Wrocławska Madonna

Jolanta Maria Kaleta Wydawnictwo: Psychoskok kryminał, sensacja, thriller
Psychoskok
2012-10-26
2012-10-26
Wrocławska madonna sensacja przygoda ksiązka

Historia zniknięcia obrazu "Madonna pod jodłami" renesansowego malarza Cranacha. Autorka wykorzystała prawdziwą historię zniknięcia obrazu aby opowiedzieć najpierw o czasach gdy Bresalu stawał się Wrocławiem, a później o realiach życia w komunizmie. Jest oczywiście wątek romantyczny, ale także trudniejsze tematy takie jak antysemityzm. Akcja ciekawa, dużo się dzieje i cały czas czytelnik trzymany jest w napięciu.
Z tego co wiem, jest to debiut autorski pani Jolanty i muszę powiedzieć, że naprawdę dobry.

Rozmowa z autorką

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Dopadł mnie lekki kryzys czytelniczy. Ta powieść chyba tylko spowoduje jeszcze większy. Nudna,przewidywalna i infantylna. Napisana do bólu nijak

Bardzo naiwna ta powieść. Mam wrażenie, że autorka chciała czytelnikowi powiedzieć wszystko, co wie o czasach komuny a na osłodę udowodnić, że idealna miłość istnieje w każdym kraju i epoce. Do pociągu książka jest dobra, happy end to końcowa stacja.

Z kaplicy Arcybiskupa Wrocławskiego nagle znika obraz Lukasa Cranacha Młodszego pt. "Madonna pod palmami". Sprawą jego odnalezienia ma zająć się historyk sztuki Marek Wolski, który na prośbę jednego z księży przebiera się w sutannę. Jako duchowny pod przybranym nazwiskiem przekracza granicę i udaje się do NRD, gdzie czuje oddech wszechobecnych służb Stasi oraz polskich agentów działających poza prawem. Następnie przyjeżdża do Wiednia, gdzie poznaje prowadzącą galerię sztuki malarkę Tamarę. Okazuje się, że kobieta musiała opuścić Polskę w związku z wydarzeniami marcowymi i z uwagi na swoje żydowskie pochodzenie boi się tam wracać. Między Markiem i Tamarą wybucha gorące uczucie. Jednocześnie oboje starają się znaleźć obraz i muszą uciekać przed ludźmi, którzy starają się pokrzyżować ich plany.

Jest to moje kolejne spotkanie z twórczością Jolanty Marii Kalety. Podobnie jak w większości jej innych książek także i tutaj mamy do czynienia z wartką oraz pełną zwrotów akcją, emocjonalnymi momentami, a także wiernym oddaniem atmosfery tamtych czasów. Postacie są bardzo bardzo dobrze zarysowane, wątki przemyślane, zaś zakończenie zaskakujące, ale i wzruszające. Bardzo dobra książka.

„Wrocławska Madonna” to jedna z trzech powieści pióra Jolanty M. Kalety, które do tej pory przeczytałam. Oto syntetyczna ocena moich czytelniczych wrażeń: zdecydowany plus za podjęcie tematyki polskich strat wojennych w odniesieniu do terenów Wrocławia i Dolnego Śląska. Jako urodzona wrocławianka, pisarka sprawnie poradziła sobie z opisem zabytków tego regionu oraz wrocławskiej przestrzeni miejskiej. Spodobał mi się także pomysł, kontynuowany w pozostałych powieściach Kalety, na osadzenie akcji w realiach komunistycznej Polski lat 70. XX wieku. Nie znajduję większych potknięć w odniesieniu do zagmatwanych i tragicznych losów dzieł sztuki utraconych w czasie II wojny oraz związanych z tymi wydarzeniami historycznych postaci niemieckich i austriackich rabusiów. Fascynująca jest także sama historia wrocławskiego obrazu Cranacha młodszego. Merytorycznie jest zatem OK, dużo gorzej wypada natomiast wątek sensacyjny i nakreślenie głównych bohaterów powieści. Jest słabo, pretensjonalnie, miejscami kiczowato. Wątek miłosny przypomina kiepskie powieści dla kobiet, które kiedyś bez powodzenia próbowałam czytać i odrzuciłam z niesmakiem. Literacko również jest nie najlepiej – można się domyślać, iż wydawnictwo nie postarało się o dobrego redaktora. Opracowanie graficzne to także słabość tego wydania – książka jest zwyczajnie nieestetyczna. Reasumując: nie zachęcam, ale też nie odradzam. Dla osób zainteresowanych historią polskich strat wojennych pozbawioną taniego wątku miłosnego polecam natomiast książkę „Sztuka zagrabiona. Uprowadzenie Madonny” autorstwa W. Kalickiego i M. Kuhnke.

"Wrocławska Madonna" to pierwsza książka autorstwa Jolanty Marii Kalety, chociaż druga przeczytana przeze mnie. Książka podobała mi się głównie ze względu na swoją wartość kulturalną. Gdyby nie ona to prawdopodobnie nigdy nie dowiedziałabym się kim był Lucas Cranach, kiedy i co tworzył. Nie poznałabym również historii obrazu pt. "Madonna pod jodłami" znajdującego się w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu. Prawdopodobnie właśnie o ten obraz chodzi w książce, chociaż został w niej nazwany "Madonna pod palmami".

Świetna książka, bardzo dobrze się czyta, tym bardziej że akcja toczy się na moich rodzinnych terenach. Po raz kolejny Pani Kaleta, okazała się mistrzynią w swoim fachu. Polecam

Interesująca historia Wrocławia, ciekawe zagadki i zaskakujące zwroty akcji. Powieść sensacyjna, a w tle wątek miłosny. Intrygi, tajni agenci, brutalne przesłuchania, a wszystko osadzone w czasach PRL-u. Warto przeczytać.

Wyjątkowa pozycja, której autorka inspirowała się legendarnym już złotem Banku Breslau, podobnież wywiezionym z Prezydium Policji przy Podwalu pod koniec 1944 lub na początku 1945 roku.

Z tego co wiem niezwykłym zbiegiem okoliczności niedługo po ukazaniu się książki głośno było o odnalezieniu legendarnego złotego pociągu, który w czasie wojny miał wywieźć z Wrocławia prawdziwe skarby.

Naprawdę polecam

Fantastyczna powieść sensacyjno - kryminalna osadzona w realiach PRL-u. Jestem uwiedziony postacią głównej bohaterki Matyldy, która jest kobietą myślącą i ciekawą. W uwikłaniu ludzkich spraw, intryg i interesów potrafi zawsze dojść do właściwych wniosków nie będąc zawodowym detektywem. Sama historia stworzona przez autorkę jest pełnokrwista bo opiera się na faktycznych wydarzeniach z historii Dolnego Śląska. Ów tytułowy obraz, "Wrocławska Madonna" to arcydzieło sztuki renesansowej, która zaginęło pod koniec Drugiej Wojny Światowej i tak to jest opisane w powieści. Poszukiwania obrazu to już wyobraźnia pani Kalety ale co ciekawe te przypuszczenia gdzieś tam sprawdziły się w realnej historii poszukiwania zaginionego obrazu. Niesamowita intuicja autorki co do faktycznych wydarzeń. To właśnie sprawia że powieść ta jest tak ciekawa.

• E-booki
  • Ebooki