Julian Apostata

Okładka książki Julian Apostata
Aleksander Krawczuk Wydawnictwo: Wiedza Powszechna historia
408 str. 6 godz. 48 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wiedza Powszechna
Data wydania:
1974-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1974-01-01
Liczba stron:
408
Czas czytania
6 godz. 48 min.
Język:
polski
Tagi:
chrześcijaństwo politeizm Cesarstwo Rzymskie cesarz
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
422
211

Na półkach: ,

Ciekawe, dopieszczone dzieło, będące kopalnią wiedzy o czasach Cesarstwa Rzymskiego z połowy IV wieku.

Książka opowiada losy jednego z najbardziej ciekawych i zarazem zapomnianych cesarzy rzymskich - Juliana Apostaty. Postać to niebagatelna. Julian próbował wprowadzić coś niespotykanego jak na tamte czasy - tolerancję religijną, w czasach, gdy prym wiodło już chrześcijaństwo, a dawne kulty znajdowały się już daleko w odwrocie. W praktyce wiązało się to osłabianiem struktur chrześcijańskich i próbą przeciwstawienia im nowej hierarchii kapłanów pogańskich. Przy okazji pojawia się też nowy wątek - ochrona zabytków. Cesarz zakazał bowiem rozbiórek starych, pogańskich świątyń, co było wówczas dość powszechne. Co w tym wszystkim najistotniejsze - nowe pomysły władcy nie wiązały się z żadnymi prześladowaniami, tak jak to było np. za cesarza Dioklecjana.

Autor ciekawie opisuje ówczesne miasta cesarstwa, gdzie bywał Julian, np. Paryż, Konstantynopol, Antiochię. Dowiadujemy się np. że dzisiejsza stolica Francji znajdowała się wówczas tylko na wyspie. Jest mowa o walkach z różnymi poszczególnymi plemionami np: Sarmaci, Alemanowie, Frankowie. W centrum uwagi jest natomiast sam Julian, a także wcześniejszy cesarz Konstancjusz (przez jakiś bowiem czas Julian rządził z nim wspólnie).

Jest kilka rzeczy do których można się przyczepić, lecz w zasadzie stanowią one i wady i zalety zarazem. Przykładowo: książka podaje nam gigantyczną ilość wiedzy i faktów, w tym przeolbrzymią liczbę osób (bohaterów). Każdy z nich ma przeważnie długie imię, bądź nawet imiona, przez to nieuważny czytelnik może się, po jakimś czasie, już zgubić kto był kim. Nadto, w przypadku opierania się na źródłach historycznych, każdy autor staje przed problemem ich oceny. Krawczuk bazuje na samym Julianie oraz Libaniuszu i Ammianie, czyli pisarzach związanych z samym cesarzem. Autor w większości przypadków nie popadał w jakieś swoje analizy, że ,,Ammian twierdzi, że było tak, ale wydaje się to wątpliwe, bo to i tamto". Ma to swoje dobre strony - książka wydaje się bardziej płynna, ale i złe, bo trudno uwierzyć, by w jakiejś bitwie zginęło 70 Rzymian i 2500 Persów. Niemniej jednak należy oddać Krawczukowi, że, w mniejszym stopniu, ale jednak, nawiązuje też do wielu autorów tekstów, którzy byli krytyczni wobec cesarza (chrześcijanie).

Pozycja dla koneserów historii.

Ciekawe, dopieszczone dzieło, będące kopalnią wiedzy o czasach Cesarstwa Rzymskiego z połowy IV wieku.

Książka opowiada losy jednego z najbardziej ciekawych i zarazem zapomnianych cesarzy rzymskich - Juliana Apostaty. Postać to niebagatelna. Julian próbował wprowadzić coś niespotykanego jak na tamte czasy - tolerancję religijną, w czasach, gdy prym wiodło już...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    177
  • Chcę przeczytać
    110
  • Posiadam
    62
  • Historia
    16
  • Ulubione
    7
  • Biografie
    7
  • Teraz czytam
    5
  • Starożytność
    5
  • Starożytność
    4
  • Biografia
    3

Cytaty

Więcej
Aleksander Krawczuk Julian Apostata Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne