową zagadkę papierośnicy. Nieco gorzej na tym tle wypada sylwetka ojca jednego z mężczyzn - jest zbyt przerysowana, co może drażnić, momentami wygłasza banały, a perypetie miłosne starszego pana są przewidywalne i pretensjonalne.
To największe minusy fabuły, stąd ode mnie tylko ocena dobra.

Całość czyta się szybko, lekko i przyjemnie. Jest tu wszystko, czego potrzebuje lajtowy...

netha | 2016-05-02
Przeczytana: 02 maja 2016

Jestem z tych co głaskać potrafią i wgapiać się godzinami w każdą wykopaną gdzieś przypadkiem rzecz pochodzącą z przedwojennego Breslau. Historia niemieckiej papierośnicy była więc dla mnie oczywistym wabikiem któremu nawet nie statrałam się opierać. Do czytania podeszłam z wielkim entuzjazem ignorując nawet wycie wiertarek z właśnie remontowanej kuchni. Spodziweałam się też że autor poprowadzi mnie przez zakamarki mojego ukochanego miasta, że odkryje kilka obrazów z ostatnich dni FB ... że spektakularnie albo dość zwyczajnie dostanę swoją skorupę do głaskania ... okazało się że książka ta to takie trochę poczytadło, któremu autor chciał dodać pikanteri nie do końca trafionymi zwrotami i scenami. Niewprawność w pisarskim kunszcie autor podratowuje humorem, co z zadowoleniem przyznaję zadziałało i pozwoliło dopłynąć do końca ... Polecić mogę tym co łatwo i bez trudu lubią przerzucać kartkę za kartką ...

Agnieszka Pęksyk | 2015-05-30
Przeczytana: 30 maja 2015

Bardzo słaba. Bardzo słaby język, słabo skonstruowane wątki, mnóstwo niepotrzebnych niczemu informacji, watek miłosny nie wiedzieć po co.
Przewidywalna aż do bólu.
Jak ktoś wcześniej napisał - książka mnie zmęczyła, a ja ją.
Jedynym plusem - humor. I nic więcej.

olaszka | 2014-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2014

Książka nie najgorsza, chociaż spodziewałam się czegoś lepszego. Autor miał ciekawy pomysł, jednak mam wrażenie, że czegoś w niej brakowało. Także zakończenie wydało mi się takie "niezakańczające"...sugerujące dalszy ciąg. A może jednak?

anetkaz1985 | 2014-10-28

Nic tu nie zaskakuje,a ten wątek miłosny w ogóle nie pasuje do całości.

mumak | 2014-10-18
Przeczytana: 18 października 2014

Dużym atutem książki jest lekki i dowcipny język.

ZapomnianaBiblioteka | 2014-09-26

II wojna światowa dobiega końca. Wojska niemieckie wycofują się przed nacierającą Armią Czerwoną. Jeden z niemieckich oficerów Wehrmachtu August Waltherot zostaje oskarżony o niewykonanie rozkazu i skazany na rozstrzelanie. Przed śmiercią prosi nadzorującego egzekucję żołnierza o przekazanie synowi pamiątkowej papierośnicy. Padają strzały, pada Waltherot. Hauptmann nie zadośćuczyni prośbie rozstrzelanego. Papierośnicę wdeptuje w ziemię.

Kilkadziesiąt lat później czterdziestoletni architekt Aleksander Berens zamierza spełnić swoje marzenie i wybudować własny dom. Kupując działkę na peryferiach Wrocławia, nie zdaje sobie jednak sprawy, że od realizacji marzenia dzieli go długa, pełna niespodzianek droga. Wykopany na placu budowy ludzki szkielet sprawia, że ekipa budowlana zmuszona jest przerwać prace. Berens wraz z przyjacielem Karolem Mencem znajdują na placu budowy starą, srebrną papierośnicę…

Więcej...

apple-pie | 2014-05-18
Przeczytana: 18 maja 2014

Jeśli to debiut. to całkiem niezły. Fajne poczucie humoru, autor zmierza we właściwym kierunku i kiedyś jego książki będą na miarę złota. Jednak ogólne odczucia mam takie, że zmęczyłam tę książkę, a ona zmęczyła mnie.

KSIĄŻKI Z NASZYCH PÓŁEK – recenzja II
Arkadiusz Jankowski – Tajemnica niemieckiej papierośnicy

W drugim artykule naszej serii wspomnę co nieco o powieści „Tajemnica niemieckiej papierośnicy” autorstwa Arkadiusza Jankowskiego.

Nie będę ukrywał, iż autor był mi dotąd zupełnie nieznany. Szczerze przyznaję, że książka niniejsza zainteresowała mnie po części nawiązaniem do czasów II wojny światowej, a po części swoją… okładką. Przy czym okładka ta nie stanowi arcydzieła sztuki ni graficznej, ni introligatorskiej. Ot, miękka oprawa. Uwagę moją zwróciła jedynie umieszczona na niej, lubiana przeze mnie, stylowa gotycka czcionka na tle obłoczka nikotynowego dymu.

Jakie są moje wrażenia po przewertowaniu stronic tejże powieści? Pierwszym, co przychodzi mi tu na myśl, jest duża lekkość jej czytania. Kartki przemijały jedna za drugą i zapoznanie się z całością fabuły – w niezbyt spiesznym tempie – zajęło mi dwa dni. Przyznaję, iż w pewnym momencie, wciąż czując posmak dopiero rozwijającej...