Thorgal - Młodzieńcze lata: Trzy siostry Minkelsönn

Tłumaczenie: Wojciech Birek
Cykl: Thorgal: Młodzieńcze lata (tom 1)
Wydawnictwo: Egmont Polska
La Jeunesse de Thorgal: Les trois soeurs Minkelsönn
fantasy, komiks, Thorgal
komiksy
Snoopy

Przedstawiamy kolejną opowieść ze świata Thorgala. Tym razem przenosi nas ona w przeszłość, w czasy poprzedzające wydarzenia znane z albumów pierwotnej serii. Nastoletni skald Thorgal uważany jest przez wikingów za przybłędę i darmozjada. Kiedy podczas srogiej zimy mieszkańcy wioski zaczynają głodować, szybko przestają się dzielić z chłopcem jedzeniem, a gdy czują, że wkrótce czeka ich śmierć głodowa, planują złożyć Thorgala w przebłagalnej ofierze bogom. Tylko zakochana Aaricia próbuje pomóc chłopakowi... Trzy siostry Minkelsönn to album otwierający nowy cykl w rozszerzającym się świecie opowieści o dzielnym i prawym wikingu z gwiazd. Twórcami tego komiksu są znani już z serii Louve autorzy: scenarzysta Yann le Pennetier i rysownik Roman Surżenko.

źródło opisu: http://www.swiatkomiksu.pl/

źródło okładki: www.sklep.gildia.pl

Marek Adamkiewicz | 2017-11-05

Trochę grania na sentymencie fanów tu bezsprzecznie jest, ale całościowo jest to naprawdę przyjemne czytadło.
Historia jest przekonująca, choć niepozbawiona drobnych nieścisłości, a główni bohaterowie tacy, jakich znamy ich z głównej serii. Mamy tu też charakterystyczne dla niektórych albumów matczynego cyklu mieszanie się świata śmiertelników z boskim.
Myślę, że warto ten album przeczytać, fanom "Thorgala" powinien się spodobać.

geokuba | 2014-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2014

Zaczyna się nam ten Thorgal rozczłonkowywać. Ale jak coś jest dobre, to może być tego więcej. Tylko, że nie jestem do końca pewien, że ten tom jest skrojony na miarę serii. Cofamy się w lata młodzieńcze Thorgala; niby fajnie, ale czytając miałem wrażenie, że pomysł i scenariusz jest stworzony na siłę i za szybko. Pełno jest nieścisłości, niedomówień i naciągnięć. Czułem się jak by ktoś chciał mnie robić w balona i sprzedać mi kit. Na przykład:
1. Pierwsze słowa na pierwszym obrazku: „Ta zima okazała się jedną z najgorszych, jakie pamiętali najstarsi wikingowie Północy. Śnieg był tak głęboki, a lód na fiordzie tak gruby, że mieszkańcy wioski od tygodni nie mogli polować, ani łowić….” A na następnych stronach pod wioskę podpływają wieloryby, a ludzie wypływają łódkami na nie zapolować, bo są głodni. No to, co z tym grubym lodem na fiordzie?
2. Slivia – Branka z Dolnej Wieży – straciła oko podczas ucieczki z niej. A tutaj pokazana jest w wieży z przepaską na oku.
3. Dziewczyna, która...

Pablos | 2014-01-12
Przeczytana: 10 stycznia 2014

Skoro dałem szansę serii Kriss de Valnor i Louve, wypadało przejrzeć także kolejną, trzecią poboczną odsłonę cyklu, zatytułowaną: “Thorgal. Młodzieńcze lata”. Jak sama nazwa wskazuje tu właśnie bohaterem będzie Dziecko Gwiazd, sam Thorgal. Przyznam, że właśnie tej odsłony obawiałem się najbardziej. Wynika to z faktu, że retrospekcje zabierające czytelników do czasu dzieciństwa bohatera nie są nowością, w czasach największej świetności cyklu otrzymaliśmy od duetu Van Hamme/Rosiński wpierw “Gwiezdne dziecko” (1985), a potem “Aaricię” (1989), sympatycznie prezentujące nie tylko przygody z okresu dzieciństwa, ale i interesujące zależności, których echo wciąż jest słyszalne w klasycznych, “dorosłych” odcinkach serii. Dokładanie do tych znanych już opowieści kolejnych wymaga pewnych umiejętności autorskich, by nie zepsuć czegoś, co znamy od niemalże trzydziestu lat.

Mimo obaw pierwsze wrażenie było jednak bardzo pozytywne. Autorami komiksu okazali się znani już z serii Louve twórcy,...

Karolina | 2013-05-28
Przeczytana: 27 maja 2013

fajne, aczkolwiek kilka błędów logicznych da się zauważyć jeśli ktoś zna całą sagę o Thorgallu, mi osobiście te kilka potknięć nie przeszkadza, liczę na to że kolejna część będzie ciekawym rozwinięciem przygód młodego wikinga i autorzy postarają się nie popełniać więcej logicznych błędów względem poprzednich części oryginału, ogólnie polecam fanom sagi

Thorgal: Młodzieńcze lata to zdecydowanie lepszy pomysł na kontynuację serii niż Louve czy Kriss de Valnor. Według mnie ta część najlepiej nawiązuje do starej stylistyki , szczególnie jeśli chodzi o ilustracje. Surżenko bardzo dobrze odrobił lekcje, wiadomo, że nie tak łatwo dorównać mistrzowi, ale uważam, że spisał się świetnie i Rosiński ma godnego naśladowcę. Ilustracje są dopracowane i co najważniejsze, nie rażą sztucznością jak w przypadku tych z serii Kriss de Valnor. Natomiast zgodzę się z użytkownikiem geokuba, że niektóre rzeczy są trochę przekombinowane, choć w przypadku Slivii można się kłócić, czy ta opaska faktycznie tam jest (dla mnie nie). Literacko też dobrze: historia składna, ciekawa, z potencjałem. Dobry początek, zobaczymy jak będzie dalej.

NOTATKI:
1. Blodorn (krwawy orzeł): rodzaj tortury i kary śmierci wspomniany w nordyckich sagach i legendach. Związaną ofiarę kładziono twarzą do dołu, a na jej plecach wycinano orła. Następnie toporkiem odcinano...

Jowi | 2014-10-27
Przeczytana: 25 października 2014

Tym razem zupełnie niezłe cofnięcie się w czasie do lat młodzieńczych Thorgala w wykonaniu duetu Yann - Surżenko. Trochę obawiałam się, czy panowie dorównają Rosińskiemu i Van Hamme'owi, ale okazało się, że z prequelem poradzili sobie znakomicie. Ani rysunek, ani scenariusz nie są gorsze, całość opowiedziana wartko, pełna skandynawskiej mitologii i wikińskich tradycji. Młody skald Thorgal, traktowany przez mieszkańców Northlandu jak wyrzutek i bękart, musi poradzić sobie z wywiązania się z obietnicy danej, przeklętym przez boginię Frigg,trzem siostrom Minkelsonn. Obietnicy ratującej im życie.. Świetna historia, ukazująca też początki jego relacji z Aaricią, rywalizacji z młodym Bjornem i kształtowania się Thorgala jakiego znamy potem. POLECAM gorąco i zamierzam kontynuować tę serię :)

Hari_Seldon | 2015-03-27
Przeczytana: 26 marca 2015

Rozgrzebywanie przeszłości Thorgala. Akcja dzieje się już po „wygnaniu” Thorgala z wioski w tomie „Aaricia”. Zima, pod nieobecność Gandalfa Szalonego wiosce wikingów grozi śmierć. Na pomoc przychodzi Thorgal, który swoim śpiewem przywabia do zatoki trójkę wielorybów. Główny bohater odkrywa jednakże, że nie są to tak naprawdę wieloryby i będzie musiał wyruszyć na wyprawę by uratować te stworzenia. Byłem bardzo sceptycznie nastawiony do tej serii – uważam, że tomy „Gwiezdne dziecko” i „Aaricia” powiedziały już wszystko na temat przeszłości głównego bohatera i nie ma sensu wymyślać nic więcej. I rzeczywiście trochę tak jest, ale scenarzyście udało się uniknąć częstego problemu prequeli czyli wiedzy, że pewnym osobom nie stanie się krzywda – nacisk jest tutaj położony na uratowanie postaci, które nie pojawiły się w żadnych innych tomach, więc ich dalsze losy są nieznane. Sama historia, chociaż dosyć prosta jest sprawnie opowiedziana i ma parę fajnych pomysłów. Jednakże autor nie unika...

Karolina | 2014-12-07
Przeczytana: 06 grudnia 2014

Powrót do młodych lat Thorgala tylko na pozór był dobrym pomysłem. Mam wrażenie, że histora neco straciła w wszystkiego, co udało się wypracować głównej serii. Thorgal zów jest nieskazitelnie wspaniały,a wszelkie boginie i inne kobity rzucają mu się do stóp. Natomiast Aaricia jest w niego zapatrzona i po prostu naiwana. Co do samej przygody: pomysł całkiem dobry. Szkoda, że nie wystarczyło to na zrobienie z całokształtu czegoś naprawdę dobrego.

Endriux | 2014-03-07

Thorgal - zaginione lata. Potencjał jest i to całkiem spory. Album również nie najgorszy. Kilka nawiązań do przeszłości ale też szczypta nieścisłości. Bardzo fajne rysunki Surżenki.

Łędina | 2013-10-01