rozwińzwiń

Trans. Wyznania anarchistki, która zdradziła punk rocka

Okładka książki Trans. Wyznania anarchistki, która zdradziła punk rocka Laura Jane Grace, Dan Ozzi
Okładka książki Trans. Wyznania anarchistki, która zdradziła punk rocka
Laura Jane GraceDan Ozzi Wydawnictwo: Czarne Seria: Seria Amerykańska muzyka
232 str. 3 godz. 52 min.
Kategoria:
muzyka
Seria:
Seria Amerykańska
Tytuł oryginału:
Tranny: Confessions of Punk Rock's Most Infamous Anarchist Sellout
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2021-01-13
Data 1. wyd. pol.:
2021-01-13
Liczba stron:
232
Czas czytania
3 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381911351
Tłumacz:
Rafał Lisowski
Tagi:
muzyka LGBT punk rock transseksualizm
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Strach, lojalność, brud i światła reflektorów



1956 14 299

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
86 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
280
88

Na półkach: ,

Coś jest nie tak że strukturą tej książki.

Mam wrażenie, że próbuje być dwiema różnymi historiami na raz.

Na samym początku nastawia nas na historię związaną z uświadamianiem sobie własnej tożsamości płciowej, żeby zaraz przeskoczyć do opowieści o scenie punk. Za chwilę poznajemy historię zespołu Against Me! i w międzyczasie wpisy z pamiętnika Laury Jane Grace, które znowu prowadzą do rozważań o seksualności.

Z całą pewnością nie odradzam Transa. Jeśli kogoś interesuje punk, Against Me!, Laura Jane Grace, muzyka, społeczeństwo, ameryka, transgenderowość, albo po prostu chciałby się czegoś na powyższe tematy dowiedzieć to po prostu bierzecie się za czytanie.

Coś jest nie tak że strukturą tej książki.

Mam wrażenie, że próbuje być dwiema różnymi historiami na raz.

Na samym początku nastawia nas na historię związaną z uświadamianiem sobie własnej tożsamości płciowej, żeby zaraz przeskoczyć do opowieści o scenie punk. Za chwilę poznajemy historię zespołu Against Me! i w międzyczasie wpisy z pamiętnika Laury Jane Grace, które...

więcej Pokaż mimo to

avatar
10
9

Na półkach:

Znam zespół "Against Me" od dawna, ale na książkę trafiłem przypadkowo. Zespół występował w Polsce i nie zrobił dobrego wrażenia na organizatorach ze względu na umiarkowany kontakt i otwartość. Kontakt odbywał się za pośrednictwem tour-managera co w standardach grupy z kręgu "punk"/"hard core"/"muzyka alternatywna" było wówczas rzadkością (źródło "Pasażer" nr 31). Ale to stare dzieje, gdy "Laura" była "Tomem".
Książka dotyczy przede wszystkim działalności zespołu. Podtytuł "Trans" jest dodany chyba ze względów marketingowych (sporo się na ten temat mówi obecnie, w USA nawet nieproporcjonalnie dużo z całkiem różnych powodów).
Poza historią samego zespołu można dowiedzieć się sporo o funkcjonowaniu amerykańskiej "sceny niezależnej".
W związku z tym, że znam muzykę zespołu i ta tematyka jest mi bliska książka była dla mnie ciekawa. Po raz pierwszy przeczytałem m.in. na jaki kontrakt finansowy można liczyć w niezależnej wytwórni pokroju "Fat Wreck Chords". Takie informacje nie pojawiają się zazwyczaj w publikacjach na temat zespołów.
Samo zagadnienie "trans" przedstawione w książce wskazuje na to, że temat ten jest trudny i należy go tak traktować poważnie. Nie jest to na pewno coś "cool" tylko bardzo poważna sprawa, mająca ogromny wpływ na życie człowieka.
Nie jestem psychologiem, psychiatrą czy seksuologiem i nie chcę teoretyzować na temat tego zagadnienia.
Niemniej jednak nawet na podstawie tej książki (chociaż jest to temat poboczny jej głównej fabuły) byłbym bardzo ostrożny w podejmowaniu jakiejkolwiek poważnej decyzji w zakresie ingerencji w płeć, gdyby to zagadnienie dotyczyło kogoś z moich bliskich.
Jeśli lubisz "Against Me" lub amerykańską scenę HC - ta książka jest dla Ciebie.
Jeśli zainteresowałeś się tylko ze względu na słowo "Trans" - lepiej przeczytać coś bardziej profesjonalnego/naukowego niż ta książka.

Znam zespół "Against Me" od dawna, ale na książkę trafiłem przypadkowo. Zespół występował w Polsce i nie zrobił dobrego wrażenia na organizatorach ze względu na umiarkowany kontakt i otwartość. Kontakt odbywał się za pośrednictwem tour-managera co w standardach grupy z kręgu "punk"/"hard core"/"muzyka alternatywna" było wówczas rzadkością (źródło "Pasażer" nr 31). Ale...

więcej Pokaż mimo to

avatar
376
116

Na półkach:

Głównie jest o historii zespołu Against me! i problemów w branży muzycznej, ale sporo intymnych fragmentów pomagających zrozumieć osoby borykające się z dysforią płciową. Jest to wartościowa lektura. Tłumaczenie bardzo płynne, fajnie, że pojawił się wstępniak od tłumacza, Rafała Lisowskiego, na temat używanego języka.

Głównie jest o historii zespołu Against me! i problemów w branży muzycznej, ale sporo intymnych fragmentów pomagających zrozumieć osoby borykające się z dysforią płciową. Jest to wartościowa lektura. Tłumaczenie bardzo płynne, fajnie, że pojawił się wstępniak od tłumacza, Rafała Lisowskiego, na temat używanego języka.

Pokaż mimo to

avatar
358
78

Na półkach: ,

Więcej tu Against Me! niż trans, ale i tak wartościowa pozycja. Nakreślenie sylwetki od samego początku było po prostu potrzebne - sposób patrzenia na świat, pierwsze wątpliwości, zawahania, pragnienie końca, niezrozumienie. Aż do ostatnich stron. Generalnie polecam.

Więcej tu Against Me! niż trans, ale i tak wartościowa pozycja. Nakreślenie sylwetki od samego początku było po prostu potrzebne - sposób patrzenia na świat, pierwsze wątpliwości, zawahania, pragnienie końca, niezrozumienie. Aż do ostatnich stron. Generalnie polecam.

Pokaż mimo to

avatar
387
26

Na półkach:

Z trudem przebrnęłam przez tę książkę, przez opisy "życia w trasie": prymitywizm, wulgarność, brud i ogólna degrengolada. Kupiłam jednak książkę ze względu na kwestię tzw. "transpłciowości", bardzo popularną obecnie w narracji skrajnej lewicy (lewicy tożsamościowej). Określenie "transpłciowość' jest oczywiście mylące, fałszuje problem, bo sugeruje jakieś "przejście" między płciami (trans- = przez),tymczasem płeć jest stałą cechą biologiczną, której zmiana nie jest możliwa. W rzeczywistości chodzi tu o dysforię płciową, zaburzenie psychiczne polegające na niechęci/nienawiści do własnej płci i/lub własnego ciała, oraz przekonaniu, że jest się płci przeciwnej do własnej.
Nie dowiedziałam się z książki niczego nowego - ot, kolejny przypadek mężczyzny, który lubi przebierać się w damskie ubrania, a w końcu, zapewne pod wpływem nabierającej siły ideologii gender, decyduje się na okaleczenia, aby upodobnić się zewnętrznie do kobiety. Oczywiście przekonanie Toma Gabela, że "czuje się kobietą", jest niewątpliwie fałszywe. Mężczyzna nie może czuć się kobietą, bo i skąd miałby wiedzieć, jak to jest być kobietą? Musi odwoływać się do kulturowych stereotypów kobiecości: rajstopy, sukienki, długie włosy.

Koncepcja płci w obrębie ideologii gender przypomina znacznie starszą, religijną koncepcję tzw. duszy: niematerialnego bytu, który fruwa sobie tu i tam w kompletnym oderwaniu od ciała (i od rzeczywistości). A zatem ciało można - a nawet trzeba - torturować i okaleczać, aby je dopasować do "płci wyobrażonej". W takie koncepcje - skrajnie antynaukowe, ignorujące biologię i spuściznę ewolucyjną gatunku ludzkiego - można tylko wierzyć, bo wszystko to są kocopoły wyssane z palca. Ciekawe, że tylu ludzi obecnie dało sobie zrobić pranie mózgu i w te nonsensy uwierzyło.

Z trudem przebrnęłam przez tę książkę, przez opisy "życia w trasie": prymitywizm, wulgarność, brud i ogólna degrengolada. Kupiłam jednak książkę ze względu na kwestię tzw. "transpłciowości", bardzo popularną obecnie w narracji skrajnej lewicy (lewicy tożsamościowej). Określenie "transpłciowość' jest oczywiście mylące, fałszuje problem, bo sugeruje jakieś...

więcej Pokaż mimo to

avatar
196
194

Na półkach: ,

Książka “Trans. Wyznania anarchistki, która zdradziła punk rocka” Laury Jane Grace (@wydawnictwoczarne) stała się mi bliska od pierwszych stron. Zaraz po “Please kill me” Gillian McCain jest to świetny reportaż z muzyką w tle. Zespoły, o których wspomina autorka są mi bardzo dobrze znane od najmłodszych lat. Można powiedzieć, że wychowywaliśmy się na tych samych gatunkach i zespołach. Właśnie dzięki nawiązaniom muzycznym bardzo szybko wszedłem w świat Laury.

Nie jest to tylko reportaż muzyczny. Jest to przede wszystkim książka o odkrywaniu siebie. O pędzie do szczęścia i próbie zagłuszenia wewnętrznego głosu.

Autorka urodziła się jako mężczyzna, Thomas James. Od najmłodszych lat jednak czuła, że coś jest nie tak, czuła, że ciało, które dostała nie jest jej.

Cały bunt, cała ucieczka w punk rock, w alkohol i narkotyki była sposobem na radzenie sobie z rzeczywistością. Ta z każdym dniem coraz bardziej przypominała piekło. Urodziła się w wojskowej rodzinie, która była przerzucana z placówki na placówkę. Po rozwodzie rodziców zamieszkała z matką. Trafiła na Florydę. Konserwatywne środowisko nie potrafiło zaakceptować jej inności. Nie potrafiło zapewnić jej poczucia bezpieczeństwa. Sprawiło, że stała się wyrzutkiem, który na szczęście odnalazł swoją drogę. Jaka ona była, dowiemy się z lektury książki.

Książka ma formę dziennika, w którym autorka opisuje swoje życie, aż do momentu tranzycji w kobietę. Opisuje trasy koncertowe, swoje przeżycia i wstyd, jaki się wiązał z początkowym odkrywaniem swojej seksualności i przebieraniem się w damskie ubrania.

“Trans” jest gorzką autobiografią. Nie ma tu miejsca na śmiech i nie ma miejsca na odprężenie. Bohaterka funduje nam depresyjny rollercoaster, którego szczytami i dołami są mniej lub bardziej negatywne przemyślenia.

Laura Jane Grace jest świetnym przykładem na to, że sława i pieniądze nie równają się szczęściu. Każdy może popaść w depresję, każdy może się uzależnić. Mimo to daje też nadzieję, że zawsze jest szansa aby odbić się od dna.

Chapeau bas przed tłumaczeniem Rafała Lisowskiego. Z punktu widzenia tłumacza musiała być to żmudna i ciężka praca. Rozdzielenie, kiedy autorka mówi o sobie jako o mężczyźnie, a kiedy o kobiecie musiało nastręczyć wielu problemów. W języku angielskim, gdy mówi się o sobie, nie ma zaimków osobowych jak w polskim. Tłumacz oddał idealnie klimat tego, co chciała przekazać Laura.

Uważam, że jest to świetna pozycja dla tych, którzy chcieliby zgłębić chociaż trochę temat zmiany płci.

Książka “Trans. Wyznania anarchistki, która zdradziła punk rocka” Laury Jane Grace (@wydawnictwoczarne) stała się mi bliska od pierwszych stron. Zaraz po “Please kill me” Gillian McCain jest to świetny reportaż z muzyką w tle. Zespoły, o których wspomina autorka są mi bardzo dobrze znane od najmłodszych lat. Można powiedzieć, że wychowywaliśmy się na tych samych gatunkach i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
591
98

Na półkach: ,

Mieszane mam uczucia. Część dotycząca zespołu i muzyki była bardzo nierówna, czasem interesująca i wciągająca, były jednak fragmenty, które się dłużyły.
Fragmenty mówiące o dysforii, samotności i niedopasowaniu bardzo mi złamały serce i naprawdę chciałabym żyć w świecie w którym każdy może być tym kim chce i nie musi innych przekonywać, że ma do tego prawo.

Mieszane mam uczucia. Część dotycząca zespołu i muzyki była bardzo nierówna, czasem interesująca i wciągająca, były jednak fragmenty, które się dłużyły.
Fragmenty mówiące o dysforii, samotności i niedopasowaniu bardzo mi złamały serce i naprawdę chciałabym żyć w świecie w którym każdy może być tym kim chce i nie musi innych przekonywać, że ma do tego prawo.

Pokaż mimo to

avatar
229
174

Na półkach:

To jest taka książka, która zostaje w pamięci na zawsze, odbija piętno, zapisuje się w mózgu. Ma w sobie takiego ducha autentyczności, brudu, anarchizmu, muzyki, rozpaczy i ekstazy. Historia Laury Jane Grace jednocześnie porusza i inspiruje, rozwala na tysiące małych kawałków i zostawia cię płaczącym i niepozbieranym. Jest to jedna z najlepszych książek, jakie przeczytałam, właśnie przez ten dziki autentyzm, tę masę emocji; strachu i radości. Jest to przepiękna historia niezwykle inspirującej postaci, która zdecydowanie wzrusza i pozostaje w pamięci na długi czas. Zdecydowanie polecam wszystkim.

To jest taka książka, która zostaje w pamięci na zawsze, odbija piętno, zapisuje się w mózgu. Ma w sobie takiego ducha autentyczności, brudu, anarchizmu, muzyki, rozpaczy i ekstazy. Historia Laury Jane Grace jednocześnie porusza i inspiruje, rozwala na tysiące małych kawałków i zostawia cię płaczącym i niepozbieranym. Jest to jedna z najlepszych książek, jakie przeczytałam,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
349
69

Na półkach: ,

Piękna, szczera i bolesna.
Jestem wzruszona.

Piękna, szczera i bolesna.
Jestem wzruszona.

Pokaż mimo to

avatar
119
55

Na półkach: ,

Czyta się dobrze, choć nie warto się spieszyć. Można się nauczyć i poznać inny świat. Poznać problemy, z jakimi boryka się autorka dziennika. Świetne tłumaczenie, jak i wstęp od tłumacza.

Czyta się dobrze, choć nie warto się spieszyć. Można się nauczyć i poznać inny świat. Poznać problemy, z jakimi boryka się autorka dziennika. Świetne tłumaczenie, jak i wstęp od tłumacza.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    204
  • Przeczytane
    104
  • Posiadam
    32
  • 2021
    13
  • Muzyka
    8
  • Do kupienia
    4
  • E-book
    3
  • 2022
    3
  • Queer
    2
  • 2023
    2

Cytaty

Więcej
Laura Jane Grace Trans. Wyznania anarchistki, która zdradziła punk rocka Zobacz więcej
Laura Jane Grace Trans. Wyznania anarchistki, która zdradziła punk rocka Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także