Terminal

Okładka książki Terminal Marek Bieńczyk
Okładka książki Terminal
Marek Bieńczyk Wydawnictwo: Wielka Litera literatura piękna
222 str. 3 godz. 42 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Wielka Litera
Data wydania:
2012-10-22
Data 1. wyd. pol.:
1998-01-01
Liczba stron:
222
Czas czytania
3 godz. 42 min.
Język:
polski
ISBN:
9788363387594
Tagi:
Powieść polska -- 20 w.
Średnia ocen

5,4 5,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Czas Literatury nr 3 (27) jesień 2024 Jokha Alharthi, Hinemoana Baker, Marek Bieńczyk, Maryse Condé, Maciej Duda, Inga Gaile, Søren Gauger, Kateryna Kałytko, Marianna Kijanowska, Jan Maria Kłoczowski, Aldona Kopkiewicz, Małgorzata Lebda, Daniel Odija, Piotr Paziński, Małgorzata Rejmer, Roman Rzucidło, Adania Shibli, Dariusz Sośnicki, Tomasz Szerszeń, Katarzyna Szweda, Michał Trusewicz, Eliot Weinberger, Maciej Wnuk
Ocena 8,0
Czas Literatur... Jokha Alharthi, Hin...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 4 (67) / 2024 Izabella Adamczewska, Marek Bieńczyk, Anna Bikont, Katarzyna Boni, Biserka Ćejović, Emilia Dłużewska, A.J. Finn, Maciej Jarkowiec, Miłada Jędrysik, Wojciech Kuczok, Olivia Laing, Ursula K. Le Guin, Renata Lis, Monika Ochędowska, Joanna Olech, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Michał R. Wiśniewski, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Janusz Rudnicki, Marcin Sendecki, Sebastian Słowiński, Zadie Smith, Magdalena Środa, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Joanna Tokarska-Bakir, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Olga Wróbel
Ocena 7,4
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Literatura na Świecie nr 11-12/2023 (628-629) Marek Bieńczyk, Massimo Bontempelli, Ewa Kobyłecka-Piwońska, Maciej Libich, Luigi Malerba, Piotr Paziński, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Marcin Szuster, Juan Rodolfo Wilcock, Monika Woźniak, Giorgio de Chirico
Ocena 7,0
Literatura na ... Marek Bieńczyk, Mas...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 5 (62) / 2023 Izabella Adamczewska, Kacper Bartczak, Marek Bieńczyk, Biserka Ćejović, Jacek Dehnel, Emilia Dłużewska, Helen Garner, Irena Grudzińska-Gross, Aleksandra Herzyk, Wojciech Jagielski, Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Michalina Jurczyk, Eliza Kącka, Ignacy Karpowicz, Shehan Karunatilaka, Aldona Kopkiewicz, Joanna Krakowska, Marta Madejska, Weronika Murek, Azar Nafisi, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Tadeusz Nyczek, Monika Ochędowska, Wojciech Orliński, George Orwell, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Zbigniew Rokita, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sobol, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Jacek Szczerba, Natalia Szostak, Jarek Szubrycht, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Ocena 7,1
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,4 / 10
168 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1546
81

Na półkach:

Nie przebrnęłam. Nie moja melodia.

Nie przebrnęłam. Nie moja melodia.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1620
972

Na półkach:

Nie dobrnąłem do końca, porzuciłem w jakich 2/3, chociaż to wątła rozmiarami książeczka. Początkowo nawet próbowałem śledzić podany tu ersatz fabuły, ale szybko zorientowałem się, że nie ma takiej potrzeby, bo chyba też autorowi nie przyszło do głowy, że ktoś będzie próbował dokonać takiej sztuki. Z jednej strony warsztat jest gładki i sprawny, od czasu do czasu trafiają się spostrzeżenia interesujące, oryginalne kąty patrzenia, to jednak, przede wszystkim, dostajemy nagromadzenie truizmów, banałów, taniego ironizowania, umieszczonych w pianie ozdobników, barokowo-drobiazgowej szczegółowości rozdętych zdań, abstrakcyjnego dzielenia włosa na setki, gdzie autor upaja się własnym głosem i własną zajebistością, a wszystko to widziane z perspektywy okazuje się niezbyt głęboką kałużą, w której wszak też buzuje rozliczne, niezliczone niemal, życie.

Najpopularniejszym określeniem używanym przy opisie tego dzieła jest "bełkot". Z tym bym się nie zgodził, niemniej Terminal ma tu chyba wspólny mianownik. Przeznaczony jednak jest dla duszy o szczególnej wrażliwości i potrzebach, wtedy chyba może być supernową. Dla standardowego mózgu, szerokiego w gustach czytelnika to mimo wszystko będzie jednak bełkot.

Pozostaję w przekonaniu, że jedyną wartość jaką ta książka wniosła do wszechświata to autozaspokojenia potrzeby poczucia własnej zajebistości u autora.

Wysłuchałem w niezłej interpretacji Wojciecha Masiaka.
2/10

Nie dobrnąłem do końca, porzuciłem w jakich 2/3, chociaż to wątła rozmiarami książeczka. Początkowo nawet próbowałem śledzić podany tu ersatz fabuły, ale szybko zorientowałem się, że nie ma takiej potrzeby, bo chyba też autorowi nie przyszło do głowy, że ktoś będzie próbował dokonać takiej sztuki. Z jednej strony warsztat jest gładki i sprawny, od czasu do czasu trafiają...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
451
112

Na półkach: ,

"Terminal" Marek Bieńczyk. Spotkałam się z tą książką na studiach, na IV roku filologii polskiej. Lektura z nurtu postmodernizmu, bardzo ciężka i specyficzna. Nie polecam czytać w pociągu.
Jest to połączenie prozy i poezji. Poetyka drobiazgowości, która dla niektórych mogłaby być piękna, ale mnie nie zachwyciła. Była zwyczajnie męcząca w połączeniu z rozbudowanymi zdaniami. Brak ironii, brak humoru, brak akcji. A nawet jeśli pojawi się na chwilę i zaciekawi, to zaraz ustępuje miejsca liryczności, gdzie każde słowo ma znaczenie.
Bieńczyk pisze na pierwszych stronach: "Ja z igły robię widły". Myślę, że jest to idealne wprowadzenie. Czytelnik bowiem, musi zrozumieć, że jest to studium o kobiecie, z której „promieniowała dziwna wiązka obecności i nieobecności”. Główny bohater (Marek) niestety musi pogodzić się z niespełnieniem owej miłości. Dzieje się ona na niby – w delikatnej granicy między abstrakcją a realnością.
Marek świadomy jest, że miłość zainicjowana na stypendium nie będzie trwała wiecznie. Koniec uczucia może postawić człowieka w dwóch pozycjach: rozpaczy lub pogodzenia. Marek wybiera tę drugą drogę, która doprowadzi go do twórczego spełnienia. Retrospekcja sprawia jednak, że powieść jest melancholijna. Wartym uwagi jest jednak to, że mężczyzna pisze o miłości. Należy wspomnieć, że główny bohater to pisarz, artysta. Stąd może właśnie „lekkość” w wypowiadaniu się na temat emocji. Warto zadać sobie pytanie, na które ta książka daje odpowiedź: Jak kocha filolog? Czym w zasadzie Marek zdobył ukochaną?
Narrator wprost zwraca się do odbiorcy i przedstawia charakter lektury. Dookreślić trzeba, pisze o miłości, ale wcale nie jest to książka romantyczna. Obraz kobiety u Bieńczyka? Niestety słaba i uległa. Mimo że bohaterowie mieszkają razem, jest to bardzo purytańska książka. Autor nie odsłania w ogóle strefy seksualnej.

"Terminal" Marek Bieńczyk. Spotkałam się z tą książką na studiach, na IV roku filologii polskiej. Lektura z nurtu postmodernizmu, bardzo ciężka i specyficzna. Nie polecam czytać w pociągu.
Jest to połączenie prozy i poezji. Poetyka drobiazgowości, która dla niektórych mogłaby być piękna, ale mnie nie zachwyciła. Była zwyczajnie męcząca w połączeniu z rozbudowanymi zdaniami....

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
40
21

Na półkach:

ciężka książka

ciężka książka

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
158
86

Na półkach:

przebrnęłam przez nią z trudem

przebrnęłam przez nią z trudem

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
2213
1791

Na półkach: , , ,

'Zrozumiałem, że jeszcze długo nie przestanie padać. Że jeszcze długo będę moknąć, od stóp do głowy i przez rękawy. I że moknąć mogę, a nawet chcę, byle tylko żaden ciepły i suchy powiew, żaden kaloryfer w kawiarni, dmuchawa w metrze nie wytarły z jej twarzy kompozycji z kropel, szczęścia i upojenia. "

"Terminal"Marka Bieńczyka to historyjka o zachwytach będących wynikiem oczarowania i miłości. Tylko dla wybranych czytelników.

"Prawdziwi pisarze nigdy nie mówią normalnie".

Poezja w prozie. Świetnie się ją odbiera czytając na głos.POLECAM WYBRAŃCOM!

'Zrozumiałem, że jeszcze długo nie przestanie padać. Że jeszcze długo będę moknąć, od stóp do głowy i przez rękawy. I że moknąć mogę, a nawet chcę, byle tylko żaden ciepły i suchy powiew, żaden kaloryfer w kawiarni, dmuchawa w metrze nie wytarły z jej twarzy kompozycji z kropel, szczęścia i upojenia. "

"Terminal"Marka Bieńczyka to historyjka o zachwytach będących wynikiem...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
119
51

Na półkach: ,

Po prostu beznadziejna.
Rzadko zdarza mi się porzucać rozpoczęte książki, ale tym razem musiałam, siła wyższa.
Zdania ciągną się w nieskończoność, miałka proza, pisane tak nieudolnym szyfrem, że chyba sam autor nie wie o co chodzi.
Krzty ironii czy humoru występujące w Terminalu są zbyt śladowe, aby zasłużyć na dodatkową gwiazdkę czy zachęcić do czytania.
Akcja na kilka chwil interesuje czytelnika, by później zalać umysł i wyobraźnię miałkim bełkotem bez większego znaczenia.
Można było przejrzyściej, ciekawiej, lepiej. Jestem bardzo rozczarowana.

Po prostu beznadziejna.
Rzadko zdarza mi się porzucać rozpoczęte książki, ale tym razem musiałam, siła wyższa.
Zdania ciągną się w nieskończoność, miałka proza, pisane tak nieudolnym szyfrem, że chyba sam autor nie wie o co chodzi.
Krzty ironii czy humoru występujące w Terminalu są zbyt śladowe, aby zasłużyć na dodatkową gwiazdkę czy zachęcić do czytania.
Akcja na kilka...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
2304
2041

Na półkach: , ,

Liryczna? Oj, tak. Najwyraźniej mnie nie po drodze z liryką ;)

Liryczna? Oj, tak. Najwyraźniej mnie nie po drodze z liryką ;)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
476
173

Na półkach:

Po przeczytaniu książki "Tworki" Bieńczyka, napisałam, że cieszę się, że poznałam jego twórczość, i że będę mogła to poznawanie kontynuować. I owszem, z zapałem wzięłam się za czytanie "Terminala".
Powiem tak, a raczej zapytam... Panie Marku, co się stało??
Rzadko kiedy nie kończę rozpoczętej książki. Ta mnie pokonała. Zostało mi kilkanaście stron, ale naprawdę, nie zmęczę tego do końca.
Do głowy przychodzi mi słowo "bełkot". Bełkot człowieka, który ma czterdzieści stopni gorączki i nie wie co się wokół niego dzieje. Uciekła gdzieś lekkość, którą znalazłam w "Tworkach". Uciekł gdzieś cały sens książki.
Nie lubię tego mówić, ale cóż, rzeczywistość jest taka, że straciłam swój czas na czytanie tej... hm... wypowiedzi człowieka w malignie.

Po przeczytaniu książki "Tworki" Bieńczyka, napisałam, że cieszę się, że poznałam jego twórczość, i że będę mogła to poznawanie kontynuować. I owszem, z zapałem wzięłam się za czytanie "Terminala".
Powiem tak, a raczej zapytam... Panie Marku, co się stało??
Rzadko kiedy nie kończę rozpoczętej książki. Ta mnie pokonała. Zostało mi kilkanaście stron, ale naprawdę, nie...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
226
96

Na półkach: ,

Nie dałam rady nie zasnąć jakiś miliard razy. 222 strony napisane ciągiem bezsensownego paplania opatrzonego w masę niepotrzebnych porównań.

Nie dałam rady nie zasnąć jakiś miliard razy. 222 strony napisane ciągiem bezsensownego paplania opatrzonego w masę niepotrzebnych porównań.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    228
  • Chcę przeczytać
    167
  • Posiadam
    42
  • Teraz czytam
    7
  • Literatura polska
    6
  • 2013
    5
  • Chcę w prezencie
    4
  • 2014
    3
  • Ulubione
    3
  • 2021
    3

Cytaty

Więcej
Marek Bieńczyk Terminal Zobacz więcej
Marek Bieńczyk Terminal Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także