Julian Apostata

Wydawnictwo: Wiedza Powszechna
historia

Opis życia ostatniego cesarza Rzymu który chciał powrotu tradycyjnej wiary rzymskiej i zniesienia chrześcijaństwa jako oficjalnej wiary.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

goskrzys | 2017-07-05
Przeczytana: 04 lipca 2017

Julian Apostata jest jednym z tych cesarzy, o których raczej rzadko się mówi na lekcjach historii. Zdecydowanie przytłoczony autorytetem Konstantyna Wielkiego, przypomina nieco "heretyckiego" faraona Echnatona, który próbował przeciwstawić się panującej religii i wprowadzić swoje reformy - zarzucone gdy tylko władca umarł... Jeśli już się o nim wspomina, to raczej jak o pewnej ciekawostce, próby powrotu do pogaństwa, epizodzie, który nie miał szans na dłuższe trwanie.

Opracowanie Krawczuka słusznie przywraca pamięć o tym władcy. Okazuje się bowiem, że był on jednym z mądrzejszych, prawych i, co tu dużo mówić, sympatyczniejszych ludzi wśród przedstawicieli arystokracji starożytnego Rzymu. Skromny, przedkładający służbę dla kraju nad własne korzyści, spędzający czas razem ze swoimi legionistami, zamiast na wystawnych ucztach, a do tego zagorzały miłośnik książek i filozofii, intelektualista i idealista. Świat jest okrutny dla takich ludzi - nawet jeśli pozwoli im objąć władzę, nigdy...

Iselor | 2016-10-30
Przeczytana: 15 czerwca 2016

Znakomita książka przedstawiająca dzieje Juliana Apostaty, ostatniego cesarza Imperium Rzymskiego, który był wierny bogom. Filozof, pisarz, władca, poganin. I mój ulubiony cesarz Rzymu. Choć rządził krótko (jego niespełna dwuletnie rządy przerwała pechowa, przypadkowa śmierć na polu walki) zrobił wiele dla Imperium, zreformował gospodarkę, edukację i religię helleńską. Uważał – słusznie poniekąd – że chrześcijaństwo nie pasuje do cywilizacji greko – rzymskiej i jako takie jest kłamstwem i należy je osłabić co skutecznie czynił. Książkę naprawdę warto przeczytać, bo to nie tylko znakomite źródło wiedzy o tym wielkim władcy, ale też opis wydarzeń, które stanowiły tło w życiu cesarza (choćby konflikty społeczne, religijne czy konflikty zbrojne). Dla wszystkich miłośników antyku i religii greko-rzymskiej. Julian Apostata to człowiek, który do dziś budzi ogromny szacunek (lub nienawiść np. u duchownych i innych fanatyków z np. Frondy) i który do dziś może być wzorem do naśladowania.

Była to jedna z nielicznych książek A. Krawczuka, których dotąd nie przeczytałem. Dzisiaj uzupełniłem te braki w swej lekturze. Julian Apostata to z pewnością postać kontrowersyjna i budząca wiele emocji. Prof. Krawczuk wyraźnie należy do miłośników tego władcy. To jest właśnie główna wada tej bardzo ciekawej książki: Autor zbyt idealizuje osobę i działalność Juliana. Osobiście po lekturze tej książki nie mogę dopatrzeć się w tym władcy osoby w pełni oddanej antycznej kulturze. Czy miałby o niej świadczyć kult irańskiego Mitry czy odbudowywanie starych świątyń? W tych fragmentach książki, które dotyczą polityki religijnej Juliana i jego stosunku do chrześcijaństwa Autor jest nieco tendencyjny. Natomiast inne rozdziały, np. te poświęcone jego kampaniom wojennym już takie nie są. Z pewnością jest to bardzo dobra biografia ukazująca ciekawy i bardziej złożony niż się nam wydaje świat późnego antyku.

Tomasz Babnis

tomsn | 2011-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2011

Styl Krawczuka jest nie do podrobienia. Literatura przeplata się z dokumentami epoki, w tym przypadku głównie: Ammiana Marcellina i Libaniosa, też Grzegorza z Nazjanzu

wiciu | 2017-12-27

Ciekawe, dopieszczone dzieło, będące kopalnią wiedzy o czasach Cesarstwa Rzymskiego z połowy IV wieku.

Książka opowiada losy jednego z najbardziej ciekawych i zarazem zapomnianych cesarzy rzymskich - Juliana Apostaty. Postać to niebagatelna. Julian próbował wprowadzić coś niespotykanego jak na tamte czasy - tolerancję religijną, w czasach, gdy prym wiodło już chrześcijaństwo, a dawne kulty znajdowały się już daleko w odwrocie. W praktyce wiązało się to osłabianiem struktur chrześcijańskich i próbą przeciwstawienia im nowej hierarchii kapłanów pogańskich. Przy okazji pojawia się też nowy wątek - ochrona zabytków. Cesarz zakazał bowiem rozbiórek starych, pogańskich świątyń, co było wówczas dość powszechne. Co w tym wszystkim najistotniejsze - nowe pomysły władcy nie wiązały się z żadnymi prześladowaniami, tak jak to było np. za cesarza Dioklecjana.

Autor ciekawie opisuje ówczesne miasta cesarstwa, gdzie bywał Julian, np. Paryż, Konstantynopol, Antiochię. Dowiadujemy się np. że...

Lubieklimko | 2012-02-26

Kapitalna ksiazka - czytalem baaardzo dawno, ale urzekl mnie opis idealisty-konserwatysty, utopijnie myslacego ze powrot do dawnego swiata wielu bogow jest mozliwy i ze on, jako cesarz moze odwrocic bieg historii....

Aleksandrus | 2018-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2018

Zgodnie z autorem stwierdzam, iż Julian był i jest jednym z najwybitniejszych mężów historii. Warto się z nim zapoznać.

Marcin | 2018-10-06
Klaudia | 2018-04-30