Zrozumieć operę

978-83-60929-08-7
Opera,
muzyka
Rose

O operze można albo snuć rozważania naukowe, albo gawędzić towarzysko i kuluarowo. Autor książki „Zrozumieć operę" zapragnął odnaleźć swoistą drogę pośrednią: unikając hermetycznego języka muzykologicznego, starał się nie rezygnować z konsekwencji myślenia naukowego. Ale zadbał zarazem o to, by język wywodu był prosty, sugestywny i - w miarę możliwości - atrakcyjny. Lektura trzynastu esejów o tematyce operowej przybliża świat opery, pozwala Czytelnikowi zrozumieć istotę i specyfikę tej sztuki i głębiej wniknąć w sens poszczególnych arcydzieł operowych.

źródło opisu: Wydawnictwo AM Łódź, 2009

źródło okładki: http://www.amuz.lodz.pl

Rose | 2013-01-19
Na półkach: Fachowo, Przeczytane
Przeczytana: 19 stycznia 2013

Zbiór 13 esejów pióra Ryszarda Daniela Golianka jest fascynującą lekturą przybliżającą różne dzieła i aspekty twórczości operowej. Oprócz omówień dzieł, ich kontekstów, postaw autorów, zawarte są również uwagi dotyczące wykonań i nagrań poszczególnych oper, dzięki czemu można sprawdzić tezy książki na najlepszych przykładach.
Pozycja warta uwagi nie tylko dla fachowców, ale zwłaszcza dla wszystkich amatorów-melomanów, którzy mają chęć dowiedzieć się więcej na temat ulubionych dzieł operowych.

Plum | 2017-10-19
Generalissimus | 2016-11-01